Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları 2019

Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları 2019 Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

Telefondaki yakınlık sensörü - nedir? Cep telefonları

Bir sürü modern elektronik ürünlerinesneye, örneğin parmaka, klavyeye veya kişinin telefonun kulağına yaklaşmasını tanıyan sensörlerle donatılmıştır. Bu teknoloji, dokunmatik panellerde aktif olarak kullanılmaktadır ve bu sayede cihazların mekanik anahtarlamalarını ortadan kaldırmakta ve kullanım ömrünü uzatmaktadır. Birçoğunuz bir sorunuz olabilir: telefondaki yakınlık sensörü - ne ve nasıl çalışır? Daha sonra, bu cihaz kapasitif bir teknolojinin uygulanması açısından değerlendirilecektir.

Telefondaki yakınlık sensörü nedir

Yaklaşım tanıma

Temassız olarak tanıma yaklaşımıteknolojisi taşınabilir cihazlar alanında hızlı bir şekilde kendi uygulamalarını özerk olarak bulmuştur. Bu işlev, en son akıllı telefon ve tablet modellerinde, müzik çalarlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Ana amacı cihazların güvenilirliğini arttırmak ve enerji tasarrufu yapmaktır.

Kontaksız sensörler

Gösterge ekranı etkin değilDurumda, kullanıcının elini bulana kadar, telefondaki yakınlık algılayıcısı bunun için yanıt verir. Bu, işinin prensibini göz önüne alırsak netleşecektir. Böyle bir teknolojinin kullanımı söz konusu olduğunda bekleme modunda yalnızca CPU güç tüketimi ile ilgilidir. Temassız sensörler avuçiçi veya parmağın yaklaşımını belirlediğinde, mevcut bilgi görüntülendiği yerde ekran açılır. Tüm bunlar, gadget'ın ortalama güç tüketimini azaltmanıza ve pil ömrünü uzatmanıza olanak tanır.

Fonksiyonu farklı tekniklerle kullanma özellikleri

Ev otomasyonunda, tanıma işleviYaklaşım da çok yaygın hale geldi. Kontaksız sensörler masa lambalarını açmak için, kişinin eli hareket halindeyken su besleme musluğunu açmak için kullanılır; Buzdolabı ve mikrodalga fırınların görüntüleri, kullanıcının eline yaklaşana kadar aktif olmayacak. Bu fonksiyon ve yeni ev otomasyon sistemleri ile donatılmıştır. Ev aletlerini ve aydınlatmayı kontrol etmek için kullanılan dokunmatik ekranlar, dijital fotoğraf çerçeveleri olarak işlev görecek şekilde yapılandırılmıştır. Fakat insanlardan biri yaklaştığında kontrol düğmeleri hemen belirir. Oldukça ilginç bir teknoloji, telefondaki yakınlık sensörüdür. Ne olduğu, tanımanın gerçekleştiği yöntemin açıklamasını anlamaya yardımcı olacaktır.

Android yakınlık sensörü

Yaklaşım tanıma yöntemleri

Birkaç yol vardır, bunların arasındaİndüktif, dirençli, optik, kapasitif, görsel ve akustik ayırt edilebilir. Her birinin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu ya da teknolojinin seçimi maliyet ve onunla çalışmanın kolaylığına bağlıdır. Telefondaki yakınlık sensörünü düşünün - bunun anlamı, belirli bilgileri anlamaya yardımcı olacaktır. Genellikle, kapasitif yakınlık sensörleri kullanılır. Onların çalışma prensibi oldukça basittir. Bunun için uygun olan iletkenli sensör özel bir koruyucu tabaka altına gizlenmiştir. Birbirlerine çok yakın olan iki iletken elemanın, iletken zemin tabakası ile sensörün temas yastığı arasında ortaya çıkan belirli bir parazitik kapasitansı vardır. Genellikle değeri 10-300 picafarad'dır.

Sensör yaklaştığında, örneğin bir parmağın sistemin toplam kapasitesi değişir. Bu, temassız sensöre yakın nesneyi algılamak için kullanılır.

iPhone 4 Yakınlık Sensörü

Kapasite değişimi tespiti

Ne kadar doğru ve güvenilir çalışırTemassız sensör tamamen sistemin değişen kapasitesinin ölçümlerinin doğruluğuna bağlıdır. Bu amaçla, en ünlüsü, ücret aktarımı, ardışık yaklaşım, kapasitans etkileşimi ve sigma-delta yöntemi olmak üzere birçok yöntem geliştirilmiştir. En yaygın iki tanesidir. Her ikisi de birleşik kapasitif devre ve harici bir ölçüm kapasitörü kullanır.

Ardışık yaklaşım yöntemi

Bu durumda şarj yapılıranahtarlamalı kapasitif devre. Bu kapasitör ile, referans voltajı ile bir karşılaştırma meydana geldiğinde, LPF üzerinden karşılaştırıcıya voltaj uygulanır. Jeneratör ile senkronize edilen sayaç, karşılaştırıcının çıkış sinyali kullanılarak kilitlenir. Bu sinyal belirli bir sensör durumu için işlenir. Ardışık yaklaşımlar için, önemsiz sayıda harici bileşen gereklidir. Bu durumda, devrenin çalışması, besleme devresindeki geçici girişimden etkilenmez.

Yakınlık sensörünün kalibrasyonu

Tanıma teknolojisinin avantajları ve dezavantajları

Android yakınlık sensörü, diğerleri gibi, belirli özelliklere sahiptir. Bu durumda avantajları arasında şunlar vardır:

- oldukça geniş bir algılama alanı;

- yüksek derecede hassasiyet;

- Sonuç olarak, fiyat açısından göreceli kullanılabilirlikSensörlerin üretimi oldukça ucuz bileşenlerden yapılır - bakır, kalay oksit, indiyum oksit film ve baskı mürekkebi, bir dış tel sensörü;

- küçük boy;

- tasarımın evrenselliği;

- sıcaklık kararlılığı;

- çeşitli iletken olmayan kaplamaların, örneğin farklı kalınlıklarda camların kullanılmasıyla işlev görme olasılığı;

- Dayanıklılık ve yüksek güvenilirlik.

Bu yöntemin bazı dezavantajları vardır:

- Algılama elemanı iletken olmalı, ardından yaklaşımı tespit edebilecek; Ancak, el, örneğin, bir lastik eldiven içinde bulunamayabilir;

- iletken bir nesneye yakın bulmakSistemin, bu nesnenin neden olduğu değişiklikleri hesaba katacak şekilde paraziter kapasitansı yeniden hesaplayacağı gerçeğine yol açar. Bu genellikle gelecekte yanlış pozitiflere neden olur, ancak yakınlık sensörünün kalibrasyonu bu sorunu ortadan kaldırır;

- Kapasitif tanıma yöntemi, işlem aralığı metal nesneye sahip olduğunda, menzil azalır.

IPhone 4 ekran kilidi

Nokia yakınlık sensörü

Yakınlık sensörü, izin verdiği şekilde çalışırYanlışlıkla tuş vuruşlarını önlemek için arama sırasında akıllı telefon ekranını devre dışı bırakın. Ekranı bir elden geçirerek bloke etmeyi mümkün kılan özel uygulamalar vardır. Bunu etkinleştirmek için donanım tuşuna basmanız gerekir.

ayarlama

Sık sık, kullanıcılar ile karşı karşıyaBir konuşma sırasında ekran kilitleme yapıldığında hoş olmayan bir durum. Ayrıca, görüşmenin bitmesinden sonra telefonun açılmadığı için ekran açılmaz. Örneğin, Nokia yakınlık sensörü düzgün çalışmıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, kalibre edilmesi gerekiyor. Genellikle çoğu üretici resmi web sitesinden indirilebilen bu amaçlar için özel yazılımlar kullanır.

Android 4 kalibrasyon işlevinin son sürümüdoğrudan menüde bulunur. Bunu yapmak için ayarları girin, ekranı bulun ve ardından Yakınlık Sensörü Kalibrasyonu öğesini seçin. Sensörü elle kapattıktan sonra, görüntülenen pencerede Tamam'a tıklayın. Bazen sensör kapatılmadan kalibrasyona izin verilir.

Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları 2019

Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları 2019

Related news

 • Koç burcu nasıl diyet yapmalı ile Etiketlenen Konular
 • Paranın sahte olduğu nasıl anlaşılır
 • Doğalgaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam
 • Namaz Çorbası
 • Dışişleri Bakanlığından Yunanistana tepki: Yargı kararını görmezden geliyorlar

 • Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları


  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları

  Telefondaki yakınlık sensörü - nedir Cep telefonları