Vajinismus nedir 2019

Vajinismus nedir 2019 Vajinismus nedir

Vajina ne anlama gelir?

Kadın cinsinin üreme organına verilen advajinadır. “Vajen”, “hazne” gibi isimleri de olan bu organ anatomik olarak üreme işlemimizi gerçekleştirdiğimiz bir organ niteliğinde olduğundan tıp dilinde kendisiyle ilgili konular olduğunda isim olarak “vajina” şeklinde geçmektedir.

Vajina kelimesinin kökeni Latinceden gelmekte ve aslen “vagina” kelime kökünden türetilmiş olmaktadır. Kelimenin kök anlamına bakıldığında Latincede “kılıç kını” anlamına geldiği, Yeni Latince dilinde ise “vulva ile uterus arasında yer alan kanal” anlamını taşıdığı öğrenilmektedir. Türkçeye ise en basit haliye Türk Dil Kurumu tarafından “döl yolu” olarak geçirilmiştir.

Vajinanın yapısına bakıldığında giriş kısmına “introitus” adı verilmekte, içeride yer alan rahim ağzı ise bitiş kısmı olarak “serviks” adını almaktadır. Biçimsel olarak boş bir silindire benzeyen vajina; normal şartlarda en az 7 santim en fazla da 10 santim uzunluğa sahiptir.

vajina-yapisi

Genişliği ise yine normal şartlarda 3 santim civarlarındadır. Ekstrem durumlarda (doğum gibi) vajinanın genişliği normal genişliğinin 2 ya da 3 katına çıkabilir.

Vajinanın iç kısmı da bir çeşit derimsi bir kıvrıma sahiptir. Bu kıvrıma “ruga” ismi verilir. Şekil olarak çok da düzenli sayılmayan bu kıvrım, vajinanın iç yapısını oluşturur. Bu iç yapıda yer alan vajina duvarları da birbirine temas etmektedir.

vajina-sagligi-icin-yapilacaklar

Duvarların üst kısmını mukus denen bir zar yapısıyla kaplı halde bulunmaktadır.Bahsedilen bu mukus zarı ise hem yoğun hem de kaygan bir sıvıdan oluşmaktadır.

Vajinanın iç yapısında bir de iki farklı odacık tarzı yapılar yer almaktadır. Bu yapılar ön vajinal odacık ve arka vajinal odacık olarak anlatılabilmektedir. Bu odacıklar tıp dilinde ise “ön vajinal forniks” ve “arka vajinal forniks” olarak geçmektedir. Bu yapılanmalar vajinanın daha yuvarlağımsı bir yapıya sahip olmasına yaramaktadır.

vajina-temizligi

Kadınların vajinalarınormal şartlarda ürettikleri sıvılar neticesinde kendini doğal olarak temizleyebilme özelliğine sahiptir. Bahsedilen salgılar hemvajinal temizliğisağlamakla birlikte hem de organın normal formunda olan kayganlığın her daim sabit kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu üreme organının ihtiyacı olan asidik değerlerin sağlanması bu sıvılarla sağlanabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda bazı nedenlerden dolayı (hastalıklar, temizlenmeden girilen cinsel ilişkiler, sık sık farklı insanlarla cinsel birliktelik yaşamak gibi) vajinal enfeksiyonlar ya da vajina mantarı durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu tip olumsuz durumlarda vajina kokusu oluşabilmekte, vajinada kaşıntı meydana gelebilmekte ve vajinada yanma sorunu ortaya çıkabilmektedir.

vajinal-akinti-neden-olur

Bu tip belirtiler yaşayan kadınların hiç geciktirmeden bir uzman jinekoloğa görünmeleri ve vajinal rahatsızlıklarının tedavi süreçlerini hemen başlatmaları gerekmektedir. Çünkü vajinada oluşan rahatsızlık, her rahatsızlıkta olduğu gibi bütün vücudu etkileyebilmekte; kadınların fiziksel olarak kendilerini rahatsız hissetmelerine ve ruhsal olarak da tedirgin olmalarına sebep olabilmektedir.

vajinismus-nedir

Vajinanın şekilleri nelerdir?

Her kadının bireysel yaşamında geçirdiği bir takım tecrübeler (bir doğum ya da birden fazla doğum gibi) vajinayla doğrudan doğruya bağlantılı olabilmekte ve bu durum vajinanın şeklini etkileyebilmektedir. Kadınların her birinin vajinasının büyüklüğü ya da şekil yapısı birbirinden farklı şekillere sahip olabilmektedir.

vajinanin-ozellikleri

Örnek verilecek olursa; kilo alarak şişman sınıfına giren ve iki doğum tecrübesi atlatmış bir kadının vajinasının büyüklüğü ve şekli, daha ergenlik çağında olan bir kızın vajinasının büyüklüğü ve şekliyle kesinlikle aynı olmamaktadır. Bununla birlikte sadece fiziksel özelliklerden değil, gün aşırı cinsel ilişkide bulunmak da vajinada fiziksel deformasyon yaratabilmektedir.

Bu tip deformasyonları giderip vajinayı standart yapısına sokmak adına yapılan estetik müdahaleler de tıp dünyasında sıklıkla uygulanabilmektedir. Bu müdahaleye vajina daraltma adı verilir. Vajina daraltma işlemi yaptıran kadınların dışarıdan görünen yapılarından çok iç yapılarına müdahale edilerek vajinanın formu büyük ve geniş formdan standart formlara çekmeye çalışılmaktadır.

vajinismusun-belirtileri-nelerdir

Vajinismus nedir?

Vajinismus denilen kelime, kadınlarda oluşan tıbbi bir cinsel problemi ifade etmektedir. Bu problem, bir kadının bir erkekle herhangi bir cinsel birleşme yaşamaktan ruhsal olarak korkması ve tedirginlik duymasıyla birlikte fiziksel olarak da vajinal kasların kasılmasıyla birlikte bir cinsel birlikteliğin oluşmasına imkan kalmamasıdır.

Çünkü bu kasılma kadınla erkeğin birleşmesinin ana noktası olan penisin vajinanın içerisine girme kısmını engelleyici niteliktedir. Vajinismus rahatsızlığı olan kadının, cinsel ilişkiye başlanması esnasında (yani cinsel organların birleştiği kısım) kendini istemsizce yani refleksif olarak kasmaktadır. Bu kasılma ve kendini sıkmalar refleks olarak kadının kendini güvence altına almak için yaptığı hareketlerdir.

vajinismus-problemi

Bu tip istemsiz kasılmaların neden olduğu cinsel ilişkiye girememe durumu, psikoloji alanında “cinsel ilişki fobisi” ya da “kaygı bozukluğu” olarak adlandırılmaktadır. Bir kadının kendisinde kesin olarak bir vajinismus rahatsızlığını fark edebilmesi; sadece birleşmeye yeltenildiğinde oluşan ağrılar ve kasılmalara da bağlı olmamaktadır.

Bazı vajinismus kadınlarda cinsel ilişkiye girilme esnasında penisin uç kısmının içeriye girebildiği de görülebilmektedir. Ancak tabi bu evreden sonra da istemsiz kasılmalar devam ettiği için birleşme tam olarak tamamlanamamaktadır.

vajinismus-sikayeti

Bunun dışında bazı kadınların da vajinismus problemi yaşadıklarının farkında olmadıkları da görülmektedir. Sadece cinsel konularda danışmanlık almak isteyen çiftlerin muayeneye gittiklerinde erkeklerin jinekologlara söyledikleri eşleriyle birleşmeye çalıştıklarında vajinanın içerisinde duvarımsı bir yapı hissettikleri durumu sonucunda kadınlar vajinismus olduklarını anlamaktadırlar.

Vajinismus hastalığıgenel yapısı itibariyle yüzde onluk bir dilimde fizyolojik nedenlerden (yani doğuştan gelen vajina darlığı ya da daha sonrasında geçirilen herhangi bir kazanın vajinayı etkilemesi gibi) kaynaklı olabilirken yüzde doksanlık gibi bir kesimde psikolojik kaygı problemlerine bağlı olmaktadır.

ciftlere-sorun-yaratan-vajinismus

Bu psikolojik problemler de kadınların cinsel ilişki yaşayabilecekleri çağa gelene kadar kulaktan dolma bilgilerle kendi benliklerini bu konu hakkında gereksiz tedirgin etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Vajinismus hastalarının bu istemsiz hareketleri, onların uzun dönem herhangi bir erkekle cinsel paylaşımda bulunamamalarına da yol açmaktadır. Yani hali hazırda vajinismus hastası olan kadınların hemen hemen hepsi hala bakirelik yapılarını korumaktadırlar.

kadinlarin-vajinismus-sorunlari

Vajinismus hastalığını ilişkiye girdikten bir kaç deneyim sonra fark eden kadınların da bu sefer başka tip problemleri olmaktadır. Örneğin; vajinismusu olan kadınlar regl dönemlerinde ped kullanmak yerine tampon takmak siteseler bunu başaramamaktadırlar.

Çünkü vajinaları yine içeriye sokulacak bir cismin varlığından rahatsız olup kendini mutlaka kasmaktadır. Ayrıca vajina temizliği için ağdayı tercih eden kadınlar ve bu uygulamayı bir güzellik merkezinde yaptıran kadınlar da uygulamayı yapan kişilere biraz sıkıntı çıkartabilmektedir.

Vajinismus nedir 2019

Vajinismus nedir 2019

Related news

 • Rahibe adenomyozisi: tedavi, teşhis, nedenler, sonuçlar
 • Giysilerden ve halıdan kahve lekelerini çıkarmak mı Evde leke gidericiler ve kuru temizleme
 • Eklemler crackle hakkında
 • Zuhal Topala RTÜK faturası
 • Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır

 • Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir


  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir

  Vajinismus nedir