Leonardo da Vinci 2019

Leonardo da Vinci 2019

Leonardo da Vinci 17 25.02.2019, 04:20

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci,15 Nisan 1452tarihinde, Floransa yakınlarındaki Vinci köyünde doğdu. Erken yaşlardan itibaren çizim ve üç boyutlu modeller yaptı.

1466 yılında, Vinci 14 yaşındayken, babası onu Verrocchio adındaki bir ressamın yanında çalışmak üzere Floransa’ya yolladı. Vinci, Floransa’da kısa bir süre içerisinde ressamlık yapmaya başladı. Verrocchio, onun yaptığı resimlerden çok etkinlendi; hatta öyle ki bir rivayete göre Leonardo’nun yeteneğini gördükten sonra resim yapmayacağına dair yemin etti.

Vinci’yi asıl ününe kavuşturan; resimlerinden çok, diğer parlak fikirleri oldu. Su değirmenleri, uçan makineler ve vinç gibi birçok makine tasarladı ve çizdi. Bu çizimlerinin yanı sıra müziğe karşı da büyük bir yeteneği vardı. Bir konser sırasında Milan Dükü ile tanıştı. Dük, Leonardo’nun yeteneğinden o kadar etkinlenmişti ki, Leonardo’nun kendisiyle çalışmasını istedi. Leonardo, Milan Dükü için çalışmak üzere 1482 yılında Milan’a taşındı ve burada 17 yıl Dük için çalıştı.

Leonardo, Milan’da bulunduğu süre boyunca, bir tapınağın binasındaki yüksek duvar üzerine resimler yaptı. Bu resimlerin arasında dünyaca ünlü, İsa ve havarilerin yediği son akşam yemeği resmi de yer aldı; ancak duvarın yapısından dolayı boyalar pul pul dökülmeye başladı. Resmi, ilk haline getirebilmek için defalarca restore edilmesi gerekti.

Leonardo da Vinci - Son Akşam Yemeği

Leonardo, yine Milan’da bulunduğu süre içerisinde, eski Milan Dükü’nün bronz atın üstünde dev bir heykelini tasarladı. Heykelin kilden yapılmış modelini hazırladığı dönemde savaş çıktı ve Leonardo ülke ülke dolaştı. Leonardo her gittiği ülkede harita, savunma binaları ve savaş aletleri tasarlarken, işgalci kuvvetler dev heykeli yerle bir etti.

1503 yılında Floransa’ya taşınan Leonardo, şiddetli bir savaş sahnesini gösteren bir resim ve Mona Lisa üzerinde çalıştı. Mona Lisa, tüm zamanların en ünlü resmi oldu ve yıllar boyunca bu resimdeki kadının kim olduğu konusu tartışıldı.

Leonardo da Vinci - Mona Lisa

1516 yılında Fransız Kralı için çalışmaya başlayan Leonardo, 2 Mayıs 1519yılında vefat etti ve Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Leonardo Da Vinci, tüm zamanların en yetenekli sanatçısı ve hayal gücü yüksek mucidi olmakla ünlüdür.

Leonardo da Vinci 2019

Leonardo da Vinci 2019

Related news

 • Asgari ücretin işverene maliyeti ne olacak
 • Peanut Butter Cup Cookies
 • Asit yağmurları nedir nasıl oluşur
 • Berlin Film Festivalinde iki Türk
 • Hazır Yufkadan Pileli Börek Videosu
 • Sayısal lotonun sırrı ve püf noktaları, en çok çıkan rakamlar

 • Leonardo da Vinci 1

  Leonardo da Vinci


  Leonardo da Vinci 12

  Leonardo da Vinci 19

  Leonardo da Vinci 1

  Leonardo da Vinci 81

  Leonardo da Vinci 81

  Leonardo da Vinci 98

  Leonardo da Vinci 68

  Leonardo da Vinci 23

  Leonardo da Vinci 1

  Leonardo da Vinci 97

  Leonardo da Vinci 6

  Leonardo da Vinci 84

  Leonardo da Vinci 57