Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 29 13.02.2019, 08:51

"Kosygin Reform" - tarihsel bilgiler

Alexei Kosygin sadece deneyimli bir iş yöneticisi ve usta, enerjik bir düzenleyici değil, aynı zamanda SSCB'nin tüm savaş sonrası dönemi için hükümetin en zeki ve zeki başkanı olarak görülüyor.

Bu "Kosyginskaya tarafından desteklendireform "- Sovyet ekonomisinin piyasa düzlemine geçişinin savaş girişiminin ilk örneği. Sadece sanayi ve tarımın tüm dallarını değil, yaşamın hemen her alanını kapladı.

"Kosygin Reformu" amaçlandıÖrgütlerin ekonomik teşviklerini ve özgüvenini arttırmak. 1965 CPSU Plenum kararıyla, tüm endüstriyel işletmelerin reformuna karar verildi. Bu kararın ana amacı, sonuç olarak işlerinin etkinliğini arttırmaktı.

Brüt göstergeye ek olarak, öngörüldü.Satılan ürünlerin değeri kavramını tanıtmak, ortak bir ücret fonunun yaratılması, toplam merkezi sermaye yatırımlarının miktarı. İşletmelerin faaliyetlerini teşvik etmek için, gelirin bir kısmı onlara bırakılacaktı.

"Kosygin Reformu" nun birkaç görevi vardı: iktidarın dikey güçlerini güçlendirmek, sanayinin merkez bakanlıklarını yeniden kurmak, ekonomik konseyleri ortadan kaldırmak.

Genel sekreter LI altında zaten 1965 reformunu hayata geçirdi. Brejnev. o bile selefi altında başlatılan volan reformları durdurmaya cesaret eğer - Kruşçev Kosygin ekonomik reform geçirilecek muhtemeldir. iktidar hiçbir değişiklik olsa da hiçbir "saray" darbe geçerli zamanı iptal edemedik zaman ekonominin gereksinimleri.

Reformun kabul edilmesinden önce, kolektifin her adımıGirişim, tefeciler için düzenlenmişti, ekonomik manevraların herhangi bir girişimi engellenmişti. Ülke genelinde, bir askeri karargah sistemi baskın sloganı ile hareket etti: "herhangi bir maliyetle bir plan vermek."

Ülkede, "Kosygin reformu" muğlak bir şekilde karşılandı. Şirket yöneticilerinin çoğu, para kazanmak için iyi bir fırsat gördü, diğerleri ekonominin son çöküşünü tahmin ediyordu.

İşletmeler başarabildiekonomik olarak bağımsız ve dolayısıyla karlarını arttırmak için fırsatlar aradı. Aynı zamanda, karlı bir göstergeye geçiş ülkede enflasyon yarattı.

Bununla birlikte, birçok iktisatçıya göre, ekonomik ve sosyal göstergeler açısından "Kosygin reformu" dönemi savaş sonrası dönemin tüm yıllarında en iyisiydi.

Ancak, reform mükemmel değildi: bir dizi çelişkili ve farklı kararlar vardı, çünkü İşletmelerin bağımsızlığının genişletilmesi, bakanlıkların yetkilerinin güçlendirilmesi ile birleştirildi.

Bütün nokta, bireyi tanıtarak oldu.piyasa dışı komuta-idare sistemindeki piyasa düzenleyicileri, "Kosygin 'in reformu" piyasa ekonomisi için en önemli değeri vermedi - serbestçe düzenlenmiş bir fiyat. Ve bu da, bu gibi sürüş kollarının kârlılık ve kâr gibi etkilerini sınırladı. Ve sonuç olarak, ülkede gizli enflasyon başladı, kar, üretim verimliliğinin artması pahasına değil, ancak fiyatların yapay abartılması ve diğer birçok ciddi sorundan kaynaklandı.

Bu yüzden çok yakında yüksek partiliderlik, bölünmemiş güçlerinin tehdidinin arttığını hissetti. Ve 1970'lerin ortalarında reformlar kısıtlanmıştı, ancak hedeflerine ulaşılamamıştı.

Kendisi de dahil olmak üzere Reformcular Kosygin, reform yapılması gereken Sovyetler Birliği'nin ekonomisi olmadığını, ancak sosyal sistemin temellerini, ülkenin yaşam tarzını anladığını anladı. Bununla birlikte, bunun yapılması gereken mekanizmayı temsil etmediler, ancak onlar tarafından yaratılan “çocuğun” devlet temellerini gerçekten sarsabileceğini ve ülkede istikrarı bozabileceğini fark ettiler.Related news

 • Fatih Terim, kendisini Robert De Nironun oynamasını istedi
 • Güçlü dua, iyi bir kalpten gelir
 • Tığ İşi Burgulu Bluz Yapılışı Anlatımlı Videolu
 • Zaporojye

 • Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 61

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler


  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 88

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 97

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 6

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 31

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 42

  Kosygin Reform - tarihsel bilgiler 85