Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 2019

Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 2019

Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 46 11.03.2019, 05:27

Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme

Yumruk döner tekerleklerin açısında bir değişiklik sağlayan, direksiyon kolları üzerindeki basıncı artırarak aracın yönünü değiştirmek için tasarlanmıştır.

Aracın bu kısmı biren önemlisi. Dönüş torku (UAZ, Volkswagen, BMW - önemli değil) göbeğin temelidir ve bilyeli yataklara bağlı olarak diğer parçalara bağlanır. Genellikle iki tip parça ayırt edilir: bir göbek ve bir mil ile.

döner yumruk UAZ

Piyasadaki yaklaşık maliyet

Başka bir sol veya sağ sallanan bir yumruk olabilir. Dışsal olarak, hemen hemen aynıdırlar, ancak bu kısımlar doğrudan direksiyon ile ilgili olduğundan, güvenli olmak en iyisidir. Bunlardan birinde direksiyon mekanizmasının bobini bulunurken, diğer tarafta boyuna çekişe çıkış yoktur. Bu nedenlerden dolayı maliyetleri farklıdır.

Otomobil parçaları, araba galerilerinden satın alınabiliraraba pazarı, çeşitli sitelerde sipariş. Sağ döner yumruk yaklaşık 8400 ruble, sol fiyat 6530 ruble. Bunlar UAZ-31519'daki kulakların yaklaşık fiyatlarıdır.

Yerli yedek parçaların maliyeti Çinlilerden daha yüksek olsa bile, tasarruf yapmaya değmez. Pahalı parçanın çok daha uzun sürmesi muhtemeldir.

boğum

Doğru seçim nasıl yapılır?

Piyasada satın alırken, dikkat etmelisinizdöner mafsalın yatağının monte edildiği eyer (iç kafes bir çekiç yardımıyla düz bir şekilde oturmalıdır) ve parçanın görünüşü: korozyon olup olmadığı, çatlak veya eğrilik olup olmadığı. Herhangi bir çatlak daha sonra çözülmesi çok zor bir soruna dönüşebilir.

Bölüm inşaat

Göbek ve fren diski, dönme yumruğunun parçalarına aittir. En önemli parçaya ek olarak, bunlar direksiyon için tasarlanan temel yedek parça grubunun bir parçasıdır.

Yani, birincisi koruyucu muhafaza, sonra da pim pimi,döner yumruk, süspansiyon kolu, göbek için yatak, kilit halkası ve tekerlek tahrik menteşesi (dış). Bu listeye cıvata, somun, fren diskini kumpas ve rulman ile ekleyebilirsiniz.

Fakat bu listedeki en önemli şey hala döner bir yumruk. UAZ, kulak kaldırılması için bir planın oluşturulacağı örnek olarak bir araba görevi görecek.

döner yumruk sol

Değiştirme ve onarım

Görünür karmaşıklığa rağmen, bu tür birAyrıntılar, bir döner rotat gibi, özellikle zor değildir. Yapılması gereken ilk şey aracı el freni üzerine koymak, ardından arka tekerleklerin altında silindirleri değiştirmek ve makinenin önünü bir kriko ile kaldırmak.

Dahası, teknolojik süreç aşağıdaki plana göre yürütülür:

 1. Fren diskini sökün.
 2. Pimi emniyete alın.
 3. Tekerlek serbest bırakma debriyajı, fren diski kalkanı ve poyra ile montajı çıkarın.
 4. Aks milini sökün.
 5. Direksiyon çubuğunun ucunu pivottan ayırın.
 6. Bilyalı eklemi, aks muhafazasının flanşına sabitleyen cıvataları sökün.
 7. Tekerlek stopunu sökün.
 8. Düzeneği monte ettikten sonra, yarım yatak muhafazasından bilyalı yatağın sapını bastırın. Bunu yapmak için, bilyeli mafsallar için bir çektirme kullanın.
 9. Gerekli parçayı, bizim durumumuzda, döner rotoru dikkatlice çıkarın.

sağ döner yumrukBir eylem kam değiştirme elçileri yürütülmesi gerekirters sırayla, rotasyon durağı yerine koymak için unutma. Onarım için, döner yumruk mengeneye sıkıştırılmalı ve manşon montaj cıvatalarını, durdurma civatasını kilit somunu ile sökerek demonte edilmelidir. Ayrıca manşet klipsi ve keçe contası çıkarılır. Sonunda, bilyalı eklemin bezi kaldırılır.

Arkasındaki en zor şey, dikkat gerektiren şeydir. Bilyalı yatağı dikkatlice çıkarın. Yaklaşık olarak bu, pivotun onarımı ve değiştirilmesidir.

Yedek krallıklar

Zaman zaman olan bölümü vardırdeğiştirilmesi gerekiyor - bu kingpins. Bunları değiştirmek için, döner yumruğu çıkarmanız ve bir mengeneye sıkıştırmanız gerekir. Bundan sonra, mandrel yardımıyla pimin burçlarını sökmek ve gres ve yedek yedek parçayı yumrukta temizlemek gerekir.

Mandrelden sonra, yeni burçlar, içlerindeki delikler, yumruk üzerindeki deliklerle örtüşecek şekilde monte edilir ve açık uçlar, ön dingilde sabitlenen kirişe doğru bakar.

Eşzamanlı olarak her iki burçları ortaya çıkarıngerekli çapta. Bundan sonra, burçları temizleyin ve ince bir tabaka yağ uygulayın. Daha sonra, conta halkalarını ve kanallarını yumruk patronlarına yağlayarak, halkalar kendileri monte edilir.

döner yumruk değiştirme

Olası hasar

Döner yumruk biri olmasına rağmenAracın en çok "uzun süren" parçaları, hasar sadece bir zaman meselesi. Bazen koruyucu bir örtü çatlayabilir, içeriye toz ve kum girebilir, bu nedenle periyodik olarak bütünlüğünü kontrol etmek gerekir.

Başarısız olursa, en iyi çıkış yolubir yedek olacak. Çoğunlukla, sallanan yumruk yağ akışlarında, salmastra kutusunun / yarı eksenselin contasının gevşek olduğunu belirtebilirsiniz. Burada, sadece yağ keçesini daha iyi bir değere değiştirmelisiniz. Bu tür problemler genellikle kaza geçiren araçlarda bulunur.

Aşınma karşı nasıl korunur

Yakın zamanda UAZ'yi satın alan otomobil sahipleri,sık sık direksiyon simidini döndürürken, metal tamamen yağlamadan metale sürtüyse, sanki hoş olmayan sesler duyarsınız. Çoğu zaman olur. Yumruklarınızı yerli bir araba ile nasıl koruyabilirsiniz? Burada, her yerde bulunan lithol, kurtarmaya geliyor.

Araba tamirinde herhangi bir deneyim yoksa, şunları yapabilirsiniz:hak olarak sol yumruk, ceket sadece dış. Dairesel yağ mühür kaldırarak daha litolojik eklemek için arabanın merkezine ve çatlağın içine taşıyın: Daha fazla Automechanika usta için insanlar bu şekilde yaklaşacaktır.

Bu işlemler, aracı nakliye boyası veya polietilenden temizledikten sonra gerçekleştirilir. Ayrıca contanın varlığını kontrol edin.

Yumruğun tasarımı

En yaygın inşaatbir döner yumruk - bu "doğrudan çapraz" denir. Her ne kadar çoğu hemen hemen aynı gözükse de, büyüklükte farklılıklar vardır. Biri biraz daha fazlası olabilir, biraz daha az.

Döner bir yumruk genellikle çelikten yapılır. Bu malzeme sayesinde, böyle önemli bir detay muazzam yüklere dayanabilir. Fakat bütün bunlarla birlikte, yumruk kısmı ne kadar kolay olursa, amortisman ve kontrol edilebilirlik de o kadar iyi olur. Bu nedenle, tasarımcılar optimum ağırlık-güç oranını elde etmeye çalışırlar.

pençe yatağı

Otomobil parçaları özel olarak koltuklarGövde yatağına her türlü çöpün girmesine izin vermeyen çamur koruma halkalarını sabitlemek için tasarlanmıştır. Gövde, süspansiyon elemanlarını vidalamak için uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Nedenini merak edebilirsiniz.makaleler UAZ arabasına adanmıştır? Cevap şu: çünkü, kendini kanıtlamış, bakımı kolay, yolda güvenilir olduğunu kanıtlayan yerli bir araba.

Birçok kişi bu makineyi hafife alıyor, buna inanmakYabancı arabalar daha iyi, ama bu durumdan uzak. Pek çok açıdan, Sovyetler Birliği'nde bile yayınlanmış olan UAZ birçok modern SUV'u geride bırakıyor, ancak maalesef tanınmıyor.

Çelikten yapılmış olmasına rağmen, bir döner yumruksık sık kötü yollardan dolayı herhangi bir arabanın zayıf noktalarından biridir. Bu izlemeye değer, çünkü kritik anda bir kazadan kaçınmaya yardımcı olan direksiyonun bu kısmı.

Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 2019

Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 2019

Related news

 • Oktay Usta Bademli Brownie Tarifi
 • Hangi Burç Hangi Burçla İyi Anlaşır
 • Uzay Kampı Türkiye’nin Aile Kampı Sona Erdi
 • Pekmezle Marine Edilmiş Kuzu Külbastı
 • Tavuklu Nohutlu Patlıcan Bastı

 • Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 94

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme


  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 74

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 23

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 76

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 46

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 49

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 36

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 86

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 81

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 9

  Yumruk döner (UAZ). Açıklama ve Değiştirme 80