25.06.2019

Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 39

Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler

Bağdat, zamanında bir antik kenttir.Müslüman dünyasının başkenti. Doğu'nun her yerinden bilim adamlarını bir araya getirdi. Biyografi Al Khorezmi bu şehir ile ilişkilendirildi. Sıradan insanlar için bu kişi "cebirin babası" olarak bilinir. Bugünlerde Arapça olarak adlandırılan Hint rakamlarını kullanmaya başlamıştı. Bu bilim adamı hakkında başka ne var?

İsim hakkında bilgi

Al Khorezmi biyografisi

Bilim insanının tam adı Abu Abdullah Muhammed bin Musa Al Khorezmi'dir. Biyografi ismin tek tek parçalarını analiz ederek biraz açılabilir:

 • Abdullah'ın babası;
 • Muhammed kişisel bir isimdir;
 • Musa'nın oğlu;
 • Khorezm bir yerli.

Bazı kaynaklarda, bir adam Al denirdiMajusi. Çeviride, bu isim "sihirbaz" anlamına gelir. Bu bilgiler, bilim insanının atalarının Zerdüşt dinine rahip olduğunu gösterir. Orta Asya'da yaygındı.

Doğum yeri

Bir bilim insanının doğum yeri hakkındaki anlaşmazlıklar yürütülmektedir.Şimdiye kadar. Çoğu kaynak vatanının Khorezm olduğunu söylüyor. Sonuç takma ile bağlantılıdır. Ancak, birçok araştırmacı, biyografisi Arap dünyasına bağlı olan Al Khorezmi'nin atalarının bu bölgeden geldiğini varsaymaya eğilimlidir.

Bir bilim adamı nerede doğduğunda, tüm hayatı ve işi Bağdat'la bağlantılıydı. Bu şehir, beşinci yüzyılda tüm Doğu'nun ticaret ve kültür merkezi haline geldi.

Biyografik bilgi

Doğum tarihi, ölüm gibi, tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar onun 783'te doğduğuna ve 850 metrede öldüğüne inanıyor. Ama bu tarihler şartlı.

Muhammed Al Khorezmi biyografisi

Bağdat'ta bir bilim adamı yaşadı ve çalıştı. Doğu vilayetinin valisi ve daha sonra Halife El Mamun tarafından şehre davet edilebileceğine inanılmaktadır. 813'den sonra oldu. Al Khorezmi (biyografi kütüphanede "Bilgelik Evi" ile bağlantılıdır). Bir keresinde kütüphaneye gidiyordu.

Onunla birlikte diğer ünlü insanlar çalıştısaati. Örneğin, astronom Abu-l-Abbas Ahmad. Muhammed Al Khorezmi (makalede kısa bir biyografi sunulmuştur), diğer bilim adamlarıyla birlikte, antik Yunan biliminin başarılarına özel bir önem vermiştir. Klasiklerin kompozisyonlarını Arapçaya toplayıp tercüme ettiler. Ayrıca, çeşitli bilim alanlarında bağımsız araştırmalar yaptılar.

Bağdat'ta yaşarken Al Khorezmi'nin iki yolculuk yaptığını bildiren haberler var: Khazars ve Bizans ülkesini ziyaret etti. 847'de Halife El Wasik'in ölümünde bulundu.

Bilim insanının hayatı hakkında daha fazla bilgi sadece Al Khorezmi'nin çalışmalarından öğrenilebilir.

Bilimsel faaliyet

Muhammed Ben Musa Al Khorezmi biyografisi

Biyografisi bilinen Muhammed Al KhorezmiTam olarak değil, matematik, astronomi, coğrafya, jeodezi gibi bilimlere önemli bir katkı sağlamıştır. Diğer bilim insanlarıyla birlikte, meridyen derecesinin ölçüsünü ölçtü. Eski çağlardan beri bilinen gezegenimizin çevresinin büyüklüğünü açıklığa kavuşturmayı başardı. Al Khorezmi ve meslektaşları, bir yüz derece on bir kilometre yakın olduğu ortaya çıktı, ark bir derece değerini buldu. Bunu 827'de yapmak için Sinjar Çölü'nü ziyaret etti.

kovuşturma

Al Khorezmi (biyografisi bilimle bağlantılıdır)Dokuz kitabın yazarı. Bu güne kadar sadece yedi tanesi hayatta kaldı. Bazı metinler, bilginin kendisi tarafından yazılmıştır, diğerleri Latince'ye çeviriler biçiminde korunmuştur.

Al Khorezmi kısa biyografi

Bilim insanının ana eserleri:

 • "İkmal ve Muhalefet Üzerine."İş tarih için önemliydimatematiği. Eserin asıl ismine dahil olan kelimelerin birinden, matematiksel bölümün "cebiri" nin adı ortaya çıkmıştır. Eserin asıl metni kayboldu. İçerik, Robert Chestersky'nin yazdığı on ikinci yüzyılın Latince çevirisi sayesinde korunmuştur. İngilizce bir matematikçi çevirisini "Cebir Kitabı" olarak adlandırdı. Şu anda Cambridge'de saklanıyor. Çalışma, pratik matematiğin ilk rehberi olmaktı. Teorik bölüm, birinci ve ikinci dereceden denklemleri ele alır. Kitabın son iki bölümü cebirin pratik bir uygulamasını içerir.
 • "Hint hesabında."Iş popülerleşmesini teşvik ettiHilafet boyunca Arap rakamları. Arapça metin korunmuyor, ancak on ikinci yüzyılın Latince çevirisi var. Ne yazık ki, orijinal çalışmanın tüm nüanslarını taşıyamadı. Kitabın Doğu ve Batı'da çok büyük bir etkisi vardı. Makale, sıfır ve dokuz Arap rakamından oluşan bir ondalık sayı bulmayı açıklamaktadır. Kitabın yayınlanmasından iki yüz yıl sonra, Hint sistemi İslam dünyasında kullanılmıştır. Yanlışlıkla aramaya Arapça başladılar. Bugün Rusya'da kullanıyorlar.
 • «Dünya'nın resmi». Çalışma ilk coğrafi bileşimiydi.Arapça Matematik coğrafyası olarak böyle bir bilim geliştirdi. Çalışmada, bilim insanı gezegenin yerleşik kısmını tanımladı, iki binden fazla yerleşim yeri olan bir harita sundu. Çalışmasında Yunan akademisyenlerinin eserlerine güveniyordu, ancak onlara yeni veriler ekledi. Kitapta enlem ve boylam tanımlarını verdi. El Khorezmi ayrıca Khazaria, Afganistan, Bizans'a bilimsel seferler başlattı.
 • "Astronomik tablolar."Doğuda astronomi ile dağıtılamadı. Sulamalı tarım, deniz ticareti için bilgisi gerekiyordu. Arap bilim adamının kitabı korunmadı. Çalışmanın bir kronoloji ve takvim ile başladığı bilinmektedir. Takvime, kesin tarihi belirleyebilmemiz sayesinde oldu. Al Khorezmi, İslami Julian takvimini kullandı. Geri sayım için Arin adında bir yerden geçen meridyeni aldı. Bazı araştırmacılar, bölgenin Hindistan'da bulunduğuna inanıyor.

Bilim adamı ayrıca, usturlap, güneş saati ve Yahudi takvimi hakkında iki eser yarattı. Siyasi tarihinde ünlü kişiliklerin burçlarını içeriyordu.

hafıza

Al Khorezmi (kısa bir biyografi yukarıda açıklanmıştır)özellikle Özbekistan'da saygın. 1983 yılında, bu ülke seçkin bir bilim insanının 1.200 yıldönümünü kutladı. Bazı eyaletlerde Al Khorezmi'den sonra sokaklar var. İran ve Özbekistan'da bir matematikçinin adını taşıyan üniversiteler var.

Mohammed Al Khorezmi kısa biyografi

Elbette, eserlerini yaratmak için bilim adamıSelefleri tarafından elde edilen sonuçları kullanın. Ama bu onun işinin önemini azaltmıyor. Matematik üzerine birkaç yüzyıl boyunca yaptığı kitap, cebirin ana rehberi oldu. Avrupa ve Asya'dan bilim adamları tarafından kullanıldı.Related news

 • Hülya Koçyiğitten iyi haber
 • Sangeng Musso araba: açıklamalar, teknik özellikler ve incelemeler
 • Akıllı telefonun genel görünümü Micromax Canvas Knight A350: inceleme, açıklamalar ve özellikler
 • Mantar Soslu Makarna Videosu
 • PARMAK ÜZÜM ÖRGÜ TIĞ İŞİ YAPILIŞI VİDEOLU

 • Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 7

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler


  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 85

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 39

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 85

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 72

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 42

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 23

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 5

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 65

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 30

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 13

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 70

  Mohammed Al Khorezmi: biyografi, fotoğraf ve ilginç gerçekler 44