Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 2019

Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 2019
21.09.2019

Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 85

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'tır

Suudi Arabistan'ın başkenti olan Riyad şehri,modern dünya önemli bir rol oynamaktadır. Tarihi verilere bakarsanız, buradaki arazi ticaret yolları ve karavan güzergâhları geçtiğini görebilirsiniz. Bu kavşakta bir el sanatları yerleşimi kuruldu. Bu köyden Riyad büyüdü. 1233 yılında şehir Mısırlılar tarafından yok edildi. Ancak daha 1240 yılında yeniden inşa edilmiş ve bir cami ve hükümdarın bir sarayı olan bir kale ile çevrilidir.Suudi Arabistan'ın başkenti

16. yüzyılın ikinci yarısında Abulaziz'in bin Abdulrehman Al Faisal'ı ele geçirmesinden sonra şehir Arapların yaratmaya çalıştığı devletin başkenti oldu ve Türkiye'nin zayıf siyasi nüfuzundan istifade etti.

1744 yılında ilk Sudovsky73 yıl sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından yıkılan devlet. 1824 yılında Saud hanedanı Riyad'daki başkentiyle ikinci Suudi devletini kurdu. 65 yılda ülke Rashid hanedanı tarafından fethedildi. 1902'de Saud hanedanı Türkiye ve İngiltere'nin yardımıyla Arabistan'da iktidar kazanmaya başlamıştı. 1920'de Rashid hanedanı devirildi.

XIX. Yüzyıldan bu yana, aktif bir siyasiÜlkede yaşayan kavimlerin birleşmesi ve Türkiye'nin iktidarından kurtuluşu ve Suudi Arabistan'ın başkenti haline gelmesi onun merkezi haline geldi. Bu hareketin amacı merkezi bir güçle tek bir devletin kurulmasıydı. Sonuç olarak, 1932 yılında Suudi Arabistan Krallığı kuruldu, başkenti Riyad şehrinde kaldı.

Sudovyan ArabistanKadar Riyad tipik bir Arap kenti olarak kaldı.50'ler. XX yüzyıl. Ana bina, emir sarayıydı. Dar dönen sokaklarda avluya sahip kerpiç evler vardı. Şu sıralar Suudi Arabistan'da en büyük petrol yatakları bulunmaktadır. Ülke en zenginlerden birine dönüşüyor. Başkentte, kerpiç evler yıkılmıştır. Şehir pratik olarak yeniden inşa edilmiştir. Gökdelenler yapım aşamasındadır. Geniş caddelerde okullar, oteller, alışveriş merkezleri, camiler, özel villalar var. Bütün bakanlıklar ve büyük devlet kurumları başkente devredilir.

Ancak Suudi Arabistan'ın başkenti korunmuştur veantik dönemin tarihi mekanları - Murabba Kraliyet Sarayı ve Emir Sarayı. Riyad'ın modern cazibe merkezlerinden birisi kraliyet ahırlarıdır ve safkan Arap atlarının atlamaları şehrin sakinlerini değil konuklarını da cezbetmektedir. En eskisi ve orijinal görüşünü koruyan, 1865 yılında inşa edilen Fort Masmak'tır.

Suudi Arabistan, BaşkentBugüne kadar Suudi Arabistan'ın başkentiYaklaşık 1.600 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 4.5 milyondan fazla insana sahiptir. Riyad'ın ülkenin merkezinde yer almasına ve devletin en sıcak şehrine rağmen, her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Hepsi "kara altın" da kısa bir süre içinde büyüyen şehrin zenginliği ve lüksü ve tarihi manzaraları ile dikkat çekiyor.

Kutsal şehre giden bir yol Riyad'dan çıkarılırMüslümanlar - Mekke. Sakinleri İslam'ı savunan Suudi Arabistan'ın yasalarına ve geleneklerine göre, Mekke'ye yıllık bir hac yolculuğu yapmak gerekiyor. Ülkenin sakinleri kesinlikle Kuran'ın bu yasasına saygı duyuyorlar.

Suudi Arabistan başkentinin ikinci başkenti de var -diplomatik - Cidde kenti. Modern binalarla inşa edilmiş Kızıldeniz kıyısında bulunmaktadır. Şehrin sahil kesiminde bütün konsolosluklar ve elçilikler var.

Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 2019

Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 2019

Related news

 • Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır
 • NATOdan Suriyeye asker gönderme açıklaması
 • PAPARA ( EKMEK MANTISI )
 • Kızılcık Şerbeti
 • Seçeneklerin teknik analizi

 • Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 68

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır


  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 11

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 50

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 94

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 23

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 43

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 62

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 87

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 61

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 7

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 60

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 93

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 35

  Suudi Arabistanın başkenti Riyadtır 76