Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019
21.09.2019

Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 7

Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat

Pil bir araba veya motosiklet üzerindeykenKötü bir şekilde şarj edilir veya şarj edilir, bu nedenle konuşmak için, öncelikle jeneratör rölesine dikkat etmek gerekir. Tabii ki, bu sorun birçok başka sebepten kaynaklanıyor olabilir, ancak daha çok röle içinde. Fakat röle bir multimetre ile nasıl kontrol edilir? Bu konuda ve konuşun.

röleyi kontrol etmek için bir multimetre olarak

Bu öğe pil korumak için tasarlanmıştır veömrünü uzun yıllar boyunca uzatır. Ve tüm bunların kompaktlığına rağmen. Yani, aniden gece arabanın kötü bir şekilde başladığını fark ederseniz, beyaz lekelerin ve marş motorunun kötü çalıştıklarını fark ederseniz, kaputun altına tırmanma zamanı. Bu nedenle, starter rölenin bir multimetre ile nasıl kontrol edileceğini bilmek önemlidir, çünkü olduğu gibi bırakırsanız, pil oldukça hızlı bir şekilde "ölecektir".

tanım

Röleyi multimetre ile kontrol etmeden önce,genel olarak ne olduğunu anlamak gerekiyor - bir röle. Bu cihaz, aracın jeneratörünün akımını düzenlemek için tasarlanmıştır, bu da aküyü şarj etmesini engeller. Bu nedenle, bu eleman nedeniyle, piller daha uzun süre dayanır.

Röle bir dengeleyicidirGerilim, 14,5 volttan daha büyük bir voltaja izin vermez. Bu cihaz son derece hassastır ve her tür makine için zorunludur. Bununla birlikte, birkaç tip röle vardır.

türleri

Eğer güçlü bir şekilde genelleme yaparsak, o zaman sadece iki tür vardır veAynı prensipte çalışırlar - voltajı gereken değere arttırır veya azaltır - 14,5 volt. İlk görüş, rölenin fırça tertibatı ile hizalanmasıdır. Genellikle jeneratörü kendisine bağlar ve rölenin kendisi fırçaların yerleştirildiği yuvada bulunur.

röle bir multimetre ile nasıl kontrol edilir

Ayrıca, röle, makinenin gövdesine bağlanan ayrı bir cihaz olarak yapılabilir ve bundan çıkan teller, generatöre ve daha sonra bataryaya gider.

Her iki tip röleler için kılıflar yapıştırıcı ile doldurulur veyaMastiğin ve bunlar genellikle tamir edilemez. Biz retraktörü röle multimetre kontrol edin ve kapalı olduğu anlaşılırsa Yani, yeni bir tane satın almak için garantili olacağız. Neyse ki, özellikle yerli otomobil VAZ için, ucuz. Nedenle, eski Kolupaev değil, yeni anahtarı satın almak daha uygun ve daha kolaydır.

Eğer "öldü", o zaman pil gidecekaşırı şarja. Bu, rölenin değişme zamanı olduğunu gösterir. Fakat bunun için röleyi bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğimizi bilmek önemlidir, çünkü onun içinde olduğunu ve jeneratörün herhangi bir bölümünde olmadığını bilmemiz gerekir. En azından kontrol etmek için iki seçenek vardır: arabadan çıkarmadan ve çıkarmadan.

Jeneratör rölesini bir multimetre ile, makineden çıkarmadan nasıl kontrol edebilirsiniz?

Kontrolör arızası belirtileri açıkçagörünür. Özellikle pencere sıfırın altındaysa. Batarya her zaman düşük şarjlı veya şarjlı olacaktır. İlk durumda, zayıf pil şarjı, marş motorunu döndürme yolu ile kolayca belirlenebilir. O sadece onu bükecek ve boşuna olacak. Bazen anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmaz ve paneldeki ampuller söner.

röle çeken multimetreyi kontrol edin

Bataryanın şarj edilmesi neredeyse hiçFarklı. Aynı şey olacak, artı pil kutularından elektrolit kaynayacak. Şarjın elektrolit bankalarında azaltılabileceğini belirleyin. Buharlaşmanın bir sonucu olarak, akünün üstünde beyaz bir kaplama da oluşabilir. Akünün altındaki vücudun parçaları da beyaz bir kaplamaya sahip olabilir. Genellikle, bu tür belirtilerle birlikte sürücüler, bataryanın bozulduğunu düşünürler, fakat aslında her şey onunla aynı doğrultudadır ve konu röle regülatöründedir ve her şeyden önce dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Fakat bunun için röleyi bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğinizi bilmelisiniz.

Bunu yapmak zor değil. Bunu yapmak için multimetreyi alın ve voltmetre moduna ayarlayın. Yardımı ile akü terminallerindeki voltajı motor çalışırken ölçebiliriz. Motor kapalıyken normal voltajın 12.4-12,7 V arasında olması gerektiğini unutmayın. Örneğin, voltaj 12 V ise, akünün şarj edilmesi ve aşırı şarjın nedenlerinin araştırılması gerekir.

Normal stresler

Yani motoru çalıştır, ayarlaMultimetre 20 volt voltmetre modu ve test uçlarını terminallere bağlar. Voltaj 13.2-14 V civarındaysa, o zaman her şey akü ile aynı anlama gelir. Motor hızını 2000-2500'e artırın. Bu durumda voltaj, normal sınırlar içinde olan yaklaşık 13.6-14.3 V'a kadar artmalıdır. Şimdi hızı 3500 olarak arttırın ve voltajın 14-14,5 V'a yükselmesi gerekir. Bu işaretlerde yaklaşık olarak çalışan akünün çalışma rölesi ile voltajı olmalıdır.

bir multimetre ile marş rölesi nasıl kontrol edilir

Multimetre üzerindeki anormal değerler

Değerler, belirtilenlerden farklıysadaha büyük veya daha az yan, bu rölenin arızalandığını gösterir. Örneğin, voltaj motor devirinde bir artışla 12 V'a düşerse, açıkça bir şeyler yanlıştır. Ayrıca, voltajın 15-16 V'a yükseltilmesi, röle kontrol cihazının arızalandığını gösterir.

Her zaman voltaj yükselmesi göstermezröle hatası, ama çok sık. Bazen jeneratörün kendisi arızalanabilir. Her halükarda, gerilim dalgalanmaları meydana geldiğinde, regülatörün değiştirilmesi gerekli olmaktadır ve eğer problem devam ederse, jeneratörü değiştirmek ve sistemi tamamen test etmek gereklidir.

Kombine röle regülatörünün kontrolü

Fırça düzeneği röle ile hizalanmışsaJeneratörün inceleme için çıkarılması gerekecektir. Başlamak için, şimdi birçok yabancı araçlarda ve hatta yerli araçlarda kullanılan röle regülatörünün kombine devresinin kontrol edilmesi gerekir.

Bunu yapmak için çıkıp sökmeniz gerekir.Jeneratör, ihtiyaç duyduğumuz düğüm, fırçaların geçtiği jeneratör şaftına bağlı olduğu için. Jeneratördeki fırça için bir "pencere" arıyoruz, sabitleme cıvatasını söküyoruz, fırça tertibatını çıkarıyoruz ve temizliyoruz. Genellikle grafit tozdur.

multimetre röle üreteci nasıl kontrol edilir

Şimdi özel bir şema ileDüzenlenmiş bir yük ile bir güç kaynağı kullanılması. Aynı zamanda bir bataryaya da ihtiyacımız var, çünkü güç kaynağı veya şarj cihazı bu olmadan çalışmaz. Bu nedenle, şarj cihazını bataryaya ve röle regülatörüne paralel olarak bağlayınız ve ikinci bir voltaja da 12 voltluk bir ampul bağlayınız.

Bu bağlantı ile ışık yanacak - buNormalde, fırça düğümü bir iletken olduğundan ve sessiz durumda voltaj 12.7 V'dir. Artık şarj cihazındaki voltajı 14.5 V'ye yükseltmemiz gerekir. Bu göstergeye ulaşıldığında lamba sönmelidir. Sonuçta, 14,5 V voltaj artışının "kesilmesi" dir. Lamba sönerse, rölenin çalıştığı ve temel olarak çalışan bir cihaz olduğu anlamına gelir.

Aksi takdirde, voltaj 15-16 V'a ulaşırsa ve ışık yanarsa, rölenin kesme yapmadığı anlamına gelir. Bu durumda, yenisiyle değiştirilmelidir.

Şimdi röle regülatörünü bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsunuz ve bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Related news

 • Karatay diyeti video ile Etiketlenen Konular
 • Neden sabahları hasta Uzmanlardan cevap
 • Evlilik Yardımı Alma Şartları Nelerdir, Nereye Başvurulur
 • Avustralyanın ulusal para birimi
 • Eski Tişörtten Elbise Yapımı Dönüştürme Projesi

 • Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 86

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat


  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 13

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 24

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 97

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 85

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 51

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 48

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 64

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 80

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 75

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 42

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 8

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 46

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 12

  Multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 92