Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri 2019

Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri 2019 Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

Üre-formaldehit reçineleri yaygın olarakinşaat, ahşap işleme ve ulusal ekonominin diğer bazı dallarında kullanılır. Bunları üretmenin endüstriyel yolu, ilk olarak 1927'de Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatıldı. Suya dayanıklılık ve polyester ve epoksi malzemelerin dayanıklılığına göre, bu tür reçineler biraz daha düşüktür. Ama onları yapmak çok daha ucuz.

Nasıl üretilir

KPS reçinesi,adı, formaldehitin üre ile polikondensasyonu ile. Yanıcı olmayan sulu bir süspansiyonu temsil ederler, viskozite ve renk derecesi markaya bağlı olarak değişebilir. Üre-formaldehit reçinelerinin üretimi genellikle bir ceket ve özel bir karıştırma cihazı ile donatılmış özel aparatın kullanımını içerir. Toplamda, bu tür ürünlerin üretim süreci üç ana aşamadan oluşmaktadır:

 • polikondansasyon;

 • asit yoğunlaşması;

 • kurutma.

karbamid-formaldehit reçineleri

Reçinenin polikondensasyonu bir alkali ortamda gerçekleştirilir.7,5-8 tepkime çözeltisinin pH'ında. Üretim prosesi sırasında üre: formaldehit molar oranının 1: 1.6-1.9 olması sağlanmıştır.

Asit yoğuşması pH = 4.5-4.8 olan bir ortamda gerçekleştirilir. Bu aşamada, molekül ağırlığındaki artışla bağlantılı olarak, çözeltinin viskozitesi keskin bir şekilde artmaya başlar. Asit yoğuşma reaksiyonunun sonunda,başka bir kısmı karbamid. Bu maddenin gereken miktarı, bitmiş çözeltideki bileşenlerin molar oranı 1: 1.3-1.4 olacak şekilde hesaplanır. Kurutma aşamasında, reçine geleneksel viskozitenin istenen değerlerine ayarlanır.Son aşamadatoksisitesini azaltmak için soğutuldu ve modifiye edildi.

Kullanım kapsamı

Üre formaldehit reçinesini kullanın (formül N = CH2C = O ve NH2 HOCH2NH C = 0 NH2):

 • Sunta ve Sunta;

 • kontrplak;

 • dolgu maddeleri, vernikler ve boyalar;

 • Nem geçirmez kağıt ve karton (emprenye);

 • köpük.

üre formaldehit reçine üreticileri

Aynı zamanda çok sık kullanılan reçineSondajda üre-formaldehit (CF-MX2). Bu durumda, baz olarak kullanılırharç harçları. İkincisi, sırayla, havada hızla katılaşan viskoz karışımlardır. Tamponlama çözümleri, esas olarak muhafaza tellerinin sabitlenmesi ve korozyondan korunması için kullanılır.

CFS bazlı tutkal

Ağaç işlerindeEndüstri, saf haliyle CFS'de nadiren kullanılmaktadır. Marangozun işinde kullanılan karbamid-formaldehit tutkalında çok daha sıklıkla ana unsur olarak görev yapar. CFS temelinde üretilen bu tür araçların ana çeşitleri, beş vardır:

 • KF-B - hızlı tutkal;

 • КФ-О - genel amaçlı (formaldehit içeriği% 0,25'ten fazla değildir);

 • КФ-МТ - düşük toksik, sunta ve sunta üretimi için kullanılır;

 • KF-F - artırılmış canlılık ile;

 • KF-BZH - KF-B ve KF-G markalarının avantajlarını birleştiriyor.

üre-formaldehit reçine uygulaması

Hızlı sertleşen yapıştırıcılar KF-B işletmelerindeağaç işleri endüstrisi, esas olarak kontrplak üretiminde ve tek taraflı preslerde mobilya panellerine bakıldığında kullanılır. Küçük oksit ürün KF-O, çoğu zaman sadece kağıt yapıştırmak için kullanılır. Ayrıca, bu tutkal kontrplak üretiminde kullanılabilir. Yonga levha ve sunta ile kullanımı yapılmamıştır. Cips veya fiber bazlı plakaların üretimi için KF-MT markasının ürünü kullanılır.

Artmış canlılık ile tutkal mükemmelHer türlü mobilya parçasını bağlamak için uygundur. Planı bazı durumlarda da zayıf toprakları güçlendirmek için kullanılabilir. Evrensel yapıştırıcılar KF-BZ en yaygın olarak kontrplak ve mobilya imalatında kullanılır. Aynı zamanda çeşitli tipte doğrama ürünlerinin üretiminde de kullanılabilirler. FSC dayalı tüm yapıştırıcılar türüne bağlı olarak, sıcak ve soğuk yapıştırma için kullanılabilir.

Bazen inşaatta, ağaç işçiliğinde vb. Çeşitli modifikasyon katkı maddelerine sahip özel yapıştırıcılar kullanılır.

KF-MT Reçine Özellikleri

Için özelliklerÜre-formaldehit reçineleri, uygulama alanına bağlı olarak farklı olabilir. Aşağıdaki tablodan, sunta ve sunta üretiminde kullanılan en popüler reçine KF-MT'nin özellikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

KF-MT

özellik

göstergeler

Kırılma katsayısı

1.462 ... 1.465

Kuru kalıntı payı

Kütlenin% 66'sı

+20 koşullu viskoziteyaklaşıkC

Üretimden hemen sonra VZ-4 içinde 30 ... 50, 150 - 60 gün sonra

Serbest formaldehit izin verilen kütle fraksiyonu

% 0.3

pH

6.5 ... 6.8

% 1 NHCL ilavesiyle jelatinizasyon (t = 100 / 20'de)yaklaşıkC)

35 ... 55/8

Diğer KF-reçineleri KF-MT markalarından farklıdırnispeten yüksek bir kuru kalıntısı olan tüm indirgenmiş viskozite. Bu tür özellikler, havasız sprey ile karıştırıcılara sokulmasını sağlar. Bu tür ekipmanların kullanımı, sırayla, reçine ile işlenmiş ağaç parçacıklarının nemini önemli ölçüde azaltmayı ve buna bağlı olarak, plakaların preslenme süresini azaltmayı mümkün kılar.

üre formaldehit reçine tutkalı

Emprenye reçineleri (GFP)

Bu tür CFS için kullanılırneme dayanıklı karton ve kağıt üretimi. Bazen dekoratif rulo filmlerin, sunta kontrplak ve lif levhaların emprenye edilmesi için de kullanılır. Bu ürünün özellikleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

SKFP

özellik

gösterge

Kuru kalıntı

45 ...% 53

Koşullu viskozite

Bir meme 4 mm ile ВЗ-246 üzerinde 13-15

Ücretsiz formaldehitin payı

% 0.5'ten fazla değil

pH

7,3-8

100 ° C'de jelatinleşme süresi

2-5

Kaplamaların üretiminde kullanılan reçinenin özellikleri

Bu amaçla, genel olarak K-421-02 sınıfı kullanılır, açık melamin melamin formaldehit reçinedir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

K-421-02

özellik

gösterge

ВЗ-246'ya göre geleneksel viskozite

40-55

Ücretsiz formaldehitin payı

% 0,3'ten fazla değil

Hidrokarbon Uyumluluk

157 mg / l'den daha düşük değil

Asit numarası KOH

1.0'dan fazla değil

Ksilen 1: 1 ile uyumlu

toplam

Karışımın kauçuk reçine veya hint gliftal ile kurutulması

45 dakikadan fazla değil

CF-MX2'nin Özellikleri

Petrol kuyularının üretiminde kullanılan üre-formaldehit reçineleri de GOST ile tamamen uyumlu olmalıdır.

KF-MX2

özellik

gösterge

Kuru kalıntı payı

% 69

Ücretsiz formaldehitin payı

% 0.5'ten fazla değil

Su ile karıştırılabilirlik oranı 1-20 (t = 20)yaklaşıkC)

toplam

RN

8-9

jelatinasyona

40-80

Üre-formaldehit köpük: kullanım kapsamı

Bu ürün ağırlıklı olarak ısı yalıtımı malzemesi olarak yapım aşamasında kullanılır. Soğuktan yalıtmak için kullanılabilir:

 • duvarları;

 • çatı altı alanı;

 • interfloor tavanlar ve tavanlar.

üre formaldehit reçine formülü

Geleneksel genleşmiş polistiren ile karşılaştırıldığında, FPS köpüğünün önemli bir avantajı vardır. Bu malzeme tamamen yanmaz. Üre-formaldehit reçineleriTermoaktif maddeler grubuna aittir. Bu, bunların ters tepkime tanımla olamamasıdır. Bu duruma göre, yangın esnasında CFS-köpük bir eriyik oluşturmaz. - sadece yüksek sıcaklık etkisi altında insan sağlığı, azot ve karbon dioksit için tehlikeli tahsis kilo bit kaybeder. yaklaşık 80 yıl - bu türün köpüğün ömrü ekstrüde polistiren aynı hakkındadır. Bu malzeme, levhalar biçiminde ve sıvı halde kullanılabilir. Bu ikinci durumda, Kütle, bina yapılarının çeşitli boşluğa dökülür.

Polistiren köpük nasıl yapılır

İlk kez bu ilginç malzeme sonunda ortaya çıktıAlmanya'da 30-ler. Avrupa'da, binaları ve yapıları inşa ederken çok yaygın olarak kullanılır. Çeşitli kaplama yapılarının yalıtımı ile% 30 oranında bu malzeme kullanılır. Son zamanlarda, daha popüler CFS-köpük Rusya'da oldu.

Bu ısıtıcı imalat teknolojisinispeten basittir. Satışta bile, prensipte herkesin satın alabileceği özel, nispeten ucuz bir ekipman var. Bu ayarlar aşağıdaki gibi çalışır:

 • tanklardan birinde bir ortofosforik asit ve bir köpürtücü madde çözeltisi dökülür;

 • Aslında üre-formaldehit reçinenin kendisi başka bir kaba yerleştirilir;

 • Vinçler namluda açılır.

Malzemenin bileşenlerini karıştırmak için kullanılır.güçlü pompa Üre-formaldehit reçine ve köpük akışı özel bir karıştırıcıya damıtılır. Bu konteynırda elde edilen kütle, nozullu bir hortum vasıtasıyla bina yapılarının boşluğuna dökülür.

Genleşmiş polistiren üretimi için kullanılan reçinenin özellikleri

Bu amaçla, inşaatta,ürün markası KFZH-PV. Teknik özellikleri, GOST gereksinimlerini tam olarak karşılaması gereken beyaz veya açık kahverengi renkte bir sıvı reçinedir.

KFZH-PV

özellik

gösterge

Kuru kalıntı

% 51

Serbest formaldehit

% 0,25'ten fazla değil

ВЗ-246'ya göre geleneksel viskozite

17-25

pH

7,5-8,5

100'de jelatinizasyonyaklaşıkC

45-80

Su ile karışabilirlik 1: 2 oranında

toplam

Garanti süresi depolama

20-25 gün

KF-reçineleri nasıl etiketlenir

Böylece çok geniş buldumsanayi ve üre-formaldehit reçine uygulaması inşaat alanı. Bu ürün GOST-14192'nin gereksinimlerine göre işaretlenmiştir. CFS ile konteynerin etiketinde veya teslimat notunda şunlar olmalıdır:

 • üreticinin ticari markası ile adı;

 • net ağırlık;

 • reçine markası;

 • üretim tarihi;

 • parti numarası;

 • standardın kendisinin belirlenmesi.

üre formaldehit reçinesi

Reçine nasıl paketlenmeli

Büyük ölçekli ağaç işleri ve inşaat işleriİşletmeler bu ürünü genellikle çok büyük miktarlarda satın alırlar. Bu durumda, üre-formaldehit KF reçinesi, demiryolu tank arabalarında hedefe teslim edilir. Ürün lotları çelik varillere daha az dökülüyor. Son kullanımdan önce, GOST-13950'ye göre, iyice yıkanmalıdır. Standartlar, küçük harici kusurlara sahip çok turlu tamburlar dahil olmak üzere reçinenin dökülmesini sağlar.

Test yöntemleri

Karbamit-formaldehit reçineleriçok sayıda işletme (200 tondan fazla olmayan aynı özelliklere ve kütleye sahip). Ürün kalitesini test etmek için testler yapılır. İlk aşamada şunları üretirler:

 • metal boru ile nokta örneklerinin örneklenmesi;

 • tüm örneklerin bir cam kavanozda yerleştirilmesiyle bağlantısı;

 • Etiketlerin örnekleme tarihi ve yeri ile yapıştırılması.

Aslında, testlerin kendileri de görsel bir incelemenin yanı sıra laboratuvarda bir tespit de içerebilirler:

 • her numunenin kuru kalıntısı kütlesi;

 • serbest formaldehitin kütle fraksiyonu;

 • hidrojen iyonlarının konsantrasyonu;

 • Jelatinizasyon süresi;

 • su ile karışabilirlik;

 • nihai güç.

Doğru şekilde nasıl taşınır ve saklanır

Taşıma reçinesi üre-formaldehit (bu maddenin tehlike sınıfı - II) tüm ulaşım modlarında olabilir. 0'ın altındaki hava sıcaklığındayaklaşıkC sadece kapları ileIsı değiştiriciler veya ısı yalıtım kaplamaları. İkinci durumda, ısıtma, tank muhafazasına sıcak su tedarik edilerek gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra CFC'nin sıcaklığı 25'i geçmemelidir.yaklaşıkC. Ürünü buharlaştırmayın.

Sondajda üre-formaldehit reçinesi, mx2

Yaz aylarında, 25 t havayaklaşıkBununla birlikte, reçine 10 günden daha uzun bir süre taşınamaz. Ürünü 5'ten düşük olmayan bir sıcaklıkta saklayınyaklaşıkC ve 20'den yüksek değilyaklaşıkSıkıca kapalı bir kapta C. Doğrudan güneş ışığı altında varil veya tankları katran ile birlikte tutamaz. Ayrıca GOST, bu ürünle birlikte kapları, üzerinde bulunan atmosferik yağışların etkisine izin vermeyecek şekilde bir gölgelik altında saklamayı öngörmektedir.

Üre formaldehit reçine: üreticiler ve markalar

Bugüne kadar, Rusya yılda yaklaşık 500 bin ton CFS üretiyor. Bu ürünün üretiminde en büyük yerli şirketler şunlardır:

 • Yugorsky lespromholding;

 • "Shatura";

 • Cherepovets ve Povolzhsky kontrplak ve mobilya fabrikaları;

Ayrıca ülkemizde imalat yapıyoruzÜre-formaldehit reçine gibi ürünler, Rus-Fin üreticileri. Bu malzemenin üretiminde uzmanlaşmış olan, örneğin, CJSC "Metadineya" ve Kronostar-Vostok şirketi, Avrupalı ​​tarafın bir parçası olan İsviçre Krono Grubu. Buna ek olarak, CFS, Acron ve Metafax olarak kimyasal endüstrisinin devleri tarafından üretilen ürünlerin çeşitlerinden biridir.

Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri 2019

Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri 2019

Related news

 • Zeytinyağlı Patlıcan Tarifi
 • Ayva Jölesi
 • Erkekler için güzel isimler
 • Vinç Liebher: ayrıntılı açıklama ve teknik veriler
 • Gemi Дle Дlgili Ећiirler, Gemi Ећiirleri, Gemi Konulu Ећiirler, Gemi Ећiirleri KДsa

 • Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri


  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri

  Üre-formaldehit reçineleri: üretim, kullanım ve özellikleri