31.03.2019

Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 82

Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler

Lezghin Drama Tiyatrosu yüz yılı aşkın bir süredir varoldu. Repertuarında ulusal eserlere dayanan performanslar yer alıyor.

Tiyatro tarihi

Lezghin Tiyatrosu

1906'da Lezgin Tiyatrosu kapılarını açtı. Kariyerine Akhty adlı bir köyde başladı. Tiyatro Idris Shamkhalov tarafından kuruldu. Başlangıçta amatör bir drama çemberi idi. Aktörler işçilere, sadece erkekler gibi davranırken.

Yakında tiyatro Surukhan'a taşındı. Topluluğun gösterileri çoğunlukla Azerbaycan dilinde oynandı. Repertuar, cumhuriyetin oyun yazarları tarafından sahnelenen oyunlardan oluşuyordu.

Bu dönemde Lezghin Tiyatrosu, sonbahar ve kış aylarında Suruhan'da, yaz ve baharda Akhtakh'da gerçekleştirildi. Topluluk artık yalnızca erkeklerden değil, kadınlardan oluşuyordu.

Sovyet iktidarı kurulduktan sonra, drama çevresi bir tiyatro statüsünü aldı.

1927'de kendisi için bir bina inşa edildi.

1935'te tiyatro Lezgin Drama Tiyatrosu olarak anılmaya başlandı. 1938'de S. Stalsky (Dağıstan şairi) ismini aldı. 1949'da topluluk Derbent'e devredildi.

1997 yılından beri, bu sanat tapınağı, Süleyman Stalsky'nin adını taşıyan Lezghin Müzik ve Drama Tiyatrosu adlı yeni bir isme sahip.

Onun temel görevi ekibi farklı uluslar arasındaki dostluğun korunmasını dikkate alır halkının kültürünün canlandırılması, anadili, gümrük çalışmanın bilgisi.

Bugün Lezgin Tiyatrosu'nun yönetmeni Alibeg Shidibegovich Musaev'tir.

Topluluk aktif olarak eğitim kurumlarıyla işbirliği yapıyor. Gösterilere ek olarak sanatçılar konserler gösteriyor, konuşmalar, konferanslar, festivaller, konferanslar, toplantılar düzenliyor.

repertuar

Lezghin Drama Tiyatrosu

Tiyatronun repertuarı çok büyük değil. Hemen hemen tüm yapımlar Dağıstanlı yazarların eserlerine göre oluşturuldu.

Lezgin Tiyatrosunun Gösterileri:

 • "Üç gün"
 • "Sen benim annemsin."
 • "Verimli Almas."
 • "Perihanum".
 • "Kayınvalidem".
 • "Ah, bu mehtaplı geceler."
 • "Sihirli Kaya".
 • "Svetoch al Mamnuna" ve diğerleri.

Topluluk

Lezghin Tiyatrosu'nun performansları

Lezghin Tiyatrosu, sahnede küçük ama yetenekli bir topluluk oluşturdu.

Deneyimli ustalara dayanmaktadır:

 • Elmira Karakhanova.
 • Valery Süleymanov.
 • Farizat Zeynalov.

Elmira Karakhanova neredeyse her yerde oynuyortiyatro gösterileri. O rollerinde köklü, samimi ve hassas. Karakterleri izleyiciye uzun bir süre hatırlanıyor. İzleyicisine sanatını ve güzel sesiyle rüşvet veriyor.

Valery Süleymanova, Vladyka'nın sağ tarafından çağrıldısahne. O çok duygusal, karakteri doğru bir şekilde nasıl karakterize edeceğini biliyor. V. Suleimanov mükemmel rolleri komuta ediyor. Birçok seyirci buna "Lezgi Arkady Raikin" diyor.

Farizat Zeynalova'nın güzel sesi var.fantezi, özgünlük ve karakterlerinin unutulmaz görüntülerini oluşturma yeteneği. Çoğu gösteride, oyuncu ana rolleri oynar. Onun çekiciliği sayesinde, performansındaki olumsuz karakterler bile sadece sempati yaratır.

projeler

Lezghin Tiyatrosu Müdürü

Lezghin Tiyatrosu organizatördür ve ayrıcaçeşitli projelerde katılımcı. Bunlardan biri Azerbaycan'da Dağıstan Kültürü Günleri. Bu tür olayları her yıl geçirin. Programda konserler ve tiyatro gösterileri yer alıyor. Azerbaycanlı izleyiciler daima Lezghin topluluğuyla buluşmayı dört gözle bekliyorlar.

Başka bir festival - "Kültür - barış sanatı." Derbent'te her yıl gerçekleşir. Festival, nüfusun kültürel seviyesini yükseltmeyi ve sanatı popüler hale getirmeyi amaçlıyor. Onun programı etkinliklerle dolu. Festival her yıl seyirciye birçok yeni izlenim ve keşif sunuyor. Çerçevesinde çeşitli tiyatro, konser, sergi, ciddi açılış ve kapanış törenlerinin gösterileri bulunmaktadır.

"Biz Terörle Beraberiz" projesi bir eylemdir.teröristlerin ellerinde ölenlerin anısına adanmış. Ana hedefi, "terör" denilen kötü ruhlara karşı öfkesini ve hor görmesini ifade etmektir. Eylem başlamadan önce, kurbanların anısına bir dakikalık sessizlik ilan edilir. Bundan sonra, balonlar gökyüzünün içine, huzurlu gökyüzünün bir sembolü olarak serbest bırakılır. Kampanya tüm dünya birlikte omuz kanlı çılgınlığını durdurmak için, omuz için bugün birleşmeleri gerektiğini gerçeğini tüm çağırmaktadır ve genç nesile barışsever ve dost eğitmek için gerekli olması nedeniyle.

Ve ayrıca önemli olan projeler: "Dağıstan'ın çocukları için kültür", "Şiir akşamları", "Dünya teröre karşı müzik", "Bahar Şenliği" Yaran Suvar "ve diğerleri.Related news

 • Sebzeli Kağıt Kebabı Tarifi Videosu
 • Survivor 2018 Sema Diskalifiye Olacak mı Survivor 2018 Sema Ne Zaman Dönecek
 • Sınıf arkadaşları nda yazı tipini nasıl artırabilirsiniz: ölçeği değiştirin
 • Kolay örgülü saç modelleri yapımı
 • KYB: Türkiye Irakın bağımsızlığını çiğnedi

 • Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 52

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler


  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 55

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 5

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 78

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 12

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 67

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 86

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 40

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 86

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 84

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 14

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 93

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 73

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 47

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 15

  Lezghinsky Tiyatrosu: tarih, repertuar, projeler 90