Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 9 31.01.2019, 00:13

Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk

Doğada, her organizma ayrı ayrı yaşamak değil,ancak diğer türler ile yakın ilişki içindedir. Onların karakteri farklı olabilir - karşılıklı yararlıdan tehlikeli olana kadar. Yazımızda lojman, nahlebnichestva ve sopraznizhestva örnekleri ile tanışacağız.

Çevresel Etkileşimlerin Temel Türleri

Ekolojik etkileşimlerin en çarpıcı belirtileri mekânsal ve gıda ilişkisidir. Başlıca olanlar şunlar:

 • Türlerin birbirleri üzerinde herhangi bir etki yaratmadığı tarafsızlık.
 • Amensalizm, bir tür ezildiğinde diğeri zarar veya fayda sağlamaz.
 • Protokol işlemi, farklı türlerin karşılıklı olarak yararlı, fakat zorunlu birlikte yaşanması değildir.
 • Yırtıcılık, bir tür diğerlerinin besin kaynağı olduğu bir ilişki.
 • Parazitlik - bir organizma başka birinin besinlerini pahasına yaşıyor.
 • Komensalizm, bir türün diğerini etkilemeden net bir fayda sağladığı bir tür ilişkidir. Onun örnekleri - barınma, süngerimme ve arkadaşlık.

lojman örnekleri

Konaklama: Tanımı ve Örnekleri

Bu tür bir ilişki ile bir organizmadiğeri daimi bir ev veya geçici barınak olarak kullanılır. Biyolojide barınma örnekleri bitkiler arasında çok yaygındır. Bu organizmaların ayrı bir grubu bile var. Bunlara epiphytes denir. Bu terim iki Yunanca kelimeden geliyor: "epi" - "yukarıdan" ve "fito" - "bitki". Bunlara, birçok yosun türü, lianas, orkide, eğrelti otları dahildir.

Onların yeri olan bitkilerBüyüme, epifitler hiçbir zararı yok. Bunlar sadece bir destek olarak kullanılırlar. Bu özellik, epifitlerin toprağın durumuna bağlı kalmamasına ve güneşe daha yakın konumlandırılmasına olanak tanır. Ayrıca diğer türlerde alt veya sudaki çiçekli bitkiler üzerinde yerleşen epifitler-yosunlar da vardır.

Hayvan krallığında tipik bir yerleşim örneğibir balık gorchak. Havyarını dişsizin çift çenetli yumuşakçalarının manto boşluğuna bırakır. Bu gelecek nesil için güvenilir bir korumadır.

Büyük bufaloların bedeninde küçük kuşlar yaşıyor. Hayvanın saçını temizler, kendileri için besin parçacıkları bulurlar. Bu nedenle, bunlar - voloklyu denir.aile tanımı ve örnekleriVe köpekbalıkları vücudunda tehlikeli olanyırtıcı hayvan, küçük balık barınak bulmak. Onlar denir - sopa. Kaslı bir emicinin yardımıyla, kendilerini bir avcının bedenine bağlarlar, böylece uzun bir yolculuk yaparlar. Kancalar ve kaplumbağalara da kancalar takılabilir.biyolojide yaşayan örnekler

Büyük denizanası tentacles arasında küçük balık bulunabilir. Birincisi yırtıcı olduğundan, morina balıkları ve mezgit balığı, denizdeki diğer tehlikeli sakinlerden güvenilir bir şekilde korunmaktadır.

Diğer komünalizm türleri

Konaklamaya ek olarak, komünalizmin örneklerinahlebnichestvo ve arkadaşlık vardır. İlk durumda, bir hayvan türü diğerinin yemeğini yiyor. Böylece sırtlan aslanları takip eder, avlarının kalıntılarını yiyorlar. Bir vatandaşlık örneği, belirli kimyasal elementleri besleyen farklı bakteri türleridir.

Böylece, komensalizmBir türün önemli yarar sağladığı, diğerlerinin hiçbir şekilde zarar görmediği, organizmaların ekolojik tür etkileşimidir. Çeşitleri barınma, süngerleşme ve arkadaşlıktır.

Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostlukgaleriler fotograflar

Related news

 • İrritabl bağırsak sendromundan nasıl kurtulur Hastalığın tedavisi
 • Yumurta Diyeti ile 15 günde 15 kilo verin
 • Hamilelikte Sol Ve Sağ Göğüs Meme Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer
 • Varis Tedavisi

 • Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 46

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk


  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 12

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 74

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 8

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 18

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 52

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 83

  Örnekler: lojman, nahlebnichestvo ve doğadaki dostluk 16