Seçicinin onarımıSeçicinin onarımı
Seçicinin onarımı

Otomatik şanzıman - insanlığın harika bir icadı! Sürücüyü üç pedalla oynamayı ortadan kaldırır, tork dalgalanmalarını ayarlar ve vites değiştirir.

Otomatik şanzıman

En yaygın ve güvenilir olan hidromekanik "otomatik makineler" dir. Onlar 30'ların başında ABD'de icat edildi. Kutunun ana bileşenleri:

 • planet dişliler;
 • hidrolik ünitesi;
 • tork konvertörü (debriyaj).

otomatik seçici

Herkes ayrıntıya girmez - gaz veya fren pedalına basıldığında ne olur. Sürücü gösterge paneli tarafından yönlendirilir:

 1. Seçicinin nötr konumunda, "N" göstergesi yanar.
 2. Geri vites takılı, "R" yanıyor.
 3. İleri git - "D".

Seçici anahtarı

Otomobilin ne anlama geldiğini anlamak içinşoför onu istiyor, şanzıman pozisyon sensörü kutuya monte edilmiş. Verileri kutu kontrolörüne iletir, ters sinyallerin dahil edilmesinden sorumludur ve marş motorunu kontrol eder. Kural olarak, şanzıman kolunun şaftında bulunur.

Arızalı bir sensör seçicisi AKPP, kutunun yanlış çalışmasına neden olur (acil durum modunu açar) veya araç hiç hareket etmez.

Gösterge panelinde "HOLD" göstergesi yanarsa, sensör arızalıdır. Yaygın nedenleri:

 1. Kontak telleri silinir.Sensör kablolaması otomatik şanzımanın seçicisine çok yakın. Sürekli mod değiştirme deforme zaten ince teller.
 2. Kutuyu çıkardıktan sonraSensör kontağı zayıf bağlandı veya hiç bağlı değil(unutuldu, ve olur).
 3. Karter koruması yok - sensörün kir ve sudan korunması yok.Küçük bir su birikintisinden geçerek suyun temas noktalarına girmesi yeterlidir.

seçici seçici

Belirli bir durumda arızaya neden olan şey, bilgisayar diyagnostiğini ve görsel incelemeyi başlatır.

vites koluSeçici kolu pozisyonu

Vites kolu - bu bir çeşit yolsürücü ve araba arasındaki iletişim. Aracın her yeni modeli ile, giderek daha fazla geliştiriliyor ve ana sapa ek olarak, yavaş yavaş ek özellikler ve göstergeler düğmeleriyle büyüyor.

Kolun konumu bağlı olarak değişir.makinenin modelinden. Modern araçlarda podrulevoy konumu ve gösterge panosunun merkezi (sürücünün iniş yüksekse - konsolda).

Arasındaki yanlışlıkla geçişi önlemek içinmodları, seçici üzerinde bir düğme var. Yan tarafta, yukarıdan veya önden bulunur. Basılı olmamasına rağmen, kaldıraç aralığını değiştiremezsiniz. Seçiciyi hareket ettirmek için kademeli bir yuva da gereksiz bant geçişini önler.

Kolun hareketinin doğaçlama versiyonunda, sürücü kendisini çektikten sonra mümkündür.

Seçicinin onarımı

Vites kutusunun yanlış çalışmasısadece sensördeki problemden değil aynı zamanda seçici sistemdeki problemlerden kaynaklanır. Örneğin, yağlama maddesinin kalınlaşması, arabanın soğuk bir sabah başlaması zorluğuna ya da aralıkların değiştirilmesine, gerizekalı ve gerizeklerle eşlik eder.

Yanlış mod değişimi (genellikleMekanik bir kutuya alışmış sürücülere, agresif sürüş tarzına, araç tamamen duruncaya kadar ters veya park etme dahil olur - tüm bunlar seçicinin çalışmasını etkiler ve devre dışı bırakır.

Seçici nasıl temizlenir

Servis istasyonunun teknisyenlerinin merhametine teslim edilmeden önce, üniteyi garaj koşullarında kontrol edebilirsiniz.

vites kolu konum selektörü

sökülmesi:

 1. Seçiciyi çıkarmadan önce, parçaların konumunu kutu kutusuna ve seçicinin hareketli parçasına göre işaretlemeliyiz.
 2. Akü tepsisini, hava filtresi muhafazasını ve varsa, cruise control vakum pompasını çıkarınız (cıvatayı 8 için sökünüz ve bıyığı yivden çıkartınız).
 3. Vites kablosunu yıkayıcıdan ve akstan söküyoruz, sonra çıkarıyoruz, ancak itme ile birlikte bunu yapmak daha iyidir.
 4. Herhangi bir çaba harcamadan, milin milleri 13 ”üzerindeki somunu sökün ve çıkarın. Hafifçe pozhatat ve poddet (ama çok dikkatli) gerekir.
 5. Çok fazla kablo olduğundanFırça seçici ve onları tamamen kapatarak değil, o yerde olduğunu. Bu kaldırılabilir. Ana kablolama (12 "iki vidayı çıkartın) konnektörünü çıkartın ve tamamen seçici ayırmadan diğer ikisi, ancak dikkate tellerin durumunu ve konektör (bunlardan biri bir kutu bağlanır) almak yeteneğini almalıdır.
 6. Tellerin muhafazasını çıkarın (iki vidayla desteklenir), tornavidayla hafifçe poddevaya.
 7. Seçicinin kendisini söküyoruz - 4 vidayı sökün. Açıyoruz.
 8. Ana şey 3 kontakt peksimet ve 3 yay (bir tanesi çift) kaybetmek değil.
 9. Eski yağı benzinle yıkarız. Seçici kontaklar kerosen ve WD40 ile temizlenebilir. Kir yıkamak için değilse, küçük bir parlatma nazhdachku ve mürekkep silgi kullanabilirsiniz.
 10. Silikon yağı sürün.
 11. Etiketleri birleştirmeyi unutmadan, her şeyi ters sırada toplarız.

Böyle bir işlemden sonra, seçici tekrar normal modda kazanmalıdır.

Otomatik şanzıman için vites değiştirme

Temizledikten sonra, ters durum oluşabilir- kutu hurdaya devam edecek. Gösterge lambası hala kontrol panelinde ise, araba servisine gitmeniz ve profesyonellere güvenmeniz gerekecektir. Bilgisayar diyagnostiği sayesinde, mekaniği tespit edip mümkünse hataları ortadan kaldıracaktır.

Seçiciyi değiştirmek aşırı bir ölçüdür. Onarımın imkansız olduğu veya değiştirilmek üzere yedek parça olmadığı zaman başvurulur. Örneğin, kolun mekanik olarak kırılmasıyla, destek tabanı (pim metaldir, ancak istenirse bükülebilir veya kırılabilir).

otomatik şanzıman için seçicinin değiştirilmesi

Eski arabalar için kullanılmış bir seçici var. Yenisinin satın alınması, kurulumu ve ayarlanması araba sahibine oldukça pahalıya mal olacaktır.

Sonuç

Seçmen AKPP - şey oldukça kırılgandır. Zamanında yağ değişimi ve arıza teşhisi, modların doğru olarak değiştirilmesi, korunma durumu ve bir muhafaza, gereksiz mali harcamalardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. İyi şanslar!

Seçicinin onarımıSeçicinin onarımı

Related news

 • Pompei Şehri Neden Taş Kesildi
 • Krem aydınlatıcının 5 farklı kullanım alanı
 • Çeviri ateşi
 • Evleniyorum Bir rüyada ... Ne olacak
 • Kolik gelen bebekler için neler yapılabilir

 • Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı


  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı

  Seçicinin onarımı