Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testlerÇocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler
Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

Modern toplumun yaşam koşullarında, çocukların gelişiminin psikolojik ve pedagojik tanısına büyük önem verilmektedir.

Konsept ve rol

Bireysel bir yaklaşım bulmak içinçocuk en etkili eğitmek ve psikolojik destek gerekli alt teşhis sağlamak için zamanında, evde ve eğitim kurumlarında hem eğitmek, onun güçlü ve zayıf yönlerini bilmek. Bu kapsamlı psikolojik özelliklerinin çalışması, kişilik değerlendirmesi, daha ileri gelişim tahminlerini içermektedir.

Araştırma türleri

Çok çeşitli teşhisler var. Kullanım kolaylığı için, çeşitli kriterlere göre sınıflandırılır.

Çocuğun tanısı

En fonksiyonel sınıflandırma, çalışmanın konusuna bağlı olarak tür seçimidir:

 • Kişiliğin teşhisi - mizanın tanımı, benlik saygısının türü.
 • Duygusal alanın teşhisi. Ahlaki normlara kendini, deneyimlerini, tavrını kontrol etme yeteneğini inceliyoruz.
 • Bilişsel kürün teşhisi teşhisÇocukların zihinsel olarak gelişimi, zihinsel yeteneklerin incelenmesi, yanal tercihlerin incelenmesi (lider elin tanımı, önde gelen göz, vb.).
 • Davranış teşhisi.

Fakat bu bölünme bile çok koşulludur, çünkü kapsamlı bir araştırma ve tüm ya da birkaç alanın gelişim özelliklerinin değerlendirilmesi söz konusu olduğunda sıklıkla çocuğun karmaşık bir tanısı vardır.

Uygulama için, sınıflandırmaSinirsel aktivite türleri (dikkat, düşünme, hafıza, konuşma, öğrenme becerileri). Yaşına (okul öncesi çocukların tanısı, ilkokul çağındaki çocukların tanısı) göre yapılır.

metodoloji

Çocukları teşhis yöntemleri çok çeşitlidir veBunların her biri araştırma türüne bağlıdır. Şu anda, grup yöntemleri zaten bireysel testlere yol açarak önemini kaybediyor. Ancak çocuğun teşhisinin başarılı olabilmesi için gelecekte kullanılacak doğru aracı seçmeniz önemlidir. Uygulamada, psikologlar genellikle aşağıdaki araçları kullanırlar:

 • Gözlem, normal koşullar altında çocuğun zihinsel özelliklerinin incelenmesidir. Bu davranış gözlem, oyun, başkalarıyla etkileşim.
 • Konuşma - iletişim ve doğrudan iletişim kurmanın bir sonucu olarak çocuk hakkında bir fikir verir.
 • Çocuk aktivitelerinin sonuçlarını inceleme yöntemi - çizimlerin analizi, el yapımı makaleler.
 • Deneme yöntemi - özel olarak yaratılmış, modellenmiş koşullarda konunun eylemlerini incelemeyi içerir.
 • Çocuklara yönelik testler - en yaygın yöntem, bugün psikologlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Test yöntemi

Test metodu karmaşık olarak adlandırılabilir,karmaşık bir teşhis yöntemi, test sırasında test deneğinin davranışını incelemek ve izlemek için geniş bir araç yelpazesi olduğu için, aktivitesinin sonuçlarını ve deney koşullarını analiz etmek için kullanılır. Bu nedenle, çocuklar için testler farklı formlarda gelir - anket testleri, görev testleri, test eylemleri.

Soru testleri genelliklekişilik tanısı, anket türü mizaç türünü belirlerken iyi çalışır. Testler-görevler genellikle duygusal ve entelektüel alanı incelemeyi amaçlar ve özellikle bir çocuğun okula hazır bulunmasının teşhisi için gerekli olduğunda önemlidir. Davranış çalışmasında test eylemleri kullanılır.

Kişilik tanısı

Anayasal nedenlerle çocuğun teşhisikişilik özellikleri: mizaç, denge, sinir süreçlerinin hareketliliği vb. önemlidir, çünkü çocuğun davranışındaki birçok soruyu yanıtlar. mizaç dört ana türü çocukluk çağında en tezahür Özellikleri ve kullanıldığında doğru kolayca pedagojik düzeltme çocuk programlarını teşhis.

çocuklar için testler

Tabii ki, mizaç türünü belirlerkenÇocuk, anket formu da ebeveynlerine sunulmaktadır. Daha büyük çocuklar için, kendi kendine test soruları da kabul edilebilir. Test sonucunda elde edilen cevapların analizi, çocuk choleric, sanguine, phlegmatic veya melankoli adını vermemizi sağlar.

"Küplerin Transferi" Testi

Küçük skapula ile ilgili araştırma sürecindeBoyutlar küplerin farklı miktarını istifler ve çocuğa küpleri yaklaşık üç metrelik bir mesafeye taşıma ve onlarla geri dönme görevini verir. Sonra bu yükü masanın üzerine koyun, böylece bir küp düşmeyecek. Bıçak bir yandan tutulmalıdır.

Çocuk gelişiminin psikolojik pedagojik teşhisi

Test deneyi ölçer(Bu memnuniyetsizliği dile, ister başarısız olursa davranış tür bir çocuğu gösteren nedir), yetenek (çocuk görevlerini yerine getirme başarılı olduğunu ne kadar zaman) çalışmak, sinir süreçlerin hareketliliği (çocuk anlar ve dalıp çalışma uyum olsun, işi kabul ne kadar hızlı).

Öz değerlendirme türünü belirleme programı: "Lesenka"

Bir çocuğun kendini nasıl değerlendirdiğini öğrenin, izin verirÇocuğa yedi adımlık bir merdiven resmi olan ve orta adımın diğerlerinden daha büyük olduğu bir şekil verildiği çok yaygın bir test. Çocuğun ilk üç adımda iyi çocuklar olduğu ve en iyi çocukların yedinci aşamada en üstte olduğu açıklanmaktadır. Kötü çocuklar en altta üçte, en kötüsünde bulunurlar. Orta adımda çocuklar, ya kötüye ya da iyiliğe atfedilemeyen çocuklardır. Test eden kişi bu basamaktaki yerini işaretlemeli ve neden tam olarak orada yer aldığını açıklamalıdır. Çocuk bir adım seçtiğinde, gerçekten böyle olup olmadığını veya böyle olmak istediğini söylemesi istenir mi? Eğer kendini böyle düşünürse, üzerinde durmak istediği adımı işaretlesin. Annesinin yerleştireceği yeri seçmesine izin ver.

Test, çocuğun kişisel niteliklerini nasıl değerlendirdiğini ve başkalarına (anne) ne göründüğü hakkındaki görüşünü öğrenmenizi sağlar.

Testin sonunda, psikolog aşağıdaki sonuçları çıkarır:

 • Öz değerlendirme yeterince abartılmamıştır - çocuk, nedenleri açıklamaksızın, düşünmeden, tartışmasız bir gerçek olarak en üstte kendini konumlandırır.
 • Benlik saygısı fazla tahmin edilir - en üst noktayı yansıtır ve seçer, bazı eksiklikleri tartışır, ancak bunun ona bağlı olmadığını açıklar.
 • Öz değerlendirme yeterli - kendini düşünerek tercihini açıklayan ikinci veya üçüncü aşamada belirtiyor.
 • Benlik saygısı azdır - kendini argümansız olarak alt basamaklardan birine koyar.

Duygusal alanın teşhisi

Çocuğun tanısı, duygusal-istemli alanı incelemeden imkansızdır. Okul öncesi çocuklarda entelektüel alanın önünde baskındır. Dünya, duyuların yardımıyla zihinden daha çok öğrenilir.

6 yaşında çocukların teşhisi

Ebeveynler için çok önemli ve bilgilendirici6 yaşındaki çocukların (öğretmenler) tanısı. Bu yaşta, altı yaşındaki çocuklar için kaygı, korku, kısıtlama gibi duygular söz konusu olduğundan, sınavın yapıldığı durum, test eden kişinin kişiliği büyük önem taşımaktadır.

"Kaktüs" testi

Çocuğa bir yaprak üzerinde kaktüs çizmesini isteyin.Kağıt. Yardım etmeyin veya önermeyin. Herhangi bir soru için kaçınılmaz olarak cevaplamak istenir: "Biraz düşünün, başaracaksın." Vizyonunuzu vermeyin ve fikirlerinizi ifade etmeyin.

Resim çocuğun duygusal özelliklerini anlatacaktır. Sonucu ayrıntılı olarak inceleyin:

 • Çizilen çiçeğin büyüklüğü ve konumuUzay, çocuğun kendisini etrafındaki dünyada nasıl tanımladığını gösterir. Yaprağın ortasındaki büyük boy bir çiçek öz-merkezlilik ve liderlik niteliklerini gösterir. Aşağıda çizilen küçük bir kaktüs, sanatçının güvensiz, bağımlı kişiliğinden bahseder.
 • Sarsıntılı çizgiler, kalem üzerinde kuvvetli baskı, dürtüsel bir çocuk verir.
 • Dikenli bir kaktüs saldırganlığı kişileştirir. Daha fazla iğne, çiçeklerden dışarı çıktıkça, çocuğun saldırganlık derecesi o kadar yüksek olur.
 • Bir saksıya dikilmiş bir kaktüs, aile korumasını arayan “ev” çocuklarını çekecektir.
 • Çölde büyüyen kaktüs yalnızlık duygusunu gösterir.

Akıl teşhisi

Test görevleri çoğunlukla kullanılırentelektüel alanın çalışmasında. Bu açıdan, anket konuları dikkat, hafıza, analitik düşünme, ince motor becerileri, öğrenme aktivitesi becerileridir.

"Bir satırda dahil etme" testini yapın

Altı çocuğun varlığında sökünve boyut olarak farklı büyüklükteki altı ikizleri koyun. Daha sonra bunlardan birini çıkarın ve kalanlar arasındaki mesafeyi hizalayın. Çocuğu yerdeki yerini bulmak için davet edin. Görev başarıyla tamamlanırsa, testi zorlaştırın: satırın iki matryoshkas'ını kaldırın.

Test bilişsel yönelimli kürenin seviyesini, büyüklük yönünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

"Resimlerin sınıflandırılması" testi

Elinizde iki resim grubu var. Sekiz tabak bulaşık, sekiz kıyafet. Çocuğa bir kaşığı resimli kart göster ve masanın üzerine koy. Şimdi - bir ceket resmi olan bir kart, masaya bir miktar kaşığın üzerine koy. Kaşık ve ceket, biri seriden diğerine devam edebilecek şekilde düzenlenmiştir.

çocuklar için teşhis programları

Bundan sonra, farklı bir sırada, çocuğu gösterBir sonraki kartı doğru sıraya koyma isteği ile bulaşık ya da kıyafet nesnesi tasvir eden resimler. Giysiler yanlış grupta ise düzeltmeyin. Testin sonunda, neden kartları düzenlediğini açıklamak için konuyu sorun.

Bu testin amacı, görsel-mecazi düşünceyi keşfetmek için, bir genellemeyi temel olarak yürütme becerisini tanımlamaktır.

"Sezon Araması" nı test et

Çocuğa mevsimi betimleyen dört resim sunulmakta ve ilkbaharın nerede, kışın nerede olduğu, nerede gösterileceği ve tahmin edeceği belirtileri anlatılmaktadır.

Test, mevsimler hakkında fikirlerin oluşumunu ortaya koymaktadır.

"Farkı Bul" test edin

Testten önce, ilk bakışta olduğu gibi iki arsa resimleri yerleştirilir, ancak daha yakından incelendiğinde bir takım farklılıklar vardır.

okul öncesi çocuklarının tanıları

Çocuk farklılıkları arıyor ve arıyor. Test, dikkati ve karşılaştırma yeteneğini inceler.

"İlk başta ne oldu, sonra ne?"

Psikolog dört arsa resimleri gösterir. Bir çocuk üzerinde ikinci bir çukur kazmak - üçüncü - lahanası filizleri, deliğe tohumları dökülen, dördüncü - çiçekler hayran. Çocuk, sırayla resimler yerleştirmek için teklif edilir. Test, olayların sırasını belirleme yeteneğini ortaya koymaktadır.

Okul için hazırlık

Zihinsel yeteneklerin öğrenilmesi, bir çocuğun okula hazır bulunmasının teşhis edilmesi gerektiğinde özellikle önemlidir.

Çocuğun okula hazır oluşunun teşhisi

Okulda öğrenme isteği, belirli becerilerin varlığını ve düşünce, bellek ve dikkatin gerekli gelişim düzeyini varsayar.

"Bir sayıdan dışlama mı, yoksa gereksiz mi?"

Dört konudan oluşan bir dizi sunmakdenek), çocuğun fazladan bulması ve nedenini açıklaması istenir. Bir kamyonun yolcu araba, uçak ve arabasının gruptan test uçağı dışlar zaman, tek kelime tüm öğeleri aşırı ve her türlü taşıma için kalan ne dahil çağrılabilir nasıl sorabilir, gerekçeli cevaplar isteyin.

Test, nesneleri ana özelliklerine göre gruplama, etraflarındaki dünya hakkında fikirlerin oluşma düzeyini ortaya koymaktadır.

"Tam olarak aynıyı bul" testini yapın

Resim hemen hemen aynı yedi gösterirşemsiye ve ikisi tamamen aynıdır. Gerisi arasındaki fark önemsiz - şemsiyenin kumaşında farklı lekeler. Çocuk birbirinden bağımsız ve hızlı bir şekilde aynı iki şemsiyeyi bulmalıdır. Test, dikkatin gelişme düzeyini test eder.

"Tüm öğeleri hatırla" testini yap

Çocuğa çalışma için 9 resim sunulmaktadır. Onları 15-20 saniye hatırlamalıdır. Daha sonra, dönerek, en az yedi veya sekiz nesne belirtmelidir. Test, hafıza geliştirme seviyesini gösterir.

Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testlerÇocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

Related news

 • Dünyadaki yabani kedi türleri
 • Konu hakkında yorumunuzu yazın
 • Düşük Göz Kapağına Nasıl Eyeliner Çekilir
 • Horlama Nasıl Giderilir: Horlamaya Doğal Çözüm
 • Doğal cilt sıkılaştırıcı maske

 • Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler


  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler

  Çocuğun tanısı: tipleri ve yöntemleri. Çocuklar için testler