Tüp bebekte R-Spodin 2019

Tüp bebekte R-Spodin 2019

Tüp bebekte R-Spodin 3 19.01.2019, 05:01

Tüp bebekte R-Spodin

Amerikalı ve Japonya bilim adamları kadınlarda yumurta kesesinin gelişimini ve büyümesini destekleyen R-Spodin adını verilen yeni bir hormon keşfetti.

Amerika’da Stanford ve Japonya’da Akira Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda kadınlarda folikül gelişimini destekleyen ve yumurtalıklarda yumurtaların büyümesini uyaran yeni bir hormon keşfedildi. Yeni hormona “R-spondin2” adı verildi.
Yumurtaların büyümesini sağlayan yeni hormon: R-Spodin

Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi uzmanlarından Op. Dr. Halit Fırat Erden konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
”R-Spodin kadınlarda doğurganlık şansını ve tüp bebek tedavilerinde başarıyı artırabilecek bir hormon. Bu hormon sayesinde geçerli doğurganlık tedavilerinin etkinliği artırılabilir veya farklı tedavi seçenekleri oluşturulabilir. Bilim adamları keşfettikleri R-Spodin hormonunu çoğaltıp farelere enjekte ederek olgun yumurta üretimi elde etti. Elde edilen yumurtalarda farelerde yumurtalık hücrelerinin büyümesini desteklemede kullanıldı. Bu yumurtalar döllendiğinde başarılı gebelik ve sağlıklı yavrular dünyaya geldi. Amerikalı ve Japon bilim adamlarının yeni keşfettiği yöntem bize neyi müjdeliyor sorunun yanıtı şudur: Bilimin keşfettiği R-Spodin hormonu, kadının doğurganlığını dolayısıyla da çocuk sahibi olma şansını artıracaktır. Over hormonu Folikül Uyarma Hormonu (FSH) ile birlikte kullanıldığında, FSH nedeniyle tek başına tedaviye iyi yanıt vermeyen kadınlar için yeni bir tedavi seçeneği olabilir.

Kısırlık Bir Hastalıktır, Eksiklik Değil…
Op. Dr. Halit Fırat Erden sözlerine şöyle devam etti:
”Günümüzde Türk toplumunda kısırlık bir eksiklik olarak görüldüğü için evli çiftler bu sorunu utanılacak bir durum olarak saklamaya çalışıyor.

Kısırlık sorunu bir eksiklik değil hastalıktır. Kişi nasıl bir alerji hastası olduğunda tedavi oluyorsa çocuk sahibi olamadığında da tedavi olmalıdır.

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlertedavi sürecinde maddi-manevi zor süreçlerden geçtikleri için psikolojileri bozulabilir. Bilim uzun süredir infertil ailelere güzel haberler verebilmek için soluksuz çalışıyor. Tüp bebekte başarıyı artıran yeni hormon R-Spodin’de bu çalışmalardan birinin sonucu. Yeni hormonun keşfi ile tüp bebek tedavi seçeneklerinde her şeyi değişecek gözüyle bakılıyor.

Tüp bebekte R-Spodin 2019

Tüp bebekte R-Spodin 2019

Related news

 • İmparatoriçe Ki 29. Bölüm Özeti 13 Aralık Fragmanı Tanaşiri Saraydan Uzaklaştırıldı
 • Saadet Partili milletvekili adayı, takım elbise ile denize girip, yüzenlerden oy istedi
 • Şenay Ordu

 • Tüp bebekte R-Spodin 19

  Tüp bebekte R-Spodin


  Tüp bebekte R-Spodin 13

  Tüp bebekte R-Spodin 79

  Tüp bebekte R-Spodin 92

  Tüp bebekte R-Spodin 27

  Tüp bebekte R-Spodin 95

  Tüp bebekte R-Spodin 1