Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 2019

Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 2019


Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 95 28.01.2019, 00:06

Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü

Prometheus’un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca, Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus, oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos’tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

Olympos’ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite’in vücudunu model olarak kullanmıştı. Heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. O zaman heykelin gözleri açıldı. Kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. Onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. Herkes kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona Yunanca “bütün tanrıların armağanı” anlamına gelen “Pandora” adını taktılar. Athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. Letafet perileri Kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. Aphrodite başına güzellikler saçtı. Güzel saçlı Horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. Hermes Pandora’nin kalbine, hiyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. Zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dedi ki; Sakın verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi seyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. Bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlı. Böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a gelin olarak gönderdi. Prometheus kardeşine Zeus’dan hiçbir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde Pandora’nın güzelliğine hayran kalan Epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

Pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğundan dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve Zeus’un uyarısını unutarak kutuyu açtı. Kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. Pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı; ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek “umut” da vardı. Fakat umut dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı. Böylece Zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı.


Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 2019

Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 2019

Related news

 • Tereyağ Mı Margarin mi Yemeliyiz
 • Şoygu: ABDyle Suriye konusundaki temaslarımız sürüyor
 • Muhallebi Dolgulu Kek Videosu

 • Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 53

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü


  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 8

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 41

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 29

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 3

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 51

  Pandora’nın Kutusu: Mitolojik Bir Öykü 21