Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor 2019

Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor 2019 Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

Yenisey Nehri nerede akıyor? Yenisey Irmağı hangi denize akıyor?

Büyük Sibirya nehri Yenisei'yi kim bilebilir? Soru retoriktir. Tüm dünyada bilinir, çünkü su yolunun uzunluğu boyunca tüm nehirler arasında dünyanın 5. yerini resmen işgal eder.

Sibirya'nın ortasında

Sibirya'dan üç güçlü nehir akıyor: Ob, Lena ve Yenisey. Fakat Yenisey Sibirya'yı iki eşit parçaya böler: Batı ve Doğu. Hızlı, güçlü akışıyla, tüm bu toprakları geçerek dağlar, ovalar, bozkırlar ve ormanlardan geçiyor.

Sibirya'nın ortasında böyle önemli bir yere değinmeden, Yenisey Nehrinin tarifi için bir plan hazırlamak yanlış olur.Yenisey nehrinin deniz nedir

Batı Sibirya, genişliğini sol tarafa doğru genişletiyorYenisey tarafında. Batı Sibirya ovaları yaklaşık 2.6 milyon metrekarelik bir alanı kaplar. km ve Ural Dağları'na uzanır. Bu, Rusya Federasyonu'ndaki en zengin petrol ve gaz havzası.

Sibirya’nın bu yarısının "metresi", Rusya’nın uzunluğu ve havzanın bulunduğu alandaki en büyük nehir olan Ob’dur.

Yenisey'in sağ kıyısında, Doğu Sibirya'nın sınırsız genişlikleri Uzak Doğu'nun sırtlarına uzanıyor ve uzanıyor. Plato ve yaylalar burada baskındır ve permafrost büyük bir bölümdür.

Doğu Sibirya'daki en büyük nehir Lena'dır. Baykal yakınlarındaki dağlarda yüksek doğar. Denize girdiğinde Lena, binlerce adadan oluşan Rusya'daki en büyük deltayı oluşturuyor.

Ionessi veya Büyük Nehir

Yenisey Nehrinin tanımı için planın mutlaka adının kaynağını içermesi gerekir.

Eski zamanlarda, yerliler çağırdıfarklı şekillerde. Ve halkları bankaları boyunca çok farklı yaşadığından, birkaç isim vardı. Örneğin, Tuva'da, Yenisey adı "büyük bir nehir" anlamına gelen Uluğ-Khem'e verildi.

Evenks buna Ionesis denir - çeviri "büyük su". Ene-Sai, Kim, Hook ve diğerleri de vardı.

hangarın yenisei veya yenisei'ye hangarda asılı olduğu yerAncak Rus tüccarlarEvenki. Bu nedenle, nehrin adını, hatta kendi adlarıyla değiştirilmiş, hatta adını aramaya başladılar. İyonesi de Yenisey oldu. Bu ad altında, şimdi tüm dünyada bilinir.

Tartışmalı gerçek

Yenisey Nehri nerede başlar ve nerede akar? Bununla ilgili anlaşmazlıkların olduğu ortaya çıkıyor. Ancak, sadece onun başlangıcı hakkında anlaşmazlıklar.

Dünya sıralamasında, Yenisey, sadece Amazon, Nil, Yangtze ve Mississippi'den geçerek, su yolunun (5,539 km) uzunluğunda beşinci sıradadır.

Yenisei'nin su yolu Khangai dağlarında başlarMoğolistan'da Idar nehri (452 ​​km). Daha sonra Dalger-Mourin ve Selenga nehirleri (1.024 km) boyunca devam eder. İkincisi, görkemli Angara'nın aktığı Baykal Gölü'ne akar. Uzunluğu 1779 km'dir. Yenisisk Angara'nın yukarısında en sonunda Yenisey'e akar. Yenisey Nehri nereye akıyor? Sularını Kara Deniz'e ve daha sonra Arktik Okyanusu'na taşır.

Yeniseylerin uzunluğundan bahsedersek, o zamanDoğu Sayans'ta bulunan Kara-Ballı gölü, bir referans noktası olarak alınmalıdır. Biy-Khem nehrinin (Büyük Yenisey'in çevirisinde) kaynaklandığı kesindir. Kyzyl kenti yakınlarındaki Küçük Enisei (Kaa-Khem) ile birleşerek derin bir Yenisey oluşturur. Kaynaktan Kara Deniz'e kadar olan mesafe 4,123 kilometredir.

Yenisey Havzası

Havzanın bulunduğu bölgeye göre, bu Sibirya nehri dedünyanın en büyüklerinden biridir. Doğru, bu durumda, yedinci değil, beşinci sırada yer alır. Buna ek olarak, bir başka yüksek-su Sibirya nehri Ob'si de havza alanı 2,990,000 metrekaredir. km.hangi Yenisei nehir akar

Yenisey havzası asimetriktir. Sağ tarafta böyle Angara, Aşağı ve Stony Tunguska'da olarak onun bol başlıca kollarıdır. Angara yalnız Yenisey havzasının neredeyse yarısını (2.580.000 metrekare 1.039.000 metrekare. Km. Km) kaplar. Angara Yenisey ve Yenisey ve Angara: Bu nedenle, bazen nerede akar ne üzerinde anlaşmazlıklar vardır. Bununla birlikte, Aşağı Tunguska bazen Angara'yı yıllık akışla kaplayabilir. Yenisey'e neredeyse 500 nehir akar. sol banka Kan, Abakan, Khemchik Tuba ve diğerlerini ayırt edilebilir arasında.

Karşılaştırma için, yine örnekler verebiliriz: Yenisey havzasında ve Dinyeper, Volga havzası yarısı beş kez daha az havuz.

Yenisey'in üç bölümü

Nehrin üç bölüm halinde şartlı bir bölümü vardır. Bunlar Alt, Orta ve Üst Yenisey'dir.

yenisinin hangaraya aktığı yer Üstteki Kyzyl şehrine yakın başlar, buradaBüyük ve Küçük Yenisey'i birleştirin. Dağlık arazide, 600 kilometrelik Krasnoyarsk rezervuarına akar. Yukarı Yenisei'nin en büyük kolları Khemchik, Tuba ve Abakan'dır.

Yenisey orta kısmı buna denirKrasnoyarsk Rezervuarı ve Angara'nın (750 km) birbirine karışmasını sağlar. Bu arada, Yenisei'nin Angara ağzına kadar olan genişliği 500-700 metreyi geçmez. Krasnoyarsk depozitinden sonra, Yenisey'in aktığı alan, dağ karakterini kaybeder.

Alt Yenisey en uzun ve en geniş olanıdır. Uzunluğu 1820 km ve genişliği 2,5 ila 5 km arasında değişmektedir. Nehrin iki kıyısı burada çok farklı. Sağ - dağlık, sol - düz, ova. Aşağı Yenisei, Ust-Port köyüne ulaşır. Ancak, Yenisey Irmağı'nın hangi denizin içine aktığını söylemek çok erken.

Deltanın ağzından

Bölünmüş olduğu deltadaki en geniş Yeniseiaralarında Brekhov Adaları'nın bulunduğu birçok kanal ve birkaç şube var. Bu arada, kolların bile isimleri vardır: Küçük, Büyük, Okhotsk ve Taş Yenisezi. Bu yerlerde toplam nehir yatağının genişliği 75 kilometredir.

Nasonov adasının arkasında, Yenisey keskin bir şekilde daralmaktadır.5 km'ye kadar genişlikteki sözde "boğaz" ı başlatır ve cape Sopochnaya Karga'nın ötesinde Yenisey Koyu'na dökülür, bazı yerlerde genişliği 150 km'ye kadar ulaşabilir. Burada soru uygun: Yenisey hangi ırma akar? Çünkü Yenisey Koyu, Kara Deniz Körfezi'dir. Gydan yarımadasının ve Avrasya'nın anakara kısmı arasında yer almaktadır. Derinliği 6 ila 20 metre arasında değişir. Deniz gemileri Yenisey Körfezi boyunca ilerler ve Yenisey'e girer, sonra da Dudinka ve Igarka limanlarına. Bu Sibirya nehri yaklaşık 1000 kilometre hızla ilerliyor.

Yenisey Boyunca

nehir enisey manzaraları kolları Eğer şehirler hakkında konuşursak, önce aramalıyız.Kyzyl şehri. Ne de olsa, Üst Yenisey'in başladığı Küçük ve Büyük Yenisey'in kesiştiği noktada yer almaktadır. Kyzyl, yaklaşık 114 bin kişiye ev sahipliği yapan Tuva Cumhuriyeti'nin başkentidir. Şehir Uzak Kuzey bölgelerine eşittir. “Asya'nın Merkezi” dikilitaş var, çünkü burası gerçekten Asya'nın coğrafi merkezi.

Sonraki deniz yolunda, neredeYenisey Nehri akar, Shagonar (Tyva Cumhuriyeti), Sayanogorsk (Sayano-Shushenskaya HES yakınlarındaki Khakassia Cumhuriyeti), Minusinsk. İkincisi, Krasnoyarsk Bölgesi'ndedir, burası Doğu Sibirya'nın en eski şehirlerinden biridir. Nüfus yaklaşık 70 bin kişiye ulaşıyor.

Khakassia Cumhuriyeti'nin başkenti Abakan şehri, Abakan Nehri'nin ağzında yer almaktadır. 173 binden fazla insana ev sahipliği yapmaktadır.

Krasnoyarsk yolunda, başka küçük bir kasaba var - Divnogorsk. Bu nedenle Krasnoyarsk hidroelektrik istasyonu inşaatı başladı.

Yenisey'deki en büyük şehir

Krasnoyarsk Bölgesi, Rusya'yı pratik olarak ikiye böldüeşit parça ve Yenisey havzasında yer almaktadır. Rusya Federasyonu'nun ikinci büyük konusu. İdari merkezi, Yenisey'deki Yukarı Yenisei'nin her iki kıyısında bulunan Krasnoyarsk şehriydi. Yenisey Nehri'nin aktığı Arktik Okyanusu'na kadar, Krasnoyarsk'tan çok uzak.

Yenisey Nehri'nin tanımı için plan yapılmasıBu şehir bir milyoner, birkaç tane var1 milyondan fazla nüfusu. Sadece idari değil, aynı zamanda Doğu ve Orta Sibirya'nın kültür, sanayi, spor, eğitim merkezi olduğu açıktır. Şehirde turistler için görülmeye değer ilginç yerler var.

liman kenti

Yeniseysk şehri büyük olamaz. Sadece 20 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, Angara'nın Yenisey'e aktığı yerin yakınında, ya da Yenisey'in Angara'ya aktığı bazılarının tartışması gibi. Çünkü Angara, Yenisey'den birleşme yerinde daha geniştir. Saf suları Yenisey deresine hızla giriyor ve zaten eklem akışına devam ediyorlar. İşte Yenisey önemli ölçüde genişliyor. Yenisisk şehri, sol kıyısında, Angara'nın izdihamının altında yer almaktadır. 1619 yılında kurulan ve zamanla kürk ticaretinin merkezi haline gelen çok eski bir şehir. Orada düzenlenen fuarlar Rusya'nın her yerinde ünlüydi.

büyük Sibirya nehri Yenisei İki şehir hakkında daha fazla şey söyleyemeyiz,Yenisey'de yer almaktadır. Limanlar olarak hizmet ediyorlar. Bu Dudinka ve Igarka. Birincisi, Yenisey'in sağ kıyısında, daha düşük seviyelerde yer almaktadır. Burada, Dudinka'nın sağ kolu Yenisey'e akıyor. Bu yüzden şehrin adı. İçinde 22 binden fazla insan yaşıyor. Ama Igarka çok küçük bir limandır. Sakinlerin sayısı sadece 5,3 bin kişidir. Sonuçta, şehir permafrost bölgesinde, Kuzey Kutup Dairesi'nin ötesindedir.

Hiç şüphesiz, konuyla ilgili hikaye: "Yenisey Nehri: turistik yerler, kolluklar ..." süresiz olarak devam ettirilebilir.

Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor 2019

Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor 2019

Related news

 • Mide gastriti ile ne tür bir meyve olabilir ve neyi yapamaz
 • Göğüs neden çizilir: bilimsel ve popüler açıklamalar
 • Tarak Tatlısı Nasıl Yapılır
 • Kefirin faydaları
 • 2019 Kına Abiye Elbise Modelleri

 • Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor


  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor

  Yenisey Nehri nerede akıyor Yenisey Irmağı hangi denize akıyor