Oy Hakkı

Oy Hakkı
Oy Hakkı

Oy Hakkı

Bir vatandaşın temel anayasal haklarından biriseçme ve seçilme hakkı. Farklı ülkelerde, seçimler farklı şekillerde yapılmaktadır, çünkü davranışları ve kendi seçim sistemi için kurallar vardır; bu, mevcut siyasi güçlerin devletin uyumlaştırılmasını yansıtmaktadır.Oy Hakkı

Seçim kanunları ve seçim sistemi

Rusya'da, eşit, doğrudan ve evrensel oy kullanma ilkeleri üzerinde seçim yapılır. Oylama gizli yürütülür.

Onlara katılabilen herkesmülkiyet durumuna, dinine, uyrukluğuna bakılmaksızın vatandaşlar Bu olasılık mahkeme nedeespobnymi tarafından tanınan bir cümle (hapis) hizmet veren kişilere ve vatandaşlara, kullanılamaz.

Oy kullanma hakkı pasif ve aktiftir. Birincisi, bir vatandaşın seçilme olasılığı demektir. Aynı zamanda, sağlık durumu, sabıka kaydı bulunmaması, ülkede ikamet süresi, yaş vb. Belirli koşullar ve koşullar uygulanmaktadır: Aktif oy kullanma vatandaşların seçime katılma, herhangi bir adaya ya da partiye oy verme kabiliyetleri anlamına gelmektedir.Seçim kanunları ve seçim sistemi

Seçim sistemleri türleri:

 • Çoğunluk. Çoğunluğun belirlenme metoduna bağlı olarak, göreceli, mutlak ve nitelikli olabilir. İlk durumda, daha fazla vatandaşın oy kullandığı (basit çoğunluk) aday (parti) seçildi. İkinci aşamada - en az% 50 ve 1 oy daha toplanmalıdır. Üçüncüsü - nitelikli ses çoğunluğunu alan aday kazanır. Örneğin, katılan seçmenlerin 2 / 3'ü.
 • Oransal. Bu vekaletname görev süresindeki dağılım, bu veya bu parti tarafından alınan oyların sayısına bağlıdır. Vatandaşlar, toplu listeler için oy vererek seçim hakkını kullanırlar. Sonuçlar, belirlenen kota - birincil aday için gereken asgari oylara göre belirlenir.
 • Karışık seçim sistemi. Orantılı ve çoğunluğu birleştirir. Özellikle Rusya Federasyonu'nda faaliyet gösteriyor.

Oy kullanma

Oy kullanmaPotansiyel katılımcılaryasal ilişkiler. Belli şartları yerine getirmelidirler. Özellikle, bir seçim tüzel kişiliğine sahip olmak, yani, de-ve kuruntuluğa sahip olmak. Birincisi, yasalarda öngörülen seçim haklarına ve görevlerine sahip olma, ikincisi - bunları bağımsız olarak alma, değiştirme, uygulama ve feshetme ve üçüncü olarak - hakların usulüne uygun olmayan şekilde kullanılmasından ve atanan görevlerin yerine getirilmemesinden sorumlu olmak anlamına gelir.

Oy hakkı verilirbireysel ve kolektif konular. Bunlardan ilki, vatandaşlar, adaylar, vekilleri, seçmenler, gözlemciler, uluslararası üyeler de dahil olmak üzere ilgili komisyonların üyeleridir. İkinci - siyasi dernekler, yasama organlarındaki gruplar, seçim dernekleri ve bloklar, komisyonlar, devlet organları.

Oy Hakkı

Oy Hakkı

Related news

 • Survivor’a katılmak için Gereken şartlar nelerdir Kısaca
 • Lazanya Yapılışı Videosu
 • Jade, Çin imparatorlarının taşıdır
 • Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanın Yolları: Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Yöntemler
 • İş tulumu Kerry. Müşteri Yorumları

 • Oy Hakkı

  Oy Hakkı


  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı

  Oy Hakkı