Oka Nehri: kaynak ve ağız

Volga'nın en büyük kolu ve en önemlilerinden biriRusya'nın Avrupa bölgesindeki doğal su yolları Oka'dır. Bu nehrin kaynağı Orel bölgesinde ve ağızda - ihtişamlı Nizhny Novgorod'da bulunur. Bu nehir hakkında daha ilginç bilgi bilmek ister misiniz? Sonra yazımızı oku!

Oka Nehri: kaynak ve ağız

Oka, Rusya'nın yedi bölgesinin topraklarından geçmektedir. Bu, ülkenin en önemli ulaşım arteridir ve üzerinde büyük ve tanınmış bazı şehirler bulunur: Orel, Kaluga, Ryazan, Kolomna, Nizhny Novgorod ve diğerleri. Oka nerede başlar?

Irmak kaynağı Orta Rusça'dadeniz seviyesinden 275 metre yükseklikte. Bu noktanın kesin coğrafi koordinatları aşağıdaki gibidir: 52 ° 21 '45 "N ve 36 ° 13' 20" E. Bugün Oka Nehri'nin kaynağı, yerel önemi olan bir doğanın anıtıdır. Genellikle turistler, yerel halk ve gezginler tarafından ziyaret edilir.

Oka kaynak ve ağız

Oka'nın kaynağı idari yerdedir.saygı? Nehir başlangıcı Oleksandrivka (Glazunovsky Bölgesi) küçük köyü yakınlarında, Oryol bölgesinde yer almaktadır. Ancak Nizhny Novgorod'daki uzun yolculuğu ünlü Volga'ya girdiği yerde sona erer.

Oka ne kadar sürecek? Bu nehrin kaynağı ve ağzı neredeyse bir buçuk bin kilometreye kadar bölünmüştür. Oka toplama alanının toplam alanı da oldukça büyük: 245 bin metrekare. km. Oka Nehri'nin kaynağı ve ağzının nerede olduğunu daha iyi anlamak için, haritaya bakmanız yeterlidir. Su kayağının başlangıcı ve bitişi noktaları üzerinde mavi daireler ile işaretlenmiştir.

Oka kaynağı

Nehrin doğası

Oka, kaynağı bir zincir.Küçük göletler, üst kısımdaki akıntıları birkaç kez değiştirirken ölçülen bir şekilde, çok düzgün akar. İlk başta, o zaman kuzeye, oradan doğuya gidiyor. Bir süre sonra nehir yine kuzey yönünde dönüyor. Oka nehri güzergâhının yaklaşık yarısı, Moskova Nehri'nin sularını şehrin kirliliğinin sağlam bir havasıyla birlikte ele geçiriyor.

Ryazan bölgesinde nehir fark edilir bir şekilde başlarBu alanın alçak ve nazik tepelerini süpürerek, ilmekledi. Oka'nın en etkileyici döngüsü Kasimov'un yakınındadır. Sonrasında, nehrin, en sonunda, düzleşir ve ağzına kadar kuzeye doğru akar. Uzun ve zorlu Oka yolu Nizhny Novgorod'da sona eriyor. Yöre halkı, nehrin kesişme noktasını Strelka Volga ile aradı.

Oka kıyıları toplamda 31'inci köprüyle bağlanır. En güzel ve etkileyici olanları Orel, Kashira ve Murom'da.

Oka kökenli

Oka Volga'ya mı yoksa tersine mi?

Birçok coğrafyacı ve doğa bilimcisini rahatsız etmeyen ilginç bir soru: kim kime geçer? Nehirlerden hangisi daha önemli - Oka veya Volga? Bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Oka'nın girdiği resmi olarak kabul edilir.Volga, ve diğer yoldan değil. Ama büyük bir "ama" var! Hidrolojik bilimin kanunları uyarınca, ana nehir, kesişme anına kadar büyük bir uzunluğa sahip olan su yolu olarak kabul edilir. Ve özel durumumuzda, sözde Nizhny Novgorod Okuna Oka Volga'dan 185 kilometre daha uzun.

Oka Nehri'nin kaynağı

Böylece, adaletle, bütün modern coğrafya ders kitaplarında yazdığı gibi, sularını Hazar Denizi'ne değil, Volga'ya iletmesi gereken Oka'dır. Neden farklı kabul edilir?

Her şey tarihsel sembolizmle ilgili. Ne de olsa, Volga uzun bir süredir Rus halkının kutsal bir simgesi olarak görülmüştür, onun gücü ve ilham kaynağıdır. Bu nedenle, bilim adamları bir zamanlar sadece Oka'nın sıradan bir kolu olan bu ırmağa yetişemediler. Bütün açıklama bu!

Balık tutma ve Oka nehrinde dinlen

Nehrin kıyısında oldukça az var.rezervler, turistik üsler ve kamp alanları, ki burada kişisel rahatlık rezervini rahatlatabilir ve yenileyebilirsiniz. Oka vadisi inanılmaz derecede pitoresk: Burada genellikle hoş kokulu çam ormanları ve huş ağacı bahçeleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca, bu nehirdeki gerçek bir Rus insanın ruhuna çok yakın ve yakın bir şey var.

Oka'nın kaynağı

Luzhki ve Zibrovo köyleri arasında bir nehir üzerinderelict doğanın eşsiz bir köşesi korunmuş. Burada botanikçiler, en az 50 tipik güney bitki türünü saydılar. Bunlar arasında - fescue, tüy çimen, tonkonog, lale Shrenka. Çam ormanı arasında gerçek bir bozkır vahası! Burası "yeşil" ve ekolojik turizm hayranları arasında çok popüler.

Oka'yı ve balıkçıları severler. Tahminlerine göre, bu nehirde balık tutmak için en iyi yerler Skniga köyü yakınlarındadır. Burada birkaç kum havuzu ve yarık var. Nehrin bu bölümünde, roach, çipura, levrek ve pike levrek mükemmel. Ancak bir olta yakalamak için bir kraliyet balığı - turna, Serpukhov civarındaki en kolay şey.

Oka Nehri'nin kaynağı bugün nasıl görünüyor?

Alexandrovka köyünün eteklerinde basit bir bahar tüm Orel bölgesinin gerçek bir turistik incisidir. Tabii ki! Sonuçta, bu, Volga'nın en büyük kolu olan Oka'nın kaynağıdır.

Oka Nehri'nin kaynağı nerede?

Bugün güzel, bakımlı ve çok rahat. Nehrin başlangıcına yakın bir bilgi işareti ve küçük bir şapel ile bir hatıra steli vardır. Tüm bölge küçük mimari formlar ve antika ahşap heykellerle dekore edilmiştir.

Düzenlemek için Oka'nın kaynağı 80'lerde başladı. Doğal anıtı resmi statüye sadece 1996 yılında verilmiştir. Biraz sonra kaynak Başpiskopos Paisius tarafından kutlandı.

Günümüzde, bu ikonik nesne binlerce tarafından ziyaret edilir.yılda turistler. Buraya kutsal suyu tatmaya ya da sadece güzel, pitoresk bir yerde rahatlamaya geliyorlar. Geleneksel olarak, yeni evliler buraya gelir.

Oka, turizmin nesnesi ve iktidarın yeridir.

Oka'nın kaynağı en popülerlerden biri.Orel bölgesinde turistik yerler. Ama sadece turistler buraya gelmiyor. Biyoenerjetik, bunun, gücün oldukça güçlü ve yararlı bir yeri olduğunu iddia eder. Bu nedenle, burada genellikle şairler, sanatçılar, ortamlar ve çeşitli yaratıcı doğalarla tanışabilirsiniz. Kendilerini pozitif enerjiyle besliyorlar.

Nehrin kaynağına nasıl gidilir? En yakın büyük şehir olan Kartal'dan Livenskaya otoyoluna gitmelisiniz. Eski serpantin direğinin yanında, DPS sağa (Maloarkhangelsk tabelasının altında) dönmeli ve Glazunovka'ya ulaşmalıdır. Köyün ana kavşağında (benzin istasyonunun yakınında) yeniden haddelenmesi gerekmektedir. Birkaç yüz metreden sonra, demiryolu geçişinde, nehrin kaynağı üzerinde ilgili bir indeksi göreceksiniz. Başka bir yirmi kilometre sürdükten sonra, kendinizi Aleksandrovka'da bulacaksınız.

Oka'nın kaynağına yakın bir yerde park edebilirsiniz.Arabanızı yürüyüş ve dinlenme için bırakın. Bu harika yerden ayrılmak için acele etmeyin - güçlü enerjisini hissedin ve bırakın.

Sonuç olarak

Artık Oka Nehrinin kaynağının nerede olduğunu biliyorsunuz. Rusya'nın Avrupa bölgesindeki en büyük nehirlerden biri, yaklaşık 1500 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bir yer. Küçük bir fontanelden Orlovşchina'dan geliyor, ülkenin altı bölgesini geçiyor ve Nijniy Novgorod bölgesinde Volga'ya akıyor.Related news

 • Antep Mutfağı
 • Bir dizüstü bilgisayarda kameranın kontrolü daha kolay mıdır
 • İlkbahar Yaz Modası: Kloş Etek Modelleri ve Kombinleri 2019-2019
 • Vanaların ayarlanması
 • Beze, beze tarifi, beze tarifleri yapımı, beze kurabiyeleri

 • Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız


  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız

  Oka Nehri: kaynak ve ağız