Marş fırçası: kendini değiştiren 2019

Marş fırçası: kendini değiştiren 2019 Marş fırçası: kendini değiştiren

Marş fırçası: kendini değiştiren

Modern bir araba motoru lansmanıbir marş yardımı ile sağlanır. Bir batarya ile çalışan sıradan bir elektrik motoruna dayanan elektromekanik bir cihazdır. Tasarımı yeterince basit ve nispeten güvenilirdir, ancak aynı zamanda zamanında bakım ve onarım gerektirir.

En yaygın hatalardan birimarş, elektrikli fırçaların aşınmasıdır, bunun sonucunda tam olarak çalışma kabiliyetini kaybeder ve sonuçta işlevini durdurur. Neyse ki araba sahipleri için, bu arıza, elbette, zaman içinde teşhis ve elimine edilmediği sürece, kritik değildir. Bu makalede, başlangıç ​​fırçalarının VAZ-2109, 2110 araçlarında kendi elinizle nasıl değiştirileceğine bakacağız.Marş fırçası

VAZ marşının prensibi

Başlamak için, başlangıç ​​prensibini anlayacağız.cihazı. Daha önce bahsedildiği gibi, marş aküden doğru akım tüketen bir elektrik motorudur. VAZ-2109 ve 2110 arabaları, geri çekme rölelerine sahip dört kutuplu fırça başlatma cihazları ile donatılmıştır. Dışa doğru, boyut ve ek türünde farklılık gösterir. Çalışma prensibi ile ilgili her şeyde, "dokuz" ve "on" kelimelerinin başlatıcıları aynıdır.

Cihazı açmak için şema şöyledir: kontak anahtarı, toplayıcı rölesi ve fırçanın sargısına çevrildiğinde, bir gerilim uygulanır, böylece tahrik ünitesi volan halkasına geçer. Aynı zamanda motor çalışır. Onun şaftı, volanın, özel bir tasarımın bir bendix pinyon dişlisi ile bükülmesini sağlayarak, güvenilir bir bağlantı sağlar. Krank mili, marş armatürünün dönme sayısını aşmaya başladığında, ikincisinin bir geri dönüş yayı ile bağlantısı kesilir.

Fırçalar ve fırça tutucu

Yapısal olarak, starter VAZ'ın fırçasını temsil eder.14.5x13x6.2 mm boyutlarında bir paralel grafit veya bakır grafit. Sonunda alüminyum sabitleme ile bir telli bakır tel getirilir ve preslenir.

Marşlar VAZ-2109 ve 2110 olduğu göz önüne alındığındaDört kutuplu, çalışmalarını sağlamak için dört fırça gereklidir. Bunlardan ikisi cihazın kütlesine bağlanmıştır ve ikisi de aküden gelen pozitif tele bağlanmıştır.Starter fırçaların değiştirilmesi

Her bir marş fırçası ayrı bir şekilde sabitlenmiştirözel bloğun hücresi - fırça tutucu. Dielektrik malzemeden üretilmiştir ve sadece güvenli bir şekilde sabitlemek için değil, aynı zamanda bir kaygan kontak olarak adlandırılan armatürün çalışma yüzeyine bastırmak için de tasarlanmıştır.

Temel arıza

Marş fırçası genellikle başarısız oluraşınma nedeni. Basitçe, silinir ve toplayıcı plakaları ile temas kurmaya son verilir. Başlangıçta, başlangıç ​​cihazının çalışmasını etkileyemez giymek, ama zamanla o kesinlikle kendisini zorla kabul. Bu fırça marş VAZ-2109,, mekanik bağlı bir kolektör hata fabrika kusur hasar, örneğin, yatak arızalarının, destek mil kovanı ve diğerleri 2110 çökmesi. Normal giyim olarak, daha sonra bu başarısızlık kaçınılmaz olduğu kadar olur, ancak Kendi ellerinizle kolayca ortadan kaldırılabilir.Başlangıç ​​Fırçası 2110

Aşınma belirtileri

Marş motoru VAZ-2110 veya VAZ-2109'un silinmiş fırçaları, aşağıdaki işaretlerle kendini ispatlayabilir:

 • Motoru çalıştırmaya çalışırken, sadece tetik cihazının rölesinin sesi duyulur;
 • çalışan bir marşın standart olmayan sesi (gıcırtı, çatlak);
 • Cihazın gövdesinin ısıtılması, karakteristik yanık kokusunun ortaya çıkması.

Bu tür arızalar ortaya çıktıktan sonra, bir marş ile bir araba çalıştırmaya çalışmak tavsiye edilmez. Böylece durumu büyük ölçüde kötüleştirebilirsiniz.

tanılama

Sebebini nasıl belirleyebilirizsorunlar tamamen yıpranmış marş fırçaları 2109, 2110 model VAZ oldu? Öncelikle, cihazın elektrik devresinde herhangi bir kesinti olmadığından emin olun. Tellerin zemine bağlantısını kontrol edin. Her şey yolundaysa, yalıtılmış bir kabloyu alın ve marş motorunun artı ucunu akünün artı kutbuna bağlayın. Nötr dişlileri ve ateşlemeyi açmayı unutmayın. Kablolamada bir sorun varsa, marş motoru çalıştırır ve çalıştırır.

Başlangıç ​​fırçaları 2109

Bu olmazsa, daha fazla teşhis için marş motorunun sökülmesi gerekir.

Marş Kaldırma

Başlangıç ​​cihazının sökülmesi ile başlar.toprak telini aküden ayırmak. Daha fazla rahatlık için, otomobili çukura yerleştirmek ve motor korumasını sökmek daha iyidir. Cihazı alttan çıkarmak daha kolaydır.

Sonra marş'ı buluruz ve ondan ayırırızçekiş gücü güç kablosu. Bundan sonra, pozitif teli sabitleme somununu ("13" tuşuna) sökün. "15" üzerindeki tuşun kullanılması, starteri debriyaj mahfazasına sabitleyen iki ("dokuz" üç ") cıvatayı sökün. Başlangıç ​​cihazını söküyoruz. Gördüğünüz gibi, süreç oldukça basit ve özel yetenek gerektirmez.

Ek doğrulama

Marş motorunu sökmeye başlamadan öncetekrar kontrol et. Bunu yapmak için cihaz, karşılık gelen terminal ve akünün artı kutbuna göre toprağa bağlanmalıdır. Yaşam belirtileri göstermiyorsa, onu ters çevirmeyi deneyin. bir fırça aşınmış marş veya bunlardan daha fazladır Genellikle, onlar lavabo ve komütatör ile temas kaybeder ve bir açtığınızda her şey yerini düşer ve hiçbir şey olmamış gibi elektrikli motor çalışabilir.

Starter VAZ 2109 için fırçalar

Başlatıcıyı söküyoruz

İlk aşamada, bir tornavida ile sökülmelidirMil kapağını marş motorunun arkasına sabitleyen iki vida. Kapağı, O-ringi ve contayı çıkartın. Bundan sonra, bağlantı çubuklarının iki somununu serbest bırakır ve fırça tutucu tertibatını sökürüz. Fırçalar yayların hareketi altında koltuklarından düşecek, ancak kontak tellerinde tutulacaklar.

Ardından, fırça tutucuyu kontrol etmelisiniz. Mekanik hasar izleri varsa, değiştirilmesi gerekir. Belki de arızaların sebebi budur. Cihazın toplayıcısına dikkat edin. Tüm bakır plakaları yerinde olmalıdır. bunlar aşınma belirtileri varsa (cips, çatlaklar, kısa devre etkilerinin izleri), değiştirmek ve bağlantı gerekir.

Yedek Fırçalar Marş VAZ

Fırça değişimi işlemi 20 dakikadan fazla sürmez. Tek yapmanız gereken, fırça tutucudaki her bir elemanın temas tellerini sökmek ve yeni olanları aynı şekilde bağlamaktır.

Starter VAZ 2110 için fırçalar

Ardından, her başlangıç ​​fırçası 2110 veya 2109Sıkma yayı üzerindeki yuvasına yerleştirilir. Bu yapıldığında, fırça tertibatı toplayıcıya yerleştirilmelidir. Bunu yapmak için, fırçalar hücrenin içinde dönüşümlü olarak ısıtılır ve ankraj bir yönde kaydırılır. Bundan sonra, başlatıcıyı ters algoritmada oluşturuyoruz. Başlatıcıyı kurmadan önce, yukarıda açıklanan şekilde kontrol ederiz. Marş motoru çalışıyorsa, doğru yaptı.

Hangi fırçaları seçmek

Fırçaların kendileri hakkında birkaç kelime. Onları değiştirmeye karar verirseniz, bir ya da iki değil, dörtünü de değiştirmelisiniz. Aksi halde, bir süre sonra yine bu işleme geri dönmek zorunda kalacaksınız ve eşit olmayan aşınma iyi bir şey getirmeyecektir.

Seçim konusunda kolaylık sağlamak için bu katalog numaralarını kullanın:

 • 3708000 - bir dizi fırça;
 • 2101-3708340 - montajda fırça takımı.

Onları satıcıya göstererek kesinlikle yanlış olmazsınız.Yedek Fırçalar Marş VAZ

Bazı yararlı ipuçları

Başlangıç ​​fırçalarının mümkün olduğunca uzun süre çalışmasını sağlamak için şu ipuçlarını izleyin:

 1. Değiştirirken, ilk önce onları satın almanıza gerek yokturAraba pazarında bir tepsi var. Özel bir mağazaya başvurmak ve sertifikalı yedek parça satın almak daha iyidir. Fırçaları başka bir markadan veya arabanın modelinden de özelleştirerek, istediğiniz boyuta getirin.
 2. Motoru çalıştırırken, başlangıç ​​yapmayınCihaz 5-7 saniyeden fazla çalışıyor. Böylece sadece fırçaları ve toplayıcıyı değil, aynı zamanda elektrik motorunun sargısını ve gücünü sağlayan kabloları yakabilirsiniz. Ayrıca, motoru boşaltılan bir batarya ile çalıştırmaya çalışmayın.
 3. Aracın motoru çalışırken marş motorunun çalışmasına izin vermeyin ve bu tür durumlar istemeden gerçekleşirse, araç servis merkezine hemen başvurun.
 4. Muhafazayı temiz tutun. Kir ve yağlı birikimler kısa devreye neden olabilir.
 5. Marş motorunun çalışmasına dikkat edin. Pil şarj olduğunu biliyoruz ve marş krank milinin devir sayısını çalıştırmak hakkını sağlamıyorsa, büyük olasılıkla bir topraklama hatası, sargılar birinin fırça düzeneği ya da başarısızlık tıkanma var. Bu durumda da, bakım istasyonu başvurmak için daha iyidir.
 6. Fırçaların hızlı aşınması provoke edebilir vemilin yatak veya yatak kovanının arızalanması. Aynı zamanda, çapa çözgü ve onları bir taraftan "yiyor". Bu tür bir arızayı tespit etmek, marş motorunu sökmeden oldukça zordur, bu nedenle çalışma sırasında cihazın ürettiği sese dikkat edin.
Marş fırçası: kendini değiştiren 2019

Marş fırçası: kendini değiştiren 2019

Related news

 • Evde kolay waffle tarifi
 • Balkabaklı Kakaolu Kek
 • Rahim erozyonu: nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri
 • Joseph Kosinskinin filmi Oblivion. Aktörler
 • Gölet Kompresörü: tanımı, çeşitleri, teknik özellikleri ve yorumları

 • Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren


  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren

  Marş fırçası: kendini değiştiren