Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 2019

Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 2019

Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 80 01.02.2019, 07:15

Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108)?

Aniden ortaya çıkan seslerBoş alan ve dönüşleri arttırdıktan sonra kaybolmaları, zamanlama derzleri ve motor supapları arasındaki termal boşluğun arttığını gösterir. Her 30-40 bin kilometre sürer. Fakat bu problem tamamen çözülmüştür. Bu makalede, kendi ellerinizle valf mesafelerini (VAZ-2108 örnek olarak görülecektir) nasıl ayarlayacağınızı anlatacağız.

valflerin ayarlanması VAZ 2108

Ayarlama zorluğu

Tahrik cihazınınsekizli motorun valfleri "klasikler" in sürülmesinden önemli ölçüde farklıdır (VAZ 2105-2107). Bu nedenle, ilk kez bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Zırhların ayarlanması için "Zhiguli" nin eski modellerinde, bir cıvatayı bükmek ve bir mendil yardımı ile düzeltmek gereklidir. G8, tamamen farklı bir vana ayar düzeneği vardır. VAZ 2108'de böyle bir sistem yok - burada boşluklar farklı kalınlıklarda contalarla açığa çıkar. Bu, "sekizinci" ailenin tüm ön tekerleklerden çekişli VAZ'lerin başlıca ayırt edici özelliğidir.

valfler arka plakalarının ayarlanması VAZ 2108

Vantilatörler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108 "enjektör")?

Çalışmanın bu özelliklerini bilmek,uygulamaya başlamak için. Öncelikle, vana kapağını ve püskürtme uçlarını çıkarmak gereklidir. Motorun yanısıra mumlar tamamen açılır, yağ boşaltılır. Bu yüzden bütün paketleri göreceğiz. Bundan sonra, arabanın ön kısmını kaldırıp ön tekerleği kaydırıyoruz. Böylece eksantrik mili makarasındaki tüm işaretleri ve montaj işaretini birleştireceğiz. İkincisi, zamanlama kayışının arka kapağında bulunur. Ardından şanzımanın kontrol penceresindeki volan üzerindeki tarakların blok üzerindeki üçgen çentik ile hizalandığından emin olun.

Kasnak milini 4 parçaya bölmeyi kolaylaştırmak için,Bir kartondan küçük bir kareyi (8x8 santimetre) kesin. Vites kutusunun sonuna takarsanız, fabrika fabrika etiketine bir açı belirlerseniz, diğerleri ayarlarken konumu gösterecektir. 90, 180 ve 270 derece. Supaplar nasıl ayarlanır? VAZ 2108 bastırılmış durumda kalır ve şu an eksantrik milini saat yönünde iki veya üç dişe döndürürüz.

ayar vana düzeneği VAZ 2108

Boşaltma işlemi

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra,valflerin en fazla boşluğuna geçin. Bunu yapmak için gerekli tüm ölçümleri yapmanız ve hangi parçaların ayarlanması gerektiğini bulmanız gerekir. Özel bir keçe kullanarak, birinci ve üçüncü vanalardaki boşluğu ölçeriz. Bu alet, ayar pulunu ve egzantrik mili kamı arasına monte edilir. Alınan veriler tablo değerleri ile kontrol edilmelidir:

Valf ayarı VAZ 2108 Enjektör

Shim ve cam arasındaki boşluk varsaeksantrik mili normuna uymuyor, bu nedenle bu valfin ayarlanması gerekiyor. Pulları eyerlerden ayırır ve kalınlıklarını bir not defterine kaydederiz. Ardından, valf iticilerini batıracak bir alete (adaptasyon) ihtiyacımız var. Kapağı sabitleyen saplamanın üzerine takıyoruz ve yuvayı bize bakacak şekilde iticiyi döndürüyoruz. Buna paralel olarak, tüm vanaların yanı sıra kurulmuş olan rondelaların sayısını ve kaydını tutmanız gerekir.

Valfler nasıl ayarlanırVAZ-2108? Her şey basit. Valf aşağı doğru girintidir ve bunu bir sabitleyici ile sabitleriz. Valf ayar kitinden alınabilir. Bir tornavida veya cımbız kullanarak, yıkayıcıyı dışarı itin ve parametrelerini bir mikrometre ile ölçün. Böylece daha hassas ayarlamalar yapacağız.

Valf ayarı VAZ 2108 Enjektör

Motor valflerinin geri kalanıyla ne yapmalı?

Aynı prensip ile tüm vanaları ölçmek gerekir.onları çıkartın, notepad numaralı pullarda ölçün ve yazın. Tüm bu manipülasyonların ürünü sonrasında, yıkayıcının boyutunu hesaplıyoruz. Bu aşağıdaki formüle göre yapılabilir. İlk önce ölçülen aralıktan tablo değerini çıkarırız, daha sonra bu numaraya çıkarılmış yıkayıcının kalınlığını ekleyin. Sonuç olarak, yeni yedek parçaların kalınlığını alacağız

Bu formülle, hepimizi sayıyoruz ve yazıyoruz.gerekli boşluklar, daha sonra mağazaya git, yeni yıkayıcılar al ve yükle. Bundan sonra, motoru test ediyoruz, 85 santigrat dereceye kadar ısınana kadar bekleyin, sonra soğuyana kadar bekleyin ve boşlukları tekrar ölçün. Bazıları kaybolabilir - bu durumda onları yeniden düzenleriz. Boşlukları sadece soğutulmuş bir motorda açığa çıkarmak gerektiğini unutmayın.

valfler arka plakalarının ayarlanması VAZ 2108

Sonuç

Bu konuda, nasıl bir soruValfler doğru ayarlanmış. " VAZ-2108 çok basit bir otomobil, bu nedenle bu kadar zahmetli bir süreç bile herhangi bir soruna yol açmayacak. Aynı zamanda, bakım için minimum miktarda para harcayacaksınız.

Böylece, VAZ-2108'in vanalarının kendi ellerimizle nasıl ayarlandığını öğrendik. Bu prosedürün tamamı için yaklaşık iki ila üç saat boş zaman alacaktır.

Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 2019

Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 2019

Related news

 • Mide Kokusu Adım Adım Nasıl Giderilir
 • Çimento su yalıtım hangi durumlarda kullanılır
 • Şeftali Kurabiye

 • Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 27

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108)


  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 1

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 7

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 81

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 95

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 13

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 58

  Valfler kendi elleriyle nasıl ayarlanır (VAZ-2108) 8