Roaccutane 2019

Roaccutane 2019 Roaccutane

Roaccutane

Roaccutane sivilceilacı hakkında araştırma yapacak olursanız, pek çok yan etki, şikayet ve aynı zamanda kullanım süresi bitimindeki memnuniyet ifadelerinle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu ilacı kullanmaya başlamadan önce, daha hafif akne giderici ilaçlar veya antibiyotikler ile tedaviye başlanması daha doğru olacaktır. Ciddi yan etkiler olan Roaccutane asla doktor tavsiye olmadan kullanılmamalıdır.  Sizlere Roaccutane hakkında bilinen yanlışları ve doğru açıklayarak bilgi kirliliğininde önüne geçmeye çalışacağız. Eğer bu ilacı doktorunuz size önerdi ise kesinlikle dozunda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Roaccutane Nedir

Roaccutanesivilce ilacı akneler üzerinde çalışan, yağ aktivitesini baskılayan ve neredeyse durduran, karaciğerde sentezlenen, yüksek A vitamini içeriği olan bir ilaçtır. 12 yaşından sonra ergenlik çağına girmiş gençlerde ve bu yaş sonrası görülen yüzde tahribat ve estetik görünüş açısından sıkıntı yaratan akneli yüzler için, dermatolog önerisi ile kullanılır. Özellikle yumrucuklar şeklinde ağrılı ve ateş yapan aknelerin yaygınlaşması ve iz bırakmaya başlaması artık bu ilaç hakkında konuşabileceğinizin sinyalleri arasındadır.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bir dizi kan testi ve özellikle karaciğer enzimlerinin kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Önce düşük dozla başlanıp, ilaca karşı hassasiyet ya da yan etki gösterilip gösterilmeyeceği takip edilir. 70 kg ve bu kilonun altında olan kişilere 35 mg gibi bir dozla başlanır. İlaç kesinlikle tok karnına içilmelidir.1 ay sonra tekrar tahliller yapılıp, ilk yapılan kan testleri ile karşılaştırılır. Bu test sonucunda yüksek kolesterol ölçümleri yapıldığı sıklıkla bahsedilenler arasındadır. Eğer tahlil değerlerinde herhangi bir anormallik görülmezse ve aknelerinizin azaldığı fark edersiniz, tekrar bir doz ayarlanması yapılmaz. İlk ayın sonunda bir akne sayısı ve yayılımında değişiklik yok ise veya artış gözlendiyse kullanılan doz arttırılabilir. Tedavi süreci tam olarak 6 aya kadar uzayabilir. En az 4 ay aralıksız kullanılmalıdır. Tedavi için geçen süreç bitince bile ilaç kan dolaşımında kalabildiğinden, 2 aya kadar ek iyileşme süreci gözlemlenebilir. %90 kullanan kişilerde 1 tedavi dönemi yeterli gelmektedir. Tekrar bir dönem daha kullanabilmek için ise doktorun öngördüğü süre beklenmelidir. İlaç kullanılmaya başlandığı ilk hafta aknelerde artış gözlenebilir. Bu durum normaldir ve herkeste görülebilir. Ayrıca kullanmayı tavsiye eden hekim her ay düzenli olarak gerekli kan tahlillerinin takibini yaparak hastanın durumunu kontrol altında bulundurmalıdır

Roaccutane Ne İşe Yarar

ROACCUTANE etkin madde olarak, vitamin A ile ilişkili ve retinoidler olarak isimlendirilen bir gruba dahil olan izotretinoin içermektedir. ROACCUTANE, aknenin (sivilcenin) şiddetli tiplerinin [örneğin; yumrulu (nodüler),
yuvarlak (konglobat) akne veya kalıcı yara izi bırakma riski olan akne] tedavisinde kullanılır. ROACCUTANE’ı akneniz, antibiyotik ve cilt tedavileri dahil akne karşıtı tedaviler ile iyileşmediği takdirde kullanacaksınız. Kesinlikle bir doktor tarafından tedavi edilmeli ve ilaç reçete ile alınmalıdır.

Rutin hayatınızda yüksek kolesterolünüz var ise bu ilaç önerilmez. Özellikle karaciğer hastalığı olan veya karaciğer enzim değerlerinde anormallik görülen kişiler kullanamaz. İlaç içeriğinde soya yağı olduğundan, soyaya karşı alerjiniz var ise mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ayrıca herhangi bir sürekli kullanmanız gereken ilaç var ise, etkileşimi açısından yan etki yapmaması için, tedaviye başlamadan belirtilmelidir. Ağır böbrek yetmezliği olan kişiler düşük doz ile başlayıp, doktor kontrolünde ilaca devam edebilir.

Roaccutane, Roaccutane nedir

Roaccutane nedir

Roaccutane Yan Etkileri

Roaccutane zararları ve yan etkileri bulunan bir ilaçtır kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Reçete ile satılan Roaccutane bilinen yan etkileri ise;

 • Bazı hastalar, kendilerine zarar verme veya hayatlarını sonlandırma düşüncesi (intihar düşünceleri) içerisinde olmuştur, hayatlarını sonlandırmaya (intihar teşebbüsü) çalışmışlardır veya hayatlarını sonlandırmışlardır. Bu hastalar depresyondaymış gibi gözükmeyebilir.
 • Olağandışı davranış.
 • Ruhsal denge bozukluğu: sesler duyma veya gerçekte varolmayan şeyleri görme gibi gerçekle bağlantı kaybı.
 • Şiddetli (anafilaktik) reaksiyonlar: boğazda, yüzde, dudaklarda ve ağızda ani şişmeyle oluşan nefes alıp verme ve yutkunma zorlukları. Ayrıca ellerin, ayakların ve bileklerin aniden şişmesi
 • Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar.
 • Genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu (eritema multiforme)
 • Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap (Stevens-Johnson sendromu)
 • Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz)
 • Ciltte veya gözlerde sarılık ve yorgun hissetme. Bunlar hepatitin işareti olabilir.
 • İdrara çıkmada zorluk, şişmiş ve kabarık göz kapakları, aşırı derecede yorgun hissetme. Bunlar karaciğer iltihabının işaretleri olabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma ile birlikte sürekli baş ağrısı ve bulanık görme dahil görüş bozuklukları. Bunlar, özellikle ROACCUTANE tetrasiklinler olarak adlandırılan antibiyotikler ile birlikte alındığında, selim intrakraniyal hipertansiyonun belirtileri olabilir.
 • Şiddetli kas kasılması, halsizlik, sersemlik.
 • Diş eti kanaması ve iltihabı.
 • Kanlı veya kansız ishal, dışkıda ve dışkı bölgesinde kanama, mide bulantısı ve kusma ile birlikte şiddetli karın ağrısı, yemek borusu iltihabı ve ülseri. Bunlar mide durumunun ciddiyetini gösterebilir ve bazen ROACCUTANE tedavisi kesildikten sonra da devam edebilir.
 • Depresyon ve ilgili bozukluklar. Bunun işaretleri; üzgün ve boş ifade, ruh değişiklikleri, endişe (anksiyete), ağlama nöbetleri, hırçınlık, mutsuzluk, sosyal veya spor aktivitelere olan hevesin kaybedilmesi, aşırı veya çok az uyuma, kiloda veya iştahta değişiklikler, okul veya iş performansında azalma veya konsantrasyon sıkıntısını içerir.
 • Varolan depresyonun kötüleşmesi, Sert veya saldırgan olma.
 • Baş ağrısı
 • İlk haftalarda akne kötüleşebilir ancak belirtiler zamanla iyileşir
 • Ciltte özellikle yüzde iltihaplanma, şişme ve normale göre koyulaşma.
 • Aşırı terleme veya kaşınma
 • Işığa hassasiyette artma
 • Tırnak kökünde bakteriyel enfeksiyonlar ve tırnak değişiklikleri
 • Şişme, akma, akıntı
 • Ameliyat sonrası yarada kalınlaşma
 • Vücut kıllarında artış
 • Hafif burun kanamalarına sebep olan, burun içinde kuruma ve kabuklanma
 • Boğazda ve burunda yara ve iltihap.
 • Sırt ağrısı; kas ağrısı; eklem ağrısı.
 • Kan yağları seviyelerinde değişiklikler (HDL ve dahil)
roaccutane, roaccutane nedir

roaccutane nasıl kullanılır

Roaccutane sivilce ilacı kullanırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

 • Roaccutane’ ı kullanan kadınların bu ilaç kullanımı süresince ve tedavi bitiminden 1 ay sonraya kadar kesinlikle hamile kalmamaları konusu şiddetle üzerinde durulan bir konudur. Hatta korunma yöntemlerinin arttırılması konusunda da uyarılar olmaktadır. Çünkü ilaç düşüğe veya sakat bebek doğumlarına neden olabilir. Emziren anneler için ise; sütle bebeğe geçeceğinden kullanılması tavsiye edilmez. Erkeklerde kullanımda ise spermlere etki etmemektedir. Sağlıkla ilgili bir diğer önemli olan durum ise kan bağışıdır. Tedavi süresi boyunca ve tedavi bitimden 1 ay sonrası için kesinlikle bağışçı olunmamalıdır.
 • Çeşitli blog ve yorumlarda ilacın yan etkilerinden bahsedilirken depresif ruh durumu ve intiharlardan söz edilmektedir. Birçok ülkede bu yüzden de yasaklandığı bilinmektedir. Aşırı sinirlilik, ağlama krizleri, sık sık değişen ruhsal durumlarının görüldüğü söylenmektedir. Adı üstünde ilaç yan etkisi olarak ilaç prospektüsünde bile belirtilmektedir. Her bünye de böyle bir durum yaşanacak diye bir kesinlik yoktur. Geçmişte geçirdiğiniz ruhsal hastalık veya kullanmaya devam ettiğiniz psikiyatrik bir ilaç varda doktorunuza belirtmekte fayda vardır.
 • Konsantre bozukluğu ve bazı aktivitelerden çok çabuk sıkılma ise oluşabilecek komplikasyonlar arasındadır.
 • Bu ilacı kullanırken en sık bahsedilen şikayet ise cilt, dudak ve ağız kuruluğudur. Vücudun tüm yağ ve nem dengesini değiştirdiği için herkesteki ortak problemdir. Bu durumda her gün düzenli olarak nemlendirici krem ve dudaklar işin olan sticklerden kullanmalısınız. Akne giderci herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Bepanthen krem ise bu süreçteki en etkili yardımcınız olabilir. Hatta roaccutane kullananlar için özel cilt nemlendiricileri bulunmaktadır. Solgunlaşmış ve canlılığı yitirmiş bir cilt yapısı ise aynaya bakınca kişiyi rahatsız edebilecek unsurlar arasındadır.
 • Cilt de olduğu gibi gözlerde de kuruluk yaşanabilir. Böyle durumda ise eczaneden alacağınız suni gözyaşı damlalarından faydalanabilirsiniz.
 • İlacı kullanırken düşen bağışıklık sistemi düşecektir. Bu yüzden çeşitli şekillerde desteklemek gerekmektedir. Düşen bağışıklık sistemi yüzünden vücut enfeksiyonlara, bakteri ve virüslere çok çabuk yenilir hale gelir. Sık sık hastalıklar kapınızı çalabilir.
 • Cilt vücudumuzun en özel giysisidir. Tüm sistemi dış etkenlerden korumaya yöneliktir. Cilt ilaç kullanımı ile hassaslaştığından, herhangi bir yerinizi çarptığınızda çok çabuk morarma ya da yaralanma görülebilir.
 • Saç dökülmesi ise belirtilen şikayetler arasındadır. İlacı bıraktığınız zaman dökülme kendiliğinden duracak ve saçlarınız eskisi gibi olacaktır. Yani kel kalma gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Roaccutane cilt de hassasiyet yarattığından mümkünse güneş ışığının direkt olarak etkilemediği kış ayları tercih edilmelidir. Güneş temas eden yerleri ise güneş koruyucu bir krem yardımıyla, güneşin zararlı etkilerinden korumanız tavsiye edilir. Cildin dışarıya karşı korunma direnci azaldığından ağda yapılması bile önerilmemektedir. Hatta bu süreç ilacı kullanmayı bıraktıktan 6 ay sonrası için bile geçerlidir. Bunun haricinde herhangi bir profesyonel cilt bakımı, kimyasal peeling veya lazer tedavisinden de kaçınılmalıdır. Cilt de onarılmayacak hasarlar ve tahrişe neden olabilir.
 • Yüksek A vitamini içermesi bakımından, vücuda ek olarak A vitamini içeren yiyecekler ya da kapsüller alınmaması gerekir. A vitaminin yağda eridiği bilinmektedir. Vücuttaki yağ dengesi bozulacağından fazla alınan A vitamini eriyemediğinden, karaciğer hasarlarına yol açabilir. Zehirlenmeler görülebilir. A vitamini bulunan bazı yiyecekler ise; balık yağı, yumurta, tereyağ, peynir, karaciğer, havuç, patates, yeşil yapraklı sebzelerdir.
 • İlaca devam edildiği süre içerisindeki bir diğer rastlanılan durum ise gece görüşünün düştüğüdür. Bu durumda araba kullanılmaması önerilir.
 • Günlük hayatınızda yoğun spor yapan biri iseniz tedavi süresince bundan kaçınmalısınız. Kas ve eklem ağrılarının yoğunlaşacağı bu durumlarda ise rutin yaşamınıza devam edemeyebilirsiniz.

Roaccutane Prospektüs

Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.

Geri Ödeme Kodu A06825
Satış Fiyatı 54.11 TL [ 28 Jul 2019 ]
Önceki Satış Fiyatı 54.11 TL [ 21 Jul 2019 ]
Original / Jenerik Original İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu 8699505191287
Etkin Madde Izotretinoin
ATC Kodu D10BA01
Birim Miktar 20
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 30

Roaccutane Fiyatı

ROACCUTANE 20 mg 30 kapsül Fiyatı
Etken Madde Izotretinoin 54.11 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 54.11 TL

Roaccutane Hakkında Bilinmeyenler

Sizlere bu bölümde bu ilaç hakkında bilinen yada bilinmeyen bazı soruların cevaplarını vermek istiyorum. E çok merak edilen sorular ve cevapları;

Roaccutane yan etkileri ne zaman geçer

Yan etkilerin tam olarak geçmesi 2 ile 4 hafta kadar sürebilir. Gerekmedikçe bu dönemde kan başışında bulunmayınız.

Roaccutane kaç ay kullanıılmalı

İlacın belli bir etkiye sahip olması bazı hastalarda çok uzun dönem kullanılmasını gerektirebilir. Aslında ilacı kullanım süresini değilde dozunu iyi ayarlamak gereklidir. Tedavi süresi doktor tarafından hastanın durumuna göre belirlenirken 6 ay kullanan hastalarda bulunmakta 1 yıl kullanan hastalarda.

Roaccutane vücuttan ne zaman atılır

Genelde bu soruyu hamile kalamayı düşünenler çok merak etmektedirler. Roaccutane vücuttan tam olarak 3 ay sürede atılmaktadır.

Roaccutane kaçıncı ayda etki eder

İlk ay pek etkisi görülmemektedir etkiler genelde 2 aydan itibaren görülmeye başlar.

Roaccutane kısırlık yapar mı

Roaccutane kısıklık yaptığına dair bir bulgu yoktur. Bu konuda korkunuz yada şüpheniz varsa bu durumu kesinlikle doktorunuzla konuşmalısınız.

Roaccutane kilo aldırır mı

İlacın yan etkilerine bağlı olarak sıklıkla yan etkilerinin görmek mümkündür bazı hastalarda kilo alma durumu ve iştah açıldığı örülmüştür.

Roaccutane zayıflatır mı

Bilinen aksine ilacın zayıflatma etkisi yoktur.

Roaccutane intihara sürükler mi

Ciddi olarak bilenen yan etkilerinden biridir. Eğer doktorunuz size bu ilacı reçete ettiyse belirtilen dozda ve birinin gözetiminde almayı unutmayın. Bazı hastalar intihara etmeyi düşünebilir.

Roaccutane yan etkileri hamilelik

Kesinlikle hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Size ve bebeğe ciddi verebilir.

Roaccutane görme bozukluğu

İlacın yan etkilerinden biride göz kuruluğu olarak bilinmektedir. Eğer görme bozukluğu yaşarsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz.

Roaccutane iştah açar mı

Genelde bazı hastalar bu ilacı kullandıktan sonra iştahların kesildiği söylemişlerdir.

Roaccutane alkol

Kesinlikle ilacı aldıkta sonra alkol almayınız yan etkilerin daha ciddi ortaya çıkmasına neden olur.

Roaccutane sonrası kırışıklık

Bazı hastalar ilacı kullandıkları süre içerisinde ciltlerinde bir sorun olmamasına karşın ilacı bıraktıktan sonra kırışıklık, yaşlanma ve yüzde çökme problemi yaşadıklarını söylemiştir. Çok nadir görülen yan etkilerden biridir.

Roaccutane nasıl bırakılır

Roaccutane kesinlikle tedavisi yarıda bırakılmamalıdır. Roaccutanebirden değilde doz düşürülerek bırakılmalıdır.

Sizlere bu yazımızda Roaccutanehakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu ilaç hakkında internette baya bilgi kirliliği bulunmaktadır. En doğru ve sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan ve Roaccutane Prospektüskağıdını okuyarak öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizlere yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Roaccutane 2019

Roaccutane 2019

Related news

 • Anne sütü yetişkinlere de faydalı
 • 2019 Yaz Modası Trend Gelinlik Modelleri
 • Saçınızın Uzamasında Vitaminlerin Etkisi
 • Genital siğil ve cinsellik
 • Pratik Sade Poğaça Tarifi

 • Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane

  Roaccutane