galeriler Fotograf resim Tüp bebekte R-Spodin
Tüp bebekte R-Spodin 36 07.01.2019, 07:10

Tüp bebekte R-Spodin

Amerikalı ve Japonya bilim adamları kadınlarda yumurta kesesinin gelişimini ve büyümesini destekleyen R-Spodin adını verilen yeni bir hormon keşfetti.

Amerika’da Stanford ve Japonya’da Akira Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda kadınlarda folikül gelişimini destekleyen ve yumurtalıklarda yumurtaların büyümesini uyaran yeni bir hormon keşfedildi. Yeni hormona “R-spondin2” adı verildi.
Yumurtaların büyümesini sağlayan yeni hormon: R-Spodin

Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi uzmanlarından Op. Dr. Halit Fırat Erden konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
”R-Spodin kadınlarda doğurganlık şansını ve tüp bebek tedavilerinde başarıyı artırabilecek bir hormon. Bu hormon sayesinde geçerli doğurganlık tedavilerinin etkinliği artırılabilir veya farklı tedavi seçenekleri oluşturulabilir. Bilim adamları keşfettikleri R-Spodin hormonunu çoğaltıp farelere enjekte ederek olgun yumurta üretimi elde etti. Elde edilen yumurtalarda farelerde yumurtalık hücrelerinin büyümesini desteklemede kullanıldı. Bu yumurtalar döllendiğinde başarılı gebelik ve sağlıklı yavrular dünyaya geldi. Amerikalı ve Japon bilim adamlarının yeni keşfettiği yöntem bize neyi müjdeliyor sorunun yanıtı şudur: Bilimin keşfettiği R-Spodin hormonu, kadının doğurganlığını dolayısıyla da çocuk sahibi olma şansını artıracaktır. Over hormonu Folikül Uyarma Hormonu (FSH) ile birlikte kullanıldığında, FSH nedeniyle tek başına tedaviye iyi yanıt vermeyen kadınlar için yeni bir tedavi seçeneği olabilir.

Kısırlık Bir Hastalıktır, Eksiklik Değil…
Op. Dr. Halit Fırat Erden sözlerine şöyle devam etti:
”Günümüzde Türk toplumunda kısırlık bir eksiklik olarak görüldüğü için evli çiftler bu sorunu utanılacak bir durum olarak saklamaya çalışıyor.

Kısırlık sorunu bir eksiklik değil hastalıktır. Kişi nasıl bir alerji hastası olduğunda tedavi oluyorsa çocuk sahibi olamadığında da tedavi olmalıdır.

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlertedavi sürecinde maddi-manevi zor süreçlerden geçtikleri için psikolojileri bozulabilir. Bilim uzun süredir infertil ailelere güzel haberler verebilmek için soluksuz çalışıyor. Tüp bebekte başarıyı artıran yeni hormon R-Spodin’de bu çalışmalardan birinin sonucu. Yeni hormonun keşfi ile tüp bebek tedavi seçeneklerinde her şeyi değişecek gözüyle bakılıyor.

Tüp bebekte R-Spodinresim Goruntuler Fotograf fotograflar

Related news

 • Fon Kartonundan Balık Yapımı Resimli Anlatım
 • Çok İzlenen Videolar
 • İKİ RENKLİ ÇİÇEKLİ AÇIKLAMALI BEBEK YELEĞİ ÖRGÜ
 • Dolardan yeni rekor: 5.10 TL

 • Tüp bebekte R-Spodin 94

  Tüp bebekte R-Spodin


  Tüp bebekte R-Spodin 83

  Tüp bebekte R-Spodin 8

  Tüp bebekte R-Spodin 56

  Tüp bebekte R-Spodin 12

  Tüp bebekte R-Spodin 48

  Tüp bebekte R-Spodin 18