MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 2019

MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 2019


MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 36 21.01.2019, 01:22

MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI

El işi Sırma işlemenin Tarihi taa Selçuklara kadar uzanır.Sırma ile özellikle Kahramanmaraşta hala Maraş’ın sırma işinden yapılan çeyizlikleri ( Yatak örtüsü, Bohçalar, seccadeler, şaseler, sabahlıklar, Kuran kapları, Bindalli model, düğün ve nişan kıyafetleri ).Gelenek ve Göreneklerinde Devamı sağlıyorlar.Bende sizlerle bu güzel Sırma işleme Sanatının inceliklerini Paylaşmak İstedim , Buyrun.

Bu işleme Maraş ilimizde yapıldığı için “Maraş İşlemesi” adını almıştır. Maraş’ta halk arasında “Sıma İşlemesi” olarak adlandırılır. Araştırmalara ve Maraş’ta bu işi yapan ustaların verdikleri bilgiye göre Maraş işi XVI. Yüzyılda ülkemize Arap yarımadasından geçmiştir. O tarihten beri yerleşmiş, benimsenmiş ve geliştirilerek bünyemize uydurulmuş, milli işimiz haline getirilmiştir. Bugün Maraş’ta bu işlemeyi sanat haline getiren 4-5 usta vardır. Bu ustaların yaptığı işlemeler şaheserdir. Mesleklerini oğullarına öğreterek devam ettireceklerini söylemektedirler. Maraş işi ilk zamanlarda Çukurova beylerinin binici takım ve başlıklarına gümüş sırmalarla işlenirdi. Daha sonraları Maraş’ta, Antep ve Kilis’te erkeklerin kullandıkları fesleri süslemiştir.

XVIII. Yüzyılda silah kılıflarında, palaskalarda kemer ve erkek yeleklerinde görülür. Zamanla halk tarafından öğrenilmiş ve zengin ailelerin kızlarına çeyizler hazırlanmıştır. Örneğin yatak örtüsü, sedir örtüsü, seccade, bohça ve gelinlik. Folklor ekibi kıyafetlerinde kullanılarak zamanımıza kadar gelmiştir. Son yıllarda, milli işimiz olarak benimsediğimiz Maraş işini daha fazla geliştirip yaymak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seminerler düzenlenmektedir. Maraş Kız Enstitüsünde, Ankara ve İstanbul olgunlaşma enstitülerinde özel olarak kurulan atölyelerde çalışmalar sürdürülmektedir. Maraş işinde sırası ile aşağıdaki işlemler uygulanır. Bu işlemler birbirini tamamlayıcısı olduğu için sıralarını değiştirmemek yerinde olur.

Maraş İşi Bindalli

11-12-13 numaralı işlemler desene uygun olarak düz iğnesi ile beraber veya başlı başına işlenir. Maraş işi san ve gümüş rengi sırma, sim ile işlendiği gibi motiflerin tamamı veya bir kısmı koton ve ipliklerle de işlenir.İşlenen motifi zenginleştirmek için gerektiğinde boncuk pul stras çeşitli taş ve toplar kullandır.


MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 2019

MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 2019

Related news

 • Kevin James: aktörün filmografisi
 • Hint filmleri Videoları Sayfa 2
 • DLLler ile ilgili Windowsdaki sistem hatalarını düzeltmek için

 • MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 43

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI


  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 15

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 30

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 20

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 33

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 12

  MARAŞ İŞİ SIRMA YAPILIŞI 76