Pereyaslavskaya Rada 2019

Pereyaslavskaya Rada 2019 Pereyaslavskaya Rada

Pereyaslavskaya Rada

Her milletin tarihinde gelecek gelecek yılların varoluş şeklini belirleyen belli bir kader vakası vardır.

Şüphesiz, Ukrayna için, Pereyaslav Rada, Ukrayna halkını manevi, ekonomik ve ulusal köleleştirmeden kurtaran harika bir olay haline gelen bir dönüm noktasıydı.

16-17 yüzyılda Ukrayna toprakları Polonya-Litvanya Topluluğu topraklarında kaldı. Yerli halkı acımasızca sömüren ve onları serfler olarak adlandıran Polonyalı tarikatın üzerinde tam kontrole sahiplerdi.

Ekonomik kölelik ruhani ile yakından ilişkiliydi: Polonya'nın planları Ukrayna'nın Katolikleştirilmesini içerdiği için o yıllarda Ortodoks yeraltı yerindeydi.

Bu durumu daha fazla tahammül etmek istemeyen Hetman Khmelnitsky, 1654'te Ukraynalıların kurtuluş hareketinin son aşaması olan Pereyaslav Rada'yı toparladı.

O zamanlar Çarlık Rusyasında Don ve Yaik zatenserfliği bilmeyen ve belirli bir özerkliğe sahip topraklar vardı. Bu Kazak bölgelerinde hükümet, Kazak ve Ukraynalı köylüleri kurarak halka özgür insanlar hakkı tanıdı.

Çok yakında, bitişik topraklarda, Slobodskaya Ukrayna kuruldu - Kazak kayda geçirildiği bir göçmen bölgesi.

oybirliğiyle anlaşmayı tercih subay Rada ile daha sonra Rus büyükelçiliğinin başkanı ve - hemen önce montaj Hetman Buturinym ile bir araya geldi.

Ve günün birinde zaten açık olanı çağırıyorlardı;Tarih, Pereyaslavl Rada olarak bilinir. Şehrin vatandaşları, çevredeki köylüler, Polonya-Litvanya Topluluğu'ndan ücretsiz topraklarda konuşlanan alaylar katıldı.

Hetman bir konuşma yaptı.kurtuluş savaşları sırasında halkının yaşadığı sayısız fedakârlığı hatırlattı. Ukraynalılar için kazançlarını pekiştirmenin tek yolunun Rusya'nın tanınması olacağını vurguladı.

Khmelnytsky teklifi karşılandıÇavuş-majör, Kazaklar ve burghers onaylayarak Rus çaruna bir yemin getirdi. 1654'teki Pereyaslavl Rada, Ukraynalı ve Rus halkını pratikte yeniden bir araya getirerek, her iki devletin de, yabancı saldırıları yansıtan, daha da gelişmesinde büyük önem taşıyordu.

Her bir taraf bu sendikadan ne aldı?

Pereyaslavl Antlaşması Ukrayna'ya verildiköylülerin özgürlüğü ve ulusal ve dini baskının Kurtuluş, Ukraynalı büyükleri ve soylulardan kurtulması, Rus tahtının yardımı ile ayrıcalıklarını güçlendirmeyi hayal etmiş, Ukrayna'da egemen sınıfa dönüşmüştür. Ve bütün bunlar, ancak Rusya’daki politik özerkliğin kabul edilmesinden sonra alabilirlerdi.

Çarlık hükümeti, Ukrayna hetmanının seçimini kabul etti, ancak müteakip onay aldı. Türkiye ve Rzeczpospolita dışındaki bütün devletler, Ukrayna ile diplomatik ilişkilere sahip olabilir.

Pereyaslavskaya Rada hepsini tuttuanti-Polonya savaşı sırasında oluşturulmuş idari ve askeri aparatlar ve seçimleri. Yargı sistemi yerel geleneklere ve geleneklere göre çalışacaktı.

Aynı zamanda Çarlık hükümeti, bir kısmı hazinesine gitmek zorunda kalan vergi tahsilatını kontrol etmek zorunda kaldı.

Pek çok karar sadece dinin ortak olmasıyla değil, aynı zamanda politik, kültürel ve ekonomik bağların varlığıyla, halkların ve dillerin asırlık yakınlığıyla da gerçekleştirildi.

Ancak, Pereyaslav Anlaşması sadece çokGenel olarak, Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişki. Hükümlerinin birçoğu, taraflar tarafından eşitsiz biçimde, Rus çarlık otokrasisi ile çatışmaları ve çatışmaları yaratacak şekilde kendi yollarıyla yorumlandı.

Bu anlaşmanın kabul edilmesi, Rusya ile Polonya arasında başlayan ve üç yıl süren bir savaşa yol açtı.

Pereyaslavskaya Rada 2019

Pereyaslavskaya Rada 2019

Related news

 • Wi-Fi
 • Fucidin Sivilce Kremi
 • Pudingli Mozaik Pasta Yapılışı
 • VİDEOLU ANLATIMLI ÖRGÜ ŞİŞİ DALGALI ZİGZAG MODELİ ÖRNEK
 • EL AÇMASI BÖREK

 • Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada


  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada

  Pereyaslavskaya Rada