Paraben Nedir 2019

Paraben Nedir 2019 Paraben Nedir

Paraben Nedir?

Paraben Nedir?

Paraben, ürünleri bozulmaktan koruyan, içlerinde bakteri ve mantar üremesini engelleyen ve böylece raf ömürlerini uzatan kimyasal maddedir. Metilparaben, propilparaben, bütilparaben, isobütilparaben, etilparaben, isopropilparaben, benzilparaben gibi pek çok türü vardır.  Tüm dünyada 1924 yılından beri kullanılmaktadır.

Kozmetik Ürünlerinde Paraben

Kozmetik ürünlerinin %90’ında en az bir paraben bulunur çünkü paraben düşük maliyetlidir. Kozmetik ürünlerde, %0,01 ila %0,3 arasında değişen oranlarda bulunur. Hassasiyeti olan kişilerde egzamaya yol açabilir. Paraben, bebek kremleri, tıraş ürünleri, makyaj malzemeleri, nemlendiricler, saç bakım ürünleri gibi pek çok üründe yer almaktadır.

Gıdalarda ve İlaçlarda Paraben

Kozmetiğin yanı sıra, gıdalarda ve ilaçlarda da paraben maddesine rastlanmaktadır. Parabenler, ağız yoluyla alındıklarında midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup, kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır, fakat kozmetik açıdan deriden geçebilir ve kan dolaşımına ulaşabilir. Bu durumda idararla vücuttan atılabilir.

Paraben Fobisi Nasıl Oluştu?

2004 yılında paraben ve meme kanseri arasında ilişki kuran tartışmalı bir makale, bu maddeye karşı endişe uyandırmıştır.

Parabenler Zararlı mı?

Östrojenlerin, meme kanserinde rol oynadığı biliniyor. Parabenler, zayıf östrojen hormonu özelliği taşıyan kimyasal maddelerdir. Kanseri tetikleme riskinden şüphelenilmiş, ancak bugüne kadar kanıt olabilecek bilimsel bir çalışma yayınlanmamıştır.
Bugüne kadar insan sağlığı açısından risk yarattığına dair bilimsel bir çalışma olmamasına rağmen, halen inceleme konusu olan bu madde açısından, çocukların ve özellikle bebeklerin daha savunmasız olduğu düşünüldüğünde, bu dönemlerde kullanılan kozmetik ürünlerin hekim ve eczacıya danışılarak kullanılmasında fayda vardır.

Paraben Nedir 2019

Paraben Nedir 2019

Related news

 • Yerel seçimler Haberleri, Güncel Yerel seçimler haberleri ve Yerel seçimler gelişmeleri
 • Balparmak Tatlısı – Tatlı Tarifleri
 • Yoğurt ile yapılan cilt bakım maskeleri
 • Mad. Ceza Kanununun 228. bölümü: ceza, ceza ve yorumlar
 • Antalyadan değişik bitkiler

 • Paraben Nedir

  Paraben Nedir


  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir

  Paraben Nedir