Tıpta denizanası başı nedir 2019

Tıpta denizanası başı nedir 2019
30.03.2019

Tıpta denizanası başı nedir 15

Tıpta "denizanası başı" nedir?

Denizanası başı nedir? Tıpta, bu genellikle karaciğer sirozu olan hastalarda gözlemlenebilen bir semptomdur. Karın cildinin deri altı damarlarını genişletmesiyle karakterizedir. Bu yerde çok sayıda şubesi olan çok zengin bir gemi ağıdır. Bütün bunlar Antik Yunan mitlerinden bir karakter hatırlatır - baş yılanlarının saç yerine uzandığı bir deniz anası. Bu semptom portal hipertansiyona bağlı sirozla ortaya çıkar.

denizanası baş tıpta

Tıpta denizanası başı: Görünümün nedenleri

Sonuçta ortaya çıkan siroz,Portal damar sistemindeki kan akışı bozulur. Vazodilasyona bağlı kan hacmi artar, ancak karaciğer içindeki akım, bağ dokularının çoğalması nedeniyle daha zor hale gelir. Bu nedenle, norm 7 milimetreden fazla olmamalıdır, damardaki basınç 12 milimetre civa kadar artar. Portal hipertansiyon gelişmesi nedeniyle sirozun birçok komplikasyonu ortaya çıkmaktadır. Kan akışı için karaciğerin içinde bir tıkanıklık olduğu için, portal damarda, kan damlası için detours görülmeye başlar. Buna teminatlar denir. Aynı şekilde karın derisinde de gelişir. Böylece "denizanası başı" adını aldılar. Tıpta bu anlatım halihazırda yerleşmiştir, ancak diğerleri için sıra dışı geliyor. Kollateral damarlar periapikal damara bağlanır. Venöz ağın büyümesine ek olarak, tüm damarlar varisli genişlemektedir. Bu nedenle, tüm kan damarları ağı çok net bir şekilde görülebilir. Asit geliştiğinde daha iyi görülür. Bu nedir? Bu, karın boşluğunda sıvı birikiminin adıdır. Bu nedenle, karın hacmi önemli ölçüde artar, cilt incelir ve daha sonraki aşamalarda parlamaya ve parlamaya başlar.

Bu nedenle, "denizanası başı" portal ven sistemindeki kan akışının ihlaline işaret eden portal hipertansiyonun semptomlarından biridir.

denizanası baş tıp fotoğrafı

Semptom gelişiminin diğer nedenleri

Bu işaret sadece karaciğer sirozu için değil. Aynı hipertansiyonun gelişmesine yol açan diğer patolojik koşullara eşlik eder. Bu eyaletler şunları içerir:

 • akut karaciğer hastalıkları (alkolik hepatit, yetersizlik);
 • kronik karaciğer hastalıkları (malign oluşumlar, sarkoidoz);
 • Portalın trombozu ve alt çukur damarlar;
 • kardiyovasküler sistemde sapmalar.

deniz mavisi kafa tıp ilahisi

Bir semptomun tedavisi

Tabi ki böyle bir terapi yok,Bu özel semptomu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ancak doktorlar hastaya hipertansiyon tedavisini reçete ederler, ki bu tehlikeli bir durumdur çünkü genişlemiş damarlardan kanama gelişebilir ve asit ortaya çıkabilir. Venöz sistemdeki basıncı azaltmak için, aralarında hem terapötik hem de cerrahi olan farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Kan damarlarını genişleten ilaçların atanması

Bu ilaçlar rahatlamaya yardımcı olurPortal sisteminin damarlarının kas duvarları. Damarları dilate eden ilaçlar nitrattır. Sadece diğer ajanlarla birlikte reçete edilirler. Damarda bulunan damarları daraltmak için damar tıkaçları kullanılır. Böylece portal damar sistemindeki basınç azalır. Bu ilaçlar, kan akışının hacmini azaltır ve kan damarlarının duvarları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Doğrudan vazokonstriktörlerin çok sayıda yan etkiye sahip olduğuna dikkat etmek gerekir, bu yüzden yaygın kullanımları zordur. Daha çok, dolaylı olarak damarları genişleten dolaylı, ve onların uygulama noktası, doğrudan vücudun maddeleridir. Bu tür maddeler, sistemik kan akışı üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildir ve birçok yan etkiye neden olmaz. Portal hipertansiyonun yanı sıra komplikasyonlarının tedavisinde de kullanılırlar.

Bazen ilaç "Octreopid" reçete edilirKanamanın lokalizasyonunun teşhis edildiği zamana kadar durdurulmuş olması durumunda sadece bir tanesi. Bu nedenle, hem birinci hem de ikinci grupların ilaçlarının kullanımı, hipertansiyonun tedavisinde, portal damarındaki basıncı azaltarak yardımcı olur. "Denizanası başı" azalır.

tıpta denizanası başı neden olur

Cerrahi yöntemler

Sadece ilaçlar "denizanası kafa" tedavi edilirtıp. Bu belirtinin fotoğrafı nahoş görünüyor. Ondan kurtulmak için farklı türde şant kullanılıyor. Portal sistemine giren damarlar arasındaki bu oluşum ve yapay bileşiklerin toplam kan akışının damarları. Operasyon portal vendeki basıncı azaltmaya yardımcı olur ve kanamanın ortaya çıkmasını önler. Cerrahi operasyonlardan kaçınılan asitler de başarılı olur.

Karaciğer sirozu durumunda semptom "denizanası başkanı" ne kadar yaygındır? Her durumda değil. Bir veya bir çift damarın en yaygın genişlemesi.

Kendi kendine ilaç tedavisinin telafisi mümkün olmayan sağlık sonuçlarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Hastalığın ilk belirtilerinde hemen bir doktora başvurmalısınız.

Tıpta denizanası başı nedir 2019

Tıpta denizanası başı nedir 2019

Related news

 • Merkez Haberleri: Bingöldeki Geçici Özel Güvenlik Bölgesi uygulaması uzatıldı
 • Çift
 • Göğüs rüyası kitap her taraftan görüntülendi
 • Mikrodalgada patlamış mısır nasıl yapılır
 • SUSAMLI TATLI KURABİYE TARİFİ

 • Tıpta denizanası başı nedir 75

  Tıpta denizanası başı nedir


  Tıpta denizanası başı nedir 67

  Tıpta denizanası başı nedir 99

  Tıpta denizanası başı nedir 100

  Tıpta denizanası başı nedir 65

  Tıpta denizanası başı nedir 92

  Tıpta denizanası başı nedir 28

  Tıpta denizanası başı nedir 96

  Tıpta denizanası başı nedir 71

  Tıpta denizanası başı nedir 65

  Tıpta denizanası başı nedir 96

  Tıpta denizanası başı nedir 47