Servikal mukus - nereden sentezlenir

Servikal mukus - nereden sentezlenir

25.04.2019

Servikal mukus - nereden sentezlenir 19

Servikal mukus - nereden sentezlenir?

Servikal mukus viskoz ve şeffaftırservikal kanala ait epiteliyositler tarafından sentezlenen biyolojik bir sıvı. Bu sıvının biyokimyasal kompozisyonu ve miktarı menstrüel döngüsü boyunca değişir. kompleks karbonhidrat ve protein oluşur eşsiz biyolojik sıvı (glikoproteinler - luteal fazda, sadece yaklaşık 0.05 g servikal mukus oluşturulur Örneğin, dönemde periovulyatorny salgı hücreleri, sıvının günde 0,6 g kadar sentezleyebilir müsin türü). Bu mukus, epitelyal hücrelere lokalize olan mikrovillerin ritmik bir daralması nedeniyle hareket edebilir. Hareket microvilli Bu tür fertilizasyon (döllenme) aciz servikal kanalın erkek gamet kaldırılmasını sağlar. Buna ek olarak, villus uterin boşlukta yüksek derecede aktif spermatozoayı desteklemektedir. Servikal mukusun kadın genital organlarında bulunan erkek gametlerin aktivitesini desteklediği söylenebilir. Bu mukus neden sperm için gerekli? vajina ve mukus asidik ortamda hayatta gerçeği ölümden cinsiyet hücreleri korumak alkalidir.

Progesteron servikal hareketinden ötürüSıvı biyokimyasal yapısını değiştirir. Ayrıca, östrojen, prostaglandin ve relaxin gibi çeşitli modülatörlere maruz bırakıldığında mukus bileşimi önemli ölçüde değişebilir. Gebe kalma olasılığı, serviks mukusunun tutarlılığına (viskozite) bağlıdır. Sıvı viskoz bir tutarlılığa sahipse veya yeterli değilse döllenme olasılığı yüksek olmaz. Günümüzde modülatörlerin stroma ve rahim kas tabakasına etkisi en iyi şekilde incelenmiştir. Bazı prostaglandinlerin serviksin gevşemesine katkıda bulunduğu ve bazılarının stromal miyositlerin ve kas tabakasının daralmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Relaxin, preovülan döneminde serviksin ifşasına yer verir.

Araştırmacılar servikaladet döngüsü sırasında mukus değişir. Bu nedenle, menstruasyon döngüsünün farklı dönemlerinde gelişen çeşitli servikal sıvı türleri ayırt edilir. Menstruasyondan sonra neredeyse hiç veya az miktarda mukus var. Vajinanın mukoza zarı kurudu. Bu dönemde döllenme olasılığı azdır. Bu gün birçok uzman "kuru" olarak adlandırılır. Bir süre sonra (3-4 gün) servikal sıvının doğası onu daha yoğun hale getirir ve tutkalı andırır. Bu gibi sümüklerde erkek gametler var olamaz, ancak döllenme olasılığı artar, özellikle de böyle bir sıvı yumurtlamadan kısa bir süre önce sentezlendiğinde. Bundan sonra mukus seyreltilir, kıvamı koyu bir kremayı andırır. Bu sıvı beyaz, bulanık veya sarımtırak bir renk olabilir. Adet döneminin bu döneminde vajinada bir nem hissi ortaya çıkar, iç çamaşırda sekresyon izleri bulunabilir. Bu mukus spermlerin yaşamsal faaliyetlerini destekler ve ilerlemelerini de teşvik eder. Bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınmak en iyisidir. Yumurtlamadan önce, ovülasyon sırasında ve sonrasında servikal sıvı yumurta beyazı benzeri sulu bir kıvam alır. Kural olarak, çok yapışkan ve şeffaftır. Bu mukus birkaç santimetre uzatılabilir. Vajinadan, iç çamaşırlarınızda ıslak lekeler bırakan bol miktarda salgı vardır. Bu tür servikal sıvı, spermatozoa'nın hayati aktivitesi ve tabii ki gübreleme için en elverişli. Bu günlerde cinsel aktivitede bulunmamak daha iyidir.

Servikal mukus - nereden sentezlenir

Servikal mukus - nereden sentezlenir

Related news

 • Itiraz etmeden yazım Nasıl doğru - birlikte mi yoksa ayrı mı
 • İtalyan havayolu firmasında grev: Uçuşların yüzde 60ı iptal edildi
 • Burçların İllallah Dedirten Özellikleri
 • El Açması Kolay Börek (Patatesli-Kaşarlı)
 • Kokoş Kurabiye Hindistan Cevizli Tarifi Videosu

 • Servikal mukus - nereden sentezlenir 51

  Servikal mukus - nereden sentezlenir


  Servikal mukus - nereden sentezlenir 19

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 65

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 10

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 43

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 64

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 96

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 56

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 24

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 30

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 5

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 29

  Servikal mukus - nereden sentezlenir 4