Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 2019

Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 2019

Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 42 14.02.2019, 11:35

Vladimir Monomakh'ın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası

zamanında büyük önemi vardıRus devletinin oluşumu ve oluşumu. Makalede, Monomakh'ın dış politikasının temel yönlerini ve Kiev Rus devletinin tarihinde prensin rolü üzerinde duracağız. Monomakh'ın Büyük Dük'in tahtına giden yolunun uzun olduğu dikkat çekicidir. Ancak bunu daha fazla tartışacağız.

Tahtın uzun bir yolu

Vladimir Monomakh Prens Yaroslav, Vsevolod ve Bizans prensesi, Konstantin Monomakh kızı torunu oldu. Annesi dedesinden, lakabını devraldı.

Vladimir Monomakh'ın dış politikası

Vladimir, aynı zamanda Çernihiv'in bir prensiydi ve Smolensk,ve nihayet, Kiev prensi. Tarihte sadece iyi bir yönetici olarak değil, aynı zamanda yetenekli bir askeri lider olarak düştü. Ama sadece Prens Svätopluk ölümünden sonra boyarlar arasında ayaklanması sırasında tahta çıktı. Akıllı ve hesaplayıcı bir kişi olan Monomakh, devlet sisteminde hızlı bir şekilde örnek bir düzen kurdu. Biz o Svyatopolk ömrü boyunca kamu işlerine katılma başladı unutmayın, bu şaşırtıcı değildir. Yani, tahtın yükseliş zamanı geldiğinde, Monomakh zaten deneyimli bir yönetici idi. Daha sonra kendisini ve yetenekli bir komutan ve stratejist olarak gösterdi.

Polovtsalılara karşı verilen mücadele

Vladimir Monomakh'ın dış politikası, kısacatanımlamaya çalışın, Yaroslav Hükümdarlığı gibi hanedan evliliklerinin sonucuna indirgenmedi, ancak devletin sınırlarını korumak için. Polovtsalılar'ın baskınları Kiev Rus'yı tüketti. 1107'de Polovsk ordusu Luben şehrini kuşattı. Fakat Pereyaslavka kalesinde Polovtsyalıların faaliyete geçmesi durumunda Monomakh tarafından çağrılan birlikler vardı. Kuşatılmışların yardımına hız verdiler ve saldırganları mağlup etti. Saldırganlar, çalınan tüm malları attıkları saldırganlıkla cesareti kırmışlardı.

dış politika vladimir monomacha masa

Monomakh sırasına göre süvari peşindeKaçan rakipler, böylece hiç kimse Rusya'ya saldıracak. Bu savaşta zaferin siyasi önemini hafife almayın. Zaten 1108 yılında Kiev devletin sınırlarında göçebe bir kalabalık, prens tarafından kabul edildi barış antlaşması, sonuçlandırmak önerdi.

Polovtsianların Sürgünü

Polovtsians ile en önemli savaşlardan biri1111'de Don'da meydana geldi. Khan Bonyak, sadece rakipsiz görünen Ruslarla doğrudan çatışmadan kaçmaya çalıştı. Prens'in kadrolarını kanatlardan çevrelemek ve düşmanları yormak suretiyle yaylardan vurmaya karar verildi. Ancak, yetenekli bir stratejist olan Monomakh, kendisi bir saldırı başlattı. Rus prenslerinin önce saldırı için bekliyorlardı, ancak o zaman sayaç geçmek çünkü Kumanlar, bu beklemiyorduk. Böylece göçmenler Rusların kurallarına göre oynamak zorunda kaldılar ve kaçınmaya çalıştıkları doğrudan savaşa girdiler.

kısa bir süre Vladimir Monomakh dış politikası

Bu savaşta, birleşik prensler ordusu kazandıPolovtsi'ye karşı zafer, böylece devletlerine kalıcı bir şekilde barışı sağlamak. Fakat zaten 1116 yılında Monomakh ve emekliye ayrılmaya başlaması Polonyalılara, yani askerlerin güneyli sınırların terörize ettiği Han Tugorhana'ya karşı bir kampanya başlattı. Bu Monomakh, güneyindeki topraklarının güvenliğini kalıcı olarak güvence altına aldı. 1120'de ölümünden beş yıl önce, Monomakh Peçenekleri kovdu.

Bizans ile bağların güçlendirilmesi

Bizans imparatoru, istilayı ateş olarak korkuttuRus askerleri başkentlerinde. Bu yüzden oğlu John ile Monomakh - Dobronege'nin torununda evlenmeyi kabul etti. O zamandan beri, iki ülke arasındaki ilişkiler öngörülebilir ve barışçıl hale geldi. Tabii ki, Monomakh, Yaroslav the Wise gibi bir “Avrupa'nın babası” haline gelmedi, ama yine de, saltanatı sırasında Rus prensleri de Avrupalı ​​güçlerin yöneticileri oldu. Vladimir Monomakh'ın dış politikası, Kievan Rus uluslararası otoritesini güçlendirmenin temel amacını izledi. Bu nedenle Rus ekipleri çoğunlukla Bizans iç işlerine katıldılar, özellikle de Chersonesos'taki ayaklanmayı bastırdılar.

vladimir monomah dış politika tablosu

Vladimir Monomakh dış politikası, açıklamaMakalede vermiş olduğumuz komşularının gözünde devletin otoritesini güçlendirmeyi hedeflemişti. Dış sınırların güçlendirilmesi ve göçebe kabilelerin baskınlarından korunmaları küçük bir öneme sahip değildi. Vladimir Monomakh'ın Kievan Rus'un o zamanın en büyük Avrupa devletine dönüşmesine izin veren dış politikası olduğunu söyleyebiliriz. Dahası, Kievan Rus, Rus halkının ana kültürel, dini ve devlet merkezi idi. Bundan, insanların büyük iyiliğinin Vladimir Monomakh'ın dış politikası olduğuna dair mantıklı bir sonuç çıkarabiliriz. Göçebeler ile ana çatışmanın tablosu aşağıda sunulmuştur.

1107 Luben'in kuşatması ve prensin birliklerinin zaferi
1108 Göçmenlerle barış sonucu
1111 Don Üzerindeki Zafer
1116 Tugorhana'nın yenilgisi
1120 Peçeneklerin sınır dışı edilmesi

Aslında, bu önemli tarihleri ​​hatırlakolay. Tarihin en önemli şahsiyetlerinden birinin etkinliklerinin kısa bir analizini yaptık. Annals'a Vladimir Monomakh olarak giren kişi. Bu prensin dış politikası (tablodaki makalede sunulmuştur) kalibre edilmiş ve önemsiz olarak düşünülmüştür. Bu, Rus birliklerinin zaferinin garantisi oldu.

Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 2019

Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 2019

Related news

 • Yoğurtlu Tarator Videosu
 • Mustafa Kemal Paşanın Samsuna Çıkmadan Önce İstanbulda Geçirdiği 6 Ay
 • Meyveli Tartolet
 • Emzirmenin Yararları Nelerdir
 • Rihanna’nın Kırmızı Halı Elbiseleri
 • Motosiklet römork nasıl seçilir

 • Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 77

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası


  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 81

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 61

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 69

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 20

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 15

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 4

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 98

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 68

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 15

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 87

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 62

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 40

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 58

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 75

  Vladimir Monomakhın stratejik bir dahiye bir örnek olarak dış politikası 72