Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu 2019

Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu 2019 Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etmek veneden gerekli? Modern cihazlarımız otonom güç kaynaklarının kullanılabilirliği sayesinde çalışır. Ve bu cihazların ne olduğu önemli değildir: elektrikli matkaplar, tornavidalar, akıllı telefonlar veya dizüstü bilgisayarlar. Bu yüzden lityum iyon pilin nasıl doğru şekilde şarj edileceği sorusunun cevabını bilmek çok önemlidir.

Bir lityum iyon pilin ne olduğu hakkında biraz

lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme

Otonom güç kaynaklarımodern akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda kullanılır, birkaç farklı gruba ayrılmak için kabul edilir. Birçoğu var. Aynı lityum polimer pilleri alın. Ancak, taşınabilir teknolojide, yani akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda, genellikle lityum iyon pilleri (İngiliz markası Li-Ion) monte ediyor. Buna neden olan sebepler farklı bir doğaya sahip.

Bu tür pillerin avantajları

akıllı telefon için batarya

Her şeyden önce, ne kadar dikkat edilmelidirBu enerji kaynaklarının üretimini basit ve ucuz bir şekilde yönetir. Ek avantajlar mükemmel performanstır. Kendiliğinden deşarj kayıpları çok küçüktür ve bu da bir rol oynamıştır. Ancak şarj ve deşarj için döngü yedekleri çok, çok büyüktür. Birlikte tüm bunlar, lityum iyon piller liderlerini akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlardaki uygulama alanlarındaki benzer cihazlar arasında yapar. Kurallara istisnalar olmakla birlikte, toplam vaka sayısının yaklaşık yüzde 10'unu oluşturmaktadır. Bu yüzden birçok kullanıcı lityum-iyon pilin nasıl doğru şarj edileceğini soruyor.

Önemli ve İlginç Gerçekler

lityum iyon piller için şarj

Akıllı telefonunuzun bataryası kendine aitbelirli özellikler Bu nedenle, zorla şarj etme veya boşaltma işlemine başlamadan önce belirli kuralları bilmeniz ve ilgili talimatlara aşina olmanız gerekir. İlk etapta bu tip pillerin çoğunun özel bir ek izleme cihazı ile donatıldığı belirtilmelidir. Kullanımı, şarjın belli bir seviyede tutulması gerektiğinden kaynaklanmaktadır (bu ayrıca kritik olarak da adlandırılmaktadır). Böylece, akıllı telefonun bataryası da dahil olmak üzere, yerleşik kontrol cihazı, akıl dolu çizgiyi geçmemize izin vermez, bundan sonra servis uzmanlarının dediği gibi batarya basitçe "ölür". Fiziksel bakış açısından, her şey şu şekilde görünür: süreç tersine döndüğünde (kritik deşarj), lityum iyon akünün voltajı sıfıra düşer. Paralel olarak akım bloke edilir.

Dijital ekipmanı bu bağımsız özerk çalışma kaynağına göre ne kadar doğru bir şekilde şarj edebiliriz?

boşalmış bir batarya nasıl şarj edilir

Akıllı telefonunuzda çalışıyorsalityum-iyon batarya, batarya göstergesi yaklaşık yüzde 10-20 oranında bu rakamı gösterdiğinde, cihazın kendisi şarj edilmelidir. Aynı şey tabletler ve tablet bilgisayarlar için de geçerlidir. Bu, lityum iyon pilin nasıl doğru şarj edileceği sorusuna kısa bir cevaptır. % 100 nominal şarja ulaşıldığında bile, cihazın bir ila iki saat arasında bir güç şebekesine bağlanması gerektiği eklenmesi gerekir. Gerçek şu ki, aygıtlar şarjı yanlış yorumluyor ve akıllı telefonun veya tabletin verdiği yüzde 100, aslında yüzde 70-80'den fazla değil.

Dijital teknoloji sahipleri için faydalı ipuçları

lityum-iyon pil fiyatı

Üniteniz lityum iyon ile donatılmışsaİşinin bazı inceliklerini bilmeniz gerekiyor. Gelecekte bu çok yararlı olacaktır, çünkü onları takip ederek sadece bu elementin değil, tüm cihazın ömrünü de uzatabilirsiniz. Hatırlayın, üç ayda bir, cihazın tam bir deşarjını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu önleyici amaçlar için yapılır.

Ve taburcu nasıl şarj edilirpil, daha sonra konuşacağız. Şimdi, sabit bir bilgisayarın ve bir dizüstü bilgisayarın, mobil cihaz bir USB portu vasıtasıyla bu teknolojik harikalara bağlandığında yeterince yüksek bir voltaj sağlama kapasitesine sahip olmadığını belirtmek isteriz. Buna göre, cihazı bu kaynaklardan tamamen şarj etmek için daha fazla zaman gerekecektir. İlginç bir şekilde, bir lityum-iyon pilin ömrü bir teknikle uzatılabilir. Alternatif şarj döngüleri içerir. Yani, cihazı tamamen şarj ettikten sonra, yüzde 100, ikinci kez - tamamen değil (yüzde 80 - 90). Ve bu iki seçenek sırayla değişiyor. Bu durumda, lityum iyon piller için bir şarj cihazı kullanabilirsiniz.

Kullanım Şartları

lityum-iyon akü gerilimi

Genel olarak lityum iyon güç kaynaklarıgösterişsiz çağrılabilir. Bu konu hakkında çoktan konuşmuştuk ve bu özelliğin, diğerleriyle birlikte, bilgisayar teknolojisinde bu kadar geniş bir dağılıma neden olduğunu bulduk. Yine de, bu kadar akıllı bir akü mimarisi bile uzun vadeli performansının tam bir garantisini vermez. Bu zaman öncelikle insana bağlıdır. Ve sonuçta, ötesinde bir şey yapmak zorunda değiliz. Sonsuza dek hatırlayabileceğimiz beş basit kural varsa, bunları başarılı bir şekilde uygulayın. Bu durumda, lityum iyon güç kaynağı çok uzun bir süre dayanır.

Kural bir

lityum iyon pillerin geri kazanımı

Taburcu olmanıza gerek yokbatarya tamamen. Bu prosedürün sadece üç ayda bir yapılmasının gerektiği söylenmişti. Bu güç kaynaklarının modern tasarımları "hafıza etkisi" taşımaz. Bu nedenle, aslında, cihazı tamamen "oturur" olmadan önce şarj etmek için zamanınızın olması daha iyidir. Bu arada, ilgili ürünlerin bazı üreticilerinin, ürünlerin hizmet ömrünü döngüsel olarak ölçmeleri çok dikkat çekicidir. En yüksek sınıfa sahip ürünler yaklaşık altı yüz döngü "hayatta kalabilir".

Kural iki

Bir mobil cihazın gerekli olduğunu söylüyortam deşarj. Önleme için her üç ayda bir yapılmalıdır. Aksine, düzensiz ve dengesiz şarj, minimum ve maksimum yükün nominal işaretlerini değiştirebilir. Böylece, bu bağımsız çalışma kaynağının gömülü olduğu cihaz, gerçekte ne kadar enerjinin kaldığı hakkında doğru olmayan bilgiler almaya başlar. Ve bu da, enerji tüketiminin yanlış hesaplanmasına yol açar.

Önleyici deşarj önlenmesi için tasarlanmıştıro. Bu olduğunda, kontrol devresi minimum şarj değerini otomatik olarak sıfırlar. Ancak, burada bazı hileler var. Örneğin, tam bir deşarjdan sonra, 12 saat daha uzun bir süre tutarak güç kaynağını "çekiçlemek" gereklidir. Her zamanki elektrik şebekesine ve tellerine ek olarak, bu iş için başka bir şeye ihtiyacımız yoktur. Ancak önleyici bir deşarjdan sonra batarya daha kararlı hale gelecektir ve hemen fark edebilirsiniz.

Üçüncü Kural

Eğer pilinizi kullanmazsanız,hepsi aynı izlemek için gereklidir. Bu durumda, depoladığınız odadaki sıcaklık, tercihen 15 dereceden daha az olmamalıdır. Böyle bir rakamı elde etmenin her zaman mümkün olmadığı açıktır, ancak yine de, bu değerden sapma ne kadar küçükse, o kadar iyidir. Pilin kendisinin yüzde 30-50 oranında şarj edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu tür koşullar, güç kaynağını uzun süre ciddi şekilde zarar görmeden muhafaza etmeyi sağlayacaktır. Neden tamamen şarj edilmemeli? Fakat pilin "göze inmesi" nedeniyle, fiziksel işlemlerden dolayı, batarya kapasitesinin oldukça büyük bir bölümünü kaybeder. Güç kaynağı boşalmış durumda uzun bir süre saklanırsa, pratik olarak işe yaramaz hale gelir. Ve gerçekten kullanışlı olan tek yer bir çöp. tek yolu, olası olsa da, lityum iyon pil restorasyon.

Kural Dört

Lityum-iyon batarya, fiyatıbirkaç yüz ila birkaç bin ruble arasındaki aralıkta düşer, sadece orijinal cihazların yardımıyla şarj edilmelidir. Bu, mobil cihazlar için daha az doğrudur, çünkü adaptörler zaten kendi konfigürasyonlarına dahil edilmiştir (eğer bunları resmi mağazada satın alırsanız). Ancak bu durumda sadece uygulanan gerilimi dengelerler ve aslında şarj cihazı zaten cihazınıza yerleştirilir. Bu arada, video kameralar ve kameralar hakkında söylenemez. Tüm bunlar bununla ilgili, burada pilleri şarj ederken üçüncü taraf cihazların kullanılması önemli zararlara neden olabilir.

Beş kural

Sıcaklığa dikkat edin. Lityum-iyon piller termal yüke dayanabilir, ancak onlar için aşırı ısınma felakettir. Ve bir güç kaynağı için düşük sıcaklıklar - bu olabilecek en iyi şey değil. Her ne kadar en büyük tehlike aşırı ısınma işleminden kaynaklanıyorsa da. Pilin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini unutmayın. Sıcaklık aralığı ve izin verilen değerler - 40 derece ile başlar ve + 50 santigrat derecede biter.

Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu 2019

Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu 2019

Related news

 • Kompleks preparat Serebral Compositum: kullanım talimatları
 • 2018 En popüler Kısa Saç modelleri En trend Kısa Saç modelleri
 • Roger Zelazny. Amberin Chronicles. Sırayla kitaplar
 • Gri-pantolon-mont-bluekey-2012-2013-sonbahar-kış-çocuk-giyim
 • Erkekler bize ne seviyor kadınlar

 • Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu


  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu

  Lityum iyon pili doğru şekilde şarj etme: Kullanım kılavuzu