Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 2019

Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 2019

Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 80 05.02.2019, 19:46

Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan

Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan

28.01.2019 - 10:10Son Güncelleme :28.01.2019 - 10:16
Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan

Aleyna KESKİN-Emre KOLTUK/TRABZON, (DHA) - KARADENİZ'de çalışkanlıkları ile bilinen yöre kadınlarının yaz-kış tarla, bağ ve bahçe işlerinde çalışma azimleri örnek oluyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Karadeniz Bölgesi'nin kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, genç yaşlardan itibaren aile bütçelerine katkıda bulunmak için çalışıyor. Karadeniz'de kadınlar her mevsim çalışkanlıkları ile öne çıkıyor. Bölgenin zorlu doğa koşullarına rağmen yaz-kış bağ, bahçe ve tarlalarda çalışan kadınlar çay ve fındık topluyor, ot kesip, hayvanlarının bakımını yapıyor. Karadenizli kadınlar, yaşamın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin için her alanda kendini gösteriyor. 
Karadeniz kadınları, mayıs ayı ile birlikte büyük ve küçükbaş hayvanlarını daha iyi şartlarda besleyebilmek ve ot kesip stoklayarak kışlık saman ihtiyacını biriktirebilmek amacıyla orman örtüsünün sona erdiği 1000-1800 metre ve üzerinde yükseklikteki yaylalara çıkıyor. Yaz aylarını yaylalarda geçiren kadınlar Eylül ayı sonuna kadar süren mevsimlik göç gerçekleştiriyor. Yazları yaylalarda geçirenler doğal ürünlerle beslenme imkânı buluyor, çalıştıkları yaylalarda sürekli hareket ediyor. Kadınlar kış aylarında döndükleri köylerinde yine çalışmayı sürdürüyor.  
ÇALIŞKAN KADINLAR DAHA SAĞLIKLI
Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Duman, 2 yıllık araştırma ile tedavi ettikleri 4 bin hastanın yaşam koşullarına ilişkin rapor hazırladı. Raporda; aktif çalışan, doğal beslenen, katkı maddelerinin olmadığı yiyecekleri tüketen, egzoz gazı bulunmayan yaylalarda temiz havayı soluyan özellikle daha çok çalışan Karadenizli kadınlarda kalp hastalıklarının daha az görüldüğüne yer verildi.  
'BİZ YORULMAYIZ'
Bağ ve bahçe işlerinde çalışan Ayşe Fettahoğlu (62), kendi tarlasında çalıştığını belirterek, "Yazın çayı kesiyoruz, patates, fasulye ekiyoruz. Kendi çabalarımız olmasa idare edemeyiz. Karadeniz kadını hiçbir zaman yorulmaz. Biz ormana da gider, odun da keseriz, yük de taşırız" dedi. Bahriye Arı ise, "Her ihtiyacımızı kendi emeğimizle karşılıyoruz. Bizim yardımcımız yok" derken Sevilay Sepetçi de, “Sabah namazı ile kalktım. Gittim, yükümü aldım. Bunu bırakınca hayvanlara gideceğim. Bu işleri mecbur yapıyoruz. Düzenli bir gelirimiz yok. Dünyayı görüyorsunuz, yapmazsanız olmuyor” ifadelerini kullandı. Kar da yağsa evde duramadığını anlatan Fadime Çelik ise, "İllaki bir şey yapmamız lazım. Yaz ayında her şeyi yapıyoruz, kış ayında da tüketiyoruz. Biz üşümeyiz, yaşantımız böyle ve alıştık. Çocuklarım 'gel bizimle otur' diyorlar ama ben kabul etmiyorum. Odunlarımı kestim, sonra gidip hayvanlarımı yedireceğim. Ben çok yük taşıdım, araba yoktu. Şimdi arabalar var, gençler bizim yaptığımız işi yapmıyor. Ne ot biçer, ne ormana gider, biz yine yaşlı kadınlar gidiyoruz” diyerek gençlere çok çalışmaları tavsiyelerinde bulundu. 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2019 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan haberi güncellenecektir.

Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 2019

Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 2019

Related news

 • Talha Uğurluel FETÖden tutuklandı: Kudüs kitabını yazdığım için
 • Dünyanın En Güzel Kokusu 2 Vizyon Eleştirisi
 • Saç Mantarı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer
 • Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi Terapistin Cevabı
 • Edirne’de yeni yılı karşılarken
 • Makyajsızda Güzel Olabilirsiniz

 • Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 16

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan


  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 76

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 18

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 74

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 74

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 27

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 63

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 40

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 57

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 72

  Merkez Haberleri: Karadenizli kadınlar, her mevsim çalışkan 6