Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtlarıNuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları


Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 17 29.01.2019, 22:09

"Nuremberg yumurtaları": Alman saatçilerinin başyapıtları

Antik çağda zaman titreyerek tedavi edildi. İlerlemesini gözlemleme fırsatına sahip olmak, nüfusun özel kesimlerinin ayrıcalıklarıydı. İlk saatler yanlış, masif ve güvenilmezdi. Saat yapımcılığının evrimi, mekanizmayı ve biçimini değiştirdi, onları daha mükemmel ve arzu edilir hale getirdi. Ve 16. yüzyılın başında, Alman ustası, etrafta taşınabilen ilk saatini icat etti. Karakteristik şekil ve diğer bazı özellikler için dünyanın dört bir yanındaki bu cihaz türü "Nuremberg yumurtaları" olarak adlandırılmaya başladı. Bu harika buluşu makalemize adayacağız.

İlk taşınabilir saat

Alman Nürnberg şehrinde Rönesans'tayuvarlak bir şekil vardı harika bir cep saati, icat edildi. Adamlar, onları bir zincire kayışla bağladılar. Alışılmadık ürünler için "Nuremberg yumurtaları" lakaplıydılar. Almanya'da ve diğer birçok ülkede, büyük popülerlik yaşadılar. Böylece, artık "Nuremberg yumurta" kelimesinin yorumunu biliyoruz.

Nürnberg yumurtalarıCebin ana ayırt edici özelliğiNürnberg bu zamana benzer tüm ürünlerden seyreder - taşınabilirlikleri. Bununla birlikte, böyle bir kullanışlı cihaz, imalatın karmaşıklığı nedeniyle, yüksek statüdeki kişilerin bir niteliği olduğu için uygun hale gelmiştir. Kolordu zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Üzerinde çeşitli süs eşyaları, taşlar, resimler vardı. Ustalar böyle şeyler yaparken hayal güçlerini verdi.

Saatin yaratıcısı

Diğer harikaların açıklamasında olduğu gibiYaratılış, şahesere kime teşekkür edeceğini bilmesi için yazarın isminden bahsetmeye değer. "Nürnberg yumurta" - 16. yüzyılın başlarında Alman Nürnberg kentinden bir usta tarafından oluşturulan bir saat. Bu yetenekli kişinin adı Peter Henlein.

Olağandışı saatler yaratma zamanı ile belirlenmez.yazarın adı gibi bir doğruluk. İlk "Nuremberg yumurtaları" ne zaman ortaya çıkabilir? Muhtemelen, 1480 ila 1511 yıl arasında. Cihaz olağandışıydı ve davanın son hali o kadar güzeldi ki herkes yeni saat hakkında konuşmaya başladı. Sonuç olarak, en zengin Avrupalılar böyle bir aksesuara sahip olmak istediler.

Nürnberg Yumurta İzle

Ismin kökeni

Yaygın inanış,"Nuremberg yumurtaları" adı sadece bir cep saati biçiminden kaynaklanmaktadır. Ve aslında: gövdesi yuvarlak, hatta oval, ayrıca kadran içeride. Zamanı görmek için "yumurta" nın yarısını açmanız gerekir. Ancak, benzersiz bir ürünün sıra dışı tasarımına temel oluşturan form değildi.

Almancada, saatin adı Nurnberger gibi geliyorEi "Nürnberg Yumurtası" dır. Ayrıca "saat" için Latince kelime ile uyumludur. Bu nedenle kelimelerin oynanması gerçekleşti ve "Nuremberg yumurtaları" adı kullanımda sabitlendi. Tanınmış oldu ve tarihini günümüze korumak için Peter Henlein'in yaratılmasına yardım etti.

Nürnberg yumurtası nedir

Cihaz Özellikleri

Yeni cihaz onun için sıra dışızaman ve modern teknolojinin gelişiminin yüksekliğinden. Kadran üzerinde sadece bir ok vardı. Buna göre ve sadece yaklaşık olarak gösterdiği zaman. Ancak, bu teknoloji geliştirme aşaması için, bu büyük bir başarı olarak kabul edildi.

Peter Henleyin'in saat davası demirden yapıldı. Yani, mekanik hasara karşı yeterince dirençliydi ve sıklıkla onlarla birlikte taşınan şeylerin rolü için çok uygunlardı.

Nuremberg kelimesinin yorumuNürnberg'in bulunduğu cihazsaatlerde, o günlerde çok zor kabul edildi. İçeride, düzinelerce farklı dişliler işe yaradı, ama hepsi çok küçüktü ki saat, cebinize kolayca sığabiliyordu. Böylesine ilginç bir fikrin bu kadar kompakt ve işlevsel bir şekilde gerçekleştirilebileceğinin farkına varmak şaşırtıcı.

Henlyain ayrıca bir saatte bir yay uygulayarak mekaniğin gelişimine büyük katkıda bulundu.

Bir sanat şaheseri

Olağandışı bir konseptle tanışmak için zamanımız vardı."Nuremberg yumurtası". Bu saat, belki bazı tahmin bile etmedi. Ayrıca, bu ürün inanılmaz derecede güzel bir sanat eseridir (özellikle uygulamalı ve takılar).

Görünüşünden sonra, Nuremberg çelik saatiçok hızlı bir şekilde popülerlik kazanmak için. Toplumun bu kesimlerini alabilen talepleri çok yüksekti. Bilmek için basit bir demir davayı uygun değildi. Kuyumcular, kıymetli taşlarla, tuhaf motiflerle saatler oluşturmaya başladı. Bu her işi benzersiz kıldı. Altın zincirde askıya alınan Nuremberg cep saatleri, erkekler için zarif aksesuarlardı.

Özel koleksiyonlarda, bu tür ürünlerin muhteşem örnekleri ile tanışabilirsiniz. Saat işinin tarihinde bu aşama özel olarak kabul edilir.

cep saati Nuremberg yumurta

Sonuç

Çağlardan birine büyüleyici bir yolculuk sırasındacep saati "Nuremberg yumurta" tarif ettik. Yaratıcıları özel bir şey yarattı: karmaşık bir mekanizmaya sahip taşınabilir bir saat. Harika bir aksesuardı.

Sonuç olarak, cihazların,Bu güne kadar iyi durumda olan insanlar, sanatın gerçek şaheserleri. Zengin kakma ve en pahalı malzemelerin cömert kullanımı, insanların zamana ve cihazlara ne kadar değer verdiklerini ve bunun üzerinde bir güç örneği verdiklerini göstermektedir.

"Nürnberg yumurta" - olabilir bir saatSadece Rönesansın zenginliğine izin verin. Şimdi bu güzel sanat eserlerinin nadir örnekleri, müzelerindedir ve özel koleksiyonlarda önemli yerlere sahiptir.

Makalede sunulan bilgilerin, "Nuremberg yumurtaları" adı verilen ilk cep saatinde ortaya konan ihtişamı hayal etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtlarıNuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları

Related news

 • YILDIZ BATTANİYE YAPIMI
 • Ihanet son bölüm izle
 • Çocuklarda Tiklere Karşı 9 Etkili Öneri
 • Ünlü oyuncu Yasemin Özilhan vahşi doğayı kucakladı
 • Karton Tabaktan Boncuklu Duvar Süsü Yapımı
 • İlaç Dalgıç Tıbbi ürünün kullanımı için talimatlar

 • Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 26

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları


  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 77

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 1

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 65

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 73

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 48

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 91

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 25

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 98

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 40

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 23

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 13

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 84

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 73

  Nuremberg yumurtaları: Alman saatçilerinin başyapıtları 62