Otrivine Burun Spreyi 2019

Otrivine Burun Spreyi 2019
Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi

Otrivine burun spreyison zamanlarda sıklıkla reklamlarını gördüğümüz çok etkili bir burun açıcı sprey’dir. Burun tıkanıklığı, nezle, sinüzit gibi durumlarda tıkanan burun kanallarını açarak kısa sürede rahat nefes almanızı sağlayan burun açıcı sprey mutlaka doktor gözetiminde kısa süreli kullanılması gereken ilaçlar gurubundadır. Otrivine burun spreyi yan etkilerimutlaka ciddiye alınmalıdır. Bilinçsiz kullanımı bağımlılık yapmakta olan burun spreyleri yüzünde yaşam kalitesi düşmüş, nefes almada ve koku almada sorun yaşayan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Otrivine bağımlılığı yüzünden yanında devamlı burun spreyi bulunduran akşam burun spreyi sıkmadan yatamayan, rahat nefes alamayan kişiler mutlaka bağımlılıklarından kurtulmak için tedavi olmalıdırlar.

Otrivine burun spreyi mucizevi etkiye sahip burun açıcı sprey olarak bilinir daha ilk kullanımdan itibaren etkisini gösteren ve rahat uyumanızı yada nefes almanızı sağlayan burun açıcı sprey devamlı burnu tıkanan rahat nefes alamayan kişilerde burun kanalın açılması ve nefes almasını ilk kullanımdan itibaren gösterdiğinden artık devamlı kullanma isteğine hissetmektedir. İşte bu alışkanlık evresi bağımlığı tetiklemekte ve burun sprey olmadan tıkanan burun açılmamaktadır. Nefes alamayan biri için aslında burun spreyi kurtarıcı konumundadır. Yanından Otrivine burun spreyini ayırmayan kişiler en küçük bir durumda bile burun spreyi kullanmak zorunda  kalmaktadır. Sizlere bu yazımızda Otrivine nedir, otrivine burun spreyi yan etkileri, otrivine burun spreyi zararları, otrivine burun spreyi bebeklerde kullanımı, hamilelikte kullanımı, otrivine nasıl kullanılır sorularına ayrıntılı cevap vererek nasıl kullanılması gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağım.

Otrivine Burun Spreyi Nedir?

Otrivine burun spreyi, burun tıkanıklığını hızla gideren, burun kan damarlarını daraltarak etki gösteren bir ilaç olup, dekonjestan ( Burun tıkanıklığı ilaçların genel adı) olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Burun tıkanıklığı tedavisinde en etkili ilaç olanotrivine doz ayarlı 10 ml’lik spreyile kullanıma sunulmaktadır. Reçete ile satılan bu burun spreyi mutlaka doktorunuz tarafından size reçete edilmeden bilinç kullanılmamalıdır. Otrivine etken maddesi ise etkin madde olarak her 1 ml’sinde 1 mg (%0.1) ksilometazolin hidroklorür ve ayrıca serinletici etkili aromatik uçucular dan mentol ve ökoliptol içeren, burun spreyi formunda bir ilaçtır. Otrivine nedir sorusuna cevap verdikten sonra otrivine ne işe yarar, otrivine ne için kullanılır sorusunu cevaplayalım.

Otrivine Burun Spreyi Ne İşe Yarar

Otrivine burun tıkanıklığı hemen açarak rahat nefes alınmasını sağlayan bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde kan damarları daraltarak burun akıntısı durdurmakta ve tıkanan burunun hemen açılmasını sağlamaktadır. Otrivine burun spreyi direk olarak burun ve sinüsler üzerine etki ederek salgıların rahat akmasını sağlar.

Soğuk algınlığı, saman nezlesi, grip, alerjik akıntılar, sinüzit kaynaklı burun akıntısını ve burun tıkanıklığını giderilmesinde çok etkilidir. Genelde merak edilen bir soruda Otrivine burun spreyi etkisini ne zaman gösterir sorusudur. Otrivine buruna sıkıldığında etkisini 1 yada 2 dakika içinde gösterir. Eğer bağımlılık yada kronik burun tıkanıklığı yok ise etkisi 12 saat kadar devam eder. Otrivine bağımlılığında bu süre daha kısalır gün içerinde 10 defa sıkan yada 2 günde 1 sprey kutusunu bitiren hasta sayısı çok fazladır. Bağımlılık sonucu devamlı tıkınmaya başlayan burun sprey olmadan açılmadığından kişi kendini kullanmak zorunda hisseder. Şimdi Otrivine burun spreyi nasıl kullanılır sorusunu cevaplamadan önce sizlere otrivine yan etkileri ve otrivine burun spreyi zararlarından bahsetmek istiyorum.

Otrivine Burun Spreyi Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Ortivine içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.Otrivine burun spreyi yan etkilerve zararları genelde doz aşımından ve belirtilen süreden fazla kullanılmasından dolayı çıkmaktadır. Eğer doktorunuz size 3 gün kullanmanız gerektiğini söylediyse kesinlikle bu süreyi aşmayın genelde yan etkiler ve zararlar belirtilen süreden sonra çıkmaktadır.  Otrivinede olduğu gibi bütün burun spreylerin de en çok bilinen yan etki “rhinitis medicamentosa” adlandırılan devamlı burun tıkanıklığı halidir. Tabi bu sonucunda devamlı burun spreyi kullanımından dolayı yan etkiler daha sık görülmektedir. İşte Otrivine burun spreyinin zararları;

 • Kalp atışında bozukluk ve çarpıntı
 • Aşırı duyarlılık
 • Yüzde ve boğazda şişme
 • Ciltte döküntü ve kaşıntı
 • Geçici görme bozukluğu
 • Baş ağrısı bazen şiddetli olabilir.
 • Mide bulantısı
 • Burun deliklerinde kuruluk, yanma ve rahatsızlık veren batma hissi
 • Aşırı sinirlilik hali
 • Uykuya dalmada sorun ve uykudan uyanma
 • Bazı solun rahatsızlıkları
 • Sersemlik ve titreme

Yukarıda saydığımız yan etkiler ciddi yan etkilerdir kesinlik hemen burun spreyini kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız. Genelde yan etkiler çok nadir görülse de doz aşımı ve üzün süre kullanmak yan etkilerin sıklıkla görülmesine neden olur. Hijyenik olması açısından kesinlikle başkası kullanmamalıdır. En fazla kullanma süresi 5 gündür eğer bu süre sonunda kullanmaya devam ederseniz burnunuz tekrar tıkanacaktır. Kesinlikle 12 yaşından küçük çocukların kullanmaması gerekmektedir.

Otrivine Burun Spreyi Nasıl Kullanılır

Otrivine burun spreyi mutlaka doktorun size bildirdiği şekilde ve dozda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Otrivine kullanma şekli ise;

 • İlk olarak burun iyice temizlenir.
 • Parmağınız ile burun deliklerinden bir kapatılır ve Baş tavana bakacak şekilde dik pozisyona getirilir.
 • Burun deliğine pompayı yerleştirip tam nefes alırken burun spreyine basılır.
 • Aynı işlemi diğer burun deliğine aynı şekilde uygulayın.

Burun iç deliklerin tam olarak dağıtılması gerekmektedir. İhtiyaca göre günde 2 yada 3 defa uygulamak yeterlidir. Günlük üst sınır kesinlikle 3 defayı geçmemelidir. Yatmadan önce son püskürtmeyi uygulamak kesinlikle faydalı olacaktır.

otrivine burun spreyi

Otrivine burun spreyi

Otrivine Hakkında Merak Edilen Sorular

Otrivine burun spreyi açıldıktan sonra kaç gün kullanılır

Otrivine burun spreyi açıldıktan sonra en fazla 28 gün içinde kullanılmalıdır. Kesinlikle bu süreyi aştığında kullanmayın.

Otrivine burun spreyi hamilelikte kullanımı

Hamile iseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle otrivine burun spreyi burundaki kılcal damarlardan kana karıştığı için bebek için risk oluşturabilir. Hamilelikte burun spreyi kullanmayın ve kullanmak zorunda kalırsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirin.

Otrivine bebeklerde kullanılır mı

Kesinlikle bebeklerde burun spreyi kullanılmaz. Otrivine burun spreyi 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.

Emzirme Döneminde Otrivine Burun spreyi Kullanımı 

Eğer bebek emziriyorsanız otrivine burun spreyini mutlaka doktor gözetiminde kullanmanız gerekmektedir.

Otrivine beyne zararları

Otrivine burun spreyi direk olarak beyini bir zararı klinik testler ile kanıtlanmamıştır.

Otrivine bağımlılığı tedavisi

Otrivine bağımlılığı tedavisi nasıl yapılır en çok merak edilen sorulardan biridir. Genel spreyi taklit eden ilaçlarla ile tedavi edilmektedir tedavi başarılı olmaz ise burun eti ameliyatı ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Otrivine son kullanma tarihi

Kesinlikle ilaç açıldıktan sonra 28 gün içerisinde bitirilmelidir. Son kullanma tarihi konusunda çok dikkatli olunmalı ve 28 gün sonrasında ilaç kullanılmamalıdır.

Otrivine burun spreyi prospektüs

 

Otrivine Doz Ayarli 10 Ml Burun Sprey Prospektüsü

Etkin Madde Ksilometazolin Hcl
Atc Kodu R01AA07
Üretici Firma Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Geri Ödeme Kodu A05830
Fiyat, Ne Kadar 6.53 TL
Orjinallik Durumu Original İlaç
Reçete Normal Reçeteli
Dozajı IU
Birim Cinsi
Ambalaj Durumu 10
Menşei İthal

Otrivine Burun Spreyi Kullananlar

Otrivine burun spreyi kullananların yaptıkları yorumları sizler için derledim. Sözlük, forum ve sosyal medyada yapılan yorumlarda dikkat ettiğim konulardan biri genelde burun spreyi kullananların genelde bağımlı oldukları ve asla burun spreylerini yanından ayırmadıkları görülüyor. Yapılan doz aşımı ise bilinçsiz ilaç kullanımın ne kadar artığı göstermektedir. İşte otrivine kullananların yorumları;

 • Ben Otrivine spreyi 17 sene kullandım ve şu an tedavi görüyorum bırakabilmek için lütfen kullanım süresi dışında kullanmayalım
 • Nöbetçi eczane aratır bazen… Gecenin koyuluğunda. Nefes almaya çalıştığımız bu şehirde. Sonunda bulunur, nefesler alınır… Şehir devam eder, gece devam eder…
 • Burnunuza silahla ateş etmişsiniz gibi hızlı bir şekilde tesir gösteren, burun kemiğinize hasar veren on yıldır kurtulamadığım sinüzit illeti nedeniyle en uzun süre beraberlik yaşadığım ilaç.
 • Arada bir (aslında daha fazla) burnum tıkandığı için bir arkadaşım önerisiyle otrivine aldım. Kutusunda azami 5 gün kullanılması gerektiği yazmasına rağmen, ben bitinceye kadar kullandım. Otrivine tecrübelerim şöyle: İlk sıktığımda etkisini birkaç dakika içinde gördüm ama 1 hafta sonra etkisi baya bir azalmaya başladı. Ayrıca tamamen bıraktıktan sonra tıkanıklık durumu biraz daha arttı diyebilirim.
 • Kimi zaman yastığın altında bulundurduğum mucizevi sıvı. uyku ilacı gibi.
 • Burnu açmak ne demek, beyin kıvrımlarını bile açar. inatla kullanmazdım grip olduğumda, nasılsa yine tıkanacak ne uğraşacağım derdim. dememeliymişim. hastalık zamanlarının, tatlı rüyalar ilacı. nimettir bir nevi nimet.
 • 5 yıldır müptelası olduğum, har daim pantolonumun yan cebinde bulundurduğum, uyuşturucudan beter illet.
 • Ben bağımlıydım onsuz uyuyamıyordum. bir gün bitti pazara denk geldi eczaneye gidemedim o gün hiç uyuyamadım. ertesi günde unuttum almayı 3.gün 1 tane şiş açık burun deliğiyle öyle uyudum sonrada alıştım. kullanmamanızı öneririm.
 • Adeta taptığım, üreticilerine büyük dualar ettiğim bir spreydir. piyasadaki her türlü burun açıcı spreyi denemiş biri olarak söyleyebilirim ki, bu meretin üstüne yoktur. uzun süreli kullanımı zararlı olduğu bildirilse bile bütün bir kış her gece yatmadan kullandım ve bir zararını görmedim.

Sizlerde biraz araştırma yapınca sprey hakkında gerçekten çok ilginç ve gerçek konular bulabilirsiniz. Kesinlikle yorumlara dikkatli okuyun ve asla uzun süre kullanmayın. Aynı etkiotrivine mentholiçinde geçerlidir.

Otrivine Burun Spreyi Fiyatı

OTRIVINE  %0.1 10 ml sprey Fiyatı
Etken Madde Ksilometazolin Hcl 6.68 TL
                 Reçete Durumu                          Reçeteli Satılır          6.68 TL
OTRIVINE MENTOL %0.1 10 ml sprey Fiyatı
Otrivine Menthol Fiyatı Reçete ile satılır 6.68TL

Sizlere bu yazımızda otrivine burun spreyi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer doktorunuz size ilaç yazdısı ise kesinlikle Otrivine burun spreyi prospektüs okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. En doğru ve güncel bilgiye Otrivine burun spreyi prospektüs’dan ulaşabilirsiniz. Sitemizde yazılan bu yazı asla doktor tavsiyesi değildir. Doktora muayene olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Başkasında işe yaran bu sprey sizde işe yaramayabilir.

Otrivine Burun Spreyi 2019

Otrivine Burun Spreyi 2019

Related news Otrivine Burun SpreyiOtrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi


Otrivine Burun Spreyi