T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesiT-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi

27.05.2019

T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 44

T-64BM Bulat (tank) - T-64'ün son yükseltmesi

Sovyet tank binasının tarihi çok şey biliyorMakineler birkaç düzine yıl önce piyasaya sürüldüğünde, hala modern savaş alanında oldukça alakalı olmaya devam ediyor. Elbette modernleşme olmadan olmaz. Bu örneklerden biri "Bulat". Bu tank Kharkov fabrikası tarafından üretilmekte ve eski T-64A'nın modernizasyonunu temsil etmektedir.

öncel

bulat tankıBu tankın kendi zamanında olduğu unutulmamalıdır.Sovyet endüstrisinin en umut verici gelişmelerden biriydi. Yaratılış tarihi, Kharkov şehrinin tasarım bürosunda 60'lara kadar uzanıyor. Aynı 60'ların ortasından, yeni bir makinenin T-64, T-62 ve T-55 tanklarıyla birlikte seri üretime başladığı konveyöre gönderilir. Hizmete resmen kabul 1969 yılında gerçekleşti ve her şeyden önce ülkenin batı eteklerinde bulunan elit tank bölümleri ile donatılmıştı.

T-64A'nın Tarihçesi

Bunu söylemek adilBaşlangıçta benzer bir makinenin ortaya çıkışı fikri, 1946'da tasarımcıların içinde ortaya çıktı. Bu fikir, temelde farklı bir dizel motorun (SSCB'nin her zaman bir problemi olduğu) yaratılması üzerine başlatılan çalışma ile ortaya çıkmıştır. Yakında KB sayısı 75 dar çevrelerinde ünlü yaratılışını tamamladı. Hemen hemen, uzun bir süre kod adı "Object 430" olan tankın üzerinde çalışma başladı.

Sovyet sonrası tarih

Fabrikada altmış çeyrek üretim başladı1963'ten beri Malyshev'den sonra (Kharkov Tank Fabrikası). Serbest bırakma çeyrek yüzyıl sürdü ve bu süre zarfında, bu makinelerin yaklaşık 5,5 bini, zamanla ilerlemiş, konveyörden indirildi.

SSCB'nin çöküşünden hemen sonra, Kharkov tankıBitki (tüm aletleri ile, zaten ödenmiş) Ukrayna bağımsızlığını ele geçirmek için hızlı oldu. Beklendiği gibi, "yabancı" T-64 hızla Savunma Bakanlığı ilgi durdurdu, ancak öğrenciler en inanılmaz egzersizleri üzerindeki bilgisayarın eğitimde "retrained" hızla Rus tanklarının topraklarının geri kalanı sadece kendi kaynaklarını israf çünkü.

Ukrayna tanklarıDaha yakın zamanlarda (2011'de) yayınlandıResmi sipariş, kalan tüm tankları yeniden ihraç etmek için gönderecek. Mevcut meselelerden bahsetmişken, bu küçük ayrıntı iyi bir hizmet sunmuştur: şu anki Ukrayna makamları bu tankları Donbas'a teslim etmek için Rusya'yı suçlayamazlar. Resmi olarak, bizde yok.

Tüm proje tabanı elimizde olduğundanUkrayna'dan uzmanlar, yine de işletmeyi tamamen yok etmemeye karar verdiler. Eski ekipmanın modernizasyonuna nispeten yeni silahlar, gözetleme cihazları ve diğerlerinin kurulmasıyla başlanmasına karar verildi. T-64E markası altında, araba şu anda aktif olarak (küçük partiler halinde de olsa) normal ve modern zırhlı araçlar için parası olmayan Güney Sudan ve Somali gibi devletlere teslim ediliyor.

Peki bu "Bulat" nereden geldi? Tank bu eski hattın daha da geliştirilmesidir.

T-64E'nin modernizasyonu

Yakında yerli birliklerin ortaya çıktıUkrayna acilen normal tanklara ihtiyacı var. Durum çıkmazdı: Görünüşe göre, Kharkov SSCB'nin tüm tank binasının incisiydi, sadece tüm iyi arabalar uzun süre satıldı ve sadece kolordu "güvensiz" T-80 ve T-72'den kaldı. Bir kelimede, yeni "Ukrayna" tanklarına ihtiyaç vardı.

Tabii ki, yüksek umutlar yerleştirildiyarı-efsanevi (Ukraynalıların kendileri için) "Oplot", bu tankların sadece APU'larında hala bir düzineden fazla değil ve maliyeti, "bağımsız" birliklerin bu teknikle daha fazla doygunluk beklemesi anlamsız. Fakat bu arabalar BAE'deki petrol bütçelerinin sahiplerini çok olumlu görüyorlar.

Çıktı nispeten hızlı bulundu. Depolarda çok fazla T-64 vardı. Onlara sadece gücü 900 litre olan çok iyi bir motor olan 5TDFE'ye "vidalamak" için kaldı. a. Garip bir şekilde, ama Ukraynalıların tüm işleri gizlilik içinde tutuldu, hiç kimse yeni tankı göremezdi. Sadece birkaç yıl önce basında aktif olarak ilan edildi, BAE'de prestijli bir silah sergisinde bile “aydınlanmayı” başardı.

tank ekibiPrensip olarak, ilk defa tank genel halka gösterildi.Zaten 1999'da, (aktif söylentilere göre) bu çok üzücü bir hazırlık aşamasındaydı, Ukraynalı ordu makineyi beklemiyordu. O zamanki bu devletin tank birlikleri, yalnızca T-72 ve T-80U rezervlerinin kalanından oluşturuldu.

Tankta neler değişti?

Çalışmanın sonuçlarının not edilmesi gerekir.çıplak gözle bile görülebilir. Tank artık İkinci Dünya Savaşı'nın zamanlarının kalıntıları gibi görünmüyor, modern bir savaş makinesine benziyordu. Tankın gövdesi eşit olarak dinamik bir koruma sağlar, ön kısım güçlü ve güvenilir görünür. En önemli yeniliklere bakalım:

 • Aracın yanları "Bıçak-2" koruma blokları ile kaplıdır. Yüzeyin daha iyi bir kapsamı için, hem kare hem de dikdörtgen yapılır.
 • İki tür "dinamizm" - "Bıçak-2" ve "İletişim-1" - "Zırhın yüzeyinde rasyonel olarak dağıtılmış, basit ve ucuz bir "kafes" şeması için monte edilmiştir. Bu kurulum yönteminin ana avantajı, makinenin zırh korumasının son derece küçük ağırlığıdır.
 • Kulenin konstrüktif bileşeni de kökteÖzellikle yanal projeksiyonda görülebilen değişti. Ukrayna tarafı bu anı kapsamıyor, ancak uzmanlar kulede ek bir mühimmat bölmesi olduğunu öne sürüyor.

Yani başka bir karakterle karakterize bir tankhangi "Bulat" yaratıldı? Tank, daha önce de söylediğimiz gibi, çok daha gelişmiş gözetim cihazları ile donatılmıştır. Yani, bu sınıfın tanklarında ilk defa, termal görüntüleyicinin bulunduğu panoramik bir manzara ortaya çıktı ve bu da tankın savaşta hayatta kalma şansını büyük ölçüde artırdı.

Yüklenecek yer seçildiğindenGerçekten başarılı, modernleşmenin dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiğini güvenle söyleyebiliriz. Genel olarak, tüm Ukraynalı tanklar kötü bir fikir değildir, ancak sadece projelerin uygulanması sıklıkla zarar görür. Genellikle bu, kullanılan zırhlı çeliğin kalitesinin düşük olması ve eski Sovyet okulunun tecrübeli uzmanlarının olmamasından kaynaklanmaktadır.

Tankın ana silahlandırması

Kharkov tank fabrikasıAna silah bir tank tabancasıdır.kalibreli 125 mm. Buna ek olarak, makine hemen iki muharebe modülü monte edilir: onlar bir uçak otomatik silah GSh-23 (kalibre 30 mm), bir makineli tüfek НСВТ kalibre 12.7 mm, yanı sıra bir otomatik bomba atar AG-17 oluşur.

Bu modüller kentsel alanlarda son derece etkilidir.Geleneksel Sovyet tanklarının geleneksel olarak anti-tank silahlarından büyük kayıplar aldığı koşullar. Buna ek olarak, düşmanın hafif zırhlı araçlarına karşı son derece etkilidirler ve popülistlerin ana mühimmatı harcamalarına izin vermezler.

Genel olarak, iş gerçektenetkileyici yaptı. Ama bu henüz Bulat değil. Bu ismi taşıyan tank, eski makinenin daha önce tarif edilen modifikasyonunun daha da geliştirilmesi ve işlenmesidir. Dolayısıyla, makalemizin hemen "kahraman" ını tarif etmeye başlıyoruz.

Peki "Bulat" nedir?

Yani, yeni Ukrayna tankı birT-64A ve T-64B'nin (ve diğer modifikasyonların) "yeniden düşünülmesi". Modernizasyonun amacı yeni makineyi T-80UD, T-84U seviyesine yaklaştırmaktı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, "ilk fenomen" 1999 yılında meydana geldi.

Tüm modernizasyon üç yönde derinlemesine çalışmaya indirildi:

 • Hareketlilikte önemli artış (yeni santral).
 • Daha fazla veya daha az modern anti-tank kompleksleri dahil olmak üzere savunmanın güçlendirilmesi.
 • Yeni silah sistemleri kurarak ateş gücünün ve muharebe gücünün artırılması.

elektrik santralı

Motordaki hareketliliğin arttırılması mantıklıdır.Tamamen yeni bir dizel motor kuruldu. Bir önceki modelde olduğu gibi, bu rol için 850 beygir gücünde 5TDFM motor seçildi. Prensip olarak, bu, mühendislerin çalıştığı oldukça eski bir 5TDF dizel motorun daha da geliştirilmesidir.

Eski makine dairesine yeni bir tane koymak5TDFM, sadece tamamen eski ve verimsiz hava temizleyici yerine, aynı zamanda da herhangi bir modern gereksinimlerini karşılamıyor egzoz sistemi, yeniden işleme değil aldı. Ukrayna tank "Bulat" için Harkov'daki, selefi gibi, yol ve canavarca değil yağma (Bir kez daha, eski T-64 temel alınarak oluşturulan) halka açık yollarda sürüş için tasarlanmış pistlerde özel yastıkları geliştirdi.

Her neyse, sonra asfalt karayoluBu tür cihazlarla donatılmış makinelerin kolonlarının hareketleri bir tank aralığına dönüşmeyecektir. Böyle bir şemanın avantajı aynı zamanda tırtılın kendisinde herhangi bir ek modifikasyon gerektirmemesidir. Asfalt yürüyüş ayakkabısı ve bağlantı elemanları, fabrikanın (görünüşte) müşterinin talebi üzerine ayrı olarak teslim edilir.

Genel olarak, tüm operasyon boyunca Ukrayna tankları "Bulat" ve "Oplot" aktif bir şekilde üreticinin eşlik ettiği, bazı saygı neden olur.

Anti-tank koruması

çapa poligonuKoruma seviyesini artırmak,Yeni dinamik savunma komplekslerinin tank, kule ve tankın üzerine yerleştirilmesi. Üretici, zırhın mukavemetini kümülatif mühimmat (KUM) eylemine ve ayrıca subcaliber zırh delici mermilere (BPS) geliştirebildiğini bildiriyor. Aynı zamanda, ana vurgu, tankın kütlesinin oldukça önemsiz olması gerçeğidir.

Koruma seti iki ayrı modülden oluşur: pasif zırh ve yerleşik dinamik koruma sisteminin faturası. Harici dinamik koruma, tank gövdesinin çevresine takılan ön modül ve ekranlarla temsil edilir. Kulenin çatısında ve ulaşılması zor bazı yerlerde, eğer arızalanırsa hızlı bir şekilde değiştirilebilen modüler bölümler monte edilir. Yerleşik dinamik korumanın elemanları, ekipmanın antitank silahlara olan direncini daha da artırır.

Tam dinamik koruma kümesinin toplam kütlesi(bağlantı elemanları ile birlikte) yaklaşık 3,5 ton. Sadece kendi ekipleri olan tank ekibi, kurulumu yaklaşık 5.5-6 saat içinde gerçekleştirebilecek. Depoda zaten üretici tarafından monte edilen dahili dinamik koruma, çalışma sırasında herhangi bir ek bakım gerektirmez. Bu nedenle, Kharkov üreticilerine karşı koruma sistemi iyidir çünkü kurulumu ve işletimi karmaşık araçlar ve yüksek vasıflı uzmanlar gerektirmez.

tank tabancasıAma hepsi bu değil. Kural olarak, bir tankın mürettebatı, düşman piyade tarafından kullanılan (muhtemelen) anti-tank silahları tarafından yenildiğinde neden ölür? Ateşten ve ateşten. İnsanları korumak ve hayatta kalma şansını artırmak için, Ukraynalı tank kurucuları otomatik bir yangın söndürme sistemi sağladılar, bunun yanıt süresi (bazı mühendislik geliştirmelerinden sonra) 150 milyara düştü.

Modernleşme sonuçları

Peki T-64 Bulat tankı nedir? Ukraynalı üreticilerin kendileri (alçakgönüllülüğün fazlalığı çekmemek) dediği gibi, "Rus T-90 tankına neredeyse özdeştir" ve "en yeni" Oplot "ile karşılaştırılabilir niteliktedir."

Evet, makinenin sahada iyi beklentileri varÖzellikle 6TD-1 veya 6TD-2 motorunu kurarak santralin iyileştirilmesi alanında daha fazla modernizasyon. Görme cihazlarını büyük ölçüde geliştirebilir, temelde farklı bir MSA, navigasyon ve iletişim araçları kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, modernizasyondan sonra makinenin kaynağı 11 bin kilometreye yakındır (yeni tank için olduğu gibi).

Pathos bir yana, her şey değilçok pembe. Evet, özellikleri bakımından, yükseltilmiş T-64, T-72'nin erken serileriyle gerçekten kıyaslanabilir. Bu, T-72'nin temelde farklı T-90 ve yeni modifikasyonlarını “aşabilir”, tamamen açık değil.

Prensipte sahip olduğuPozitif nitelikleri. Bu durumda, tekerlekler ve T-72, diğer taşıyıcı parçaların üretiminde, T-64 için 200'den kilogram sahip olmazken, bir ton demir alaşımları üzerinden de kullanılır. Buna göre, bu gerçeği dramatik savaş makinesi maliyetini azaltır ama güvenilir "hodovka" acı.

T-64'ün gerçekten daha iyi olduğu tek şeyçalışan vitesin bu bakımı. Ve sonra, ikincisine, uzmanların birçok sorusu var (bir kez daha demir dışı metallerin alaşımlarını hatırlıyoruz). Gerçek şu ki, GDR'de (bu tankların çoğunun nereye gittiği), teknisyenlerin tırtılların ve çelenklerin aşınmasıyla ilgili çok sayıda iddiaları vardı. T-64 çoğu zaman tırtıllar uçurdu ve çoğu zaman tankın yakınında bulunan insanlar için ağır yaralanmalar ve yaralanmalar eşlik etti.

Ve oldukça "alışılmadık" ifadelerUkraynalıların “en iyi modern tankı” nı neredeyse İngiliz “Challenger” ve Alman “Leopard 2” yi aşmaktadır - ki bu, İngiliz otomobilinin, Irak'taki NATO operasyonu sırasında en iyi tank olarak objektif olarak tanınması gerçeğinde özellikle gülünç görünmektedir. "Bulat" ın sadece Donbass'ta savaşmayı başardığını söylemek gereksizdir ve ağ zaten öldürülen ve yanmış Ukraynalı arabaların fotoğrafları ile doludur. Neden bu kadar iyi?

Anlaşılan, ucuz: Bir eski T-64'ün (iki veya üç yıl öncesine göre) yükseltme maliyeti yaklaşık 400 bin dolar iken, bir "Toplu" üretimi için en az 1,5 milyona ihtiyaç duyulmaktadır.

Eksikliklerin analizi

Şimdiye kadarki ağda, “yeni” tanklara ayrılan pek çok “tezahürat”, bir anlıklık ayarlaması, onun eksikliklerinden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak, motorun ağırlığı ve gücü. "Bulat", 850 l / s'lik bir motor gücünde 45 ton ağırlığındadır. "Eski ve verimsiz Rus tankı T-72" 44.5 tonluk bir kütleye ve kapasitesi 1000 l / s olan bir motora sahiptir. Ne tür "en yüksek hareketlilik" (Kharkov fabrikasının reklam broşürleri) burada olabilir? T-72'de gerekirse, bir çift daha fazla zırh takabilirsiniz, bu amaçla T-64 için motoru değiştirmeniz gerekecektir.

ordu tank birlikleri Ve köpeğin gömüldüğü yer burası. "Shaggy" 70-lerde bile, T-64'ü 1000 l / s'de bir motora monte ederek daha fazla geliştirme girişimleri vardı. Sorun, eski otomobilin şasisinin böyle testlere dayanamadığı, hareket halindeyken kelimenin tam anlamıyla parçalanmaya başlamasıydı. Bundan dolayı, 1987'de SSCB'nin önderliği sonunda T-64'ün daha da gelişmesini terk etti.

Silah Depo "Bulat", Görüldüğü üzere özellikleri, örnek KBA3 (normal 2A46M-1) ile donatılmıştır. imalatçı olduğunu iddia "çok daha iyi silahlar T-72 ve T-90". Neyin daha iyi olduğunu merak ediyorum? Rus tanklarda gun 2A24M-4 / M-5, (eski 2A46M-1 ile karşılaştırmalı olarak zaman olarak) doğruluğu% 15-20 arasında bir iyileşme hareket zaman ateş% 17 daha az bir dispersiyon elde edilir ve içerir yüklü. Paradoks, aksi halde değil.

Gerçek yangın gelince, o zamanBu hala daha ilginç. Resmi olarak bakıldığında, Sovyet verileri, "Ukraynalı" nın topu, gerçek bir hedef aralığı olan 1.5 km (bu zamanlar için norm) sağladı. "Tagil" de, bu değer 2.3-2.5 km'ye eşittir. Ve burada "iyileştirmeler" nerede? Yine net değil.

Pasif ve dinamik zırh için olduğu gibi,o zaman hikaye genellikle belirsizdir. Tek bir (!) Tam teşekküllü bir Devlet Testi "Bulat" bütün bu "beden kitleri" ile geçmedi. Tüm veriler sadece resmi Kharkov kaynaklarından alınmıştır. Şüphesiz hepsi aynı argümanlar güdümlü ve uluslararası müşteriler: bunlar T-72, T-80, T-90 ve "Tut" Aynı ilgilenen ama nedense onlar kesinlikle ilginç "Bulat" için.

Yukarıdakilerin tümüne dayanarak, yapabilirsinizbasit sonuç. Kharkov'un modifikasyonu, eski T-64'ün kalite özelliklerini kesinlikle geliştirir, ancak tam olarak bir süper silah haline getirmez. Modernizasyon oldukça sağlamdır, normal finans tarafından bozulmayan modern Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarını karşılar. Ama yine de mucizeler yok: 60'lardan bir araba, yeni bir motor ve dinamik koruma ile bile modern tanklar eşit değil.

T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesiT-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi

Related news

 • Elif
 • Vajinismus olduğunuzu nasıl anlarsınız
 • Tavuklu Mantar Tarifi – Tavuklu Tarifler
 • Asit Tuzları
 • En iyi gerilimciler. Film Listesi

 • T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 84

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi


  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 37

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 79

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 38

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 29

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 99

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 19

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 31

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 36

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 56

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 50

  T-64BM Bulat (tank) - T-64ün son yükseltmesi 24