Yağlayıcılar ve teknik sıvılar 2019

Yağlayıcılar ve teknik sıvılar 2019 Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

Makine ve makinelerin çalışma fonksiyonlarını yerine getirmek için yağlayıcılar ve teknik sıvılar kullanılır. Çeşitli ekipmanların güvenilirliğini ve verimliliğini sağlarlar.teknik sıvılar

Yağlayıcı Türleri

Mekanizmaların işlemlerinde, temas eden yüzeyler hareket eder ve sürtünme sonucunda yıpranma ve aşınma ile yırtılabilir. Bunu azaltmak için mineral ve sentetik yağlar kullanılır.

Madeni yağlar ve teknik sıvılar çoğunlukla temel olarak ürünler içerir:

 • damıtılmış - akaryakıtın vakumla damıtılması (hafif fraksiyonlar);
 • kalıntı - katran dispersiyonu ile elde edilir.

Bu veya bu tip mineral yağlar, damıtılmış ve artık bileşenlerin belirli oranlarda karıştırılması ve bunlara katkıların eklenmesiyle elde edilir.yağlar ve teknik sıvılar

Sentetik yağlar, çalışma koşullarını iyileştiren katkı maddeleri ilavesiyle belirli hidrokarbonların sentezi ile üretilir.

Yağlayıcı Türleri

 • motor;
 • iletim;
 • hidrolik;
 • gresler.

Yağlar için katkılar

Farklı çalışma yağları için gerekliliklerkoşullar, sürekli olarak zorlaşıyor. Baz taban, sadece yağlara ve teknik sıvılara katkı maddeleri ekleyerek oluşturulabilen gerekli özellikleri tam olarak sağlayamaz. Sayıları yüzde ile% 15 veya daha fazla arasında değişir.

yağlar ve teknik sıvılar

Katkı türleri:

 • Tek fonksiyonlu- aşınma, aşırı basınç, viskozite, antioksidan, sürtünme önleyici, köpük önleyici, bastırıcı, deterjan-dağıtıcı, vb: özelliklerinden birini sağlamak;
 • Çok işlevli- yağın çeşitli performans özelliklerini veren oldukça etkili polimer bileşikleri;
 • katkı ve kompozisyon paketleri- Karışık ve kimyasal olarak bağlı katkı maddeleri, özellikleri iyileştirme ve yeni bir kalite oluşturma (15 bileşene kadar).

Yağların ve teknik sıvıların özellikleri

Yağlayıcı ve çalışma sıvısı gibi ürünler için, teknik koşullar veya GOST, kullanım koşullarını belirleyen çeşitli özellikler sağlar.

 1. kayganlık- antifriksiyon, aşınma önleyici veaşırı basınç özellikleri. Ana gösterge, sıvı katmanları (dinamik viskozite, Pa ∙ s) arasındaki akışa direnci karakterize eden viskozitedir. Diğer bir özellik, viskozimetrenin kılcal kısmından sıvının kendi ağırlığının altında akış hızından belirlenen kinematik viskozitedir. M cinsinden ölçülür2/ s. Yağlar için, viskozite değişiminin sıcaklığa bağlılığı özellikle önemlidir. Viskozite indeksi ile tahmin edilir.
 2. Termo-oksidatif stabilite- yağın antioksidan özelliklerinin bir göstergesi,ince bir yağ tabakasının bir lak filme dönüşme suresi ile karakterize edilir. Ne kadar yüksekse, ürün o kadar iyi olur. Oksidasyon işlemi 50-60 ° C'ye ısıtıldığında başlaryaklaşıkC. Yoğunluk, 250'den başlayarak önemli ölçüde artaryaklaşıkC. Aynı zamanda yağ karanlıklaşır ve fizikokimyasal özellikleri değişir.
 3. Nem dağılım özelliklerimotor yağı, motor içindeki birikintilerin ve karbon birikimlerinin oluşumunu azaltma ve kirlilik ürünlerini askıya alınmış halde tutma yeteneğini yansıtır.
 4. Antikorozif özellikleriyağlar biriktikçe yavaş yavaş bozulurürünleri giymek. Aşındırıcılık, asit gazıyla, 1 g yağda asitleri nötralize etmek için gerekli olan KOH miktarıyla belirlenir. Asitlerin işleyişinde bakımı 3-5 kat artar ve detaylar için en tehlikelidir. Yağların özellikleri, metal yüzey üzerinde koruyucu filmler oluşturan katkı maddelerinin veya alkalin toprak metalleri ile nötralize edici asitlerin katılmasıyla geliştirilmektedir.

Motor yağları

Pistonlu içten yanmalı motorlar (ICE) özellikle yağlamaya ihtiyaç duyar. Onlar için, her ekipman için özel olarak seçilen motor yağları kullanılır.

ICE için uzun süre temiz kullanmışmadeni yağ. Modern zorunlu motorlar, katkı maddelerinin kullanılmasını gerektiriyordu. Çoğunlukla tüm mevsimlik yağlar geniş bir sıcaklık aralığında viskozite gereksinimlerini tatmin ederek kullanılır.

Birçok birim için yarı sentetik -Sentetik organik bileşenlerin eklenmesiyle Mineralka. Satın alarak, ürünün özgünlüğüne ve kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Çoğu bu araba için talimatların önerilerini takip eder. Burada üreticilerin kar elde ettikleri yağ markalarını tavsiye ettiklerini bilmelisiniz. Ürün markasında fazla tecrübeli olmayanlar, tavsiyelerini takip etmelisiniz.

Motor yağlarının sınıflandırılması

Performans için motor yağları motorlar için gruplara ayrılmıştır:

 • bir- kırılmamış karbüratör (az miktarda katkı maddesi).
 • B- Düşük kirli (% 3-5 katkı).
 • Içinde- orta ağırlıklı (% 8'e kadar katkı maddesi).
 • D- yüksek ateşli (% 8-12 çok fonksiyonlu katkı maddeleri).
 • D- Son derece ağır yüklü ağır dizel (% 18-25 katkı).

Motor yağlarının viskozitesi 7dereceler: 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20. Tüm hava koşullarına sahip ürünler, bazaltın düşük viskoziteli macropolimer katkı maddeleri ile kalınlaştırılmasıyla mineral motor yağlarından yapılır. Her biri bir kesir olarak temsil edilen 10 sınıf vardır, örneğin 4s / 8. Pay, -18 de viskozite sınıfını gösterir.yaklaşıkC, ve paydada - 100 deyaklaşıkS.

Bir marka motor yağı biliniyorsa, örneğin M-6s/ 10V2, aşağıdaki gibi deşifre edilebilir: M - motor, 6s- kalınlaştırılmış katkı maddesi ile viskozite sınıfı, 100'de 10 viskozite0C, B - orta motor, 2 - dizel motorlar için.

Içindeki motor yağının kalitesini kontrol edinbelirli maliyetleri gerektiren tanı merkezi. Kontrol etmenin kolay bir yolu vardır: sondadan, gazetenin yüzeyine bir damla yağ koymanız gerekir. Çabuk yayılırsa, yüzeye birkaç yağ dairesi bırakılırsa, bu kaliteli bir ürünü gösterir.

Damla yüksek stabilite, yararlı özelliklerin kaybını karakterize eder. Bu kontrol, taze yağlama maddesinin kalitesini değerlendirmek için uygundur.

Şanzıman Yağları

Şanzıman dişli kutuları vedağıtım, köprüler, direksiyonun iletilmesi, vb. Farklı türdeki dişliler için yağlama gereklidir. Dişli yağlar negatif etkilerden ürün çevreleyen, koruyucu bir film oluşturma, klor, fosfor, kükürt, disülfit göre işlevsel katkı maddeleri ile mineral ya da yarı sentetik tabanından üretilir. Maddenin viskozitesi, filmi yüksek bir yük ve sıcaklıkta muhafaza etmelidir. Soğuk havada, yağ viskozitesi bileşimi, uygun viskozite indeksi seçilmiş mekanizmaları müdahale etmemelidir.

Dişli yağlarının fonksiyonları:

 • sürtünme ve aşınmada azalma;
 • temas alanlarından ısı çıkartılması;
 • şok yüklerinin azaltılması;
 • toksisite ve hastalıksızlık değil.

Mineral bazda teknik sıvılar ve yağlayıcılar için en uygun fiyatlı. Güvenilir bir koruyucu film oluşturan iyi özelliklere sahiptirler.teknik sıvılar ve yağlayıcılar

Sentetik yağlar kaliteye göre çok daha yüksektir, ancak bunlar en pahalı ürünlerdir. Para için iyi bir değer yarı sentetiktir.

Yerli dişli yağları viskozite sınıfı 4'tür. Operasyonel özellikler üzerinde 5 gruba ayrılır. Farklı kompozisyonların işaretlenmesinde, ana karakteristikler belirtilmektedir, örneğin, TM-5-9s- 5. grubun dişli yağı, 9'un viskozitesiKalınlaştırıcı katkı maddesi ile sınıf. Yabancı sınıflandırmanın bir örneği, işaretlemenin gösterdiği SAE 80W-90'tır: 80 - viskozite sınıfı, W - kış, 90 - 14 mm'lik minimum viskoziteye karşılık gelir299'da / s0S.

Hidrolik sistemler için akışkanlar

Hidromekanizma ve tahrik sistemlerinde, bunları çalıştırmak için özel teknik sıvılar kullanılır. Aşağıdakiler zorunludur:

 • iyi pompalanabilirlik ve düşük viskoziteye karşı sıcaklık;
 • yüksek korozyon önleyici özellikler ve hidrolik contaların şişmesi veya tahrip olmaması;
 • yüksek kayganlık;
 • Çalışma sürecinde uzun süre başlangıç ​​özelliklerinin korunmasıyla kimyasal ve fiziksel kararlılık;
 • korozyona neden olan safsızlıklar, su ve aşındırıcı maddelerin olmaması.

Hidrolik yağlar yaklaşık 20 içeriröğeler. Bunlar, petrol damıtıklarını katkı maddeleri ile karıştırmak suretiyle yapılır. En çok kullanılan iğ yağ AU'dur. Bilinen yağlar MG-30, M-2IMP, AMG-10, MGE-10A bulunmaktadır.

Amortisörler ve fren sistemleri için akışkanlar

Fren teknik sıvıları, makinelerin hidrolik sistemlerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Aşağıdakiler zorunludur:

 • Düşük donma sıcaklığı;
 • Düşük viskozite;
 • iyi kayganlık;
 • antikorozyon direnci;
 • Lastik contalara zarar vermez.

Fren sıvılarının tipleri.

 1. ESC -% 60 hint yağı +% 40 etil alkol.
 2. BSK -% 50 hint yağı +% 50 butil alkol.
 3. % 35 gliserin +% 65 alkol.
 4. "Neva" ve GTZH-22M - katkı maddeleri ile glikol bazlı.
 5. "Tom" - borik asit esterleri ile bir glikol karışımı.

Fren hidroliği akışkanlarını -20 altındaki bir sıcaklıkta bir tekerlek tabanı üzerinde0Donma ile ve çözümde sadece alkol var. Bu bağlamda, bölgeye bağlı olarak seçilirler. Teknik sıvıların kış ve yaz aylarında değiştirilmesi nadirdir. Çoğu, glikol bazında bir bileşim olan tüm mevsimlik sıvıyı kullanmayı tercih eder. Bunların en iyisi, iyi bir anti-korozyon ve aşınma önleyici özelliklere sahip "Tom".teknik sıvıların değiştirilmesi

Amortisörler için, silikon akışkan ve katkı maddeleri ile düşük viskoziteli bir mineral yağ karışımı olan AZ-12T ve MGP-10 bileşimleri kullanılır.

Teknik Soğutucu

Sıvı soğutma sistemi için tasarlanmıştırICE'nin gerekli sıcaklık modunun bakımı. Kapalıdır, çalışma mekanizmalarından ısıyı uzaklaştırır ve radyatörden çevreye geçirir.

Önceleri, enerji santralleri suyla soğutuldu, ancak küçük dondurma ve kaynama eşikleri yüzünden terk edilmek zorunda kaldı. Ayrıca, bir pislik oluşturur ve metalin bir korozyon kaynağıdır.

Gelecekte, teknik soğutma sıvıları kompozisyonda değişti, ama temel su idi.teknik soğutma sıvıları

Antifriz en büyük kullanımı - glikol ve özel katkı maddeleri ile su karışımı. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • Düşük donma sıcaklığı;
 • donma sırasında küçük genleşme;
 • 110'ın üstünde kaynama noktasıyaklaşık° C;
 • iyi yağlama özellikleri.

Ucuz etilen glikole dayanan antifrizler toksik teknik sıvılardır. Daha az zehirli maddeler propilen glikole dayanır, ancak maliyeti daha yüksektir.zehirli teknik sıvılar

Sonuç

Yağlar ve teknik sıvılargeniş bir yelpazede pazar. Uygulaması konusunda tecrübesiz bir sürücüye, talimatın otomobilin belirli bir markasına önerdiği kompozisyonlar rehberlik etmelidir. Kış mevsimine özel dikkat gösterilmelidir. Arabayı ısıtmalı bir garajda saklarken, tüm hava koşullarına uygun sıvılar oldukça uygundur. Fiyatlara değil, kalite göstergelerine odaklanmak önemlidir. Ayrıca, özellikle motorun ömrü gibi diğer faktörleri de hesaba katmak gerekir.

Yağlayıcılar ve teknik sıvılar 2019

Yağlayıcılar ve teknik sıvılar 2019

Related news

 • Moskvich-2142: özellikleri ve fotoğrafları
 • Mal talebi. Büyüme ve gerileme için önkoşullar
 • İnternet için hangi kablo daha iyidir
 • Karagöz Tatlısı Tarifi
 • Yüzme havuzları için ısı eşanjörü: çalışma prensibi, seçim konusunda tavsiye

 • Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar


  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar

  Yağlayıcılar ve teknik sıvılar