Spor Ayakkabısı 2019

Spor Ayakkabısı 2019 Spor Ayakkabısı

Spor Ayakkabısı

Spor Ayakkabısı Kategorileri

Spor ayakkabılarını, kullanıldıkları alanlara göre başlıca sekiz kategoriye ayırabiliriz:

Spor Ayakkabı Kategorisi 1: Atletik Ayakkabılar

Bunlar; koşu, basit antreman ve yürüyüş ayakkabılarıdır. Yürüyüş, doğa yürüyüşü, egzersiz yürüyüşü; tempolu koşu ve yavaş koşu olmak üzere kendi içinde çeşitlilik gösterirler.

Koşu ayakkabısında;yastıklama, esneklik, topuk bölgesindeki kontrol ve denge, hafiflik ve çekiş özelliği önemlidir.Yürüyüş ayakkabısında iseyumuşak ve rahat bir üst kısım olmalıdır, şoku iyi emmelidir, düz bir tabanı olmalı, yürüyüş sırasında doğal devinimine uygun taban tasarımı olmalıdır. Su geçirmez olması tercih edilir. Doğada yürüyüş ayakkabısı ise biraz sert bir üste sahip olmalı, çok sayıda bağcık kopçası olmalıdır; böyle olması engebeli arazide ayak bileğine destek sağlar ve çekiş gücünü artırır.

Spor Ayakkabı Kategorisi 2: Kort Sporları İçin Ayakkabılar

Kort ayakkabıları; tenis, basketbol ve voleybol için kullanılan ayakkabılardır. Bütün kort sporlarında bedenin öne, geriye ve yana doğru hareketi yaygındır. Bu sporlarda kullanılan ayakkabıların çoğu, zorlu bir kullanıma maruz kalır.İyi bir kort ayakkabısında en önemli şey tabandır. Yanal destek içeren ayakkabılar tercih edilir.

Spor Ayakkabı Kategorisi 3: Atletizm Ayakkabıları

Bireysel koşucuların ve atletizmin diğer branşlarını icra eden sporcuların özel ihtiyaçları nedeniyle ayakkabı firmaları değişik ayak türlerine, yapılan hareket şekillerine ve eğitim stillerine göre birçok model üretmişlerdir. Bu konuda antrenörden fikir alabilir veya yaptığınız spor için en uygun ayakkabıyı seçmenize yardım edecek bir başka Bodytr.com yazısını okuyabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Kategorisi 4: Kış Sporları İçin Ayakkabılar

En yaygın kış sporları; paten kayma, buz hokeyi ve Alp kayağıdır. Kış sporları için uygun ayakkabılar geniş bir destek içermelidir.

Spor Ayakkabı Kategorisi 5: Saha Sporları İçin Ayakkabılar

Bu sporlar futbol ve beyzboldur.Futbol özellikle halı saha gibi yüzeylerde oynandığında ayaklar üzerine fazla yük bindiren bir spordur. Bu sporlarda kullanılan ayakkabılar pençeli, çivili veya çıkıntılıdır. Pençe ve çivi şekilleri spordan spora ve sahadan sahaya değişiklik gösterir. Genellikle pençeler çıkarılabilir ya da yer değiştirebilir. Çiviler ya da çıkıntılar tabanın içine yapıştırılmıştır.

Spor Ayakkabı Kategorisi 6: Özel Sporlar İçin Ayakkabılar

Golf, aerobik dans ve bisiklet ayakkabıları bu gruba girer. Golf ayakkabıları çim ve ıslak zeminde kavrama yapabilmesi için taban bölgesinde çıkıntılara sahiptir. Bu çıkıntılar plastik olmalıdır, böylece korttaki çimlere zarar verilmemiş olur. Bisiklet ayakkabısı; bisikletin pedalı ve ara yüzü arası için metal ya da plastik bir kelepçeye sahiptir. Bu ayağa destek sağlar ve güç aktarımını maksimize eder.

Spor Ayakkabı Kategorisi 7: Doğa Sporları İçin Ayakkabılar

Bu sporlar; avcılık, balıkçılık ve kürek çekmedir. Bu sporları yaparken düzenli olarak yürüyecekseniz uygun bir yürüyüş ayakkabısı ya da hafif bir yürüyüş botu alabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Kategorisi 8: Diğer Sporlar, Fitness, Pilates, vb.

Kros ayakkabıları yanal hareketler için destek içermelidir. Fitness ayakkabıları ise yastıklama, esneklik ve şok emme özelliğini birleştirerek darbeyi emer ve ayakları şoktan korur. Bunlar aerobik için de uygundur.

Güreş ayakkabısı:Hafif ve esnektir. Ekstra çekiş ve koruma sağlarken, çıplak ayakları taklit eder şekilde tasarlanmıştır.

Paten ayakkabısı:Genellikle kaykay sporunda kullanılmak üzere tasarlanmış ayakkabılardır. Ayakkabılar kaykayı sürerken iyi bir kavrama özelliğine sahip düz bir alt ile üretilmektedir.Ayakkabılar çok geniştir ve kaykay yapan kişinin ayaklarını korumak için ekstra dolgu maddesine sahiptir.

Son olarak söylemeliyim ki, kendilerine has durum ve gereksinimleri sebebiyle pek çok spor branşının özel ayakkabıları bulunur. Farklı sportif ihtiyaçlar ve icra edilen branşın özel durumlarına göre üretilen ayakkabıları sizler için inceleyecek ve Türk sporcularına Bodytr.com farkıyla yol göstermeye devam edeceğiz. Spor ayakkabısı seçimi hakkındaki diğer yazılarımıza da mutlaka göz atın.


Spor Ayakkabısı 2019

Spor Ayakkabısı 2019

Related news

 • Enginarın Faydaları Tarifleri
 • İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir
 • Boncuklu Çorap Resimli Anlatımlı
 • Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
 • 2019 için 10 Bakır Saç Rengi Trendleri

 • Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı

  Spor Ayakkabısı