Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 2019

Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 2019
09.05.2019

Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 10

Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi

Ukrayna'da son trajik olaylar ortaya çıkardıTerörle mücadele operasyonu olarak adlandırılan askeri operasyon sırasında bu ülkenin ordusunun birkaç büyük yenilgisine yol açan birçok durum. Bunların arasında, her düzeydeki yetkili komutanların eksikliği, teknik geri kalmışlık ve yönetim sisteminin derin bir sistemik krizi. Silahlar, uzun zaman önce komşu ülkelerde yazılan eski teknoloji modelleri. Bunlar arasında "Tochka-U" roketleri. Soru, yakın gelecekte neyi değiştirmeyi planladıkları ile ilgili olarak ortaya çıkıyor. Yakın zamana kadar, en yeni PTS "Sapsan" ın, yıllar önce modası geçmiş olan "Skat" kompleksinin yerini alacağı düşünülüyordu. Ukraynalı taktik caydırıcı güçleri yeniden donatmak için işler nasıl gidiyor?

peregrine falcon roket kompleksi

Sorular, sorular

Ukrayna'nın şu anki liderliği tarafından ilan edildiRusya'nın gerçekliği durumunda dış saldırganlık, savunmasının tam ve hızlı bir şekilde çökmesine neden olabilir. Silahlı Kuvvetlerin sadece Rus ordusunun varsayımsal saldırısına değil, aynı zamanda başka herhangi bir muharebe yeteneğine direnememesinin başlıca nedenleri arasında analistler, modern bir operasyonel ve taktik füze sisteminin yokluğunu söylüyorlar. 2007'den beri geliştirilmekte olan Sapsan gerçekten yok. Dahası, 2013 yılında Savunma Bakanı olan Pavel Lebedev'e göre, sadece deneysel bir ürün değil, aynı zamanda tasarım teknik belgeleri de bulunmaktadır. Proje para harcadı, sonuç sıfır. Bunun için kim cezayı verecek ve bu durum için kim suçlanacak? Gerçekten bu kadar kötü mü? Savaş ne başlayacaksa çözüm nedir? Cevaplardan daha çok soru var. Gerçek şu ki: Ukrayna'da Sapsan füze sistemi yok.

 peregrine falcon işlevsel olarak taktik füze kompleksi

"Borisfen" den "Sapsan" a

Ukrayna savunmasının yetersizliği reddedilmediBu ülkenin bağımsızlık döneminde. 1994 yılında, Sovyet analoglarını kabiliyetleri aşan bir füze kompleksi projesi üzerinde çalışmaya başlamak için genel bir karar verildi ve üç yıl sonra da Güvenlik Konseyi tarafından belgelendi. İcracı, önde gelen profil kuruluşu Dnepropetrovsk tasarım bürosu "Yuzhnoye" ye atandı. 1994 yılında başlatılan "Borisfen" projesi, bu sorunu çözmek için atılan ilk adımdı. Bu üs, ihracat için üretilmesi planlanan "Thunder" kompleksinin gelişmesiydi, hatta belki de Rus Savunma Bakanlığına ilgilerini çekmeyi umut ediyordu. Çalışmalar 2003 yılına kadar gerçekleştirilmiş, ancak finansman eksikliği nedeniyle durdurulmuştur. Cumhurbaşkanı Yuşçenko, 2006 yılında Yuzhmash eski müdürü LD Kuçma'nın yerini almak üzere geldi, tam Ukraynalı Sapsan füze sisteminin gelişimini başlattı ve bunun için on iki milyon dolar tahsis etti. Belki de, bu miktar ona oldukça büyük görünüyordu.

Sapsan füze sistemi

Taslaktan projeye

Taslak proje 2019 yılına kadar hazırdı. Tahsis edilen miktardan 6 milyon 800 bin dolar harcadı. Doğrudan tasarım, ek maliyetler gerektirdi ve kalan fonlar yeterli değildi. Gerçek şu ki, füze sistemi özellikle geliştirme aşamasında pahalıdır. CB Yuzhnoye ve Ulusal Uzay Ajansı'nın (NKA) genel müdürü, 2011 yılına kadar sonuçları teslim etmeyi taahhüt etti, ancak sadece planlı finansman durumunda. Bu sorun zordu, para kronik olarak yoktu. Bu yılın başında, yeni devlet başkanı V. Yanukoviç, 2015 yılına kadar 3.5 milyar Grivnası tutarında bir Sapsan füze sistemi yaratmanın bedeli ile birlikte hazır olacağını ve birliğe gideceklerini söyledi. Ukrayna'da, yerli birimlerden ve bileşenlerden, savunma kompleksinin yetmiş işletmesinin katılımıyla inşa edilecek. Son tarihe kadar 2019. 2012 yılında, bölümün başına AP Kushnarev atandı. Para, ilk 105 ve daha sonra tüm 196 milyon Grivnası tahsis edildi. Bu maliyetler daha sonra etkisiz olarak adlandırılacaktır.

operasyonel taktik füze kompleksi Peregrine Falcon

sorunlar

Projeyi kapatmak için 2013 yılında karar almak veÖrgütün kaynaklarının P. Lebedev, feshi belki durumu yanlış. Ancak, başka bir seçenek askeri daire başkanı işlerin gerçek durumunu biliyordum, ama konunun duygusal yanını vurgulayan kasten kamuoyunu yanıltmak biri olan, ekarte edilebilir. Miktar bütçe ve biraz alınan - yerine neredeyse 200 milyon Grivnası "operasyonel tactfully roket kompleksi" Sapsan "(operasyonel-taktik füze kompleksi böyle Rus sesleri, Ukraynaca olduğu) geliştirir KB, farkında bakanı mı 68 milyonu aşan? Muhtemelen tahmin, aksi takdirde beceriksizlik için ateş gerekir.

peregrine şahinleri

Bakanlık Leapfrog

2012 yılında hiç para yoktu. Ve şu andaki 2013'te de. Sonunda Salamatin ve Lebedev - Yekhanurov - - Ivashchenko - Ezhel işin başından itibaren geçen süre zarfında, savunma bakanları dizisi Gritsenko birbiri ardına değişti. Ya bunların hiçbiri kendi bakış gelen birşey yoktu, "Sapsan" veya tüm ilgileniyor.

En önemli savunmalardan birinin olduğunu varsayalımProjeler değişen bakanlar ve başkanlar tarafından gözetimsiz bırakıldı, bu zor. Kontroller vardı ve raporlar da vardı. Sapsan ile olan ilişkilerin durumu bir sürpriz olamazdı, herkes paranın tam olarak tahsis edilmediğini ve işin gerçekten durduğunu biliyordu. Aniden ortaya çıkan problemi hayal etmek imkansızdır. Kimse alarmı atmadı ...

Ne ateş edelim?

Şimdi asıl mesele, yani Sapsan operasyonel ve taktik füze sisteminin nasıl olması gerektiği, teknik göreve ve tasarım amacına göre. İçindeki ana şey bir roket.

Ukrayna nükleer silahlar olmayan bir ülke, bu yüzden kullanımıÖzel ücretleri olan savaş başlıkları, ideolojik sebeplerden dolayı hariç tutulur. Ekonomik nedenlerden ötürü, sistem - plana göre - çeşitli amaçlar için yüksek patlayıcı savaş başlıklarına sahip üç füze füzesi ile ateş yakma şansına sahip: balistik, uçaksavar ve anti-gemi. Buna göre, kabukların hareket aralığı farklıdır. Hangisi - masa gösterecektir.

Roket türü Minimum Menzil Maksimum aralığı
balistik

30

489

uçaksavar

10

150

antiship

5

90

İsabetlerin yayılmasına 2'den itibaren izin verilir.Kontrol sistemi ve kafa tipine bağlı olarak 200 metre. Roketin kütlesi de farklıdır, en hafif olanı (1.1 ton), tüm balistiklerden (3,3 ton) daha ağırdır ve aralarında - anti-gemi (2.1 ton) bulunur. Atma kütleleri de farklıdır: Bunların en büyüğü balistik mühimmattır (480 kg), 10,000 metrekarelik bir alanda tüm canlıları ya da muazzam gücün monobloklarını öldüren neredeyse yarım ton kasettir. BC uçaksavar mühimmatları - ilerici fragmantasyon-ampül tipi. Her çeşit füze tek aşamalıdır.

Bir taktik füze kompleksi Peregrine Falcon oluşturmak için program

Kompleksin mimarisi

Tipik kompozisyonuna göre füze kompleksi"Peregrine Falcon", bir mobil kumanda direği ve aşağıdaki makinelerden oluşan bir batarya birimidir: ilk verinin hazırlanması, nakil şarjı, jeolojik destek, bakım, muharebe uyarısı ve iki veya üç kendinden tahrikli fırlatıcı. Her bir PU, merminin fırlatılmasının harç yöntemi ile gerçekleştirildiği taşıma-başlatma konteynırları taşımalıdır. Otomatik modda otonom olarak çalışabilir. Akü araçlarının her biri çok tekerlekli çok tekerlekli bir şasiye dayanıyor (muhtemelen KrAZ ya da Morozov Tasarım Bürosu tarafından tasarlandı), kendi durumlarında, 21 tonu geçmemelidir. Başlamak için, bir mobil kumanda direği, uzaktan kumanda konsolu kullanabilir veya operatör kabininden taşıyabilirsiniz. Tam dövüş hazırlıklarına getirilme zamanı - 20 dakikadan fazla değil. Burada, genel olarak ve çok amaçlı füze kompleksi IFPC "Sapsan" projesi hakkında bilinen her şey. Bu plan.

Kompleksin problemi

Yine, plana göre, bu tür silahlar olmalıBüyük ölçekli saldırganlık tehlikesi durumunda potansiyel bir rakibi caydırmak için etkili bir araç olarak kullanılmalıdır. nükleer silah cephaneliği yokluğunda hala büyük oluşumlar düşman zırhlı araçlar eziyet ve nispeten küçük bir alanda tıkanıklık durumunda beşyüz kilometre mesafede yetenekli patlatma yüksek güç mühimmat güveniyor. Balistik bir füze ile Sapsan füze sistemi de karargahları, iletişim merkezleri, depolar, tren istasyonları, hava alanları ve diğer düşman altyapısı da dahil olmak üzere kontrol sistemleri bastırmak için kullanılabilir. Uçaksavar ve gemi dışı mühimmatların isimleri, yorumlarına gerek duyulmayan isimleriyle belirtilmiştir. Böyle bir evrenselliğe karşı tek argüman, çok amaçlı bir sistemin mevcut fonksiyonların her birinde son derece uzmanlaşmış bir sistemden daha kötü çalıştığıdır. Ancak, bu durumda ekonomik faktör hüküm sürmektedir.

çok fonksiyonlu füze kompleksi mfr Peregrine Falcon projesi

"Luch" neden daha iyi başa çıkacak?

Şimdi neyin sorusuna dönme zamanıaskeri liderliği Sapsan projesinin daha fazla finansmanı reddetmeye itti. Ukraynalı ordunun çok işlevli füze kompleksi hala gerekli, bu sadece resmi versiyona göre performanscının par değildi, beklentilere cevap vermedi ve değişmesi gerekiyor. Kiev'den CB "Ray" görevini devralabilecek bir organizasyon ve teşkilat kurdu. Bu büronun uzmanlarının en yüksek yeterliliğine şüphe yoktur. Sadece iki soru var: Birincisi, yoklukta veya finansman eksikliğindeki görevle başa çıkabilecekler mi? İkincisi, onlar için çekirdek olmayan bir proje geliştirmek ne kadar sürer? Şey, Luch'ın, şu anki hükümetin bir set için yarım milyonluk bir fiyata (ve bu da ikinci el!) Yurtdışına satın almaya çalıştığı Amerikan-Amerikan “Javelins” gibi anti-tank füze sistemlerinde çalıştığıdır. İthalat ihtiyacının, “Ray” dan mali kaynaklarla dayandığına göre, işler en iyi yol değildir.

Devlet programı hakkında

Ukrayna'daki silah projelerini sık sık kapatıyorlar. Ancak, "gökdoğana" taktik füze sisteminin yaratılış programı buna ek olarak üç alanda toplam kapsar, devlet hedef stratejisinin bir parçasıdır diğer, daha az önemli teşebbüslerin farklıdır: Donanma için korvet inşası, askeri uçağın nakliyesi için AN-70 uçağı (kendi ve yabancı) ve mühimmat imha teknolojisi. Böylece, tüm büyük hükümetinin savunma öncelikleri parmak sayılabilir. Ve bir tane daha yedekte kalacak. Bu görev çok önemlidir ve onsuz bağımsızlık ve koruma hatlarının güvenilirliği çözüm ve hiçbir soru olabilir anlamına gelir.

Peregrine fowl, rampa kompleksinin yerini alacak

Sırada ne var?

Ve son olarak da olsa naif, ama acil soru: Ukrayna ordusu Sapsans ile silahlı olduğunda? Bunun net bir cevabı yok. Ülke bir askeri çatışma hakimdir. Büyük günlük maliyetler gerektirirken, ürettiği maddi kayıp her zaman büyüyor. Ukrayna çöküş tehlikesiyle karşı karşıyadır ve projenin üretim aşamasına getirilmesi için tasarım bürosunun baş tasarımcısı A. Degtyarev'e göre 3 milyar 700 milyon hryvnias gerekmektedir. Eğer tahsis edilirse, testler 2019'de başlatılabilir. Bununla birlikte, bu tahmin, nispeten son zamanlarda, dolar oranı tamamen farklı olduğunda ve enflasyon gerçekleşmiş olmasına rağmen hesaplanmıştı, ancak dörtnala girmemişti. Buna ek olarak, Ukrayna cumhurbaşkanı ve hükümet başka endişeleri olabilir.

Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 2019

Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 2019

Related news

 • Buz Sarayı (Murmansk) - kentin eğlence ve spor hayatının merkezi
 • Eklemler crackle hakkında
 • Tim için hesaplaşma vakti
 • Kalemde veya Şişte Boncuk Oyası Tarifi
 • Xiaomiden AirPodsa rakip: İşte karşınızda AirDots Pro

 • Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 77

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi


  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 25

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 7

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 68

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 40

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 84

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 6

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 98

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 42

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 45

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 55

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 10

  Sapsan çok fonksiyonlu füze kompleksinin projesi 97