Yılın en uzun günü 2019

Yılın en uzun günü 2019 Yılın en uzun günü

Yılın en uzun günü

Kuzey yarımküredeki en uzun gün oyaz gündönümü olarak adlandırılan - 21 Haziran'da düşüyor. Moskova'nın enlemini alırsak bugün 17.5 saat güneş gökyüzünde. Petersburg'da, hafif gün 24 geçerlidir ve 24 saatten neredeyse 19 saat sürer.

Güneş sistemi oldukça karmaşıktır. Dünya'nın Güneş'le olan yörüngesi ideal bir daire değil, eliptik bir şekle sahiptir, bu nedenle Güneş farklı zamanlarda Güneş'ten biraz daha uzakta veya biraz daha yakındır. Aradaki fark önemsizdir - 5 milyon kilometre, ancak gün boyunca ve yıllık döngüyü belirleyen, dünyanın ekseni eğiminin yanı sıra budur. En uzun gün - yaz gündönümü günü - Dünya, yıldızından 152 milyon kilometre uzaktadır. Güneş, güneş tutulması olan yeryüzündeki Neisklokna'nın en üst noktasında bulunur. 21 Haziran'dan itibaren hafif gün 21 Aralık'a kadar minimuma inmeye başlayacak ve sonra her şey yeniden başlayacak.

Birçok halkın kültüründe en uzun gün önceBugün yüzyılların derinliklerinden gelen bir tatil. Antik Slavlar, Finliler, İsveçliler, Baltlar, Almanlar ve Portekiz kutladı ve bazı yerlerde bu günün yaz başında veya ortasında kutlanmaya devam ediyor. Örneğin, İsveç'te yaz gündönümüen uzun günGece festivallerinden sonra kızların toplanması gerekiyor7 farklı renkte ve hayal ürünü olması için yastık altına koyun. Keltler yaz aylarında bu günü kutladı. Bu tatil doğrudan güneş pagan kültü ile bağlantılı.

Rusya'da bu tatil günlerinin benzeri Ivan'ın günüydüKupala, daha sonra kutlanacak - 7 Temmuz. Slavlar da bu günün mistik olduğunu düşünüyorlardı ve 7 ila 8 Temmuz gecesi, hazinenin bulunduğu yeri gösterebilen eğreltiotlarının açıldığını düşünüyorlardı. Çin'de de benzer bir tatil var - Xiazhi. Letonya'da bu tatil Ligo olarak adlandırılır ve genel olarak bir tatil günesidir. Şehirlerde yürüyüşler vekuzey yarımkürede en uzun günGüneş'in ilk ışınlarıyla sona eren halk şölenleri.

En ünlü binalarından biri olanhala yılın en uzun gününü bağladı, 5000 yıl önce yetiştirilen Stonehenge. Binlerce İngiliz ve turist orada toplanır ve yaz başında kutlarlar, çünkü astronomi açısından tam başlangıcıdır.

Gündönümlere ek olarak, hala bir ekinoks var. Bu günlerde gündüz ve gece eşit miktarda zaman geçirir ve bu tür anlar yılda 2 kez olur: 21-22 Mart ve 22-23 Eylül.

kuzey yarım küredeki en uzun günKendinize ne kadar sorarsanızgerçekten en uzun günü sürer, cevap basit - altı ay olacaktır. Ve bu gün kutup denir, kutup çemberinin arkasındaki altı ayın geri kalanı ise gecedir. Bu fenomen her iki yarıkürede de görülebilir.

Görünüşe bakılırsa, en önemlisi ne kadar önemli?kuzey yarım kürede. Neden böyle bir günü kutlarsak, ve aslında, elektrik icadıyla, bir insan neredeyse güneşin gökyüzündeki varlığı gibi bir şeye bağlı olmayı bıraktı. Ancak, gerçekte her şey çok daha karmaşıktır. Elbette gün batımından sonra yatağa gitmeniz gerekmiyor ya da masa lambası veya avize açabilirsiniz. Ama yine de insanlar yaz ve güneşli günleri, kış ve bulutlu gökyüzü gibi daha fazla severler.

Yılın en uzun günü 2019

Yılın en uzun günü 2019

Related news

 • Cevizli Ispanak Salatası Tarifi Videosu
 • Xbox Live Gold Aboneliği - Faydalar ve Sorumluluklar
 • Saç Kırıkları Nasıl Kesilir
 • Neden iç çamaşırı hayal ediyoruz Tercüman yanıtlayacak
 • Yönetim şirketine bir uygulama nasıl yazılır: adım adım talimat

 • Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü


  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü

  Yılın en uzun günü