SPİRULİNA NEDİR 2019

SPİRULİNA NEDİR 2019 SPİRULİNA NEDİR

SPİRULİNA NEDİR?

Sağlığa yararlı olduğu ve yüksek besin değerine sahip olması sebebiyle çok uzun zamanlardan beri insanlar tarafından tüketilen mikroskobik su yosunudur.

Makale İçeriği

SPİRULİNA BİR BİTKİ MİDİR?

spirulinanin-faydalariSpirulina, ilk keşfedildiği zamanlarda gerek bitki pigmentleri içermesi gerekse de fotosentez yapması sebebiyle bitki kategorisinde değerlendirilmiştir. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda spirulinanın gösterdiği genetik, biyokimyasal ve fizyolojik özellikler sebebiyle daha sonra bakteri kategorisinde değerlendirilmiştir.

Farklı türleri de olan spirulinanın özellikle 3 türünün besin değerlerinin çok yüksek olduğu keşfedilmiştir.

Spirulina tropikal iklimlere yakın iklimlerde, türüne göre okyanusta ya da tatlı sularında yaşayan, bakteriye benzeyen, mavi-yeşil varlıklardır. Spirulina mikroskobik spiraller şeklinde büyür ve bu spiraller birbirlerine yapışma eğilimindedir. Bu sebeple elde edilmeleri daha kolay olur. Koyu mavi- yeşil renge sahiptir ve sadece gıda takviyesi olarak değil bazı yiyecekler için gıda boyası olarak da kullanılır.

SPİRULİNA NASIL YETİŞTİRİLİR?

SPİRULİNA YETİŞTİRMEK İÇİN GEREKLİ ORTAM ŞARTLARI NELERDİR?

spirulinaSpirulinanın farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Gıda takviyesi olarak yetiştirilecek spirulina özel olarak yetiştirilir. Böylece spirulinanın yetiştirildiği suların atık içerikli ve zehirli olmadığı denetlenmiş ve garanti altına alınmış olmaktadır.

Spirulinanın yetiştirilebilmesi için tropikal iklim, kuvvetli güneş ışığı, saf su kaynağı ve kirlenmemiş bir çevre gerekmektedir. Güneş etkisinin çok az olduğu yerlerde spirulina üretilmesi mümkün değildir.

Çünkü spirulinanın gelişebilmesi için fotosentez yapması ve fotosentez yapabilmesi için de güneş ışığına ihtiyacı vardır.Spirulina suda bulunan her türlü erimiş minerali içine çekebilme kapasitesine sahip olduğundan yetiştirildikleri sular çok önemlidir. Bu sebeple spirulina yetiştirilecek suların zehirli atık ve ağır metallerden arınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu spirulinalar insan kullanımı için uygun değildir. Bundan dolayı piyasada gıda takviyesi olarak satılan spirulinalara çok dikkat etmek gerekmektedir.

Özel ortamlarda üretilen spirulina, hasat edildikten sonra özel teknolojik materyaller ile kurutulur. Bu materyaller kısa sürede kurutma işlemi yaparak spirulinanın oksitlenmesini önlerler. Kurutulan spirulina siyanobakterisi de gerek toz halinde gerekse preslenerek tablet halinde gıda takviyesi olarak piyasada satışa hazırlanmış olur.

SPİRULİNANIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Spirulinanın gıda takviyesi olarak kullanılabileceğinin anlaşılmasından sonra firmalar spirulinayı piyasaya mucize ürün olarak sunmuşlardır. Ancak her gıda takviyesinde olduğu gibi bunlar da kullanılmadan önce bir uzman tavsiyesi alınmalıdır. Ve bu tarz gıda takviyelerinin tek başına bir hastalığa derman olacağının beklenmemesi gerekmektedir.

Gıda takviyelerinin tümünün kullanılmasından önce mutlaka bir beslenme uzmanı ile görüşülerek vücudun ne kadar miktarda ve ne kadar süre için bu tarz ürünlere ihtiyacının olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Spirulina ile ilgili piyasada belirtilen kalbe, karaciğere, alerjiye ve depresyona iyi geldiği iddiaları her ne kadar güçlü görünse de bu konuda yapılan araştırmaların hala daha tamamlanmadığı ve devam ettiği bilinmelidir. Olumlu sonuçların alındığı araştırmalarda kullanılan ürünün dozajı ve kullanım süresi de bu etkinin alınmasında önemli olduğundan kişilerin bu tarz ürünleri kafalarına göre kullanmamaları gerekmektedir.

Günlük kullanım için genel olarak önerilen dozaj 2000 ila 3000 miligram arasındadır. Her biri 500 miligramlık 4 – 6 tablet şeklinde tüketilebilmektedir. Yine de mutlaka ürün ambalajı üzerindeki kullanım tavsiyeleri ya da uzman tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Meydana gelecek herhangi bir sağlık sorununda öncelikle mutlaka modern tıp yöntemleri kullanılmalı ve bu tarz gıda takviyeleri almadan önce bir doktora ya da beslenme uzmanına danışılması gerekmektedir. Bu ürünlerin yetiştirilme ortamları ve kendileri her ne kadar doğal olursa olsun yanlış kullanım sonucu bir hastalığa çare olması beklenirken o hastalığı daha da arttırması gündeme gelebilmektedir.

SPİRULİNA TAKVİYESİ NE ZAMAN KULLANILIR?

spirulina-nedirSpirulina, pek çok kişi tarafından metabolizma sorunlarının ve kalp problemlerinin çözümü için önerilmektedir.

Yüksek kolesterol, zayıflama ve diyabet( şeker hastalığı) için de spirulina önerilmektedir.

Ayrıca spirulina stres, kaygı, depresyon, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi zihinsel ve psikolojik sorunların çözümü için de önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, yaraları çabuk iyileştirmek, sindirimi kolaylaştırmak ve bağırsakları düzenlemek, hafızayı güçlendirmek ve metabolizmayı hızlandırmak gibi durumlarda spirulina önerilmektedir.

Spirulinanın içerdiği antioksidan sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirdiği de söylenmektedir. Ayrıca adet adet öncesi belirtilerini de azaltmak için önerilmektedir. Spirulinanın sık olarak hangi durumlar için önerildiğini liste halinde vermeden önce tek başına hiçbir ürünün bir hastalığın tedavisi için kesin olarak işe yaramadığını ve fayda göstermediğini  söylemek gerekmektedir. Kişilerin bünyesi ve kullanım dozajları görülecek etkileri kişiden kişiye değiştirmektedir.

 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
 • Demir ve kalsiyum takviyesi
 • Kilo verme (Spirulina’nın kilo vermeye yardımcı olduğuna dair yeterli bilimsel kanıt elde edilememiştir)
 • Kalp hastalığı
 • Egzersiz yaparken performans arttırma
 • Menopoz (kaygı ve depresyon belirtilerinde yardımcı olabilmektedir)
 • Hafızanın güçlendirilmesi
 • Halsizlik (araştırmalarda kronik yorgunluk hastalarında herhangi bir olumlu sonuç görülmemiştir)
 • Adet öncesi gerginlik sendromu
 • Meige sendromu
 • Sindirimin düzenlenmesi
 • Alerjiler
 • Yüksek kolesterol
 • Yaraların çabuk iyileşmesi
 • Arsenik zehirlenmesi
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
 • Demir ve kalsiyum takviyesi
 • Diyabet
 • Kaygı

SPİRULİNA GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Spirulina yüksek oranda kalsiyum, niasin, potasyum, magnezyum, B vitaminleri, beta karoten ve demir içermektedir.

Her ne kadar uzmanlar spirulina için yapılan araştırmaların tamamen bitmediğini ve sağlığa etkileri konusunda yeterince kanıt bulunamadığını söyleseler de içerdiği bu maddeler ile spirulinanın bu içeriğinin görmezden gelinmesi gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bazılarımız, içerisinde bu kadar yararlı madde olan bu ürünün kullanılması sonucunda neden işe yaramayacağı şeklinde bir düşüncede olabilir.

Ancak burada önemli olan aldığımız vitamin ve mineral miktarından ziyade vücudumuzun bunun ne kadarını emebildiği yani kullanabildiğidir.

Sadece besin takviyelerinde değil günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz yiyeceklerde de önemli olan vücudun o yiyeceği ne kadar emebildiğidir.

SPİRULİNA GIDA TAKVİYESİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tarihte çok eski zamanlardan beri kullanıldığı ve gıda olarak tüketildiği bilinen spirulina, pek çok doktor ve beslenme uzmanı tarafından bu tarihi geçmişi de düşünülerek güvenli olarak ilan edilmiştir.

Ancak spirulinanın yetiştirildiği ortamın şartları ve yetiştiği sudaki maddelerin oranı spirulinanın etkisi bakımından çok önemlidir. İçerisinde toksin madde veya ağır metallerin bulunduğu sularda üretilip hasat edilen ve piyasaya sürülen spirulinanın elbette ki sağlığa kötü etkisinden bahsetmemiz gerekmektedir. Çünkü spirulina yetiştiği sudaki yararlı vitamin ve minerallerle birlikte tüm toksin maddeleri ve ağır metalleri de emme potansiyeline sahiptir.

Bu gibi durumlarda spirulina gıda takviyesini kullanan kişilerde karaciğerin zarar görmesi, bulantı, kusma, halsizlik, çarpıntı ve hatta hayati risk doğuran çok daha kötü sonuçların meydana gelmesi mümkündür. Bundan dolayı spirulina gıda takviyesi kullanacak olan kişilerin öncelikle kullanacakları ürünün kesinlikle kaliteli olmasına dikkat etmeleri  ve sonrasında da spirulinanın yetiştirildiği ortamın gerekli sağlık şartlrına uygun olduğundan emin olmaları gerekir.

Spirulina bağışıklık sistemini güçlendirir ancak lupus, MS, romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında bağışıklık sisteminin spirulina tarafından fazla harekete geçimesi nedeniyle, bu hastalıklarda zararı dokunabilir. Dolayısıyla bağışıklık sistemi hastalıkları olanlar Spirulina takviyesi almaktan kaçınmalıdır.

Fenilketonüri (PKU) hastaları da Spirulina kullanmamalıdır.

Bağışıklık sistemine yönelik ilaç kullananlar, kan inceltici ilaç veya takviye alanlar, hamile ya da bebek emziren kadınlar da Spirulina takviyesi almamalıdır.

SPİRULİNA NEDİR 2019

SPİRULİNA NEDİR 2019

Related news

 • Akrilik Boya Nasıl Çıkar
 • Regl Dönemine Özel Diyet
 • Acun Ilıcalının eski eşinin ve çocuklarının içinde bulunduğu yat battı
 • 0-3 Yaş Arası Bebekler Nasıl Beslenmeli
 • Havuçlu Tarçınlı Pasta Tarifi

 • SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR


  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR

  SPİRULİNA NEDİR