Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar

Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar


Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 78 25.01.2019, 07:07

Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar

Omurga hastalıkları pek dikkate alınmazNadir lomber omurgada Ve dejeneratif-distrofik değişiklikler nedeniyle bu segment dökme yük oluşturuyor üzerinde olduğunu gerçeğine en yaygın olanlarıdır. Peki bu tür ihlallerin nedenleri nelerdir ve tedavi edilebilir mi?

Lomber omurgadaki dejeneratif ve distrofik değişiklikler ve nedenleri

lomber omurga dejeneratif-distrofik değişiklikler

Birçok hastalık varomurganın kemik ve kıkırdak yapılarında bir değişiklik eşlik etti. Bunlar arasında, kondrosis ve osteokondrozun yanı sıra fıtık, spondiloz ve diğerleri de ayırt edilebilir. Tabii ki, bu hastalıkların her birinin kendine has özellikleri vardır. Bununla birlikte, bazı ortak risk faktörlerini tanımlamak mümkündür.

Çoğu zaman dejeneratif-distrofik değişiklikleromurga bir şekilde hastanın yaşı ile ilgilidir. Sonuçta, yıllar geçtikçe, kıkırdaklı dokular, küçük eklemler ve intervertebral diskler sadece yıpranır ve incelir.

Buna ek olarak, bu tür hasarlar genellikle ağırlığın kaldırılması, düşmesi, iltihaplanması vb. Ile ortaya çıkan mekanik travmanın sonucudur.

Disklerde dejeneratif ve distrofik değişikliklerGenellikle bir kişinin çalışma hayatının özellikleri ile ilişkilidir. Büro işleri çok yoğun fiziksel aktivite, aktif olmayan yaşam tarzı, obezite ise - tüm bu en yaygın risk faktörlerine bağlanabilir.

Lomber omurgadaki dejeneratif ve distrofik değişiklikler: ana semptomlar

omurganın dejeneratif-distrofik değişiklikleri

Aslında klinik tablofarklı ve omurganın hangi yapılarının hasar gördüğüne ve ihlallerin ne kadar ciddi olduğuna bağlı. Çoğu durumda, semptomlar distrofi süreçlerinin ilerlemesi olarak ortaya çıkar, bu nedenle hastalığın ilk aşamaları herhangi bir dış bulgu olmaksızın gerçekleşebilir.

Gelecekte, bir sertlik hissi vealt sırtında yerçekimi. Bu patolojilerin ana belirtisi ağrıdır. Fiziksel efor, uzamış yürüme vb. Sırasında keder oluşabilir. Benzer nöbetler genellikle dalgalıdır - ağrı ya ortaya çıkar ya da kaybolur.

Ayrıca kademeli dejenerasyonintervertebral diskler veya eklemler daha tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Özellikle kan damarları sık sık sıkışır, bunun sonucunda dokuların normal trofizmi bozulur, bu da sadece dejenerasyon sürecini şiddetlendirir. Fıtıkların ve osteokondrozun sinir köklerinin zarar görmesi ile ilgili olarak, bu yapıların normal innervasyonu bozulduğu için tehlikeli olduğu da herkes için bir sır değildir. Örneğin, bu tür hastalıklara genellikle alt ekstremitelerin ağrı veya uyuşması, hareketlilik ve hassasiyet kaybı eşlik eder.

Her durumda, kronik hakkında endişeleriniz varsaAlt sırt ağrısı, hemen bir uzmanla temas kurmaya değer. X-ışınları ve bazı ek testlerden sonra, doktor tedaviyi doğru bir şekilde teşhis edip reçete edebilir.

Lomber omurgada dejeneratif-distrofik değişiklikler nasıl tedavi edilir?

disklerdeki dejeneratif-distrofik değişiklikler

Aslında, terapi seçimi birçok kişiye bağlıdır.Faktörler, özellikle hastalığın nedenlerinden, hastanın durumu ve yaşı, eşlik eden hasar varlığı. Örneğin, ciddi intervertebral fıtık vakalarında, cerrahi müdahale gereklidir.

Konservatif tedavi yöntemleri uygulanırerken aşamalar. Kondroprotektörlerin, antiinflamatuar ve analjeziklerin kullanımını içerir. Kasları güçlendirmeye ve omurga için ek destek oluşturmaya yardımcı olan son derece önemli bir terapötik jimnastiktir. Kullanışlı masaj, akupunktur ve bazen manuel terapi olacaktır. Bazı hastaların, lomber yükü hafifleten ve hastalığın kötüleşmesini önleyen özel bir korse giymeleri önerilir.

Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar

Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar

Related news

 • Rusya: Türkiyeyle görüşmelerimiz sonucunda domates alımını azaltabilir ya da artırabiliriz
 • Çelyabinsk şehri. Yerel Tarih Müzesi
 • Orhun Ene’den cevap bekliyorum
 • Kanın bileşenleri. Trombositler: kadınlarda normal

 • Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 76

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar


  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 46

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 80

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 57

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 87

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 60

  Lomber omurgada dejeneratif ve distrofik değişiklikler: nedenler ve semptomlar 95