Yağmur sensörleri: nedir 2019

Yağmur sensörleri: nedir 2019 Yağmur sensörleri: nedir

Yağmur sensörleri: nedir?

Modern otomobillerin birçok modeli yağmur sensörleri ile donatılmıştır. Bu nedir? Neden ihtiyaç duyuyorlar? Bu doğru şey mi yoksa pazarlamacıların bir başka numarası mı? Hadi anlamayalım.

Bu neden gerekli?

yağmur sensörleri nedir

Kötü hava, rahat sürüş için doğrudan bir tehdittir.sürücünün sağlığı ve arabanın bütünlüğü. Buz, sulu kar ve kar, ilgili hizmetlerin endişeleriyse, ön camın kirlenmesi, sahibi tarafından ve mümkün olan en kısa zamanda anlaşılmalıdır. Önceden, sürücü ek eylemler yapmak zorunda kaldı.

Saniyeler içinde açıp kapatmak için harcanan süretemizlik fırçaları, her şey olabilirdi. Buna ek olarak, bir kişi camı dökülen suya yeterince hızlı tepki gösteremez. Başka bir şey, bu görevi sizin için yapacak olan yağmur sensörüdür. Otomatik sistem, camdaki damlacıkların varlığını algılar ve kirlenme derecesine bağlı olarak, istenen temizleme modunu başlatır. Bunun nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yağmur sensörü nasıl çalışır?

Ne olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım. Yağmur sensörü iki LED'den oluşur: yayma ve alma. Biri kızılötesi ışınlar yayar ve diğeri (sensör) kırılmalarını giderir. İşin temeli temiz ve kirli camın karşılaştırılması esasıdır. Bu ne anlama geliyor? Yani, elektronik cihazın hafızasında, temiz ve kirli cam üzerindeki ışınların kırılma indisleri yüklenir. Cam ıslak olarak algılanırsa, bir arıtma sistemi başlatılır. Bu nasıl olur? Yağış miktarına bağlı olarak, uygun bir saflaştırma yoğunluğu seçilir. Modern otomobillerde 7 farklı mod olabilir. Cam temizlendiğinde, silecekler otomatik olarak kapanır.Yağmur sensörlü ön cam

cihaz

Yağmur sensörü bir tel ile bağlı iki parçadan oluşur:

 1. Komutları veren kontrol ünitesiyönetici mekanizma. Burada kızılötesi LED'ler bulunur. Sürücünün görüşünü engellememesi için ön camdaki iç tarafa yerleştirilmelidir. Aynı zamanda, kapıcıların çalışma alanında olmalı. Genellikle dikiz aynasının arkasında bulunur.
 2. Açılan ve kapatan bir röle ünitesiArıtma sistemi, ayrıca sensörü voltaj dalgalanmalarından ve iletken parazitlerden korur. Güç şebekesine bağlantı için uygun bir yere kurulmuştur.

Tüm cihaz fazla yer kaplamaz ve kabinde kompakt bir şekilde yer alır.

Avantaj ve dezavantajları

Yağmur sensörü nasıl çalışır?

Yağmur sensörünün avantajları:

 1. Sürücünün, açmak ve silecekleri kapatmak için yoldan uzaklaşmasına gerek yoktur.
 2. Cam kirlenmeye hızlı tepki.
 3. Yağmur sensörleri 2000'li yıllardan beri üretilmiştir.Bu sefer onlarla sadece orta sınıf ve üstü araba satıldı. Şimdi yağmur sensörü pahalı araçların ayrıcalığı olmaktan çıktı. Bütçe modellerine de yüklenebilir.
 4. Yağmur sensörlü ön camın bulunmadığına inanılmaktadır.tonlanabilir. Ancak bu sorun çözüldü: üreticiler yağmur sensörü için bir delik ile ton filmleri yapmak. Ve bir bütün olarak, ön camın renklendirilmesi en iyi fikir değildir.
 5. Başka bir yaygın yanlış anlama var - bu, yağmur sensörünün gece çalışmaz hale gelmesi. Bu doğru değil. Kızılötesi ışınların gündüz vakti ve sokaktaki aydınlatma derecesi için önemli değildir.

Herhangi bir cihazda olduğu gibi, yağmur sensörünün dezavantajları vardır:

 1. Ön cam bütün olmalı ve deforme olmamalıdır. Aksi takdirde, sensör çalışmaz.
 2. Eriyene kadar camdaki kar taneleri tanımıyor.
 3. Aşırı duyarlılık. Sensör bir rastgele damla sudan tetikleyebilir.
 4. Su silecek bölgesine düşmezse, sensör çalışmaz.
 5. Sadece kapıcılar açık ve yıkama sistemi değil. Kir cam üzerine bulaşırsa, bulaşır.

Bu makalede, benzersiz bir aygıtın artıları ve eksileri açıklanmaktadır. Yağmur sensörünün sadece bir pazarlama hareketi değil, gerçekten kullanışlı bir şey olduğu doğru.

Yağmur sensörleri: nedir 2019

Yağmur sensörleri: nedir 2019

Related news

 • Etli İç Pilav Tarifi
 • Kolay,Nefis,Pratik Yemek Tarifleri
 • Yeşil Domates Kızartması
 • Acı biber yanması nasıl geçer
 • Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket

 • Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir


  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir

  Yağmur sensörleri: nedir