Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 2019

Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 2019
21.08.2019

Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 11

Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir

Vahşi doğada Clematis 14 tür veHemen hemen tüm dünyada. Çoğu odunsu, ama otsu örnekleri de vardır. Yaklaşık 3 yüz olan bahçe çeşitlerine gelince, bunlar çoğunlukla melezdir. Genellikle farklı tonlarda güzel renklere sahip lianas şeklinde bulunurlar. Bahçıvanlar bunları bireysel çiçek yataklarını, çitler veya arbors'ları süslemek için kullanırlar. Bu ağırlıklı olarak çok yıllık bitkiler daha çok vejetatif olarak çoğalırlar, fakat tohumlardan klematis yetiştirilmesi de sıklıkla uygulanır. Doğru, bazı çeşitleri daha fazla aşılama gerektirir.

tohumlardan akasma ekimi

Clematis Türleri

Yaklaşık 300 farklı çeşidi bulunan bahçe lomonozları 6 gruba ayrılır.

 • Jacquemane denilen ilk, oldukça büyük lianas içerir, yaz aylarında görünen, büyük mor çiçekler, özellikle mor tonlar ile 4 veya daha fazla metre ulaşır.
 • İkinci grup Patens, çok farklıGenellikle çift çiçekli tek çiçeklerle etkili (çap olarak 15 cm). Bunlar hafif ve parlak mor tonları ikisi de olabilir yeni ahşap görünür.
 • Florida grubu bitkileri çeşitli, çoğunlukla açık renklerle birleştirir. Geç ilkbaharda veya erken yaz aylarında böyle akasma çiçek.
 • Lanuginoza - orta büyüklükte liana (2,5 m'ye kadar).
 • Integrifolia grupta çan şeklindeki çiçekler ile Clematis birleşik. Bunların arasında hem kıvırcık hem de sıradan çalılar vardır. Çoğunlukla büyük olan çanlar, yaz aylarında sürgünlerde görülür.
 • Pembe-kırmızı orta boy sarmaşıklar Viticella'dır.

Clematis Helios Tohum Yetiştiriciliği

Doğal Clematis

Bahçeye ek olarak, dış cephesinde dekorasyon genellikle bulunur ve vahşi akasma.

 • Clematis sıradan, doğal koşullardaKırım, Kafkasya, Orta Asya ve Batı Avrupa'da yetişen, ısı seven kıvırcık çalıları ifade eder. Kışın, donları kötü bir şekilde tolere ettiğinden barınak gerektirir.
 • Orta Avrupa'nın bir parçası olan Alp akasma, sert iklime daha dayanıklıdır. Orta boy bir ağaç sarmalayıcıdır.

akasma Mançu tohum ekimi

Büyüyen Clematis

Doğru yaklaşımla çalı oldukça hızlıyeni bir yerde kök salmış ve toprağa inişin ilk yılı için hassas çiçekleriyle çevreyi memnun ediyor. Acemi bahçıvanlar yabanasması tohumları şey zahmetli büyüyen düşünmek eğilimindedir ve genç çalı satın almayı tercih. Yeryüzünde kazarlarsa, lomonozomların çoğu iyi yerleşmiştir. Bu nedenle, katmanlar tarafından çarpma sıklıkla kullanılır. Yeni oluşan çalılar almak için dondurmak için, çiçeklenme başlangıcından önce bu baharda yapın. Mevsimine bağlı olarak akasya tohumlarının ekilmesi, ya doğrudan toprağa ya da kapalı alanlarda kışlamak için ayrı tanklara yapılır.

Farklı çeşitlerin çoğaltılması

Kural olarak, tohumlardan akasma ekimiKüçük çiçekli türler, vahşi en yakın tercih ederseniz, başarıyla geçer. Karmaşık ne kadar karmaşıksa, bu olayın başarılı olması daha az olasıdır. Bazı büyük çiçekli çeşitleri prensip olarak evde elde edilemez. Fidanlarda fidan veya genç çalılar şeklinde satın alınır.

En ılıman iklimiklim Clematis Clematis Manchu. Bu çeşitte tohumların yetiştirilmesi oldukça başarılıdır, çünkü mümkün olduğunca vahşi çeşitliliğe yakındır. Liana dona dayanıklıdır ve çiçekleri çok büyük ve akılda kalıcı olmasa da (çoğunlukla beyaz), çok zarif görünür.

Parlak zillerin hayranları tavsiye edilebilirclematis Tangutsky. Bu çeşitte tohumların yetiştirilmesi daha karmaşık bir süreçtir, ancak mümkündür. Bahçıvanlar dona karşı direnç, çiçeklenme süresi ve tencere veya küvetlerde ekim yapma olasılığını takdir ederler. Tangut akasya bir kıvırma liana, bu yüzden sıkı bir desteğe ihtiyacı var. Akasma üzerindeki sarı çanlar, Mayıs ayı sonlarında ortaya çıkar ve diğerlerine, bazen kesintilerle, düşene kadar devam eder.

Bir başka popüler soğuk dayanıklı akasma -Helios. Bu çeşitte tohumların yetiştirilmesi oldukça popülerdir. Ancak, bu klematis sadece oluşan bitkide donmaya dayanıklı olduğundan, evde ya da kapalı zeminde yapılmalıdır.

Büyüklükte akasya tohumları ekersenterry çiçekler, kesinlikle yükselecekler, büyüyecekler, ama ana çalıların tüm güzelliğini tekrar etmeyecekler. Bu klematis, karmaşık bir aşılama gerektirir ve günlük yaşamda üretken çoğaltmada basitçe dejenere olurlar. Yani hazır çalılar satın almak daha iyidir.

akasya tohumları

Tohumlar nasıl ve ne zaman hasat edilir?

Bitki çeşitliliğine bağlı olarakYazın ya da erken sonbaharda olgunlaşır. Klematis tohumdan nasıl yetiştirileceğini düşünüyorsan, tabii ki önce toplanmalı ve hazırlanmalıdır. Büyüklükleri ve görünüşleri büyük ölçüde bitki çeşitliliğine bağlıdır. Ancak bir çalıda bile büyük, orta ve küçük tohumlar görünebilir. Bu nedenle, onları topladıktan sonra yapılacak ilk şey, büyüklüklerine göre sıralanır. Büyük ve orta büyüklükteki bitkiler ayrı ayrı dikilmeli ve daha küçük olanlar atılmalıdır. Bazen mağazada satın alınan ekim malzemesi kullanılır. Bu durumda, sıralama gerekli değildir. Akasya tohumları açık yerde ilkbaharda veya bir odada (sera) sonbaharda ekilebilir. hastalıklara karşı iyi çimlenme ve fide güçlü ve dayanıklı olduğu için, tabakalaşma (sertleşme) malzeme için gereklidir. Yay dikim (yaklaşık 5 derecelik bir sıcaklıkta ve karanlık bir yerde) uygun depolama basitçe elde edilir ile, ve kış aylarında 2-3 hafta boyunca buzdolabında duraklatma ön en iyisidir. Böylece tohumlar Clematis iniş yaz sonu veya erken sonbaharda (bunlar bitkiden düşmek) 'de meydana geldiği doğal ortamın simülasyonunu yeniden oluşturulur ve sonra onlar sadece kar ve yeşillik kaplı, hazırda bekletme.

tohumlardan akasma nasıl yetiştirilir

Toprak ve sulama

Tohumlardan klematisin yetiştirilmesi daha iyidirözel kutularda gerçekleştirin. İlkbaharda caddede bırakılabilirler ve kış aylarında pencere veya sundurmaya mükemmel uyum sağlarlar. Fideler için toprak besleyici gerekir. İdeal seçenek - humus, kum, toprak ve kül karışımı. Clematis, çeşitliliğe ve koşullara bağlı olarak 3 haftadan 3 aya kadar uzun bir süre uzar. Bütün bu süre boyunca, toprak periyodik olarak nemlendirilmeli, ancak dökülmemelidir. İlk gösterimleri yabanasması gerçekleştiren edenler, o Mançurya Clematisi deneme önerilir. (Fideler dökmek ve dondurma yoksa, tabii ki) bu çeşit garantili sonuç tohumdan verir edilir Büyüyen. Ve başarılı bir şartlar birleşmesiyle bile, daha kaprisli çeşitler alabilirsin.

İdeal ekim derinliği, tohumun kendisinin 2-3 katı olmalıdır. Yukarıdan temiz nehir kumu ve hafifçe sabotajla uykuya dalmak en iyisidir. Kum boyunca, kaçmak daha kolay olur.

klematis Tangut tohumu büyüyen

Yere nakli

Clematis sonbaharda ekersen, sonra baharın ortasınaSadece kalıcı bir yere taşınmaya hazır olacaklar. Bunu, sadece gece donma geçişi tehdidinden sonra yapmak gerekir, çünkü genç bitkiler çeşitliliğine bakılmaksızın soğuğa karşı dengesizdir. Dikim yeri seçilmeli, çoğu klematis sevgisinin ışığı ve radikal kısımları gölgede bırakılmalıdır. Ve tabii ki, liananın kıvrıldığını unutmamalıyız ve bu yüzden iyi bir desteğe ihtiyaçları vardır. Bir iniş alanı seçerken, rüzgârdan korunmuş olabildiğince korunmalıdır, çünkü akasma taslaklara karşı hassastır.

İlkbaharda tohumlardan akasma yetiştiriciliğifidelerin sonbaharda hazır olacağını öne sürüyor. Bir kutuya genç çalılar bırakmak ve kış sonuna kadar sıcak tutmak için en iyisidir. Ama sonbaharda ve sonbaharda inebilirsiniz. Bu durumda, klematisin iyice ısınması ve dondurulmaması gerekir. Bu iklim koşullarına bağlı olarak saman veya film kullanılarak yapılır.

aşılama

Birçok tecrübeli bahçıvanlar tohumdan nasıl ilgi duyarlar?büyük çift çiçekler ile akasma büyümek. Bazı insanlar bu olayın kasten başarısızlığa mahkum olduğunu ve sadece bir çalı almayı tercih ettiğini düşünmektedir. Diğerleri için bu bir prensip meselesi olabilir. Bir kural olarak, tohumların Moody çeşitleri, büyümek değil, daha dayanıklı türler üzerine dikilir. Tencerelerde daha iyi yapın, bitkiyi bir kavanoz ile kaplayın, kesimler konsolide olduktan sonra çıkarılır. Kalıcı bir yerde, sadece ilkbaharda ekilirler. Clematis kesim kurumaya zaman yoktu ki yöntemlerden herhangi, ana şey, hızlı bir şekilde yapmak aşılamak. Daha başarılı sonuçlar daha yeşil kesimler verir.

klematis tohumları ile dikim

Tencere yetiştiriciliği

Çoğu akasma türü kendilerini fena değilAçık yerde değil, toprakla bir kapta dikilirse, hissedin. Bu durumda, kışın bitki ısı, ama sokakta bahar ayı gelişine kapsayabilir. Akasma tenceresi büyük seçilmelidir (20 litreden az olmamalıdır). Bir bitki oluşturmak için, sabit bir destek kullanmak gereklidir. Her 3-4 yılda liane nakledilir. Tencerelerde Lomonos sulanmalı ve düzenli olarak beslenmelidir.

Clematis - güzel dekoratif sarmaşıklar, ileHerhangi bir açık alanı dekore yardımcı olur. Çok tuhaf değiller, dona dayanıklı çeşitler bile var. Ve hem açık havada hem de saksıda büyüyebilirler.

Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 2019

Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 2019

Related news

 • Yapı malzemelerinin yangına dayanıklılık limiti
 • Evde Harika Bir Gelin Topuzu Yapımı
 • Çanta ve Saat Çekilişi Sende Katıl
 • Doğru Makyaj Teknikleri
 • Kız kardeşlerin kan davası’ cinayeti

 • Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 54

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir


  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 33

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 48

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 23

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 8

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 44

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 36

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 17

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 65

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 86

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 66

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 27

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 40

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 3

  Klematis tohumlarından yetiştirilmesi. Clematis tohumları ile dikim. Tohumlardan Clematis nasıl yetiştirilir 71