Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 2019

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 2019

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 40 26.01.2019, 18:15

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi? Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme

Tıp çok farklı biliyorBir kişinin kazanabileceği hastalıklar. Bazıları yaşam sürecinde meydana gelir. Diğerleri annenin rahminde görevlendirilir. Bu yazıda "toksoplazmoz" adı verilen bir hastalık hakkında konuşacağız. Bulaşıcı ya da o değil, daha fazla öğreneceksiniz. Ayrıca hastalığın belirtileri hakkında söz etmeye değer. Önemli bir konu, toksoplazmoz enfeksiyon yoluna sahip olan bir konu olacaktır. Tanı, patolojinin önlenmesi aşağıda ele alınacaktır.

toksoplazmoz enfeksiyöz veya değil

Toksoplazma nedir

Hastalık hakkında bilgi sahibi olmadan önce, toksoplazmoz (bulaşıcı ya da değil), ne tür bir patolojinin bulunduğunu öğrenmeye değer. Tıp, hastalığın iki ana biçimini ayırır: kazanılmış ve doğuştan.

Toksoplazma bir parazittir, çağrılabilir değildirvirüs veya bakteri. Bu mikroorganizmanın sahibi herhangi biri olabilir: insan, köpek ve hatta toprak. Ancak, sadece kedilerin vücudunda iletilebilir ve çoğaltılabilir.

Hastalığın belirtileri

Bir kişinin bağışıklığına bağlı olarak, işaretlerHastalıklar kendilerini farklı şekillerde gösterirler. Yani, bazı hastalar bir zamanlar toksoplazmoz geçirdiklerini bilmiyorlar. Onlar için soğuk algınlığıydı. Hafif bir patoloji kurgusuyla, bir kişi zayıflık, sıcaklıkta hafif bir artış ve lenf düğümlerinde artışa dikkat çeker.

Bağışıklık savunması azaltılırsa, hastalıkdaha ağır ilerler. Bu durumda, hasta şiddetli halsizlik, baş ağrısı, yüksek vücut ısısı yaşar. Ayrıca, hastalık şiddetliyse, gözlerde, solunum organlarında ve kalpte komplikasyonlar oluşabilir.

bir kişiden toksoplazmoz enfeksiyonu

Bulaşan hastalık mı

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi? Modern tıp bu konuda ne diyor? Tabii ki, parazitin hareket etme yolları vardır. Bu, hastalığın bulaştığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı özellikler toksoplazmoza sahiptir. Bir kişiden enfeksiyon, herhangi bir kişi altında gerçekleşmez. Birçok insan patolojinin cinsel temas yoluyla bulaştığına inanır. Bu görüş yanlıştır.

Hastalığın alternatif yolları vardır. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Kediler ile temas yoluyla

Kedilerde toksoplazmoz için bulaşıcı mıdır? Tabii ki evet. İki hayvan birbiriyle temas halinde olsaydı, bunlardan biri hastalığın aktif aşamasındayken, parazit bulaşma meydana gelebilir.

Ayrıca kedi enfeksiyonundan toksoplazmoz yolu vardırkişiye. Hasta bir hayvanı okşadıysanız, parazitin yumurtaları avuç içinde kalabilir. Ayrıca, hastalığın iletimi, kedi tepsisinden geçer. Hasta olan bir hayvanın dışkısıyla doğrudan temas halinde, paraziti kolayca yakalayabilirsiniz.

Toksoplazmozun, kedinin bağırsak hareketinden sadece birkaç saat sonra bulaşıcı olduğunu belirtmek gerekir. Hayatın taze israfı tehlikeli değildir.

Toksoplazmoz kişiden kişiye bulaşıcı mıdır?

Toprak ve kum boyunca

Erken yaşta birçok çocukbu hastalık. Hepsi çünkü kum havuzunda oynarken onu aldılar. Enfeksiyonun toksoplazmoz yolunun insandan insana sahip olduğunu hatırlamaya değer. Bu yüzden bebeğinizin yabancı çocuklardan bir parazit alacağından korkmamalısınız.

Etkilenen kediler genellikle kumda defekasyon yaparlar.dünya. Bundan sonra, parazit yumurtaların aktif dağılımı bu yerde başlar. Kirlenmiş toprakta kazarsanız ve sonra kendi vücudunuzun mukoza zarlarına dokunduğunuzda, bu durumda enfekte olabilir.

Kedilerde toksoplazmoz bulaşıcı mıdır?

Hayvansal ürünler yoluyla

Parazit insan vücuduna nüfuz edebiliret, yumurta ve süt ile. Bu nedenle, enfekte olmuş hayvanlar her zaman enfekte olmuş ürünü verir. Sonsuza kadar böyle bir yemek yemeye değer mi? Tabii ki hayır. Dikkatli ısıl işlemden sonra, parazit çoğu durumda sadece ölür.

Enfeksiyon aşağıdaki gibi gerçekleşir. Hayvan, parazit yumurtalarını kedilerden alır (doğrudan temas veya zeminden). Bundan sonra mikroorganizma vücuduna yerleşir ve sonsuza kadar orada kalır. Bir hayvanla temas halinde, bir kişi enfekte olamaz.

Bitkilerin meyveleriyle

Toksoplazmozdan İnsandan İnsanaİletilen olsun ya da olmasın, zaten biliyorsunuz. Ve parazitin bulaşımı için başka hangi yöntemler var? Enfeksiyon, enfekte topraklarda yetiştirilen meyvelerden oluşabilir. Bu durumda, mikroorganizmaların, patates, havuç veya çilek hamurunun yumru köklerine yerleştiğinden endişelenmeyin. Her şey biraz farklı.

Kontamine toprak sayesinde, parazit yumurtaları meyve ve sebzelerin yüzeyine ulaşır, ancak hiçbir şekilde nüfuz etmezler. Bitkilerin meyvelerini tüketmeden önce iyice yıkarsanız, hastalık sizi tehdit etmez.

bir kedi enfeksiyon yolu toksoplazmozu

Kan yoluyla

Toksoplazmozu başka nasıl yakalayabilirsin? İnsandan insana bulaşma sadece kan transfüzyonu ile gerçekleşebilir. Ancak, bu sadece bir teoridir. Tıbbi uygulamada, böyle bir durum yoktur, çünkü bağışçı kanı her zaman dikkatle kontrol edilir ve işlenir.

Rahim içi enfeksiyon

Toksoplazmoz bulaşıcıdır ya da değilHamilelik? Eğer gelecekteki anne bir şekilde paraziti alsaydı, o zaman her şey ne kadar sürdüğüne bağlı olacak. Hamileliğin ilk üç ayında fetusun enfeksiyonu olasılığı yüksektir. Ortalama olarak, yüzde 60'a ulaşır. Enfeksiyon ikinci ve üçüncü trimesterde meydana gelirse, büyük olasılıkla, bebek sağlıklı kalacaktır. Bununla birlikte, doğum sırasında (kan yoluyla) parazitin bulaşma riski vardır.

Hastalığın teşhisi

Hastalığı belirlemenin iki ana yolu vardır: semptomatik ve laboratuvar. İkinci yöntem daha doğrudur.

Çoğu zaman, doktorlar bir damardan kan testi yaptırmak için bir hasta atarlar. Semptomatik aynı şekilde çok bulanık bir resim gösterebilir. Sıklıkla, toksoplazmoz yaygın bir ARI veya grip ile karıştırılabilir.

Laboratuvarda tanı yöntemiİnsan vücudundaki antikorların varlığı ve miktarı. Bu maddelerin bir çeşitliliğinin, bir parazite karşı bağışıklık veya kandaki bir mikroorganizma varlığından bahsedebileceği belirtilmelidir.

toksoplazmoz bulaşıcıdır

Önleyici tedbirler

Artık toksoplazmozun ne olduğunu biliyorsunuzenfeksiyon yolları. Zamanında yapılan teşhis insan vücudundaki bir parazit varlığını doğrulayabilir veya çürütebilir. Bir patoloji bulunursa, o zaman tedaviyi yapmak gereklidir. Bununla birlikte, bunların parazitlerden korunmasına yardımcı olacak çeşitli önlemler vardır. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Kişisel hijyen gözetimi

Toksoplazmozdan kaçınmak için (enfeksiyon)kedilerden), hayvanla temas ettikten ve tepsisini temizledikten sonra daima ellerinizi yıkamalısınız. Özellikle tehlikeli hayvanlar sokakta yaşıyorlar. Küçük çocuklar bir yürüyüş sırasında yollarını kaybetmiş kedileri okşamaya çok düşkündürler. Bir kerede evde çalışmamak ve avuçlarınızı yıkamak için özel bir dezenfektan jel kullanabilirsiniz. Bu araç aynı zamanda kum havuzunda oynadıktan sonra çocuğu korumanıza yardımcı olacaktır. Oyuncakların da kum ve toprakla temas ettiğini unutmayın. Her yürüyüşten sonra yıkanmaları gerekiyor.

toksoplazmoz yolu enfeksiyonu teşhisi

Meyvelerin derinlemesine temizlenmesi

Herkes bitkilerin meyvelerini kullanır. Patates, elma, yeşillik veya herhangi bir meyveler olabilir. Tüm bu ürünler yemeden önce iyice yıkanmalıdır. Sadece bu durumda, muhtemelen meyve ve sebzelerin yüzeyinde yaşayan parazitlerden kurtulabilirsiniz.

Yiyecekleri sıcak suyla yıkayınız. Yeşil çimen kullanımdan önce kaynar su ile doldurulur daha iyidir. Bütün kök bitkileri iyice soyulmalıdır.

profilaksinin enfeksiyon tanısı yolunun toksoplazmozu

Hayvansal ürünlerin işlenmesi

Et, yumurta ve süt gibi yiyeceklerkullanmadan önce ısıl işlem yapılmalıdır. Sadece dikkatli bir hazırlıktan sonra bu yemekler yenebilir. Çiğ yumurta ve kavrulmamış etleri kanla kullanmaktan kaçının. Bunun enfeksiyona neden olabileceğini unutmayın.

kedilerden toksoplazmoz enfeksiyonu

Düzenli muayene

Düzenli olarak bir toksoplazmoz analizi üzerinde el. Eğer sonuç bir kez bağışıklık varlığını gösterdiyse, o zaman endişelenemezsin. Zaten iyileştin ve parazit kesinlikle senin için korkunç değil. Olumsuz bir sonuç bulunduğunda, bir kişinin kendine daha dikkatli olması gerekir. Bir parazit edinme konusunda en ufak bir şüphede, ikinci bir analizin geçmesi ve gerekirse tedavi yapılması gerekir.

Sonuç

Şimdi toksoplazmozun ne olduğunu ve nasıl olduğunu biliyorsunuz.iletilir. Oldukça basit tanı yöntemleri hakkında hatırlayın ve bunları kullanın. Parazitlere karşı önleyici tedbirlere uyun ve daima sağlıklı olun!

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 2019

Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 2019

Related news

 • Hobi Fikirleri Yaratıcı El İşi Örnekleri
 • Yemin Emir Kimdir Gökberk Demirci Kaç Yaşında Sevgilisi Kim
 • Adalet Peşinde Fragman

 • Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 64

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme


  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 31

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 71

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 65

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 58

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 90

  Toksoplazmoz bulaşıcı mıdır, değil mi Toksoplazmoz: enfeksiyon yolları, tanı, önleme 37