Sebze Pişirme Yöntemleri 2019

Sebze Pişirme Yöntemleri 2019 Sebze Pişirme Yöntemleri

Sebze Pişirme Yöntemleri

Sosyal medyada paylaş
Follow by Email
Google+
Pinterest

Sebze pişirme yöntemleridoğru bir şekilde uygulandığında hem bu gıdaların besin değerini korumuş oluruz hem de yemeklerimiz lezzet ve görünüm bakımından daha güzel olur. Bu yazımızda sebze pişirmenin püf noktaları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Sebzeleri daha sağlıklı ve lezzetli pişirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Sebzeler haşlama, kızartma, kavurma, közleme ve fırınlama gibi farklı yöntemlerle pişirilir.Sebzeleri pişirme süresive şekli uygulanan yönteme göre değişse de, amacımız sebzelerin besin değerini azaltmadan sağlıklı bir şekilde pişirmek olmalıdır. Her yöntemin kendine has püf noktaları olduğundan bunları tek tek ele alıyoruz.

Sebzeleri Haşlayarak Pişirme

Sebzeleri haşlayarak pişirme en sağlıklı yöntemdir. Suda ya da buharda haşlanarak pişirilen sebzeler besin değerini, renk ve lezzetlerini daha iyi muhafaza ederler. Sebzeleri buharda pişirmek için özel tencere kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir tencereniz yoksa bir tencereye su koyun ve bunu ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Su kaynarken siz de pişireceğiniz sebzeleri ayıklayın, soyun ve iyice yıkayın. Daha sonra bunları uygun büyüklükte doğrayın. Tenceredeki su iyice kaynadıktan sonra üzerine süzgeçi yerleştirin ve sebzeleri bu süzgeçin içine koyun. Biraz tuz ekin ve kapağı kapalı bir şekilde sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Bu şekilde sebzeler su buharında doğal görünümlerini ve besin değerlerini yitirmeden sağlıklı bir şekilde pişirilebilir. Sebzeleri suda haşlayarak pişirecekseniz bir tencerede su kaynatın. Sebzeler haşlanırken de su bırakacakları için fazla su kullanmamaya dikkat edin. Su kaynadıktan sonra içine biraz tuz ilave edin ve sebzeleri de kaynar suyun içine katın. Sebzeleri gereğinden fazla haşlamak onların besin değerini azaltacağı için pişirme süresini uzatmayın. Sebzeler yumuşadığında ocağın altını kapatın. Kereviz, karnabahar ve lahana gibi sebzelerin kokusunun rahatsızlık vermemesi için tencerenin kapağını birkaç dakika açık bırakarak kokunun çıkmasını sağlayın. Sebzelerin rengini korumak için biraz tuz ve limon suyu kullanabilirsiniz. Sebzeler haşlanırken vitaminlerinin bir kısmı suya geçtiği için bunu dökmeyin. Haşlanmış sebzeyi servis ederken, çorba veya sos yapımında bu suyu kullanabilirsiniz. Bu yazdığımız detaylara dikkat ederek sebzeleri sağlıklı bir şekilde haşlayıp, ağız tadı ile yiyebilirsiniz.

Sebzeleri Kızartarak Pişirme

Sebzeleri kızartarak pişirmek pek sağlıklı bir yöntem olmasa da çoğumuz sıkça kızartma yapıyoruz. Sebzeleri kızartmak için bitkisel yağ kullanın ve yağı yakmamaya özen gösterin. Kızartma bol yağda kısa sürede ve tam kıvamında pişer. Derin olmayan bir tavada az yağda pişen kızartma, yağın yanması sonucunda lezzetli olmayacağı gibi bunun sağlığa da zararı olabilir. Kızartma yapmak için derin bir tencere kullanın. Tencerenin yarısına yağ koyun ve yağ tamamen kızmadan sebzeleri atmayın. Sebzelerin hepsini tek seferde yağın içine atmayın böyle yaparsanız hem kızarma süresi uzar hem de arada çiğ kalanlar olabilir. Sebzeleri yıkadıktan sonra iyice sularını süzerek kurulayın. Aksi halde yağa attığınızda hoş olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sebzeleri doğradıktan sonra tuzlamanız gerekir çünkü kızarttıktan sonra tuzu içine çekmez. Kızartma yaparken delikli bir kepçe kullanırsanız, sebzeleri yağın içinden daha kolay alabilirsiniz. Sebzelerin fazla yağını almak için kızarttıktan sonra bir süre kağıt havlu üzerinde bekletebilirsiniz. Kızartma yaptıktan sonra yağı süzün ve bir kavanozda muhafaza edin. Bu yağı birkaç defa daha kızartma yapımında kullanabilirsiniz. Sebzeleri bu şekilde doğrudan yağa atıp kızartmanın dışında un ya da galeta unu ile pane yaparak, bazı bulamaçlar kullanarak da pişirebilirsiniz. Üzerlerinde un ya da bulamaç olan sebzeler daha az yağ çekeceği için bu yöntemler daha uygundur.

Sebzeleri Kavurarak Pişirme

Sebzeleri kavurarak pişirme kızartmaya oranla daha sağlıklı bir yöntemdir. Kavuracağınız sebzelerin kısa sürede pişmesi için bunları çok büyük doğramamaya özen göstermelisiniz. Sebzeler suyunu bırakıp, tekrar çektikten sonra pişirme süresini uzatmadan ocağın altını kapatmalısınız. Sebzeleri fazla kavurmak onların vitaminini azaltacağı gibi renk ve lezzetlerinin de bozulmasına neden olabilir. Sebzeleri çok küçük kaplarda kavurmayın, geniş bir kabın içinde onları daha rahat kavurma imkanınız olacak ve bu şekilde sebzeler daha kısa sürede pişecektir. Sebzeleri doğrarken bunların pişince küçüleceğini hesaba katmalısınız. Çok küçük doğradığınızda sebzeler kavruldukça dağılabilir.

Sebzeleri Közleyerek Pişirme

Sebzeleri közleyerek pişirmek biraz zahmetli olsa da sonuçta ortaya çıkan lezzet çekilen zahmete değmektedir. Közleme yapmak için sebzelerin közde pişmesi gerekse de, günümüz şartlarında bu mümkün olmadığı için sebzeleri fırında ya da ocakta közleyebilirsiniz. Sebzeleri yıkayıp kuruttuktan sonra üzerlerine bıçak ile delik açmayı unutmayın. Bu şekilde ısı içlerine daha iyi geçecek ve sebzelerin içi de güzelce pişecektir.

Sebzeleri Fırınlayarak Pişirme

Sebzeleri fırında pişirmek sağlıklı ve pratik bir yöntemdir. Sebzeleri fırında pişirirken sos kullanabilir ya da bunları biraz su ilave ederek pişirebilirsiniz. Sos ile pişirilen sebzeler daha lezzetli ve yumuşak olduğu için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Et ya da tavuk yemeklerini daha lezzetli ve besleyici bir hale getirmek için sebzelerle birlikte fırınlayabilirsiniz.

Sebze Yemeği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Sebze yemeği yaparken su ilave etmeniz gerekirse, soğuk su koymayın. Suyun soğuk olması sebzeleri dirilteceği için sıcak su ilave etmeniz gerekir.
 • Sebzeleri pişirirken cam kapaklı bir tencere kullanabilirsiniz. Bu şekilde sık sık kapağı açıp yemeği kontrol etmenize gerek kalmaz. Yemek pişirken tencerenin kapağını sık açmak, pişme süresinin uzamasına neden olacağından bu detaya dikkat etmelisiniz.
 • Yemeğin gereğinden fazla sulu olmasını istemiyorsanız kullanacağınız su miktarını iyi ayarlamanız gerekir. Sebzeler pişerken sularını bırakacağı için sadece üzerlerini kaplayacak kadar su koymanız yeterli olacaktır.
 • Sebze yemeklerini tüketebileceğiniz kadar yapmaya özen gösterin. Yemeği defalarca ısıtmak vitamin kaybına neden olacaktır.
 • Sebze yemeğini serin bir yerde tercihen buzdolabında muhafaza edin.
 • Sebzeleri doğrarken çok büyük kesmemeye dikkat edin. Sebzelerin büyük olması onların daha uzun sürede pişmesine sebep olacaktır. Sebzeleri gereğinden küçük de doğramayın çünkü çok küçük olurlarsa pişerken dağılabilirler.
 • Sebze yemeğini düdüklüde yaparsanız daha kısa sürede ve vitamini kaybı olmadan pişecektir.

Sebze pişirmenin püf noktalarıhakkında verdiğimiz bu bilgileri uygulayarak siz de daha sağlıklı ve lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Sebzeleri pişirme yöntemleri kadar pişirme sürelerinin de lezzet ve kıvam bakımından önemli olduğunu unutmayın.

Sebze Pişirme Yöntemleri 2019

Sebze Pişirme Yöntemleri 2019

Related news

 • Çikolata Soslu Muhallebili Kadayıf
 • Rahim ağzı kanserine yeni teşhis yöntemi
 • Çocuklara zorla yemek yedirmek doğru mu
 • Uzay Mutfak 2019
 • Bu Kış kat kat Kıyafetler giymek için 15 ilginç Fikir

 • Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri

  Sebze Pişirme Yöntemleri