Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 2019

Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 2019


Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 66 10.01.2019, 18:35

Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu sene ilk kez uygulanacak “özel okula kayıt yaptıran öğrenci, devlet okulları yerleştirme sistemine katılmak için tercih yapamayacak” kuralı TEOG sonrası velilerin heyecanını artırıyor.

Koray Varol Akademi’nin Kurucusu ve Eğitmen Koray Varol, kafa karışıklığı yaşayan velilere okulların kriterleri ile kendi beklentilerini kıyaslamalarını tavsiye ediyor.

Okul seçimi

MEB’in, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinde özel okullar için yeni kurallar getirmesi, tercih yapacak veli ve öğrencileri heyecanlandırdı. Öyle ki yeni sisteme göre özel okullarda kayıtlar 24 Haziran – 5 Temmuz arasında yapılacak. Özel okula kayıt yaptıran öğrenci, devlet okulları yerleştirme sistemine katılmak için tercih yapamayacak.

Geçen yıl hem özel okullar hem de devlet okulları aynı anda öğrenci alımı yaptığı için yığılma ve geç yerleşmelerin yaşandığını anlatan, 15 yıldır binlerce öğrenciyi sınavlara hazırlamış Koray Varol Akademi’nin Kurucusu ve Eğitmen Koray Varol; bu sene özel okullara daha erken tercih yapılacağına dikkat çekiyor. Varol, “Kolejler için erken tercih yapmak sürecin biraz daha rahatlamasını sağlayacaktır. Ancak devlet okulları ile özel okullar arasında seçim yapamayan ailelerin kararsızlık yaşayacağı aşikâr” dedi.

Tercih sistemindeki diğer değişikliklere de değinen Varol, “Yeni kılavuza göre, ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak. Tek tip ve bir defa tercih alınarak yerleştirme yapılacak. Yedek yerleştirme yapılmayacak. Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek.

Okul seçimi

Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek. Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos´ta açıklanacak” dedi.

Okul seçiminde dikkat edilecek en önemli noktanın okulun yapısının iyi anlaşılması olduğunu dile getiren Koray Varol, “Her okulun kendi yapısı ve sahip olduğu kültürel değerler farklıdır. Aileler çocuklarıyla okullara giderek okul kültürünü anlamaya çalışmalı. Ayrıca okulun yerini, binasının içyapısını, son üç yıl içinde o okuldan mezun olmuş öğrencilerin hangi üniversiteleri kazandığını, nasıl bir eğitim aldıklarını incelemelidir” dedi.

Okulların yaptığı sunumlara katılıp kendilerini nasıl anlattıklarını izlemenin de önemli olduğunu anlatan Varol, “Sunumlarda okulla ilgili sorular sormak, ‘Neden bu okulu tercih edelim?’ diye sorgulamak faydalı süreçlerdir. Okulun yabancı dil, kültür ve üniversite başarısı kriterlerinin ailenin istekleriyle uyuşması gerekir” dedi.

Özel okulların kendi alım şekillerini kendileri belirleyerek internet siteleri üzerinden duyuru yapacağını belirten Varol, tercih döneminde ailelerin öğrencilerin istek ve taleplerine kulak vermesinin önemini de sözlerine ekledi.

Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 2019

Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 2019

Related news

 • KOLAY HASIR ÖRGÜLÜ BOYUNLUK YAPIMI
 • Mayıs Kraliçesi 9.Bölüm Fragmanı izle
 • Çıtı Pıtı İğne Oyası Nohut Modeli Yapımı Videolu

 • Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 40

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli


  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 99

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 23

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 15

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 15

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 19

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 45

  Okul Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli 64