Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi 2019

Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi 2019
Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi

Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi

romatoit artrit için bitkisel tedavi

romatoit artrit için bitkisel tedavi

Artrit ağrısı nasıl geçer?

1 – Artrite iyi gelen yiyecekler: Bezelye:

Bezelyenin içeriğinde bulunan B, E, C ve A, vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir gibi sayısız faydalı bileşenler artrit için iyi bir çaredir. Protein ve lif yönünden zengin olan bezelye, aynı zamanda düşük yağ içeren bir besindir. Kür şeklinde kullanılan bezelye artrit için önemli olan kilo kaybı açısından yardımcı olur. Sık sık tüketilen bezelye, yüksek kolesterol düzeylerini azaltır ve nabız atışlarını düzenleyerek damarlardaki kan akışını arttırır. Bu yüzden artrit tedavisinde yarar elde etmek için düzenli bezelye kullanmak tavsiye edilir.

Gerekli malzemeler:

– Bezelye – 3 yemek kaşığı

– Su – 250 ml

– Sarımsak – 2 diş

– Tuz – Bir tutam

– Biber – Bir tutam

Yapılışı:

Suda ıslatılan bezelye gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah sudan çıkarılan bezelyelere sarımsak tozu eklenir. Elde edilen bu karışım içine tuz ve karabiber ilave edilir. Bezelye, bu şekilde 2-3 ay boyunca günlük olarak en az iki kez kullanılmalıdır.

2 – Artrite iyi gelen bitkiler: Zerdeçal:

Zerdeçal, kilo vermek için etkili olmanın yanı sıra eklemlerde şişme, ağrı ve iltihabı azaltır. Zerdeçalın sahip olduğu yararları elde etmek için, gravies ve köriler içersine zerdeçal tozu eklemek gerekir. Aslında, süt ile ilgili alerji duyarlılığı olunmaması durumunda, ¼  çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir bardak süt kaynatılır ve tam soğumadan ılık olarak içilir. Ancak, süte alerjisi olanlar için kullanım olarak su tercih edilir ve su ile az miktarda zerdeçal kaynatılır. Mutlaka süt ya da su ile zerdeçal kaynatmak gerekli değildir. Sadece sıcak içeceklere baharat olarak zerdeçal eklemek de yeterli olabilir.

3 – Romatoid artrite iyi gelen bitkiler: Çörek otu romatoid artrit tedavisi:

Flavonoidler ve antioksidanlar ile zengin olan çörek otu, tertemiz bir anti-inflamatuar baharat olabilir. İçindeki salisilik korozif özelliği ile artrit kaynaklı ağrıyı azaltır. Bu tedavi için, bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı siyah çörek otu eklenir. Suyun miktarı ¾ azalana kadar bu karışım kaynatılır. Üzeri kapalı olarak soğuması beklenen karışım, sabah kalkınca içilmelidir.

4 – Artrit için şifalı bitkiler: Rezene:

Rezene, antioksidan özelliklere sahip süper bir baharattır. Rezene yağı, artrit kaynaklı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Rezene içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde, ağrı, osteoartrit ve romatizmal artrit de görülen eklemlerin çökmesinde katkıda bulunan serbest radikalleri yok eder. C vitamini aynı şekilde vücudun bağışıklığını arttırmak için faydalı olur. Bu yüzden yemeklerde baharat olarak rezene kullanmak rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, hazırlanan rezene çayı artrit ile ilgili ağrı ve şişlik için faydalı olur. Rezene tedavisi için, 1 çay kaşığı rezene tohumu alınır ve havanda ezilir. Bir bardak sıcak su içine ezilmiş rezene tohumları eklenir. Üzeri kapalı olarak yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Bu kokulu bitkisel çay (rezene tohumu karakteristik tatlı) tadından dolayı herhangi bir ek tatlandırıcı kullanmayı gerektirmez. Bir gün içinde iki ya da üç kez bu çayın kullanılması önerilebilir.

5 – Artrit için bitkisel tedavi: Çemen tohumları:

Lif ve proteini yüksek olan çemen otu tohumları, demir, B1 vitamini, C vitamini, A vitamini, fosfatlar, saponinler, flavonoidler, trigonelin ve farklı alkaloidler dahil olmak üzere diğer faydalı birçok bileşenlere sahiptir. Anti-inflamatuar özellikleri nedeni ile bu tohumlar, artrit ve gut kaynaklı ağrıyı hafifletmek için yardımcı olur. Tedavi için, 1 çay kaşığı çemen tohumu gece boyunca suda bekletilir. Ertesi sabah tohumlar sudan çıkarılır. İçmek için suyun yoğunluğu ve tadını ayarlamak gerekir. Bu tedavi sırasında aynı şekilde çemen tohumu tozundan da yararlanılabilir. Bunun için, bir bardak ılık su içine tohum tozu eklenir. Yaklaşık 2-3 ay boyunca her gün aç karnına sabahları içilir.

6 – Romatoid artrit ağrıları nasıl geçer: Zencefil:

Zencefil kökü süper bir gıda olarak bilinen tek bitkidir. Çin, Hint ve Arap kültürlerinde ilaç olarak çok eskiden beri bitkisel çözümler şeklinde kullanılır. Zencefil kökü, bağırsakların rahatlaması, kolik ve kalp hastalıkları gibi bazı rahatsızlıkların yanı sıra artrit ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavi sırasında hastalara günde iki kez zencefil konsantresi verilmesi faydalı olur. Bu doğrultuda, strese karşı günlük menüye zencefil ilave edilebilir.

Gerekli malzemeler:

– Zencefil tozu – 50 g

– Çemen otu tohumu tozu – 50 gr t

– Zerdeçal – 50 g

Yapılışı:

Tedavi için her üç toz birlikte karıştırılır. Karışım hava almayan bir kap içinde saklanır. Her gün sabah akşam bu karışımdan bir çay kaşığı alınmalıdır.

7 – Eklem ağrılarına iyi gelen yağlar: Kafur ve hardal yağı ile masaj:

Bitkisel yağlar ile artritten kaynaklanan zonklama ve şişmiş eklemi ovalamak, artrit hastalığı için kullanılan çok eski yöntemlerden biridir. İşte böyle bir yağ için gereken formül şöyle açıklanabilir.

Gerekli malzemeler:

– Hardal yağı – 1 su bardağı

– Kafur – 10 g

Yapılışı:

Bir tavaya hardal yağı konur ve içine kafur eklenir. Kafur tamamen parçalanana kadar yağ kızdırılır. Ilık olana kadar soğuması beklenen bu yağ ile yavaşça eklemler ovulur.

8 – Romatoid artrite iyi gelen yiyecekler: susam:

Çin kültürünün geleneksel ilacı olan susamı tüketmek, artrit ağrısını gidermek için önerilmektedir. Susam iltihap ve ağrıyı azaltmak için etkilidir. İçerdiği yüksek kalsiyum, magnezyum, yağ asitlerinin konsantrasyonu ve bakır özellikleri sayesinde yardımcı olur. Bu yüzden yemeklere kararında biraz susam tozu serpilir ve öğle ile akşam yemeği olarak tüketilir. Ayrıca, gece boyunca suyun içinde bir fincan siyah susam bekletilir ve sabah tohumları süzülerek suyu içilir.

9 – Artrit tedavisinde bol sıvı almak:

Romatoid artrit için günlük bazı meyve suları içmek faydalı olabilir. Bunun için, brokoli, maydanoz ve ıspanak suyunda bulunan beta-karoten gibi anti-inflamatuar bileşenler de havuç, meyve ve zencefil parçalarında yüksek seviyede bulunur. İşte maydanoz, havuç, kereviz, lahana gibi sebze ve meyve suları için tavsiye edilen gıdalar şöyle sıralanabilir.

Romatoid Artrit için sadece patates suyu içilebilir. Hazırlamak için bir bardak su içinde kabuğu ile kesilen patates dilimleri 12 saat bekletilir. Ağrının hafiflemesi açısından sabahları erkenden bu suyun içilmesi önerilir. Ayrıca, Romatoid Artrit için içilmesi tavsiye edilen diğer sıvılar ise vişne suyu, havuç, pancar, salatalık, turp ve sarımsak suyudur.

10 – Eklem ağrılarına iyi gelen besinler:

Bazı otlar kullanılırken yararlı taraflarını kaybederek olumsuz bir şekilde eklemleri ve vücut iltihabını etkileyebilir. Ancak besin almak bakımından uygun baharatları diyet olarak kullanmak, artrit için ev ilacı etkisi gösterebilir. Bu şekilde, düşük yağ, düşük kolesterol için diyet olarak sebze ve karışık tahıl kullanılabilir. Bu tür diyetler uygulamak eklemlere kan akışını sağlar ve eklemlerde oluşan yağı azaltmada yardımcı olur. Bu diyetler eklemlerdeki artrit için farklı otlar ve gıdalar yoluyla daha fazla oksijen, vitamin, mineral ve farklı takviyeleri alınması anlamına gelir.

Vücudun detoksu için en önemlisi, 1 çay kaşığı nektar ılık bir bardak suya karıştırılır. Karışıma 2 çay kaşığı limon suyu eklenerek sabah ve gece olmak üzere iki kez içilir.

Gaz ve şişkinlik veren yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlar lahana, karnabahar, ıspanak, brokoli gibi sebzelerdir.

Antioksidanlar ve anti-inflamatuar eklentileri ile yapılan sebze suları ve çorbalar artrit için faydalıdır. Örneğin, pancar kökü, salatalık ve havuç suları birlikte karışık kullanılarak faydalıdır.

Yukarıda açıklanan uygun diyet, belli otlar ve baharatlar artrit hastalığı olan kişiler için tedavi edici çözüm yollarıdır.

Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi 2019

Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi 2019

Related news Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel TedaviRomatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi


Romatoit Artrit Ağrıları Nasıl Geçer: Romatoit Artrit İçin Bitkisel Tedavi