Türkiyenin 10 kültürel mirasıTürkiyenin 10 kültürel mirası
Türkiyenin 10 kültürel mirası

unesco kültürel miras

Dünya üzerinde her milletin ve her toplumun kuşaktan kuşağa aktarılan kendine özgü gelenekleri vekültürleribulunmaktadır.

UNESCObu değerleri de koruma altına almak için çalışmalar yürütmektedir.

İşte, UNESCO’nun “insanlığın somut olmayankültürel miraslarlistesine” aldığı Anadolu’muzun somut olmayan10 kültürel mirası;

Mesir Macunu Festivali:6 Aralık 2012 tarihindeUNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinealınan bu gelenek, Yavuz Sultan Selim’in zevcesi Ayşe Hafsa Sultan hastalandığında o dönemin en ünlü ve başarılı hekimi olan Merkez Efendi tarafından yapıla 41 çeşit baharattan oluşan bir macundur. Halk tarafından da beğenilince halka da dağıtılmaya başlamış ve bugün festivallerle kutlanmaktadır.

geleneksel tören keşkeği

Geleneksel Tören Keşkeği:28 Kasım 2011 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miras listesinealınan tören keşkeği, Anadolu’da düğün törenleri başta olmak üzere sünnet, bayramlar, hayır işleme ve yağmur duası gibi katılımın yüksek olduğu etkinliklerde, paylaşımın ve ortak işgücü ile yardımlaşmaya dayalı olarak gerçekleştirilen sosyal bir olgudur.

kırkpınar yağlı güreş festivali

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali:16 Kasım 2019 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miras listesinealınmıştır. Her yıl Edirne’de Haziran sonu Temmuz başı gerçekleştirilmektedir. Pehlivanlar, üç gün boyunca er meydanında güreşerek başpehlivanlık için mücadele ederler.

alevi bektaşi ritüeli semah

Alevi Bektaşi Ritüeli Semah:16 Kasım 2019 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miras listesinealınmıştır. Anadolu Alevi Bektaşi Cem’lerinde yapılan, on iki hizmetten biri ve Cem’in asli unsurlarından biri semah’tır. Saz eşliğinde müziğin ritmine uygun olarak gerçekleştirilen estetik ve mistik vücut hareketleridir.

geleneksel sohbet toplantıları

Geleneksel Sohbet Toplantıları:16 Kasım 2019  Tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miraslar listesinealınmıştır. Çok eskilere dayanan bir geçmişi olan sohbet toplantıları, boşa zaman geçirilen bir etkinlik gibi gelse de, bugüne kadar yapılıyor olması toplum içinde önemli bir rolünün olduğunu gösteren bir gelenektir.

aşıklık geleneği

Aşıklık Geleneği:30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO Somut olmayanKültürel Miraslar listesinealınmıştır. Sazlı, sazsız, doğaçlama ve yazılı olarak şiir söyleyenlere Aşık, söyleme şekline Aşıklık, tümünü kapsayan kurallar bütününe de Aşıklı geleneği denilmektedir.

karagöz

Karagöz:30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO’nun Somut OlmayanKültürel Miraslarlistesine alınmıştır. Taklide, karşılıklı konuşma ve atışmaya dayalı perde arkasından oynatılan iki boyutlu tasvirler kullanılan geleneksel gölge oyunudur.

nevruz

Nevruz:30 Eylül 2009 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miraslarlistesine alınmıştır. Nevruz ibaresine yazılı olarak ilk olarak 2. Yüzyıl Pers kaynaklarında rastlanmıştır. Nevruz, İran ve Bahar takvimine göre yılın ilk gününü temsil etmekte ve baharın gelişi olarak kutlanmaktadır.

mevlevi sema töreni

Mevlevi Sema Töreni:04 Kasım 2008 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miraslarlistesine alınmıştır. Sema ayini, Allah’a ulaşmayı sembolize etmekte, içinde dini tema ve öğeler barındıran bir Mevlevi zikir törenidir.

meddahlık geleneği

Meddahlık Geleneği:04 Kasım 2008 tarihinde UNESCO Somut OlmayanKültürel Miraslar listesinealınmıştır. Halkın eğlenmesi amacıyla taklit, jest, mimik ve esprilerle sergilenen doğaçlama hikaye söyleme sanatına meddahlık denmektedir. Eski dönemlerden bu güne Ramazan ayında ve sünnetlerde geleneksel olarak icra edilmektedir.

Türkiyenin 10 kültürel mirasıTürkiyenin 10 kültürel mirası

Related news

 • Alman Çöreği Berliner Tarifi
 • Aşk-ı Memnunun Katyası şimdi nerede
 • Kumaş-ile-tasarlanan-pembe-panter-oyuncak-modeli-yapılışı
 • Bir ekonomik duvar ısıtıcı elektrik nasıl seçilir
 • Hardal plasterlerini kurma tekniği: temel kurallar ve nüanslar

 • Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası


  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası

  Türkiyenin 10 kültürel mirası