Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 2019

Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 2019
17.09.2019

Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 37

6 Ağustos 2019 Cuma

Zemberekkuşu'nun GüncesiZemberekkuşu'nun Güncesi
Haruki Murakami
Sonunda her şeyi tek tek açığa kavuşturan romanlardan çok hoşlanmam, bazı şeyleri hayal gücümle kendim tamamlamalıyım. Ama bu kitapta çözemediğim-tamamlayamadığım çok şey oldu. Kafamı kurcalayıp duruyor.
Muskat'ın kocası niye parçalandı? Tarçın'ın gördüğü gömülen yürek geleceğe ait bir görüntü müydü? Girit'in Korsika adlı bir kızı oldu mu? Deriyüzücünün laneti niye tuttu, Girit bu laneti bozdu mu? Kırmızı plastik şapka neyi temsil ediyordu? Kuyruğu kıvrık kediyle kuyruğu düz kedi arasındaki yedi fark ne?
Kitabı okuyanlar diyecek ki adamın iç yolculuğuna dalmadın, paralel evrenini yaşamadın da bunlara mı takıldın? Evet bunlara takıldım. Tekrar mı okumalıyım acaba bu kadar çok şeyi anlamadığıma göre.
Ana tema önceden okuduğum iki kitabıyla aynıydı. Murakami'nin kahramanı gene kaybettiği bir şeyi arıyordu tutkuyla. Buldu mu, çok emin değilim. Murkami'nin karakterlerini az çok tanır oldum. Anti-bize-öğretilen-japon diye özetleyebilirim. Amerikalıların çok çalışmaları haksız rekabet oluşturuyor dediği Japonların aksine kitap kahramanları iş kolik değil hatta işsizler, iç dünyalarını iş dünyalarından daha üstün tutuyorlar. Geleneksel olduklarına dair diktelerin aksine bu Japonlar batı müziği dinliyor, batı sporları yapıyor, batı yemekleri yiyor, batı içkileri içiyor, aile ilişkileri dahil batı usulü yaşıyor. (Hayret! hala eve girerken ayakkabılarını çıkarıyorlar.)
Zemberekkuşunu ilk kez duydum, hangi kültürlerde var acaba? Bir kuşun yaşamın zembereğini kurması bu kitapta  en çok  hoşuma giden fikirdi. Bir gün kurmayı unutursa her şey aksıyor, karışıyor. Yaşadığımız aksaklıkların sorumlusu biz değiliz. Hey! Zemberekkuşu işini doğru dürüst yapsana sen!
Ama bu zemberekkuşunun sesini duymak pek hayra alamet değil. Duyanlar hayret edilecek şekilde doğal karşıladıkları doğaüstü konumlarda buluyorlar kendilerini.
Çin-Japon çatışmasını, Japon-Rus savaşını acıyla izledim. Savaşlar sırasında gerçekten yaşandığına inandığım yüreğimin kaldıramadığı bölümlerde ikişer üçer sayfayı atladım. Gerisini -müstehcen sahnelerden rahatsız olsam da- severek merakla okudum.
Bir de not: Buradaki ördekler sıcak ülkelere uçuyordu göl donunca. Sallinger ise bunun cevabını vermemişti.
Gönderen sarkaç

11 yorum:

dedi ki...

mmm çok teşekkür ederim tavsiyen içinn :))

dedi ki...

o zaman görür görmez bu kitap alınaaa bakalım zenberekkuşuna...

dedi ki...

okursan noo'lur anlayıp çözemediklerim konusunda bana yardımcı ol.
iyi okumalar

dedi ki...

Bugün ilk defa detaylıca gezinebilmek nasip oldu blogunda ablacığım.Maşallah diyorum,kocaman maşallah.Marifet ve mutfak yeteneği bir yana,son derece hassas,zeki ve duyarlı bir kadın gördüm karşımda.Hele kokusunu,sayfalarının dokusunu an gibi burnumda,kalbimde hissettiğim kitapları da görünce canevimden vuruldum.Kitap benim için aşktır,yaşamaktır,yüreğine sağlık olsun.Gecikmiş bir eylemi gerçekleştiriyor,derhal izlediklerime ekliyorum.Mail adresi göremedim,profildeki de hata veriyor.
Bu arada abla,can diyorum çünkü tasavvur ettiğim gibi 64 -doğum yılınız ise-bayanların yaşı yoktur ama:)- anneciğimle akransınız..
Sonsuz sevgi ve muhabbetlerimi gönderiyorum,selametle..

dedi ki...

Pepelacığım, doğru düşünüyorsun ablacığım değil, anneciğim diyeceğin yaştayım.
Ama diğer konularda doğru mu düşünüyorsun bilemiyorum. Beni böyle görmen mahcubiyetle birlikte sevinç de verdi bana. Blog alemine dalıp da siz gençlerin yaptıklarını, yazdıklarını gördükçe sizin gibi olamadığıma hayıflanıyorum açıkçası. Sizin gibi olamasam da sizi izlemeye devam edeceğim.
Hayatımda kitaplar epey bir yer tutuyor, biraz kuşkuyla baktığım özelliklerimden birisi de çok roman okumam. Bazen bakıyorumda gereksiz şeyler de okumuşum.
Profildeki e-mail adresim çalışıyor belki geçici bir problem olmuştur. Blog için adresimi kullanıyorum.
Düşüncelerin için tekrar tekrar teşekkür ediyorum, sevgilerimi yolluyorum.

dedi ki...

Estağfurullah..
Saydığım hasenaların yanına bir de kocaman 'tevazu' eklemek gerekiyor :)
Çünkü son derece mütevazi ve içtensiz ablam..
Çok memnun oldum,muhabbetle..

dedi ki...

Teşekkür ediyorum düşüncelerin için. Allah hep gönlüne göre insanlarla karşılaştırsın inşaalah. Sevgilerimle.

dedi ki...

bence okudum ve az önce bloğumda da kendi yorumu yaptım kitap hakkında. Şahsen benim de kafam çok karıştı veçok övülmüş olmasına rağmen bir çok detay kopuk geldi

dedi ki...

bende okudum ve az önce kendi bloğuma kitapla ilgili fikirlerimi bıraktım. o kadar çok övülmüştü ki acaba farklı düşünen birileri varmıdır ziyaretimde buldum sizi, fikirlerinize katılıyorum

dedi ki...

bazen ne zamandır ziyaret edemediğim arkadaşlarımı ziyaret edesim geliyor adresi internetten taratıyorum bu sefer Murakami'yle çıktın karşıma ... ne garip kıriterlerime göre sevmem gereken bi r yazar ama bir kitabını yarıda bıraktım yooo sevmediğim için de değil ama elime alamıyorum ya adını da unuttum bak kipatın neyse kendisiyle yakınlaşmak için koşuyla ilgili kitabını aldım okunca neler olacak bakalım sevgiler...

dedi ki...

Mine'cim, Murakami ilginç bir yazar. Onu ilk okuduğumdan beri beni etkiliyor ama açıkça söylemek gerekirse anlayamadığım, çözemediğim o kadar çok şey bırakıyor ki zihnimde. Hem etkileniyorum hem de anlayamıyorum. Bir okuyucu açısından ilginç bir durum.
Seni sarmadıysa okumak için zorlama bence. Okunacak o kadar çok kitap var ki. Okuduğumuza değecek pek çok kitap bekliyor olmalı bizi.

Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 2019

Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 2019

Related news

 • Horlamadan kurtulmak için 6 doğal yol
 • İĞNE OYASI ÇİLEK MODELİ TÜRKÇE VİDEOLU
 • Çikolata Soslu Brownie Tarifi
 • Kaymak Helvası Tarifi
 • Harici Sabit Sürücü Nedir

 • Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 7

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi


  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 46

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 11

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 74

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 99

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 21

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 71

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 36

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 16

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 46

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 73

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 34

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 78

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 95

  Sarkaç: Zemberekkuşunun Güncesi 77