Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 2019

Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 2019
15.09.2019

Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 56

Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontov'un ünlü şiirleri

1930'lar XIX tarihinde zor bir dönem olduyüzyıl. Ki Kasım katliamı manevi kafasında ilerleyici düşüşe yol açtı sert reaksiyonu, aldı. Bu dönemde Alexander Puşkin için değerli bir varis seçildi genç şair, Mikhail Lermontov, bir yüksek sesle çalmaya başladı edildi. Lermontov'un ayetler - tarihi ve gerçekliği, ülkede kurulu despotizme karşı bir protesto yeniden düşünmek için bir girişim olduğunu, sessizce kanunsuzluk ve güç zulme uğramış kızgın bir azarlama vatandaşları.

Lermontov'un en ünlü şiirlerini hatırlayalım, sonsuza dek adını klasik Rus edebiyatının tarihinde yazdı.

"Yelken"

Şairin adı ilk çağrıldığında1832 yılında St. Petersburg'da yazılmış lirik eser. Onsekiz yaşında bir çocuk için kolay bir zaman değildi - Moskova Üniversitesi'nden yeni ayrıldı ve yeni bir hayata hazırlanıyordu, ancak bu da biraz hoş bekledi. Şaşkınlık ve belirsizlik duygusu şairin ruhuna neden oldu: “Yalnız beyaz yelken beyaz büyür ...” Lermontov'un bu ünlü şiirlerini bilemeyecek bir insan bulmak zor. Genellikle yazarın gelecekteki yaşamına yansımaları olarak algılanır. Üç stanzanın her birinde, bir manzara taslağını içeren ilk iki ayet, lirik kahramanın psikolojik durumunun bir tanımıyla değiştirilir. Ve şimdi deniz halihazırda insan yaşamıyla ve yüzeyinde yelkenle birlikte - isyankar bir ruhla. Şiirin önde gelen nedeni, lirik kahramanın yalnızlığı, mücadelede bulmaya çalıştığı kurtuluş, bir yelken gibi, unsurlarla savaşmaktır. Ancak bu girişim başarısızdır - bu durumun nedeni kişinin kendi içinde yatmaktadır.

Lermontov tarafından ünlü şiirler

Yıllar geçecek, ama şairin ruhu asla huzur bulmayacak, daima gençliğinde olduğu gibi asi ve yalnız kalacaktır.

"Bir Şairin Ölümü"

1937'de getirdikleri zafer ve sürgün.genç şaire en ünlü şiirlerine. Birkaç günlüğüne Mikhail Lermontov, mevcut yetkililere meydan okumaya cesaret eden bir adam olarak Rusya'nın tüm gelişmiş bölümünü öğrendi. Ve mahkeme çevrelerinde, derhal "utanmaz özgür düşüncenin" yazarı haline geldi ve hayatının sonuna kadar sansür ve imparatorun sıkı denetimi altındaydı (savaşlarda hak ettiği ödüller ile "asi" yi asla ödüllendirmedi).

Şiirin başlangıcı zaten yazıldıPushkin düellodan sonraki gün. Ve başka bir gün - şairin ölümünden hemen sonra - Petersburg'daki listelerde ayrıldı. Dantes'ın davasından sonra, ünlü şiirlerin - "Bir Şairin Ölümü" için Lermontov'un "Kafkasya'ya sürgün edildi" ve "Sen, küstah torunları ...

Bunun tarihsel ve toplumsal önemiÇalışma esas olarak yazarda, Puşkin'in trajik kaderini genel olarak bir şair olarak kavramaya çalıştığı gerçeğiyle belirlenmiştir. Dante'nin "katili" ve "yeni" aristokratları "kibirli" ve "ortalama" olarak nitelendirerek, deha'nın toplumdaki ölümüne dair suçlama yaptı. Mahkemede, Lermontov'un en ünlü şiirlerine tahammül edemezler: “Şairlerin tüm kanlarını doğru kanla yıkamazsınız!”. Mihail Yurievich ilk önce tutuklandı ve ardından Kafkasya'ya aktif orduya gönderildi.

Lermontov'un en ünlü şiirleri

"Tuchkov"

Bu şiir geç döneme aittir.Şairin yapıtında kendi geçmişi vardır. 1840 yılında, Kafkasya'ya bir sonraki kalkıştan önce, M. Lermontov Karamzins'in Petersburg evindeki pencerede durdu ve gökyüzünü saran bulutları izledi. Resmin görüntüsü şairin kendi kaderini düşünmesini sağladı. Çok yakında Petersburg'u terk etmeli, sevgili insanları. İşte bu yüzden Lermontov'un ünlü şiirleri de dahil olmak üzere eserdeki ana aygıt: "Göksel bulutlar, ebedi gezginler ..." - bir karşılaştırma oldu. Onun kendi kaderi, şair tarafından bu cennetsel bedenler kadar meşakkatsiz ve yalnız olarak görülüyordu. Bu yüzden sürgün hissi ve vatan ile sonsuza kadar kopukluk hissi. Bu arada, benzer bir durum da, 30 ve 40'lı yıllarda zorlaşan Lermontov'un çağdaşlarının çoğunun tipik bir örneğiydi.

Ama lirik kahraman tamamen olamazKendinizi soğuk ve kayıtsız bulutlarla tanımlayın. Onlardan farklı olarak, ev için suskunluk duygusu olmayan bir özlem duygusu var. Bu, felsefi temelleri gösterir: doğa özgürdür ve bozulmuş bir şairin kaderi, tamamen yetkililerin kararına bağlıdır.

aşk hakkında Lermontov'un şiirleri

"K ***" ("Kendimi senden önce küçük düşürmeyeceğim ...")

Lermontov ayrıca aşk konusunda da yürekli çizgileri vardır. Bunların bazıları Mikhail erken yaşta ilgilenmeye başladı NF Ivanova, ayrılmış bulunmaktadır. Ancak, o genç bir adamın içten duyguları takdir etmedi ve kadınlarda inancını zarar sonsuza edilir. karşılıksız sevginin sonucudur ve bir şiir "*** için" 1832 yılında yazılmış oldu. Derin bir hayal kırıklığı - Onun yazar mutluluğu için aldatma ve iddiası ve umut saf içten duygu tezat oluşturmaktadır. Bunlar Lermontov'un aşkla ilgili şiirleri. Ünlü hatları: "bilir, ayaklarının geçmişti belki o anlar, ben ilham çalındı!" Büyük ölçüde yazma işine ayıracak, şairin tutumunu belirledi.

Mikhail Lermontov'un en ünlü şiirleri

"Lermontov'un meditasyonu onun şiiri"

Bu yüzden Mikhail Yurievich A'nın işi hakkında konuştu. Herzen. Kısa hayatı boyunca şair, dört yüzden fazla lirik şiir yazdı. Bu ve Borodino ile Duma ve "Yol için tek başıma ayrılıyorum" ve "Dua" ... Bir şeyi seçmek zordur, çünkü her biri Rus edebiyatının en iyi şiirsel eserler listesine eklenir.

Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 2019

Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 2019

Related news

 • Tartışmalı TPP anlaşması imzalandı
 • Kiraz Dünyası: Haziran 2019
 • Barberi: en şık ve en seçici giysiler
 • Nilperi Şahinkaya hangi dizide oynuyor
 • Fırın Sütlaç

 • Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 65

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri


  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 1

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 25

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 86

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 19

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 95

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 75

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 1

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 26

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 88

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 96

  Yaratıcılık M.Yu. Lermontov. Lermontovun ünlü şiirleri 12