25.06.2019

Rus edebi dilinin ortonik normları 66

Rus edebi dilinin ortonik normları

doğru telaffuzTelaffuzun tüm normlarının kümesiedebi dili ve bu normların işleyişini inceleyen ayrı bir dilbilim bölümünü içerir. Bir bölüm olarak Ortofoni, çeşitli seslerin, ses kombinasyonlarının, dilbilgisel formların, diğer dillerden alınan kelimelerin telaffuzu için öneriler geliştirir.

Sözlü konuşmanın özü şu şekildedir:telaffuz ve stres. Çoğu kez mektuba yansıtmazlar, bu nedenle sözcüklerin edebi bir dilde doğru bir şekilde nasıl çevrildiğini bilmek önemlidir, özellikle de sözlü konuşma çok hızlı bir şekilde gelişir ve daha çok yayılır. Son yıllarda insanlar daha az okunmuş ve yazılmış halde, daha fazla konuşup dinlenen bir sır değil.

Temel sorun, mevcut ortoepik normların çoğu ihlal edilmesidir. Bu hatalara neden olan şey nedir? Bunları önlemeye yardımcı olacak bu hataları ve kuralları daha ayrıntılı olarak düşünün.

Rus edebi dilinin ortonik normlarıfarklı fonetik pozisyonlarda seslerin doğru telaffuzunu, diğer seslerle, belirli gramer formlarında ve ayrı duran kelimelerle düzenleyin. Telaffuzun belirgin bir özelliği, tekdüzeliktir. Ortoepik karakter hataları dinleyiciler tarafından konuşma algısını olumsuz etkileyebilir. Görüşmenin dikkatini konuşmanın özünden ayırabilir, yanlış anlama ve tahrişe neden olabilirler. Telaffuz ortoepik normlara uygun olarak iletişim sürecini kolaylaştırır ve daha etkili olmasını sağlar.

Ortofep normlarıDilin fonetik sistemini belirler. Her dilde, oluşturduğu seslerin ve kelimelerin telaffuzunu düzenleyen fonetik yasalarıyla karakterizedir.

Rus edebi dilinin temeli:Bununla birlikte, Moskova lehçesi, Rus ortopesinde "daha genç" ve "daha eski" normları ayırt eder. Birincisi modern telaffuzun ayırt edici özelliklerini yansıtıyor, ikincisi eski Moskova-Moskova ortoepik normlarına dikkat çekiyor.

Telaffuzun temel kuralları

Rusça dilinde, sadeceStres altında olan ünlüler: bahçe, kedi, kız. Stres olmayan bir pozisyonda olan sesli harfler netlik ve netlik kaybedebilir. Bu indirim yasasıdır. Bu nedenle, kelimenin başlangıcında, stres olmadan veya konuşma öncesi hecelerde "o" harfi, "a" olarak telaffuz edilebilir: (a) ronada (a) kayadan. Sıkıştırılmamış hecelerde, "o" harfinin yeri, örneğin "baş" kelimesindeki ilk hecede olduğu gibi, belirsiz bir ses ile telaffuz edilebilir.

Sesli harf "ve" bir edat, katı bir ünsüz veya iki sözcük birleştirildikten sonra "s" olarak telaffuz edilir. Örneğin, "öğretmen kolej", "kahkahalar ve gözyaşları."

Ünsüzlerin telaffuz gelince, oÇarpıcı ve hoşnut edici yasaların rehberliğinde. Sağır bir ses çıkmadan önce ayakta duran sessiz ünsüzler, Rus konuşmasının karakteristik bir özelliği olan, hayrete. Örneğin, "ayağı" kelimesi, içinde sersemletildiği ve "n" olarak telaffuz edildiği son harf. Çok fazla kelime var.

Bir çok deyişle, "h" sesi yerine, "sh" ("ne" kelimesi) demelisiniz ve sondaki "g" harfi "in" ("mine", "kimse" ve diğerleri) olarak okunur.

Yukarıda belirtildiği gibi, ortoepik normlarödünç alınan kelimelerin telaffuzunu ele almak. Genellikle bu tür kelimeler dilde mevcut normlara tabidir ve sadece bazen kendi özelliklerine sahip olabilirler. En yaygın kurallardan biri, "e" den önce ünsüzlerin yumuşamasıdır. Bu "fakülte", "krem", "greatcoat" ve diğerleri gibi kelimeler görülebilir. Bazı kelimelerde telaffuz değişebilir ("dekan", "terör", "terapi").

Ortofep normları- Bu, aynı zamanda, Rusça dilinde sabitlenmeyen aksanı bildiren normlardır. Bu, farklı dilbilgisel formlarda kelime stresinin farklı olabileceği anlamına gelir ("el" - "el").

hatırlamakDoğru konuşma başarının anahtarıdır. Sürekli geliştirilmeli ve geliştirilmelidir. Ortoepik sözlükte bir kez daha telaffuz ya da streste temel ve saçma hatalar yapmaktan daha iyidir.Related news

 • Dolar bazında asgari ücret, 646 lira azaldı
 • Bebeklerde Astigmat Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
 • Fırında Karnabahar Kızartması Videosu
 • Vampire Saga Twilight: sırayla kitaplar
 • Zayıflamak için diyet listesi ender saraç ile Etiketlenen Konular

 • Rus edebi dilinin ortonik normları 69

  Rus edebi dilinin ortonik normları


  Rus edebi dilinin ortonik normları 68

  Rus edebi dilinin ortonik normları 22

  Rus edebi dilinin ortonik normları 45

  Rus edebi dilinin ortonik normları 65

  Rus edebi dilinin ortonik normları 56

  Rus edebi dilinin ortonik normları 47

  Rus edebi dilinin ortonik normları 64

  Rus edebi dilinin ortonik normları 30

  Rus edebi dilinin ortonik normları 42

  Rus edebi dilinin ortonik normları 88