25.06.2019

NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 85

NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları

NefAZ-5299 otobüsü en popüler biridirRusya'da toplu taşıma türleri. Neftekamsk Otomobil Fabrikası doğumlu yeni yüzyılda aynı yaşta, onun hala genç yaşam için o on binden fazla kopyalar için ülke genelinde büyük bir otopark satıldı.

Otobüsün açıklaması

Güvenilirliği değerlendirmek ve çalıştırmak için belirteçPerformans otobüsü NefAZ-5299 bir seferde test edilmiş şasesi dayandığını ve off-road kamyon KamAZ-5297 serisi. İç lastiksiz, çelik jantlar, kare tüp, çift devreli havalı fren sistemi, kontrol ve izleme ekipmanları arasında takviye dişlerini uluslararası standartlara, hidrolik direksiyon göre tüm metal gövde - yeni bir şey değil, ama dayanıklı ve güvenlidir.

faz dışı 5299

Standart versiyonda, otobüse bir kilitlenme önleyici fren sistemi monte edilmiştir.

Sürücü bölmesi yolcu bölmesinden ayrılırgürültüden koruyan ve bir hoparlör ile donatılmış cam bölme. Ayarlama seti ve sürücü koltuğunun askıya alınması, istediğimiz kadar modern değil, ancak tekerleğin arkasına rahatça ulaşabilmeyi mümkün kılıyor.

Giriş kapıları pnömatik mekanizmalarla kabinlerden açılmaktadır.

Havalandırma, tavandaki ambarlar (şehir otobüsünde üç tane vardır) ve yan camlar sayesinde doğaldır.

Özerk bir sıvı veya gazdan ısıaynı zamanda bir ön-motor ısıtıcısı olan ısıtıcı, kabin boyunca muntazam bir şekilde dağıtılmaktadır, çünkü sistem elemanları, veriyolu çevresi boyunca konumlandırılmaktadır.

Koltuk sayısı ve kabinin toplam kapasitesi, NefAZ-5299 otobüsünün modifikasyonuna bağlıdır.

Otobüsün teknik özellikleri

Temel modelin genel boyutları - 11700 × 2500× 3100 mm. Dingil mesafesi 5840 mm. Otobüsün donanımlı ağırlığı ondan fazla ve tam ağırlık on sekiz tondur. Yük, eksenler boyunca dengesiz olarak dağıtılır: önden 6,5 ton ve arkaya 11,5 ton.

Yerden yükseklik 285 mm, minimum dönüş yarıçapı 12 metredir.

faz dışı 5299 özellikleri

Dizel motorlu şehir içi otobüsün maksimum hızı 74 km / s'dir. Suburban, 96 km / saate kadar hızlanmakta ve bunun üzerinde Rus yollarının çoğunda hızlanmakta ve gerekli değildir.

Otobüsler için motorlar

NefAZ-5299'da farklı tipte yakıtlar üzerinde çalışan çeşitli motor tipleri kurulmuştur.

Dizel motor bir Cummins motoruyla çalışıyor270 litre kapasiteli 6ISBe270B. a. ve 6.7 litre hacim. Altı silindirli motor turboşarjlıdır. Yakıt tüketimi 100 kilometrede 24 litredir, yakıt deposunun hacmi 250 litredir. Dizel motor EURO-3 ekolojik standartların normlarına uygundur. Şanzıman, mekanik veya dört hızlı otomatik olabilir.

Doğal gazla çalışan modifikasyonlar, EURO-4 ve EURO-5'in daha yüksek çevre standartlarına uygundur.

Sıvılaştırılmış gazda, 260 litre kapasiteli sekiz silindirli bir KamAZ-820.61-260 motor çalışır. a. bir turbo ile 11.76 litre hacmi.

Altı silindirli Mercedes-Benz M 906 LAG / EEV / 1 biraz daha güçlü - 280 litre. a. 6.9 bin litre daha küçük bir hacme sahip.

Motor Yuchai YC6G260N-50, 7,8 litrelik altı silindirle maksimum 247 litre güç verir. a.

Sekiz tankın gaz silindir sisteminin hacmi 984 litredir. Sıvılaştırılmış gaz için silindirler, NefAZ-5299 veri yolunun çatısında bulunmaktadır (fotoğraf aşağıda gösterilmiştir).

nefaz 5299 resimleri

Kentsel makinelerde, dört hızlı otomatik bir yükleme ve banliyöde - dört senkronizörle beş vites, manuel vites kutusu.

Otobüsün modifikasyonları

NefAZ-5299 otobüsünün popülaritesi hakkında çok sayıda modifikasyon var: sürümün başlangıcından beri kırk iki.

Temel model ulaşım için tasarlanmıştırşehirdeki yolcular. Toplam kapasite 105 kişi, 25 kişilik koltuklar var. Bu otobüste üç geniş kapı var, motor ya dizel ya da gazla çalışan, hemen hemen tüm modifikasyonlarda otomatik şanzıman var.

otobüs 5299 aşamasından çıktı

Şehir otobüsünün çoğu modifikasyonunun alçak taban seviyesine sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda zorunlu bir vücut eğme sistemi ile donatılmıştır.

Suburban modifikasyonları daha az kapasiteye sahiptir - 89 kişi, ancak uzun yolculuklar için uyarlanmış daha rahat turist koltukları ile donatılmıştır.

Bir kapı ile Inter-şehir NefAZ-5299 43koltuklar ve bagaj bölmeleri ile donatılmıştır. yatan backrests ve kol dayama, klima ve radyo Rahat araba koltukları uzun yolculuklar öylesine sıkıcı değil olun. Kuzeydeki şehirlerarası trafik için bir değişiklik ayrı ayrı üretiliyor. Üzerinde, başlamadan önce salon ve aküler için ilave ısıtıcılar, elektrikli yakıt ön ısıtma, yakıt ısıtma deposu monte edilmiştir.

Banliyö modifikasyonlarının hepsi ortasa,otobüsler bile tekerlekli sandalye için merkez bölmeye engelli ve özel bir yere sahip yolcular için rampalar ile polunizkopolnom ve alçak tabanlı varyantları yapılır.

Otobüs bakım ve onarımı

NefAZ-5299 modelinin ünitelerinin ve birimlerinin çoğunluğu seri kamyonlarda test edilir, uzmanlar tarafından iyi bilinir, bu nedenle sorunların onarımı ve bakımı sorun yaratmaz.

Yüksek bir birleşme derecesi, yalnızca otobüslerin montaj maliyetini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda onarım maliyetini de azaltmış ve azaltmıştır. Resmi KamAZ bayilerinden yedek parça satın alabilir ve onların şebekesi oldukça geniştir.

Banliyö otobüsünde bir gezi

Suburban NefAZ-5299, 45 koltuk için tasarlanmıştırkoltuklar ve neredeyse birçok yolcu durabilir. Vücudun zıt kısımlarında yer alan ve kapıyı rahatsızlık verici hale getiren iki kapı vardır. Ve kolçaklı koltukların yeterince geniş olduğu göz önüne alındığında, geçişin dar olduğu düşünülebilir; burada iki yolcu, özellikle sıcak giysilerde, birbirini özlemeyi zor buluyor.

Buna ek olarak, banliyö otobüslerinde insanlar gibikural, NefAZ-5299 modelinde sadece koyabileceğiniz alışveriş torbaları ile seyahat. Koltuklar yakın, bacaklar yerleştirilecek ve başların üstündeki raflar dar. Otobüsteki bagaj bölmesi temin edilmiştir, ancak bunun pratik faydası çok şüphelidir. Rotanın başlangıcından sonuna kadar seyahat eden yolcular tarafından kullanılabilir, ara duraklarda sürücü tekrar açılıp kapağını açmaz.

Yolcular için uygun olan, karanlıkta iyi aydınlatılmış büyük kapılar ve alçak basamaklı basamaklardır - banliyö otobüslerinin modifikasyonları orta büyüklüktedir.

NefAZ-5299 otobüsünün özellikleri, Rusya Federasyonu boyunca çok popüler.

faz dışı otobüs 5299 özellikleri

İyi düşünülmüş bir tasarım, ekipman içinbirçok modifikasyonda devre dışı bırakılmış, klimalar yolcular için rahat, iyi görünürlük, modern elektronik ve konforlu koltuklar - bunlar sürücüler için avantajlar.Related news

 • Gelin Çantası Modelleri
 • Gülperi
 • Sigmund Freud psikanalizin kurucusu. Freud davranışımızla ne ifade ediyor
 • Gün Yemeklerinin Vazgeçilmezi Kısır Nasıl Yapılır
 • Joker karakterinin solo filmi çekilecek

 • NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 56

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları


  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 39

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 98

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 78

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 79

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 18

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 95

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 13

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 53

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 30

  NefAZ-5299 otobüsleri: tanımı, özellikleri, modifikasyonları 32