X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir 2019

X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir 2019 X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir?

Ameliyatsız teşhis yapmak için ilk yöntemlerden biri X-ışını idi. Onun yardımı ile iç organların, kemiklerin durumunu belirlemek mümkün oldu.

Bununla birlikte, çalışma sırasında kullanılan ışınlarradyoaktiftir. Büyük miktarlarda, vücuda zararlıdırlar. Bu nedenle, ebeveynler X-ışınlarının çocuklara ne sıklıkta yapılabileceğini sorgular. Vücudu çalışmak için modern yöntemler, bu yöntem olmadan tanı koymanıza izin verir. Ama bazı durumlarda onsuz yapamazsınız.

Çocuklara X-ışınları sadece bu durumlarda reçete edilir.Diğer yaklaşımlar uygun olmadığında. Her ebeveyn aslında değil antibiyotikler pnömoni, tedavi edilen daha bir X-ray yapmak daha iyi olduğunu kabul edecektir.

Röntgen ışınları

X-ışını yapmak ne sıklıkla mümkün olduğunu anlamakÇocuklar ve onun zararı, büyüyen bir organizma için büyüktür, bu yöntemin özünü anlamak gerekir. Vücudun dokularından geçen ışınlar, filmdeki iç sistemlerin durumunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu güvenilir bir tanı yöntemidir. Bu nedenle, hala çeşitli tıp alanlarında kullanılmaktadır.X-ışınlarını çocuklara ne sıklıkla alabilirim

X-ışınları radyoaktiftir. Yeni, gelişmekte olan hücrelerde sahip oldukları en büyük etki. Bu nedenle, böyle bir etki vücudun çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Büyük miktarlarda radyasyon, radyasyon hastalığının oluşmasına yol açar. Hücre mutasyonları ve bir tümörün görünümü de mümkündür.

Ancak modern X-ray makineleriRadyasyon ışınlarını, vücuda zarar vermeyecek kadar küçük dozlarda yayar. Toplam tutarı, büyük bir sanayi kentinin topraklarında 2-3 gün kaldığı şekilde bedeni etkiler. Ancak, x-ışınları sadece aşırı durumlarda reçete edilir.

Çocuğa zarar

Ne kadar sıklıkla yapabileceğinizi soruyoruzÇocuğa röntgen çekilmesi, işlemin ne gibi zarar verebileceğini anlamak için gereklidir. Fizyolojik özellikleri nedeniyle çocuklar radyasyona yetişkinlere göre 2-3 kat daha duyarlıdır.X-ışınları bir çocuğa ne sıklıkla alınabilir?

Daha uzun yaşam, gelecek çocuk, yaratırsomatik ve genetik bir yapının çeşitli sonuçlarının zaman içindeki tezahürü için teorik olarak daha büyük bir potansiyel. Ayrıca çocuklarda organların birbirlerine daha yakın olduğu hatırlanmalıdır. Onların gelişimi dinamik olarak oldukça düzensizdir. Bu, bu etkilerden dolayı patolojiler geliştirme riski taşır.

Artan başka önemli faktörÇocuğun sağlığı için risk, onun kırmızı kemik iliğinin yeridir. Radyasyona en duyarlı olan odur. Çocuklarda kırmızı kemik iliği dağılımı yetişkinlerde olduğu gibi değildir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda, bacaklarda ve kafatasında daha yoğunlaşıyor. Bu nedenle, bu sitelerin ışınlanması özellikle zorludur.

X-ışınları kaç yaşında?

Çocuk hekimlerine sıklıkla nasıl sorular sorulur,izin verilebilir ve bir bebeğe ne sıklıkla X ışınları verilebilir? Bu prosedür birkaç durumda gereklidir. Çocuğun doğum kanalını geçmesinden sonra çene, burun, kalça eklemleri kırığı ile tam olarak X-ray gerektirir. Ayrıca özellikle zor durumlarda bebeğin ışığında ortaya çıkması sürecinde kafatasına travma mümkündür. Tüm bu durumlarda, çocuğun doğumundan sonraki ilk haftada bir X-ışını muayenesi yapılabilir.Bir bebeğe ne sıklıkla röntgen verilebilir?

Bu durumda, çocuk özel bir kutuya yerleştirilir. Belli bir koruma sistemi içerir. Bu nedenle, ışınlar yalnızca inceleme altındaki alanda geçer. Bu prosedür en düşük radyasyon seviyelerinde gerçekleştirilir. Bunun için ekipman yeni bir örnek olmalıdır.

X-ışınları bir bebeğe ancak yaşamı ve gelişmeyi tehdit eden bir patoloji varsa verilir.

ihtiyati tedbirler

Birinin ne sıklıkta yapılabileceği sorusunun incelenmesiBir yaşına kadar olan çocuklara X-ışınları, ebeveynler mevcut önerileri öğrenmelidir. Her şeyden önce, böyle bir anket yapmadan yapabiliyorsanız, inceleme için ekipmanın türüne dikkat etmelisiniz.X-ışınlarını 3 yaşın altındaki çocuklara ne sıklıkla alabilirim?

Tıbbi tesis kullanılıyorsaeski numunenin aparatı, ışınlama yeni modellerde daha yüksek olacaktır. Bir çocuğa röntgen çekilmesi gerekiyorsa, ekipmanın düzenli olarak güncellendiği hastanede yapılması daha iyidir. Bu tür cihazlar, minimal ışınlama ile net bir görüntü sağlar.

Bir sağlık kuruluşunun deneyimli personeli, radyasyona maruz kalma düzeyini doğru bir şekilde seçebilir. Koruma araçları, vücudun diğer sistemlerini X ışınlarına maruz kalmadan koruyacaktır.

Dişçilikte

Anketin birkaç ana alanı var.bir röntgen çekmeniz gerekebilir. Diş hekimliği bunlardan biridir. X-ışınlarını 3 yaşından küçük çocuklara ne sıklıkta yapılabileceğini incelemek, WHO tavsiyelerine başvurmak için gereklidir. Bu kuruluş yıllık maruz kalmanın 3 mSv / yıl'ı geçmemesi gerektiğini iddia ediyor. Kantitatif olarak bu, yılda yaklaşık 5-6 kez.X-ışınlarını bir yaşın altındaki çocuklara ne sıklıkla alabilirim?

Ama hepsi teçhizatın türüne ve tipine bağlıanketi. radyasyon düzeyi yapılabilir resimlerin sayısı yeterince büyük olacak kadar küçük olduğunda diş muayenesi. Dişi çıkarmaya mı yoksa tedavi etmenize mi karar vermeniz gerektiğinde bu gereklidir. Ayrıca, kronik periodontitis veya tepesi enfeksiyondan önce kök kanalının doldurulması durumunda bu tür testleri gerektirir. Diş rudimentlerini belirlerken röntgen gereklidir. Bazı durumlarda çenenin panoramik muayenesi gereklidir.

Göğüs röntgeni ve sindirim sistemi

Çocuklara x-ışınlarının ne sıklıkla yapılabildiğini çalışmak,Göğüs ve yiyecek yollarının incelenmesine dikkat etmelidir. Bu tür tanı, hastalığın belirgin belirtileri yoksa asla uygulanamaz.X-ışınları çocuklara ve zararlarına ne sıklıkla verilebilir?

Yabancı nesneler vücuda girdiğinde sindirim sistemi sunulan yöntemle incelenir.

Göğüs organları daBazı hastalıkların karakteristik semptomlarının varlığı. Çocuklar 18 yaşına kadar her yıl florografi yapmamaktadır. Zatürre veya tüberküloz gelişiminin belirtileri varsa, resim izdüşüm olmaksızın alınır. Genişlemiş bir Mantoux ile, X-ışınları diğer semptomların varlığı olmadan gerçekleştirilmez.

eklemler

Eklemlerin X-ışınları yaralanmalar için gereklidir (kırıklar,dislokasyonlar yanı sıra şüpheli displazi. Bebeklerde, bu inceleme, büyük miktarlarda kıkırdaklı doku varlığı ile komplike hale gelir. Bundan dolayı sonuç güvenilmez olabilir.X-ışınları displazi olan çocuklara ne sıklıkla uygulanabilir?

Çocuk doktoruna ne sıklıkta yapılabileceğini sormakDisplazi, travma, ebeveynleri olan çocuklara X-ışınları belirsiz cevaplar alırlar. Bir yandan, tek seferlik ışınlama bebeğin sağlığını etkilemeyecektir, ancak diğer yandan belirli koruma kuralları gereklidir. Kalça eklemleri muayene için en tehlikeli bölgelerden biridir. Cinsel organlar hiçbir şekilde ışınlanmamalıdır. Bunu yapmak için özel malzemelerle kapatılırlar. Bu anketler sırasında bir bebeğin vücudunun tüm alanları da korunmalıdır.

Kafatasının bir resmi

X-ışınlarının yapıldığı başka bir alan, kafatasının incelenmesidir. Bu, kafa yaralanmaları olduğunda veya bir tümörün gelişmekte olduğundan şüphelenildiğinde gereklidir.

Ne kadar sıklıkla yapabileceğinizi soruyoruzÇocuk için bir burun röntgeni, bu prosedürün özelliklerini dikkate almak gerekir. Vücudun bu kısmının ışınlanması sadece ciddi vakalarda ciddi yaralanmalar durumunda gerçekleştirilir.

Maksiller sinüzit ile, x-ışınları asla gerçekleştirilmez. Küçük çocuklarda maksiller sinüslerin yapısı bazı özellikler taşır. Bu, bu alanda gerçekleşen süreçlerin güvenilir bir resmini elde etmemize izin vermez.

Çocukların kemik iliği etkilendiğindenKafatasının bulunduğu alandaki radyasyon, çok nadiren yapılır ve bu tanıyı yapmadan sadece tedavi sırasında bebeğin vücuduna olan tehlike önemlidir.

tekniklerinin

Çocuklarda X ışını muayenesiyetişkinler için prosedür ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. X-ışınının yapıldığı odada özel fiksatörler bulunmalıdır. Bu, böyle bir ışınlamanın çalıştığı alanı hareketsiz hale getirmeyi mümkün kılar. Bu nedenle, çocuklara X-ışınlarının ne sıklıkla yapılabileceğini araştırmak, aynı zamanda psikolojik faktörü de göz önünde bulundurunuz.

Bazı durumlarda, çocuğun ihtiyacıilaçları sabitlemek, anestezi yapmak. Bu uzun süreli tomografi için gereklidir. Sabitleme, iyi bir anlık görüntü elde etme olasılığını artırır.

Tekrar röntgen çekmeyin vebebeği bir kez daha ışınlar. Muayene sırasında çocuğun bedeni özel pedlerle korunur. Kurşun yapılmışsa, malzeme durumda olmalıdır.

Her şeyden önce, göz, tiroid bezi, genitoüriner sistem koruma gerektirir. Doğru yaklaşımla, prosedür tamamen güvenli olabilir.

Çocuklara x-ışınlarının ne sıklıkla yapılabildiğini düşünerek,Bu prosedürü yılda birkaç kez yapmaktan korkmamak daha kolay olacaktır. İşlem uygun koruma gerektirir. Ekipman ne kadar yeni olursa, ankette çocuk daha az maruz kalıyor. Modern cihazlar radyasyon maruziyetini ihmal edilebilir seviyelere indirebilir.

X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir 2019

X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir 2019

Related news

 • Kuru Saç Diplerine Özel Doğal Bakım Kürleri
 • En İyi Sivilce Kremi Hangisi
 • 10 kasım mesajları kısa paylaş
 • Anne Sütünü Artırma Yolları Tıklayınız
 • NV Gogol Nevsky Prospekt romanında Piskarev ve Pirogovun karşılaştırmalı özellikleri

 • X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir


  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir

  X-ışınları çocuklar için ne zaman ve ne sıklıkta yapılabilir